gratulujem cize ked ty pijes len vodu, kavu a caj tak by bolo najlepsie keby tak robili uplne vsetci a je po probleme
ak niekto pije aj nieco ine tak smola, musi sa zmenit a prestat to pit
25.08.2022 - 14:24:34
01
Áno, ideálne by bolo keby sa celá spoločnosť postupne zmenila. Najhoršie zmýšlanie je, že keď na to kašle jeden, tak na to kašľať budem aj ja. A to je jedno v akom ohľade. Takto sa ako spoločnosť nikam neposunieme. Ja viem že môj vplyv na svet je minimálny a skoro žiadny, ale niekto začať musí…

Nejde len o to piť len to čo ja, ale myslieť dopredu keď budem do košíka vkladať veľké balenie kofol, alebo obyčajnej bublinkovej čistej vody…

Niekedy je jednoduchšie zomrieť ako hlupák ktorého nič netrápi ako celý život sa vzdelávať…
25.08.2022 - 15:34:24
05
to mas tak, koli mne by mohli prestat vyrabat tak strasne vela veci ktore su podla mna zbytocne lebo ich nepouzivam ze by sa usetrilo neskutocne vela plastu a kadecoho ineho ale nebudem teraz tvrdit ze to je spravna cesta aby sa ludia zmenili a kupovali len to co ja lebo je to lepsie. Je to lepsie pre mna, pre ineho je to horsie. Je to super ze tebe to vyhovuje a staci ti v zivote tak malo ale prosim neaplikuj to na ostatnych.
25.08.2022 - 15:49:02
01
Acohentizmus v rydzej forme. Nic vzacne.
25.08.2022 - 15:56:34
00
pozeram ze to je nejake nove oblubene slovo tu na fore hned po dezolatoch :D
25.08.2022 - 15:57:29
04
Vidím že nechápeš čo sa snažím povedať, aj keď to nepíšem v inotajoch. Len jednu vec, v BA máte spaľovňu, čo je druhé najhoršie riešenie po skládkach alebo prvé najlepšie ak sa všetko využije max miere a ostane iba nevyužiteľný horľavý materiál (radšej toxíny kontrolovane eliminovať ako ich nechať nekontrolovane na prírodu, všetko sa raz “rozloží” na viac či menej toxické produkty, ropné produkty zvlášť, či už skládkovanie alebo spalenie, vždy je to napr. uhlikovo pozitívna činnosť). Ja sa vozím pomaly “každý deň” popri skládke v TS a nechápem ako rýchlo sa plní. Poznám aj skládku v Zubrohlave ktorú myslím že už aj zatvorili a odpad z NO okresu za vozí na Kysuce. Tiež som jazdil okolo skládky v MT. Hoc to nie je pre mňa hlavný motivátor, ale niekomu by to mohlo otvoriť oči, že všetko čo sa vyhodí, to len tak nesublimuje do éteru…

Najlepší odpad je vždy ten čo nikdy nevznikne, ja sám nedokážem byť zerowaste a ani od nikoho takýto extrém neočakávam. Stačí už len uvažovať či je nutné kupovať potravinu ktoré sú balene v 2-3 obaloch alebo zeleninu a ovocie v plastovej vaničke a plastovom obale aj keď sa dá kúpiť voľná. Samozrejme zakázať sáčky pri voľnej zelenine a ovocí, ja si nosím síce plastove väčšie taštičky ale nosím si ich už nejaký ten mesiac, rok dookola (mám aj bavlnené vrecká zo záclonoviny, ale tie som nejako ešte nedokázal vo veľkom používať) a pod.
25.08.2022 - 16:02:09
06
na zaciatok by stacila aj taka trivialna vec, aby ludia pochopili, ze mikrotenovy sacok sa da pouzit aj viac ako 1x. Ked vidim co je casto v nakupnych vozikoch, tak ja za cely rok neminiem tolko sackov ako niektori za jeden nakup. A preco? Pretoze proste nerozmyslaju.
25.08.2022 - 16:30:45
05
skorpion nieže, nerozmýšľaju, ale tie sáčky sú zadarmo, tak si berú aj domov
25.08.2022 - 19:33:53
03
samozrejme aj to. Vela ludi zije stale v presvedceni, ze ked je nieco zadarmo, tak si to MUSIA zobrat, aj ked to nepotrebuju.

Ohladom odpadu mi napadla myslienka, ze by sa nemalo platit z vyvoz odpadu, ale za produkciu/kupu odpadu (obaly a pod.). Samozrejme bol by to velmi komplikovany system, preto sa asi nepouziva, ale donutilo by to ludi trochu rozmyslat. Teraz ludia platia len za vyvoz a v podstate je jedno, kolko ho vyprodukuju. Niektori ziju v domnienke, ze ci viac ho za danu sumu vyprodukuju, tym viac sa im to oplati.

Nech sa na to pozriem z ktorejkolvek strany, tak stale mi to vychadza, ze ludia proste nepremyslaju a nechapu rozne suvislosti. A to neplati len o odpadoch.
25.08.2022 - 20:00:45
00
https://sport.bazos.sk/inzerat/141190255/darujem-retro-favorit-cestny-bicykel-na-galuskach.php

choďte si niekto pretože okolia
25.08.2022 - 20:07:54
00
skorpion napísal:

Ohladom odpadu mi napadla myslienka, ze by sa nemalo platit z vyvoz odpadu, ale za produkciu/kupu odpadu (obaly a pod.). Samozrejme bol by to velmi komplikovany system, preto sa asi nepouziva, ale donutilo by to ludi trochu rozmyslat. Teraz ludia platia len za vyvoz a v podstate je jedno, kolko ho vyprodukuju.....

Niečo ako recyklačný poplatok pri elektronike? Ako to núti ľudí premýšľať?
Systém je funkčný a aj tak kopa ľudí na to kašle a elektroniku vyhodia do komunálneho odpadu, resp. často vedľa cesty, do rieky...
25.08.2022 - 20:18:26
00
recyklacny poplatok ani neviem kolko je. Pozrel som nejake eshopy a nikde nie je uvedeny. Myslim, ze o nom vela ludi ani nevie, lebo je to skor len nejaka symbolicka suma par centov, mozno nejake to euro pri drahsich veciach a je uz teda asi zahrnuty v cene.

Skor som myslel nieco na styl, ze bud si kupis 3 balenia sunky po 100g a za kazdy obal zaplatis 10 centov (vyslovene uvedene na cenovke), alebo si kupis pultovych 300g sunky a nechas si to zabalit spolu a zaplatis 10 centov za obal. Skratka aby ludia pochopili, ze jogurt nestoji 60 centov, ale 20 a zvysnych 40 je obal. Potom by videli, kolko penazi vlastne vyhadzuju. Uplne najlepsie by bolo, keby existovala aj bezobalova alternativa, ako je uz v malej miere pri sypanych potravinach (ryza, muka, sosovica v spec. bezobalovych obchodoch). Ak by si mal v supermarkete na vyber, ze si kupis kilo ryze za 2 eura, alebo si odsypes kilo do prinesenej nadoby za 1 euro (ceny som len tak buchol), mozno by sa viac ludi zamyslelo a odpadu by ubudlo. Ale ako som pisal, vsetko by to bolo brutalne komplikovane. No krok za krokom kde by to davalo zmysel by sa to zaviest mohlo. Ako teraz recyklovane PET obaly. Cela pointa toho je, ze namiesto recyklovania odpadu by sa malo zabranit jeho tvoreniu.
25.08.2022 - 20:33:13
00
Lenze to by si musel mat z kazdeho druhu potraviny a to sa neda. Ja viem ze poniektorym je to jedno, ryza ako ryza bars jedno.
25.08.2022 - 20:38:16
00
preto pisem, ze je to komplikovane. Ale povedzme nejake "beznej" ryze sa preda 80% zo vsetkej ryze, tak tam by to zmysel davalo. Na druhej strane, v regaloch mas aj tak kartony/palety s ryzou (ked uz si ju spomenul). Preco by ten isty priestor nemohla zaberat "sypka" z ktorej by si si davkoval? Raz zacas by sa doplnila rovnako, ako sa privezie nova paleta jednotlivych baleni. Priestorovo uplne rovnake. Samozrejme su tam aj ine problemy, ako cistenie tych kontajnerov, atd., atd. Ale uz aj dnes si bezne naberas napriklad orechy lyzicou do obalu. Rovnaky sposob by sa mohol dat postupne uplatnit aj na ine potraviny. Napriklad na tu spominanu ryzu.

Tu ale ani tak nejde o to, ci je to technicky mozne. To je, resp. vzdy sa najde riesenie. Ide skor o to, ze by to zlyhalo na pohodlnosti ludi. Je pohodlnejsie kupit si nieco balene a obal zahodit, ako si priniest vlastnu nadobu.
25.08.2022 - 20:59:49
00
Co to je bezna ryza? Gulata, dlhozrnna, basmati, arborio? Ktora znacka/vyrobca? Proste to nie su rohliky na ktorych je to jedno a je tam na ne sypka lebo to ide po stovkach 😉
Dnes sme napr kupovali v kauflande maliny, plastova vanicka. Keby to bolo ako citrony na kope s naberackou tak je z toho za hodinu lekvar 😁
25.08.2022 - 21:04:53
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up