To mi hovoril aj poradca, že kedysi dyslexia neexistovala. Preto ľudia, čo ju mali končili na učňovkách, lebo mali problém s učením a pritom koľkokrát to boli veľmi šikovný ľudia, ktorý to niekam mohli dotiahnuť. Len žiaľ potrebovali drobnú pomoc pri učení, ktorú nedostali. Mlátenie po hlave tomu nepomáhalo. Hlavne za minulého režimu, keď dôležité boli známky a bez nich sa človek ani na umeleckú školu nedostal. Vieš, kto trpel dyslexiou? Taký Einstein, Picasso, Richard Branson, Eddison, Bell, veľa hercov, hudobníkov atď. Tých ľudí je dosť. Vieš čo má väčšina z úspešných dyslexikov spoločné? Sú úspešný hlavne v umeleckej a športovej sfére. V technických odboroch sú to hlavne ľudia z dávnejšej minulosti, okolo roku 1900, plus mínus, keď nebolo treba mať vedomosti. Skús sa zamyslieť aspoň trocha.

Za minulého režimu neboli ani inak ako heterosexuálne orientovaný ľudia. Skús sa aj teraz spýtať ľudí s inou orientáciou, ako sa cítia. Čo to muselo byť za minulého režimu?
12.09.2022 - 22:24:56
13
Ja by som neotváral flame s LGBT témou v tejto téme.
13.09.2022 - 07:57:46
00
Jano1987 ty jednoducho len hladas vyhovorky. Ak pises o dyslexii tak asi na to mas papier pretoze potvrdit ju moze len a len lekar. To co tu ale predvadzas nie je dyslexia.
Pre dyslexiu je príznačná práve neschopnosť jedinca naučiť sa plynulo a správne čítať. Ty velmi casto nespravne pises. Ano, problemy s citanim mozu znizi "vykon" ucenia sa pisat, ale nie ho uplne znemoznit. napises "ludia koncili, pomoc nedostali" a potom tresnes "boli sikovný" - to nie je o dyslexii ale o jedno blbom primitivnom pravidle (sklonovanie pridavnych mien jednotne/mnozne cislo).
A to tvoje poukazovanie ze kto zo znamych slavnych ludi trpel dyslexiou... Neviem co tym chces dokazat, ze patris do skupiny tychto genialnych ludi? Ze si neico viac?
To je take smiesme ak v tom vtipe: "Synu, ked ja som mal 6 rokov tak Gagarin obletel zem. A ty, ty co si dokazal?"
13.09.2022 - 08:18:26
03
Minikin napísal:
Pre dyslexiu je príznačná práve neschopnosť jedinca naučiť sa plynulo a správne čítať. Ty velmi casto nespravne pises.

„Dyslexia je špecifická porucha prejavujúca sa neschopnosťou dosiahnuť jazykové zručnosti ako je čítanie, písanie a hláskovanie napriek tomu, že sa dieťaťu dostáva bežného výučbového vedenia, má primeranú inteligenciu a sociokultúrnu príležitosť k rozvoju“ – Svetová Neurologická Federácia.
http://www.avare.sk/dyslexia-%E2%80%93-tazkosti-s-citanim-a-pisanim/
13.09.2022 - 08:52:45
00
Porucha pravopisu sa volá dysortografia.
13.09.2022 - 09:00:25
00
Junáčik má ale v niečom pravdu, keď sme my chodili do školy tak rôzne adhd a disfunkcie neboli treba, dostal si trstenicou, lebo si lenivý a bolo po poruche. Alebo si bol naozaj sprostý a nikto sa tebou nezaoberal

Teraz sa okolo detisiek chodí v škole ako po špičkách


Naposledy upravil lapaloma dňa 13.09.2022 - 09:04:58, celkovo upravené 1 krát.

13.09.2022 - 09:03:58
24
hej a teraz je velmi popularna porucha sustredenia deti a podobne ako ADHD. Za mojich cias ked si robil bordel tak si dostal po zadku a bol pokoj. teraz je to adhd a treba to tolerovat. tak aj tie decka vyzeraju.

edit: lapaloma mi cita myslienky a rychlejsie pise :)
13.09.2022 - 09:04:55
04
Za vašich čias (aj mojich) bola diagnostika uvedených porúch na podobnej úrovni, ako keď porovnáte úroveň vtedajších a dnešných mobilov. Bratovi diagnostikovali dyslexiu až v druhom ročníku ZŠ a dovtedy psychologička navrhovala jeho preradenie na pomocnú školu (v tom čase ju navštevovali hlavne deti s rôznou mierou mentálnej retardácie). Jediná ZŠ ktorá sa venovala špeciálne deťom s poruchami vzdelávania bola v Ľubochni - brat tam strávil dva roky ale pomohli mu. Vyštudoval gymnázium aj VŠ s výborným prospechom.
To len k tomu “za našich čias”.


Naposledy upravil perez dňa 13.09.2022 - 09:20:56, celkovo upravené 1 krát.

13.09.2022 - 09:19:31
013
Minikin rozhodne nie som niečo viac. Som obyčajný človek. Mám papier na tú dyslexiu. Ale prosím, môžeš na mňa kydať za moju gramatiku. Ja som rád, že píšem ako tak normálne a kontrolovať pre mňa, čo som napísal, nie je vždy med lízať. Preto ani nikoho nekritizujem za gramatiku.
13.09.2022 - 09:20:29
20
Ja nemám síce diagnostikované nič, ale na podporu Jano1987 tu verejne vyhlasujem, že som mal diktáty vždy za plný počet známkových bodov. S gramatikou sa tu pasujem doteraz a niekedy proste ***** poriadnu hrúbku. Našťastie som nemal otca ako má JoKo v spomienkach, keďže aj on sa s tou gramatikou pasoval rovnako, takže mal pochopenie pre moje známky z diktátov. A keďže som bol v rámci krasopisu vždy žiak perfekcionalista tak triedna učiteľka nechávala kolovať moje zošity po triede medzi spolužiakmi ako vzor ako má vypadať krasopis. V prvom ročníku dokonca obvinila moju mamu na rodičovskom združení, že domáce úlohy robí za mňa. Z toho dôvodu mi koľkokrát chýbala aj tretina diktovaného textu čo bola tiež príčina ich neúspešnosti diktátov, lebo som bol proste neústupný v dokonalosti písaného textu rukopisom. Našťastie som sa na strednej škole v hodinách hospodárskej korenšpondencie naučil strojopis a ten je v dnešnej dobe klávesníc, neoceniteľný.
Čo som tým chcel teda povedať, že e-kolobežky sú morom našich ulíc.
13.09.2022 - 09:36:00
01
scarinko napísal:
hej a teraz je velmi popularna porucha sustredenia deti a podobne ako ADHD. Za mojich cias ked si robil bordel tak si dostal po zadku a bol pokoj. teraz je to adhd a treba to tolerovat. tak aj tie decka vyzeraju.
:)


Ja myslim, ze jasne vidiet, kto z pritomnych dostaval po zadku a asi aj inde, aj ze to vobec nepomohlo...
13.09.2022 - 10:31:57
04
je vidiet aj tych ktori nedostali a ze radsej mali dostat ;)
13.09.2022 - 10:35:16
00
Teraz ma prosím berte s obrovskou rezervou, naozaj nikoho nejdem uraziť, ale v tejto dobe teda naozaj nezáleží na tom, aký si sprostý, či aký si grázel, ale či máš na to správne diagnostikovanú diagnózu... ;-)
13.09.2022 - 11:01:51
01
v škole záleží na diagnostike, potom už len na peniazoch
13.09.2022 - 11:02:45
00
zas ten spomienkový optimizmus, za komunistov tiež vedeli talentovanému dodrbať život a hodiť ho na učnovku, len preto že rodičia boli proti režimu, alebo mali iný prehrešok, ako emigráciu atd... a zasa naopak bolo celkom bežné, že sa prísnymi výberovými podmienkami pretlačil niekto čo na to nemal ani známky, ani talent, ani nič... každá doba má niečo svoje, ťažko to paušálne hodiť, že čo bolo kedy lepšie... niekto sa mal lepšie vtedy a vyťažil nejaké výhody, iný zas sa má lepšie teraz
13.09.2022 - 11:11:19
02
keyboard_arrow_up