Podobne ako viaceri tu chcem v sucasnom obdobi presedlat svoj stary viac ako desatrocny horacik za nieco nove. Moj zasadny problem je, ze neviem sa rozhodnut, ci ist do MTB XC alebo gravelu. V prvom rade by ma zaujimalo, co podla vas skusenejsich je mozne povazovat za univerzalnejsi bike. Nakolko chcem si kupit bike s viziou aby mi par rokov posluzil, urcite neuvazujem nad tym, ze budem mat 2 bicykle (cesta/teren). Ucel jazd - rekreacia, cize cesty, cesticky, chodníky, lesne cesty (lokalita Zilina). Samozrejme, ze vela clankov som si o tom precital, z toho mi jednoznacne vychadza gravel. Ale ja stale neviem, nikdy som na cestaku nesedel, bola by to pre mna velka neznama. Tiahne mi uz na 40tku, cize klasicky problemy s chrbticou, neviem odhadnut ako je to s privykanim na novy posed s baranmi. To ze mi na predajni daju vyskusat sa 20 m previezt, z toho asi vela nezistim. Asi skor sa viac pocitovo priklanam za MTB, ale neviem, ze ci tym, ze vela jazdim po cestach to nie je zbytocna trapenica. Velmi by mi pomohli realne skusenosti niekoho, kto tiez takuto dilemu riesil a ako sa rozhodol. :) (PS o nejakom mestskom crosovom alebo trekingovom bicykli neuvazujem)
17.09.2022 - 09:35:20
00
Pokiaľ si doteraz nikdy nejazdil na cesťáku, tak podľa mňa MTB s nejakými rýchlejšími plášťmi.

Ja som bol vyskúšať žiletku a uvedomil som si, že ten posed pre mňa nie je a aj do práce budem radšej chodiť na MTB.
Na MTB mám lepší rozhľad a prehľad, aj je to komfortnejšie a aj mi to viac prepáči nejaké to nesledovanie povrchu.

Gravel je podľa mňa na jazdu v teréne dosť niche bajk. Najviac si ho vychutnáš na veľmi dobrých lesných cestách. Inde to bude kompromis.
17.09.2022 - 10:06:37
01
Tiež si myslím že mtb hardtail bude univerzalnejsi a hlavne aj pohodlnejší. Aj si pozeral nejaké bajky? Aký je rozpočet?
20.09.2022 - 17:16:32
00
no veru, univerzálny bajk neexistuje... už mi pomaličky začína ťahať na 5 krížik a 5 rokov dozadu som riešil niečo podobné ako ty = začínal som na crossovom bajku, kde boli 40ky gumy, kam som ale postupne, časom dal širšie plášte 2,00", odpruženú sedlovku, atď. a vznikol z toho taký 1/2 MTB do lesa, a kúpil som Gravel s 40 plášťami na naše cesty a poľňačky, príp. lesné "asfaltky", tiež s odpruženou sedlovkou, a uvažujem ešte kúpiť ten "odpružený" predstavec, ono ten posed na graveli nie je ako nacesťáku, si viac vystretý, ale MTB geometria to nie je... je to proste niečo medzi...

pokiaľ sa chceš motať niekde pri Váhu, tak gravel, ale že by sa na tom dalo jazdiť po lese... to len s hodne veľkým sebazaprením... na to fakt bude univerzálnejší Hardtail s užšími gumami a jemnejším dezénom... trebárs niečo takéto, má to v strede skoro spojitý dezén a keď vieš, že pôjdeš asfalt, tak to prifúkneš na tých 5 barov a neboj pôjdeš, ako na graveli...

https://www.mtbiker.sk/shop/plaste-a-duse/mtb/29/continental-double-fighter-iii-reflex-29x20-drot-.html


    Naposledy upravil madbugie dňa 20.09.2022 - 17:31:13, celkovo upravené 1 krát.

    20.09.2022 - 17:27:29
    00
    kolko ste na graveli najazdili, ked davate taketo rady?:) porovnavat posed na ziletke a na graveli je fakt dost mimo...
    kazdopadne, je fakt ze komromis su oba biky - gravel je 100x lepsi ako HT na jednoduchsom terene a asfalte, HT je lepsia v tazsom terene... takze je to fakt o tom, ze co realne na tom chces jazdit...
    20.09.2022 - 17:30:18
    00
    nie je les ako les a gravel ako gravel. je ine jazdit po karpatskych dialniciach a po fatranskych kopcoch, pripadne aj nitrianske su take ze sice sa najdu cesty pre gravel ale menej ako v BA. a zas mozes mat gravel ktory uz je pomaly race geo a taky co je vlastne ako MTB len s baranmi, na kazdom sa bude jazdit uplne inak.
    20.09.2022 - 17:32:39
    01
    ??? Muso, to je reakcia na mňa ??? ja píšem, že gravel NIE je ako cesťák... či?

    v okolí Žiliny by som určite začal HTčkom, kľudne aj na užších gumách, ako som dával (ja mám 2" RaceKingy a dá sa s nimi aj po asfalte na 5 baroch), a sám si potom vyhodnotíš, či sa ti hodí aj Gravel... ono aj tam vieš dať 28-32 mm plášte, skoro ako na cesťák, ale aj 45-50 mm plášte skoro ako na MTBčko... je to hodne "široká" kategória, ako píše scarinko


    Naposledy upravil madbugie dňa 20.09.2022 - 17:52:26, celkovo upravené 1 krát.

    20.09.2022 - 17:50:13
    00
    nie, pisal som na tych pred tebou - ty si pisal paralelne..
    20.09.2022 - 17:51:53
    01
    Ani ja som nenapísal, že gravel je cesťák.

    Keby si radšej miesto urážania napísal nejakú dobre mienenú (a aj trochu rozvitú) radu kedy je gravel výhodný ako JEDINÝ bajk, toto forum by bolo o kúsok lepšie miesto :sun:
    20.09.2022 - 18:00:23
    00
    Ak naozaj iba rejreacne to znamena nemas tendenciu sa na ceste nahanat tak gravel je dobra volba s dvoba sadami kolies, ak tvoje polnacky nezahrnaju neake sialenosti tak mtb je skor zbytocne a pomale.
    To ze mas 40 neznamena ze si na smrtelnej posteli…
    20.09.2022 - 22:03:01
    01
    Bolo by fajn na začiatok dať aj rozpočet na bike. Gravel začína od 1000€, MTB, resp. cross sa dá kúpiť výrazne lacnejšie. Z tvojho popisu za mňa osobne gravel úplne v pohode, taký Koyuk má pohodlnú geometriu. Na barany si rýchlo zvykneš, dokonca zistíš, že sú pohodlnejšie ako klasické rovné riaditka. Nezavrhoval by som ani cross bike. Súčasne modely sú na tom geometriou podobne ako 10-15 ročné MTB. Na také rekreačné jazdenie tiež dobrá možnosť. Veľakrát tam majú nejaký systém 3x8-10, ak s tým vie človek pracovať, nájde si vždy svoj obľúbený prevod. Ak chceš MTB a aby malo aj vzduchovú vidlu, tak už sa používajú len 1x10-12 systémy, nájsť 2x niečo systém je rarita. Súčasné XC majú geometriou bližšie k enduro bikom spred 10-15 rokov. Ak si ešte k tomu zoberieš nejaký s race geometriou, tiež sa tam vieš slušne natiahnuť.
    21.09.2022 - 00:09:22
    00
    Ja mám celopero xc a pred polrokom som prikúpil gravel, 40 rokov a jazdím hlavne okolie ZA.Gravel je rýchlejší na asfalte a kvalitnej šotolinke ktorých moc ale u nás nie je.Ale pamätám na prvé jazdy keď som sám seba tľapkal po ramene že som si vybral práve gravel a nie žiletku koli tým dieram na cestách a zvyku s mtb :D Ak máš rád ale prírodu v okoli Žiliny su najkrajšie práve XC trate tam by som šiel rozhodne do MTB lebo to už gravel moc nedáva tieto naše podmienky.Ale to záleží čo ťa viac baví každý sme iný.
    21.09.2022 - 08:26:33
    02
    PeterK2 Ja by som ti odporucil gravel. Mozes nan dat blatniky, tasky, nosice atd. Na to na co si napisal je ideal. Posedu sa nemusis bat, pokial sa nedrzis v aero pozicii dole za barany, tak je ten posed takmer totozny s beznym bicyklom.

    Ja som si koncom jula kupil Soot 70 a mam aj HT XC. No realita je taka, ze som zistil, ze vacsinu tych tras co jazdim zvlada bez problemov aj gravel. Na HTcku som bol 2x a na graveli mam uz 1000km... No a tie nase cesty..., gravel ideal.

    Navyse v tomto sychravom pocasi si neviem vynachvalit blatniky (mam SKS Speedrocker). Nie som nejaky citlivy, ale ked ma byt clovek 4x do tyzdna spinavy ako diva svina, tak ho to po case prestane bavit. Nehovoriac o trpiacich komponentoch. Na graveli sa idem vyvetrat hocikedy.
    21.09.2022 - 08:49:22
    02
    m-t nemusis sa hned urazat, len som sa pytal kolko si toho najazdil na graveli, ci to vies realisticky zhodnotit ... Ja mam momentalne gravel a HT a odkedy som kupil gravela, tak ho v podstate pouzivam ako "one for all" - povodne som kupoval hlinikovy ram kvoli sedacke, ale ako vravim, odvtedy na nom jazdim s dvomi sadami kolies od cestnych "pretekov", cez clasicky commute po asfalte, polnych cestach, macacich hlavach, az po normalne jazdy ci uz tu v prahe alebo v okoli piestan.
    Takze ako som pisal, HT vyrazne straca na vsetkych povrchoch okrem vyrazne kamenitych a korenovych ciest...
    ale tak isto ako vies ist s HT po ceste, vies ist s gravelom po tych kamenoch a korenoch - ale nie je to to prave orechove - takze si kazdy musi zhodnotit ake tereny ma v okoli a na co ten bicykel potrebuje...
    21.09.2022 - 09:36:16
    10
    Sesulak, prosím ťa, tieto blatníky som aj ja pozeral, to je tam napevno alebo, vyzerá mi to, že je tam nejaký adaptér a vieš to zložiť a nahodiť rýchlo ak treba?
    21.09.2022 - 09:37:08
    00
    keyboard_arrow_up