Tak preferencii a technických možnostiach.
12.10.2022 - 19:52:34
00
Kristina napísal:
Ja mám CL nastavené na ľahšie prevody. Na najľahších prevodoch, ktoré používam do kopcov je najväčšia záťaž na reťaz. Najrýchlejšie prevody používam hlavne z kopca a tam takú silu na reťaz nevyvíjam.

Presne tak, a tiez mediz najvacsimi pastorkami je najvaci skok pri ich radeni prehazdovac najviac trpi v snahe dostat to hore. Zla retazova linka tomu vobec nepomaha. Tiez si na nich v technickom terene, kde obcas potrebujes potiahnut v zad. Ak mas retazovu linku optimalizovanu na male provodniky moze z velkych padat retaz pri tocen vzad. Tiez som este nikoho nevidel zosadat z biku lebo mu pomali radilo mediz napr. 13 a 15 z pastorkom ale ked nepreradis najlahsie 2-3 prevody v zabere, lebo zla linka mozes tlacit hore.

BTW lukjur Co to pre boha jazdis za teren, ze si ste stale na malych pastorkoch. Ja som stale na tej polovici vacsich a najtazsi radim, len ked davam bike do skrine. To jazdis na mtb cez 40km/h a sliapes pri tom ? :o Nejaky miestny DH pretek ? Ja sliapem tipicky iba hore kopcom, dole brzdim a bojim sa sliapat aby som nezachytil pedalom, lebo kamene, korene, vlny, zapustene klopky, nakloneny bike a potrebujem pumpovat nie siliapat.

O preferncii je to iba, ak je tvoja preferencia, aby ti zle radilo v zatazi a padala retaz pri toceni spat. Potom ano.
12.10.2022 - 20:23:37
00
tomasspura napísal:
Lebo boost Chainline je 52mm a boost prevodnik ma offset 3mm a non boost 6mm, tam su tie 3mm

Niesom si isty ze by mala 5100 vobec nejaky offset. Menil som na nej za oval a ani ten offset nemal.
12.10.2022 - 20:40:41
00
Píšem tu niekde, že jazdím iba rovinu? Pri mojom jazdení by mi vyhovoval skôr stred kazety. Ale o to tu nejde. Reagoval som na otázky ohľadom prerábky a v tomto prípade bude určite lepšia linka na tažšie, kedže sa zrejme bude jazdiť väčšinou rovina. A tak s tým ráta asi aj výrobca, že väčšina kupujúcich bude rovinatých hobikov, keď je to tak dane. Jasne som napísal, že je super vybrať si možnosť linky, ak vieš čo chceš jazdiť. Takze nerobme z toho zasa raketovú vedu, hlavne ak ide o nizkorozpoctove riešenie.
12.10.2022 - 21:02:08
00
OK, ak som zamenil tvoju radu pre niekoho co jazdi rovinu s tovjim jazdenim prepac, moja chyba, necitam to vlakno stale cele lebo sa to tu opakuje ako zly sen.
Vyrobca to robi aby nemusel na kazdy ram riesit ine kluky a iny prevodnik. V zasade ak to da na 52 tak to bude sediet na 99% ramov a to pri lubovolnej sirke plastu. Ak by to vyrobil na 50 tak mozno na jeden z 10 boost ramov. To je skutocny dovod. Zriedka kedy ide vyrobca u masovej vyroby po top vlastnostiach, skor sa riadi ekonomickostou vyroby. To je aj dovod preco shimano riesi offset provednikmi nie klukami. Je lacnejsie vyrobit rozne prevodniky ako rozne kluky. Dokonca 2x a 1x kluky u shimana boli nejaku dobu (mozno este aj su) tie iste, len prevodniky boli ine a tam je pri tom zasadne ina retazova linka. Proste je to lacnejsie na vyrobu. :doh:

Urobit retazovu linku spravne alebo nespravne vacsinou nestoji ani cent na vrch. Pre zaujimavost ja mam na boost rame stare XT 3x kluky lebo maju 50mm retazovu linku. Nie len ze to lepsie funguje ako s 52mm ale este je to aj lacnejsie lebo som mohol pouzit stary komponent z predosleho biku. A ako bonus mam aj rockring s ktorym sa na novych klukach nerata. Aj Q factor je mensi...
12.10.2022 - 23:27:08
00
Uz si nepamatam ci to bolo na tomto fore alebo v tejto teme (alebo zeby na bikefore?), ale niekto pisal, ze na radeni XT 1x12 sa furt lame nejaka pruzinka?
Viete mi to niekto potvrdit?
Chcem nove radenie, a chcel som XTR, no kukam ze stoji 123 eur, tak to mi staci radsej len XT, akurat som si spomenul na tu pruzinku co som niekde cital...
15.10.2022 - 11:23:02
00
písal som o tom:
https://www.mtbiker.sk/forum/post1813776.html#p1813776
neláme sa furt,ale dosť často-radím radenie SLX 12-sp. ktoré funguje bezchybne(oproti XT sa nedá odradiť o 2 pastorky,inak je to váhovo aj funkčne to isté)
15.10.2022 - 11:48:39
01
Tak to je jasne, ked pises toto "...Nie je to len pár kusov,v mojom okolí z 5-tich radení XT 12-sp. sa do pár týždňov 3 pokazili", tak nie je o com, takyto smejd si teda fakt nekupim :D diky za info :handshake:

Slx mam doteraz, a chcem nieco ine, po celodennom vyjazde ma z neho boli palec.
15.10.2022 - 11:54:55
00
SLX má menší odpor ako XT,ak bolí palec,bude chyba inde,možno tuhý chod lanka,alebo tak nejak ;) mám to odskúšané,vyššie rady majú tuhší,ostrejší chod-ja by som nemenil-a hlavne je maximálne spolahlivé ;)
15.10.2022 - 12:43:06
00
iron.hide napísal:
Tak to je jasne, ked pises toto "...Nie je to len pár kusov,v mojom okolí z 5-tich radení XT 12-sp. sa do pár týždňov 3 pokazili", tak nie je o com, takyto smejd si teda fakt nekupim :D diky za info :handshake:

Slx mam doteraz, a chcem nieco ine, po celodennom vyjazde ma z neho boli palec.


Ak mas SLX 12 a boli ta z neho palec tak s XT/XTR 12 umries. Tie packy idu omnoho tazsie ako SLX a este s takou tazko popisatelnou kovovou nepresnostou/ drsnostouu , ktoru 11kove XT nemalo. Hlavne odradovanie palcom nahor. Ja som si po odskusani vsetkych nakoniec nechal SLX kedze je aj vyrazne lepsie ako 11s SLX. Dovtedy som na 11s jazdil XT koli instant releasu, co ma len XT XTR. Multirelease- odradovanie o dva az taky bonus pre mna nieje. Ale koli tomu ako tazko a divno ta packa ide a nestatnej pruzinke som volil SLX. To ide uplne lahucko a vdrzi vecnost. Pruzinku maju aj XT aj XTR, funkcne su totozne,len XTR je lahsie, K tej pruzinke su celkom rozsiahle diskusie na mtbr a pod. Shimano s tym nic nespravilo.
https://www.mtbiker.sk/forum/post1822610.html#p1822610
15.10.2022 - 12:46:07
02
Gusto0 napísal:
ja by som pripomenul - ze ten ram nieje BOOST a shimano dnes uz nerobi kluky (prevodniky) pre NEBOOST ramy - tj 49mm ret. linku. vsetko robia s 52mm (aj M5100) - by som povedal ze pekne snami vydrbali. takze bud bude zohanat prevodnik 3 stran s6mm offsetom alebo sa mu bude priserne krizit retaz.

riesenie je stare 11sp. - preco? lebo stare 11sp. kluky (M6000-7000-8000) maju offsetove prevodniky pre 49mm linku - lenze NEMAJU offsetove prevodniky pre 12sp retaze.
pripadne este sram - ten ma v ponuke k svojim klukam stale prevodniky s 6mm offsetom (nakoniec som tiez daval kluky od sramu)


Riesenie je velmi jednoduche, tu som ho pisal
https://www.mtbiker.sk/forum/post1871874.html#p1871874

Je treba samozrejme pouzit kluky s 96mm pavukom, nie direct mount. Na direct mount som od niekoho videl prevodnik so spravnym offsetom. Tusim garbaruk?
15.10.2022 - 13:12:36
01
marek_K napísal:
Ak mas SLX 12 a boli ta z neho palec tak s XT/XTR 12 umries. ...

Trochu pritiahnuté za "vlasy". Mám na svojich bajkoch XT aj XTR radenie. Vôbec neumieram, ani ma nebolí palec. Radenie má tvrdší chod, ale je to podobné ako kedysi všetci "ospevovali" tvrdší chod radenia Sram a chceli ho aj pre Shimano. Teraz ho majú a "pindajú". Pokiaľ kladie páčka extrémny odpor je problém IMHO vo vedení kabeláže, alebo veľmi pritiahnutej spojke (clutch) prehadzovačky.
15.10.2022 - 15:53:51
00
ja mam Sram gripshift a ku packe by som sa uz nevratil, jedine na AXS, ale zas tam je len mikrosnimac.
15.10.2022 - 16:02:28
01
12sp. xtr ide krasne - tak "hranato" , ziadna gumova paka. kratucke drahy na preradenie - mne sa to paci. vie mi ale niekto vysvetlit aky je rozdiel medzi XT a XTR kedze cena je tam takmer dvojnasobna? vaha takmer rovnaka. mne tie paky pridu identicke.
15.10.2022 - 17:18:39
00
4 ložiská vs 2 ložiská, guma aj na odraďovacej páčke.
15.10.2022 - 17:37:43
00
keyboard_arrow_up