Dnes som si dal čisto pocitovú jazdu, nehnal som sa za km ani segmentami a skúšal som si rôzne polohy a spôsoby ako sa usadiť. Zistil som napríklad, že sedávam na sedle tak, že som viac vpredu na užšej časti a panvové kosti mám viacmenej v lufte, nezatláčam ich do širšej časti sedla. A Fixska tvoja úvaha bola správna, kebyže riešim posun ešte o ďalšie cm dozadu, tak na riadidlá už vôbec nedočiahnem, lebo ruky už mám teraz takmer nadoraz napnuté. Problém mám aj s tým, že počas jazdy a aj po jazdení má bolia trapézy, akoby vtedy keď zdvihnem viac hlavu, tak sa v nich prepadávam a potom ten tlak prenášam do rúk a zatláčam do gripov viac ako by bolo treba. Môže to znamenať, že som viac natiahnutý akoby som vládal? Lebo keď som sa skúsil dať do vzpriamenejšej polohy, že som sa držal riadidiel špičkami dlaní, tak sa mi horná časť dosť uľavila a dokonca aj stehná sa mi viac otvorili. Stále som chcel XC-kovy bike, ale zisťujem, že ten posed na ňom nie je dvakrát pohodlný :)...Ja si fakt neviem predstaviť aké je to potom na cesťákoch, tam by to moje trapézy nedali ani 15 min.
06.11.2022 - 20:05:03
00
Mas tam 90mm predstavec, cize dost rezervy na skratenie. Aj riaditkami sa co to poriesit smerom na vzpriamenejsi posed (backsweep, upsweep a rise a aj sirka). Samozrejme musis vediet co zhruba chces, to je ako chces byt polozeny.
Hlavne to chce skusat a nemysli si ze si jediny komu to nejde hned. U mna vyhralo sedlo GrouND (je zahnute na konci, tam mas istotu ze v zaklade sedis ako mas) a skor natiahnutejsi posed.
Este ma napadlo ze mozes skust aj otocit predstavec, mam dojem ze ho mas smerom dole. Ak ho das smerom hore zase budu ruky trosku blizsie.
06.11.2022 - 20:32:58
01
A tiez moze geometriu porovnat s bikom, co jazdil doteraz a na ktory je zvyknuty. Nemusi sa ju zrovna snazit skopirovat aj na novy bike - mozno mu zmena posedu sadne este lepsie, ale aspon bude vediet, ktorym smerom sa hybat.
06.11.2022 - 20:45:06
00
Ja si myslím, že ten predstavec mám v tej zdvihnutejšej pozícii. Budúci týždeň idem na garančku, tak sa popýtam. Riadidlá by som zatiaľ nechcel meniť, mne sa tieto rovné páčia, nemám rád tie rôzne profilované to už mi ide k trailovým bikom, to si nechám ako poslednú možnosť, ak to nebude klapať. Moja pôvodná predstava bola, že chcem byť položený, lebo stále pomerne veľa jazdím aj cesty, ale nevedel som, že to bude tak bolieť :)..Ale neberiem to nejak negatívne, keď si nezvyknem, tak budem postupne prerábať. Ale určite viem, že začnem so sedlom a skrátením riadidiel o 4 cm. Potom bude na rade predstavec a ďalej uvidíme. Sedlovku zatiaľ nechám, offset nejdem riešiť, asi by to bolo kontraproduktívne. Do budúcej sezóny premýšľam nad teleskopkou, aj keď neviem, či pri xc to nie je zbytočnosť.
06.11.2022 - 21:03:04
00
S tým sedlom vzad by som to nepreháňal, ešte je tam jedna vec čo by som bral do úvahy a to je jazda do kopca, keď to dáš moc dozadu a ešte skrátiš predstavec tak máš zarobené na problémy. V prudkom kopci a hrbolatom teréne bude zábava držať predné koleso na zemi.
06.11.2022 - 22:15:52
00
Počuj, teraz úplne od veci ale na tých pedáloch sa ti dobre stojí? Lebo to sú tie úplne najzákladnejšie obyč pedále aké sa na bike dávajú, lebo sa teda predpokladá, že biker si potom vymení buď nejaké nášľapné alebo preferované platformy s optimálnou oporou pre chodidlo.
07.11.2022 - 12:11:58
00
Tie pedále sú hrozné, idem meniť, len som si stále nevybral. Ale platformy pozerám, nie nášľapné
07.11.2022 - 12:37:47
01
PeterK2 napísal:
Ale neberiem to nejak negatívne, keď si nezvyknem, tak budem postupne prerábať. Ale určite viem, že začnem so sedlom a skrátením riadidiel o 4 cm. Potom bude na rade predstavec a ďalej uvidíme.

Negativne to neber, ale ten negativne dany predstavec* by som tiez otocil :).
*podla foto to vyzera na 5° klasiku, namontovanu klasicky na 29" biku - uhol dolu=negativne.
Ja som pri prechode z 26" na 29" (predok ramu je vyssie) pri zachovani toho isteho posedu otacal predstavec na negativne a menil lastovicky za rovne.
07.11.2022 - 13:19:10
01
Cauko skusal si sa natocit? U mna je tato metoda co sa tyka ladenia bajku najviac efektivna.

Samozrejme vacsina nazorov co pisali ludia tu plati.

Pata na pedal a koleno zvisle zo stredom pedalu. Neprevalovat bedra… A samozrejme sirka sedla tam by som zacal, ak je sedlo uzke ci siroke budu to muky aj pri spravnej vyske, sklone a predozadnej polohe.

Pripajam link na video ako si to kontrolujem.

https://www.dropbox.com/s/b35tdcexui9l6sf/nastavenie_posed_mtb.mov?dl=0

p.s. V realite ma to posunulo do uplne inych vzdialenosti, casov stravenych v sedle a pohodlia.
08.11.2022 - 09:04:45
02
Čaute, hodím sem svoj dotaz: máte niekto sedlo WTB SL8 potreboval by som vedieť rozmer od lyžín po vrch teda asi hrúbku/výšku?? dík
15.11.2022 - 20:30:42
00
Čiže ako sa správne nastavuje predo-zadná pozícia na modernom Trail biku?

Starý bike som mal s menej strmou sedlovou trubkou a zároveň mala sedlovka cca 2cm offset, čiže som bol o dosť viac vzadu v porovnaní so spectralom ktorý mám teraz. Jazdí sa mi celkom dobre, ale úplne mi to nedáva zmysel - ako môžem byť o cca vyššie spomenutých 5cm viac vpredu a stále mať OK posed?
09.03.2023 - 21:52:30
00
Lebo teraz jazdis na modernom trail biku s modernou geometriou. Dovolim si tipnut, ze stary bike mal kratsi ram alebo kratsi predstavec, pripadne inak otocene rajdy (viac k jazdcovi).
10.03.2023 - 09:15:26
00
matko001 napísal:
Jazdí sa mi celkom dobre, ale úplne mi to nedáva zmysel - ako môžem byť o cca vyššie spomenutých 5cm viac vpredu a stále mať OK posed?

(Ne)Zmysel to ma taky , ze KOPS ako metodu na spravnu polohu sedla pri modernej geometrii uz nikto neriesi. Je to historia, zabudni. Telo sa musi adaptovat na nove vyzvy :)
10.03.2023 - 09:32:04
01
Teraz som nenarazal iba na KOPS, ale celkovo - mozem mat viac optimalnych posedov na mtb ked jazdim rovnake traily? Cesta vs mtb chapem - na jednom sedim viac hodin skoro v rovnakej polohe, na druhom sa neustale hybem na sedle.

jazdim viac menej tie iste traily (kedze ich tu moc nieje) - jeden bike bol viac XC trail, druhy je viac smerom do endura , mam to iste sedlo, tak isto siroke riaditka, podobny tlak na gripoch, na "enduro" biku som mal lepsie casy, ale to je mozno sposobene tym, ze kym mi ho dorucili, tak som dlhsie jazdil pravidelne cestu a zlepsila sa mi kondicka.
10.03.2023 - 09:54:14
00
matko001 ved sem hod konkretne biky nech porovname geo
10.03.2023 - 10:15:29
00
keyboard_arrow_up