double napísal:
Ale ja hovorím o Kube nie Rusku ak si si nevšímol. A Rusko určite nieje destinacia kde by som chcel žiť. Cele roky sa ten tok penazí od poistencov k službám ktoré mali zato dostat niekde strácal. Zvačša zrejme o Všobecnej zdravotnej poistovni. Naviac tie ziskové časti zdravotníctva ako napr Lekárne si zobrala Penta a teraz tu vidíme aky je stav. Len upozorňujem na chyby kapitalizmu ktorý je čoraz menej solidárny a už ma naháňate aby so siel žiť do Ruska.



https://podmaz.sk/podcast/chod-do/0497527441-na-letisku-som-krical-smrt-che-guevarovi. Odporúčam si to vypočuť, tie ódy na Kubu ťa hneď prejdú...
29.11.2022 - 12:24:11
01
Sovicka30 napísal:
Chcel som ísť k očnej a že čakacia doba 7 mesiacov ..to sme dopravovali

ja mam povinnu prehliadku na ocnom kazdy rok, stale som zavolal mesiac vopred pre urcenie presneho terminu, tento rok mi dali termin o 4 mesiace neskor a v piatok mi volala sestricka ze doktorka ma dovcu tak ma musia z 28.11. preobjednat na 19.1.2023 (polroka mimo tradicny termin), radost
29.11.2022 - 12:34:41
00
double, este daj ten o mlieku za dve koruny a veselej kravicke...

nazvat predotovanu a presocializovanu Europu kapitalistickou, to chce velku mieru... fantazie
29.11.2022 - 12:38:59
012
Srsen napísal:
A v ktorej vyspelej nekapitalistickej krajine by si chcel žiť ?

Preccaj na plazi v rezorte Varadero na Kube 8)
29.11.2022 - 12:46:18
02
RoyalNatal napísal:
ja mam povinnu prehliadku na ocnom kazdy rok, stale som zavolal mesiac vopred pre urcenie presneho terminu, tento rok mi dali termin o 4 mesiace neskor a v piatok mi volala sestricka ze doktorka ma dovcu tak ma musia z 28.11. preobjednat na 19.1.2023 (polroka mimo tradicny termin), radost

a ja sa stazujem, ze musim prist o 6-tej do polikliniky, aby som o 7:30 dostal casenku na 11-tu. Vidim, ze som na to vlastne super :-)
29.11.2022 - 12:49:48
01
flegko napísal:
Kubu by som sem netahal, pretoza tam uz vypinaju elektriku aj v hoteloch pre turistov...to ich slavne planovane hospodarstvo sa uz davno zruitlo...len si to este nevsimli.
Ale vraj im teraz sojuz bude zase posielat nejake palivo na dlh....rovnako ako v minulosti.
Pritom by som tam siel rad na dovolenku, ale fakt, ze mi budu cez den vypinat elektriku na hoteli ma trosku odradza,
Info mam od nativne obyvatela, co tu u nas pracuje keby to niekoho zaujimalo.

Nehovoriac o tom, ze kolko lekarov na obyvatela je asi najmenej podstatny udaj, co vplyva na dlzku zivota.


ved jasné, že to tam nieje idealne ale to porovnanie, že Slovensko v čase 10ročného hospodárskeho rastu nebolo shopné jednoznačne predbehnut taku krajinu ako je Kuba čo sa týka zdravotníctva alebo aj veku dožitia je na zamyslenie a že niečo bolo a je zlé. Taktiež to porovnanie ,že napriek tomu ,že Kubancom sa žije horšie ako na Slovensku si menej stažuju. ked vidím po covide a teraz cez vojnu ako si začala spoločnost na všetko stažovať a hádať sa jedna aj druha strana tak sa otváraju otazky kam toto speje a čo naozaj zmysel štastia bude vtom, že čím máme viac hmotného, slobody tým sme štastnejší či nás to neženie skôr do toho mat stále viac, presadzovat si svoj názor ale popritom strácať priatelstva, rodiny, volný čas a aj to štastie.
29.11.2022 - 12:52:03
00
Dudo napísal:
double, este daj ten o mlieku za dve koruny a veselej kravicke...

nazvat predotovanu a presocializovanu Europu kapitalistickou, to chce velku mieru... fantazie


nato, že je tá europa predotovana presocializovaná je v nej nejako vela štrajkov. Asi tie dotácie a a tvárenie sa socialne sa mína účelu.
Pôvodný zámer bol si vzájomne pomáhat ale je otázne či to naozaj dalej platí. Bolo to pekne vidiet v čase covidu,že každy kopal sám za seba. Samozrejme ,že bez Eurofondov resp bez Europskej unie by sme boli zaostalejšia krajina ale je dat si otázku kam súčasná Europska unia smeruje a či je vôbec udržatelná. Lebo skôr o každom zákone čo sa predkladá v Bruseli sú čoraz väčšie hádky.
29.11.2022 - 13:02:51
02
double napísal:
Ale ja hovorím o Kube nie Rusku ak si si nevšímol. A Rusko určite nieje destinacia kde by som chcel žiť. Cele roky sa ten tok penazí od poistencov k službám ktoré mali zato dostat niekde strácal. Zvačša zrejme o Všobecnej zdravotnej poistovni. Naviac tie ziskové časti zdravotníctva ako napr Lekárne si zobrala Penta a teraz tu vidíme aky je stav. Len upozorňujem na chyby kapitalizmu ktorý je čoraz menej solidárny a už ma naháňate aby so siel žiť do Ruska.

Ale rovnako ako uvedena Kuba aj to Rusko ma vraj viac lekarov a viac lozok a dlhsiu dobu dozitia.
Tak zmenim otazku: viza na Kubu uz mas?
Upozornovat na chyby je spravne, ale zaroven treba ponukat aj riesenie. Pretoze kricat a kritizovat je vzdy jednoduchsie. Uz mnohi sa o tom presvedcili ze po ich kriku ked sa dostali k moci sami nevedeli kam z konopi a co maju robit.
A netrep o tom, ze nas system je coraz menej solidarny. Pri liecbe sa nikto nikoho nepyta ci za poslednych 5 rokov zaplatil do ZP 0 eur alebo 25 000 eur. Problemom tvojej absolutnej ziadostivosti po maximalizacii solidarnosti je to, ze neponukas riesenie, neponikas nic co by si mohol polozit na druhu misku vah - teda spravodlivost.
Solidarita a spravodlivost idu ruka v ruke. Ak chces jedneho viac, musis z druheho ubrat. Kde je ta spravna miera?

Absolutna solidarita - vsetky zdroje ktore ludia vytvoria sa rozdelia rovnym dielom medzi vsetkych.
Ale potom vznika protiotazka: naco ja mam pracovat ked aj bez prace budem mat presne tolko co ked ostatni?
Vysledok: nepracuje nikto ale kazdy natrca ruku.
Absolutna spravodlivost - kazdy si ponecha vsetky zdroje ktore vytvoril, kto nevytvoril nic ma 0.
A tu zasa vznika protiotazka - co maju robit ludia ktoriu nie su schopni pracovat? (deti/chori/invalidi/dochodcovia).
Vysledok: ak mas v sebe co i len stipku empatie nenecha ta chladnym utrpenie tych, ktori si z objektivnych dovodov nemozu zarobit na zivobytie.

Realita: hladanie rovnovahy. Aby solidarny (platitel) nestratil motivaciu vytvarat zdroje a konzument ziskal motivaciu vytvarat zdroje ak je toho schopny.
Myslis ze solidarita je v EU slaba? Na kube ci v rusku je jej viac? Tam tie zdroje vytvorene ludmi vezme stat na nejaku :swear: vojnu a namiesto toho aby ich pouzil na zlepsenie zivota svojich obcanov ide do rovnakych :swear: tahat obcanov ineho statu.
Citat z twittera: "Rusko este musi vypalit na UA minimalne 3000 rakiet aby dosiahlo kvalitu zivota ludi na Ukrajine na urovni Ruska." Smutne, ale pravdive.
29.11.2022 - 13:12:17
18
double napísal:
Kuba má 84 lekarov na tisíc ludí Slovensko 36, Priemerny vek dožitia 78,8 Slovensko 77,5...

Odkiaľ máš tie údaje? Slovensko má 3,5 lekára na tisíc obyvateľov, Kuba 9 (čo je btw najviac na svete). Furt sa plače že je málo lekárov, ale podľa grafu ich počet stále mierne rastie. A rastie aj ten pomer, lebo počet obyvateľov je +/- rovnaký ako pred 30-timi rokmi. Ako to zdravotníctvo dokázalo fungovať v 90-tych rokoch? Neboli technológie, internety, SUV-čka... :) Asi nebolo milión chorôb a milión liekov, ktoré musí teraz niekto predpisovať.

Prílohy:

48.jpg
48.jpg 42.97 KiB thumb_up0thumb_down

29.11.2022 - 13:15:02
00
RoyalNatal napísal:
ja mam povinnu prehliadku na ocnom kazdy rok, stale som zavolal mesiac vopred pre urcenie presneho terminu, tento rok mi dali termin o 4 mesiace neskor a v piatok mi volala sestricka ze doktorka ma dovcu tak ma musia z 28.11. preobjednat na 19.1.2023 (polroka mimo tradicny termin), radost


Moja išla do dôchodku. Takže do júna oslepnem ☹️
29.11.2022 - 13:16:56
00
3jalo3 napísal:
Odkiaľ máš tie údaje? Slovensko má 3,5 lekára na tisíc obyvateľov, Kuba 9 (čo je btw najviac na svete). Furt sa plače že je málo lekárov, ale podľa grafu ich počet stále mierne rastie. A rastie aj ten pomer, lebo počet obyvateľov je +/- rovnaký ako pred 30-timi rokmi. Ako to zdravotníctvo dokázalo fungovať v 90-tych rokoch? Neboli technológie, internety, SUV-čka... :) Asi nebolo milión chorôb a milión liekov, ktoré musí teraz niekto predpisovať.

No odkial by to mal? Od Kazigrafa. Sekol sa len 10 nasobne, presne ako on s cenou plynu za vlady fica.
Teraz realne: asi mal statistiky poctu lekarov na 10 000 obyvatelov (pravdepodobne bezny pomer pouzivany v statistike tohto parametra, aby to cislo nebolo ani prilis velke a ani male s desatinnymi miestami) a zacal ho pouzivat na 1000 obyvatelov. (takto vznikaju nepravdive famy)
Aj sa mi zdalo divnne ze 8,4% populacie kuby su lekari (teda takmer kazdy jedenasty) ale neskumal som to hlbsie. :D
29.11.2022 - 13:35:21
03
neoslepnes, ved v nemocnici ta teraz s radostou a usmevom osetria, pridane dostali, ziadna sa rusit nebude, sveta zit 😉
29.11.2022 - 13:37:47
00
a stratifikaciu nemocnic si lekari do poziadaviek nedali? :lol:
29.11.2022 - 13:48:10
01
Minikin napísal:
Aj sa mi zdalo divnne ze 8,4% populacie kuby su lekari (teda takmer kazdy jedenasty) ale neskumal som to hlbsie. :D

ty si ako opovazujes na asketa vytahovat cisla???!?!!!!!??!??!!?!??!!?!?!?!?!?!?!?!?!?!!?!??!1?!?!!1/1?!!?!

;)
29.11.2022 - 13:52:38
10
Mirec zube Ste si cvikli gule do retaze ze dookola kvicite to iste? Sup vystudovat za lekarov a mozete to kazdemu ukazat.
29.11.2022 - 13:56:00
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up