blackman napísal:
Neplati ked pouzijes write back mod na kontroleri.

Stale zabudas, ze on sa pyta na domace NASko a bavime sa o sekcii SOHO.
Navyse QNAP pouziva sw controller a silne pochybujem na zaklade cisiel, ze je zapnuty.
23.12.2022 - 10:45:38
00
flegko napísal:
Pretoze je rozdiel medzi beznou prevadzkou a idealnym stavom, ked si spravis raid5 pole a skusat skopirovat nejake par GB video.
V beznej prevadzke tieto hodnoty nedosiahnes, rychlost dramaticky klesa v zavislosti od toho, kde su data ulozene, na akom disku, co prave NASko robi, aka je konzistencia dat (male vs velke subory) a pod.
To je nieco podobne ako ked niekto ukaze doma test spojenia 2 wifi na stole, kde dostane 200Mb/s a potom si to clovek kupi a divi sa, ze cez 100Mb/s sa nedostane.
Takze ak kupis 7200ot disky s velkou cache, nic na nich nebude, spravis si napriklad raid0, skopirujes nieco velke tam a spat dostanes 120MB/s.
A teraz v praxi...vacsina diskov je 5400ot, raid0 sa na dolezite data urcite nepouziva, takze budes mat raid1=spomalujes zapis, kedze zapisujes na 2 disky naraz, disk byva zaplneny a data casom rozhadzane, cize hlavicka lieta kade tade a spomaluje pristup, je rozdiel medzi rychlostou ak su data na vnutornom priemere disku a vonkajsom, je rozdiel, ci idu sekvencne alebo nie, je rozdiel, ci sa spracovava 1000 1MB suborov alebo 1 1TB...atd.
Kup si NASko, prvotna inicializacia pola trva niekolko hodin a disky sa synchronizuju a QNAP ti bude ukazovat rychlost synchronizacia pola.
Hadaj ake cislo tam uvidis. Ano je 2 ciferne a dost daleko od cisla 100.


Tak asi robis nieco zle, pokial v beznej prevadzke nedokazes vytazit 1Gb naplno. Ja s tym vobec nemam problem ani pri beznych desktopoch. Aha, prakticka ukazka, ziadny synteticky test:

$ scp download/iso/Armbian_21.08.1-a64_bullseye.img ravo:/data-hdd/ISO/
Armbian_21.08.1-a64_bullseye.img..........................................100% 1800MB 107.0MB/s 00:16
$ scp download/iso/Armbian_21.08.1-a64_bullseye.img ravo:/data-hdd/ISO/
Armbian_21.08.1-a64_bullseye.img..........................................100% 1800MB 111.2MB/s 00:16


Disky 2x Toshiba P300 (64MB cache, CMR), ZFS RAID1, v prvom pripade zapnuta kompresia (lz4), v druhom pripade kompresia vypnuta.

A tak isto synchronizacia pola mi standardne bezi nad 100MB/s pri beznych diskoch (linux mdadm).
23.12.2022 - 10:59:57
00
opytam sa radsej tu ako v hi-fi teme :-D
nechcel som ale budem musiet vyriesit zvuk k notebooku. niesom moc narocny ale to co je v nom vstavane je na hudbu a filmy nepouzitelne (otrasny zvuk). hladam nieco lacne s pouzitelnym zvukom - dobry pomer/zvuk (napr. sluchadla pouzivam 10€ sony s maximalnou spokojnostou). male, minimalisticke riesenie. rozmyslam nad BT reproduktorom https://www.muziker.sk/jbl-go-3-black - ako + beriem moznost prenosu po byte, pripadne pouzitie s telefonom niekde mimo domov. len netusim ako kvalitny to ma zvuk. co sa hlasitosti tyka, nepotrebujem aby susedia poculi co pocuvam. hudba mi nikdy doma nehuci.
nasiel som aj dobre recenzie na https://www.muziker.sk/creative-pebble-v2 len mi to bude zavadzat na stole a su k tomu "kilometre" kablov. no ak by mal byt rozdiel vo zvuku priepastny, zmieril by som sa stym.
23.12.2022 - 11:32:37
00
GeorgeWH napísal:
Tak asi robis nieco zle, pokial v beznej prevadzke nedokazes vytazit 1Gb naplno. Ja s tym vobec nemam problem ani pri beznych desktopoch. Aha, prakticka ukazka, ziadny synteticky test:

$ scp download/iso/Armbian_21.08.1-a64_bullseye.img ravo:/data-hdd/ISO/
Armbian_21.08.1-a64_bullseye.img..........................................100% 1800MB 107.0MB/s 00:16
$ scp download/iso/Armbian_21.08.1-a64_bullseye.img ravo:/data-hdd/ISO/
Armbian_21.08.1-a64_bullseye.img..........................................100% 1800MB 111.2MB/s 00:16


Disky 2x Toshiba P300 (64MB cache, CMR), ZFS RAID1, v prvom pripade zapnuta kompresia (lz4), v druhom pripade kompresia vypnuta.

A tak isto synchronizacia pola mi standardne bezi nad 100MB/s pri beznych diskoch (linux mdadm).

Nepises ake je to NASko, disky mas 7200ot, test si robil synteticky a na pomerne malo subore, kde sa este isto moze hojne vyuzivat cache.
Navyse skusme sa vratit k povodnej myslienke...bola tu otazka na domace NAS a do toho sa tu zacal pliest aj ten mackopes 2.5Gb.
Na to som reagoval, ze NASko staci obycajne, s 2.5Gb by som si tazku hlavu nerobil, pretoze brzda na NASku budu skor disky. Pri 2.5Gb musis zohnat NASko s takou sietovku, musis mat na to switch, co navyse rozpocet o nieco predrazuje a vyuzijes to minimalne....pretoze disky.
V klasickej prevadzke ak cez switch nieco neustale tecie, kopirujes veci na pouzivanom disku budu priemerne rychlosti hlboko pod 100MB/s.

Prirovnal by som to k testu rychlosti na klasickom disku...v peaku tam mas 120-150MB/s, ale v priemere len 100MB/s...moj disk (7200ot) na mojom pc ma priemer 100MB/s. A to je opat idealne sekvencne citanie, v praxi sa pri pouzitych diskoch taketo nevyskytuje.
Vacsina sucasnych wdeciek je napriklad uz 5400ot, co rychlost dost vyrazne znizuje.

Aj moje WD Blue SSD ma pisane 560MB/s rychlost citania, ale ked spustim test dostanem priemer len 351MB/s.
A uz to tu niekto spominal ako velmi sa lisia SSD v zavislosti od velkosti cache, kde su rychle pri mensich suboroch, ale ked disk vytazis velkym suborom napriklad a minie sa cache ide rychlost dramaticky dole.
23.12.2022 - 13:45:34
00
Tak volaco máš zle,treba kupovat disky s 256mb cache,ja v ziadnom pripade nema problem vytaxit disky 200MB/s
Wd gold a exos 18tb
23.12.2022 - 14:01:39
00
Ano, lebo pri domacom nas pre filmy a fotky je uplne bezne ze x uzivatelov vytazuje nas paralelne tak aby sa zahltilo. Ma uz par krat napadlo ze by sa zislo par dalsich "palcekov" na hodnotenie prispevkov - ako napr "pobavil si v pozitivnom smere", a " pobavil si tymi zvastami co tu pises" :D

Moze mi niekto fundovany vysvetlit ako stara vykopavka by to musela byt aby dana karta viedla k yraznemu znizeniu rychlosti pri mirrore? Nehovoriac ze qnap a synology su zrejme len sw raid....

https://calomel.org/zfs_raid_speed_capacity.html
23.12.2022 - 14:09:08
00
https://macperformanceguide.com/Storage-RAID1-speed.html

Lol
23.12.2022 - 14:17:16
00
Gusto0 - JBL go 1 a 2 hrá úplne v pohode, dokonca aj nahlas... prirovnal by som to možno k nejakému klasickému TV zvuku, keď to leží niekde v polici, tak to vyplní miestnosť úplne v pohode, takisto vonku na záhrade zvláda bez problémov.
23.12.2022 - 14:21:16
10
flegko napísal:
Nepises ake je to NASko, disky mas 7200ot, test si robil synteticky a na pomerne malo subore, kde sa este isto moze hojne vyuzivat cache.


Zase si protirecis. Najprv tvrdis, ze na (SOHO) NAS-ku nezalezi, lebo brzdou disky. A teraz zrazu riesis, aky to je NAS. Pritom to je uplne irelevantne. Ja som len vyvratil (a aj ostatni) tvoje tvrdenie, ze brzdou su disky. Nie, nie su.

A neviem ako ty, ale pre mna je kopirovanie dat cez SSH uplne bezna prax, takze ziadna syntetika (alebo to mam mountnute cez NFS alebo SMB).
23.12.2022 - 15:00:47
00
ivo napísal:
Gusto0 - JBL go 1 a 2 hrá úplne v pohode, dokonca aj nahlas... prirovnal by som to možno k nejakému klasickému TV zvuku, keď to leží niekde v polici, tak to vyplní miestnosť úplne v pohode, takisto vonku na záhrade zvláda bez problémov.

Ak nevadi ze je to len mono
23.12.2022 - 15:55:36
00
Zipsik napísal:
Telku mam zhruba 4-4,5 metra od seba ale teda 720p by na nej vyzeralo fakt priserne… a neomylne by si to rozlisil od 4k… mnozstvo detailov a ostrost obrazu su uplne niekde inde…

No živíš sa fotografovaním, tak asi vieš čo je DOF, ako sa počíta, že ľudské oko dokáže rozlíšiť cca jednu uhlovú minútu. Vieš čo je ideálny pozorovací uhol a že si zabudol uviesť jednu podstatnú premennú. Uhlopriečku. 720p zo vzdialenosti 4m môže byť na 400" brazovke katastrofa. Na 55" to môže byť úplne pohoda. Záleží aj od bitrate. Pri vzdialenosti 4m a uhlopriečke 55" na tom viacmenej nezáleží. Tvoj TV má isto násobne väčšiu uhlopriečku, len si ju neuviedol. Preto tvoj príspevok nemá takto žiadnu vypovedaciu hodnotu.
24.12.2022 - 01:40:20
00
Uviedol, 70'', jestli se nepletu
24.12.2022 - 08:15:18
01
Gusto0 napísal:
opytam sa radsej tu ako v hi-fi teme :-D
nechcel som ale budem musiet vyriesit zvuk k notebooku. niesom moc narocny ale to co je v nom vstavane je na hudbu a filmy nepouzitelne (otrasny zvuk). hladam nieco lacne s pouzitelnym zvukom - dobry pomer/zvuk (napr. sluchadla pouzivam 10€ sony s maximalnou spokojnostou). male, minimalisticke riesenie. rozmyslam nad BT reproduktorom https://www.muziker.sk/jbl-go-3-black - ako + beriem moznost prenosu po byte, pripadne pouzitie s telefonom niekde mimo domov. len netusim ako kvalitny to ma zvuk. co sa hlasitosti tyka, nepotrebujem aby susedia poculi co pocuvam. hudba mi nikdy doma nehuci.
nasiel som aj dobre recenzie na https://www.muziker.sk/creative-pebble-v2 len mi to bude zavadzat na stole a su k tomu "kilometre" kablov. no ak by mal byt rozdiel vo zvuku priepastny, zmieril by som sa stym.


JBL Go3 mam na pocuvanie podcastov pri upratovani ci na stavbe, na to je fajn kvoli velkosti a odolnosti, ale primarne na hudbu a filmy k notebooku by som radsej vzal nieco vacsie a stereo, ala Niceboy Raze
24.12.2022 - 09:14:19
00
To je furt mono, to ze to ma dva menice neznamena ze je to stereo..JBL napr. nema stereo ziadny sucasny produkt.. kedysi malo, tusim este flip 3 ci 4 boli
K notebooku a filmom by som siel cestou samostatnych BT bedniciek, ale co som kukal, su drahsie, ako gustom spominane.
24.12.2022 - 10:46:25
00
Niceboy u seba pise True wireless stereo, ale je pravda, ze som toto ich oznacenie nijak nerozoberal
24.12.2022 - 10:56:59
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up