pri klepaní EP8 sa spomínal vo videách aj rozdiel rámov karbón vs hliník, neviem už v ktorom to bolo počuť menej :)
29.12.2022 - 02:34:35
00
caute, hladam / vyberam MTB ebike pre manzelku.

Moja predstava je:
Hardtail
Deore (alebo aspon Alivio)
Idealne vzduchova vidla (nejaka zakladna)
cena idealne 1500-1700 € (cize nejaka akcia/vypredaj, alebo malo pouzivany)
vaha do 22,5 kg
kapacita baterky nie je podstatna, radsej nizsia cena a hmotnost

Moje otazky:
manzelka ma 160cm / 50kg skusenosti s MTB nema, par rokov mala cross a to je vsetko. Ist do 27,5 ci 29 palcovych kolies?

aky je realne rozdiel v pruzeni medzi pruzinovou napr Suntour XCM a nejakym vzduchovym zakladom? Ja mam skusenosti len so vzduchom, chcem chodit aj po beznych lesnych cyklotrasach, traily nie.

Mate pripadne tipy na konkretne modely, co by mohlo byt vhodne?
13.01.2023 - 14:28:25
00
Za mňa pre ženu so žiadnymi skúsenosťami s horskou cyklistikou, ( sám mám takú doma), je úplne nepodstatné, či má sadu Deore alebo Alivio alebo niečo iné. Kôli cene by som šiel určite do pružinovej vidlice. Pri cene do 1700 sa dá zohnať vzduchová vidla len veľmi ťažko. A je fakt že pri 50kg tam dotyčná žiaden rozdiel nespozná na teréne, v ktorom sa bude bežne voziť (jasné vzduch peknejšie a hladšie pruží a viac keď ho makšie nastavíš). Zaujímavé podľa mňa oveľa podstatnejší a dôležitejší fakt je pohon a baterka. Ebike aj úplne neskúsenému bajkerovi/rke dovolí zrazu zdvojnásobiť alebo strojnásobiť dojazd na bežný výlet za rovnaký čas ako na klasickom bajku. Ja by som šiel do Bafangu a aspoň 625 baterky. Krásne na tom zvozí všetky možné cyklotrasy, je to silné hlavne aj do kopca kde tú potrebu bude potrebovať a dá sa to odomknúť aj bez čipu, išiel by som do pohonu 1*9 nestojí to nič, nerozosiera sa to často pri radení do záberu to aj viac znesie, a cena na opravy či údržbu bude super. Brzdy pri 50kg bajkerke stačia aj základné 160tky kotúče. Všetko viac brzdí lepšie ale mám odskúšané že MT200 so 160tkami úplne stačia pre ženu. 27.5 a 29" ... No 29 by boli asi s HT lepšie aj keď 27.5 sú obratnejšie ... Ale keď by z 29 prerobíš na 27.5+ a máš parádne balóny prípadne. To už podľa toho čo zoženieš. Najlepšie s pani v predajni a vyskúšať. Dôležité kritérium farba a páči sa mi je častokrát najpodstatnejšie ?
Vybrať? No ak som dobre pochopil viac ako geometria a výbava hrá hlavný prím cena. Za mňa takýto nejaký cruissis alebo niečo podobne lacné.
https://www.insportline.sk/54790/horsky-elektrobicykel-crussis-e-atland-5-7-model-2022/18
14.01.2023 - 11:05:59
00
Tak napíšeš o aspoň 625Wh baterke a 1 x 9 a potom mu odporučíš ebajk s 468Wh a 1 x 8? A tá XCT je absolútny hnoj... Päťkové Crussisy sú tak na zmrzlinu a do obchodu... Jednoducho sa treba zmieriť s tým, že pod 1 700,- Eur sa s výnimkou nejakého zázračného výpredaja nič normálne kúpiť nedá... Možno skúsiť nejakú serióznu jazdenku...
14.01.2023 - 11:16:38
02
A čo si s tým myslíš, bude zjazdovať po lesáckej ceste nie? Ak som dobre pochopil, bude to bajk na zmrzlinu, ale mne sa už potvrdilo, že časom zistí, že s bajkom na zmrzlinu chce ísť aj ďalej ako do vedľajšieho mesta a potom keď jej zdochne motor lebo jej bude chýbať 10km na dojazd tak ti ho hodí do kríkov a pojde taxíkom domov. Isto to nemusí kúpiť hneď, tak má čas pokukať sa a dal som mu tip zatiaľ čo ty tu básniš o tom, aby sa z bajkom pod 1700€ zmieril, že nekúpi akoby sa nič také ani nerobilo. Jazdenka môže byť fajn, ale kto ti zaručí, že bude seriózna. To nie je klasika, pri ebiku by som bol sakra opatrnejší.
14.01.2023 - 11:32:38
00
Nepaprč sa hneď... ;-) Názor a osobné preferencie si napísal dobre... Len by to chcelo (ak už Crussis), aspoň 7.7-S, akurát to už je samozrejme, už o pár Eur viac... A seriózne jazdenky so zárukou napríklad predávame aj my, ale nechcel som robiť reklamu, tak pšššt... :-)
14.01.2023 - 11:42:28
01
Moja draha ma baterku 522Wh a prevod 1x8 a zatial jej to staci, aj ked niekedy trpnem ci dôjdeme domov.
Draha totiz to pri dome zapne 5 a pri dome vypne 5 ?, jazdi iba na jednom koliesku, prehadzuje len pri strmakoch.
Takze zalezi ako bude jazdit jeho zena.
Predpokladam ze podobne.
Ja odporucam aspon 625Wh baterku, kolesa skor 27,5 bude sa jej lahsie ovladat.
Crussis ponuka siroke moznosti, pozri nieco u nich.
14.01.2023 - 11:45:43
11
Skoda, ze nepises odkial si a kde planujete s manzelkou jazdit.
Musel som si to skusit najst. Okres Kosice. Ale aj tak neviem ake prevysenia tam mate.
Takze to necham na tebe.

Sam uz mas skusenosti s Bafangom M420, podla tvojich prispevkov.
Ako pise herri13, vacsina bab. kt nejazdia si to zapnu na max a dalej neriesia. Ked dojde baterka hodi do krikov, do skarpy, vynada ti co si to kupil za srot a mas to =)
Jasne, ze su aj zeny, kt sa zaujimaju, vedia sa naucit setrit baterkou a pod = jazdit rozumne, prakticky.
Preto by som ti tiez odporucil pre istotu vacsiu kapacitu baterky. Rataj s tym, ze baterka casom degraduje.
Navyse ked Bafang obmedzuje pripomoc pri nizsej kapacite baterky ako som sa tu na fore docital.

Takze tu mas jeden, kt by ti vyhovoval cenou aj kapacitou 630Wh.
Tvoja manzelka by mala mat velkost M (pozri druhy odkaz), kolesa rozhodne 27,5 kvoli ovladatelnosti.
Rataj este asi s investiciou do pohodlnejsieho sedla. Mozno blatniky. To uz je na tebe.
Otazna je len doverihodnost inzerenta.
https://www.mtbiker.sk/bazar/elektrobicykle/horske-elektrobicykle/damske/4517887/ctm-ruby-275-2022.html

Na porovnanie v obchode
https://www.cyklocentrum.eu/sk/domov/9887-ctm-ruby-275-2022.html#/327-velkost-m_27_5_kolesa/465-farba-bielo_oranzova/965-modelovy_rok-2022
14.01.2023 - 17:55:33
00
Dakujem za odpovede.

Chcem bike na ktorom sa daju jazdit lesne cesty. Tu v okoli KE su kopce na kazdu stranu, najcastejsie by to bolo Jahodna, Lajoska a pod, cize stredne narocny teren.

Preto asi skor ta vduchovka.

Baterka 500 uplne staci, ja mam Bafang M400 + cca 500 baterku a nikdy nechodim na tak dlhe vylety, ze by som ju vystavil, ona sama tiez nebude plus pri jej vahe bude spotreba nizsia.

Ja mam Author Engine 2019 (bafang, vzduch, deore) presne nieco podobne by som jej vzal idealne. Mna vysiel v super vypredaji 1250 eur, zlava vyse 40 % (rolu hral aj vtedy vyhodny kurz CZK, co bolo asi 10% zlavy).
15.01.2023 - 10:11:00
00
Inak este nejake rozumne prevody, 38 vpredu a max 36 vzadu pre tieto tereny nie je vhodne.
Ja som tam mal a musel som menit zadnu kazetu na 11-46, a s nou aj prehadzovac
15.01.2023 - 10:32:01
00
Co hovorite na CTM Ruby Pro?
https://www.ctm.sk/p/ruby-pro-29

Vedel by som mat novy za cca 1700, vzhladom na ine ponuky mi to pride fajn.

Akurat ci najmensia vyrabana velkost M nebude prilis velka, udavaju 160-175cm, manzelka ma tych 160.

A tiez sa robi aj 29 aj 27,5 palcovy hmm, co myslite? Pre menej skusenu jazdkynu.
15.01.2023 - 10:44:35
00
Pri takejto hraničnej výške by si na to mala sadnúť a zistiť ako dosiahne rukami na riadidlá. Myslím si, že v stoji to bude v pohode aj nohami dosiahne na pedále ale napríklad je tam 60 mm predstavec, dáš 40 mm a hneď máš 2 cm k dobru ? ja mám 175 cm ale 605mm top tube lenght je mi akurát, no ono jedna vec sú čísla a druha6pocit, keď si na to sadne.
15.01.2023 - 12:13:08
01
Ak je ta moznost si to vyskusat, tak treba si to vyskusat.
Mas to tam aj napisane pod tymi velkostami.
* Uvádzané veľkosti sú nami odporúčané. Pred kúpou dôrazne odporúčame fyzicky vyskúšať správnu veľkosť bicykla.

Pripadne ak mas moznost si pozicat podobny bike na vyskusanie tak to urob. Od znamych, pripadne skocte do predajne bikov. Tam vam ochotne poradia.
Dalsia moznost je skusit nejaky navod.

https://www.procycling.sk/blog/ako-vybrat-spravnu-velkost-bicykla/
https://www.muziker.sk/blog/odmeraj-ram-a-vyber-si-spravnu-velkost-bicykla?gclid=EAIaIQobChMIgJygxNnJ_AIV8I9oCR3BEwD4EAAYASAAEgJPUfD_BwE

Rozhodne uprednostni 27,5 pred 29 kolesami kvoli ovladatelnosti.
15.01.2023 - 14:49:18
01
Kto máte reálne skúsenosti z motormi Yamaha? Zaujíma ma hlavne spolahlivosť (kazivosť) zvažujem nejaký full z menšími zdvihmi-cca 120 mm,kolesá 29" a velkosť "L" baterka stačí aj 625Wh,osadenie nemusí byť top.
Aby to nebolo cenovo zbytočne vysoko,pozeral som tento Giant,cena pre mňa pod 4000 eur:
https://www.mtbiker.sk/shop/elektrobicykle/horske-elektrobicykle/celoodpruzene/giant-stance-e-1-29-bicykel-sapphire.html?itm_medium=forum#425704
Alebo tento,cena kúsok nad 4000 eur (má silnejší motor,inak cca to isté) :
https://www.mtbiker.sk/shop/elektrobicykle/horske-elektrobicykle/celoodpruzene/giant-stance-e-1-pro-29-phantomgreen_185527.html?itm_medium=forum#450279
Je tu niekto,kto najazdil väčšiu porciu km a motor stále šlape bez problémov?
16.01.2023 - 15:13:36
00
Dano5
Giant trance SX
Za 3 roky najazdenych 10.000 km, z toho 80% traily/tbk a pod
Bez snamky poruchy
16.01.2023 - 18:06:31
03
keyboard_arrow_up