Presnejsie v com? Pohodlnejsie asi ani nie ked musis odkrucat dve "matice" miesto jednej ;)
31.01.2023 - 19:47:39
04
Keď zakrúcaš klasickú koncovku pumpy do ventilu tak časť tlaku z vidlice/tlmiča vyfúkne, aby naplnil hadicu pumpy a vyrovnal tak tlak. Ako zistíš na koľko si mal nafúkaný tlmič predtým ako si naskrutkoval hadicu a vyrovnal sa tlak? Koľko musíš dofúknuť, aby si sa dostal na rovnaký tlak aký si mal pred naskrutkovaním hadice? Od toho sa predsa odvíja či a koľko si chcel prifúknuť alebo naopak znížiť tlak aby si nastavil komponent podľa požiadavky, nie? Pokiaľ však fúkaš "od oka" pumpou s analógovým manometrom tak chápem, že túto funkcionalitu asi nevyužiješ. je nás tu však dosť, ktorí si celkom potrpíme na ladenie odpruženia a často laborujeme s rôznym tlakom a inými nastaveniami. Keď som v minulosti uverejnila foto mojej pumpy Fox s digitálnym manometrom tiež mi mnohí písali, že to sú zbytočne vyhodené peniaze. 8)

Prílohy:

pump_Fox_digital.jpg
pump_Fox_digital.jpg 116.37 KiB thumb_up1thumb_down

31.01.2023 - 20:20:51
00
Polo napísal:
Neviem preco si vela ludi mysli ze ked pri odkrucani pumpy z ventilu tlmica/vidlice unikne vzdch, ze je to vduch z pruzenia.

Lebo velakrat to je vzduch z tlmica. Skus 10 krat po sebe odsrobovat a nasrobovat pumpu (+dofukat potom tlmic na povodny tlak) a znacit si rozdiel v tych tlakoch. Potom porovnaj tie hodnoty rozdielu, ci su cca. konstatne. Neskusal som, ale zaujma ma to :)

Btw. Jazdis rigid bike alebo ... :lol:
31.01.2023 - 20:33:45
00
Tiez pouzivam pumpu s digitalnym manometrom. Asi nerozumiem ja, alebo ty. Ked naskrutkujes pumpu na tlmic, tak sa ti vzduch dostane do hadicky pumpy tak ci tak. To iste plati aj pri odpajani. Nikdy nenamerias to iste pred tym ako pumpu odojis a nasledne pripojis, nech mas pumpu aku len chces. Vzdy sa musi vyrovnat tlak medzi pumpou a vzduchovou ruzinou.
31.01.2023 - 20:42:21
03
Keď zakrúcaš klasickú koncovku pumpy do ventilu tak časť tlaku z vidlice/tlmiča vyfúkne, aby naplnil hadicu pumpy a vyrovnal tak tlak. Ako zistíš na koľko si mal nafúkaný tlmič predtým ako si naskrutkoval hadicu a vyrovnal sa tlak?


A keď tou tvojou pumpou Fox s digitálnym manometrom® kontroluješ tlak, tak sa nemusí minimálne hadička + objem zvyšku pumpy (až po piest, pokiaľ držíš madlo hore, aby sa nevysunulo tlakom) nafúknuť po jej pripojení k ventilu?

Keby si chcela natoľko presne zistiť tlak po pripojení, tak ti nepomôže ani tvoja pumpa Fox s digitálnym manometrom®, ani koncovka, ale tlakomer s minimálnym objemom komory, čiže ideálne bez hadičky, naskrutkovaný priamo na ventil vidlice.

Tento argument čo si napísala je proste blbosť.
31.01.2023 - 20:42:50
05
Palo TT ano budu konstantne.
Jedine v com moze byt problem je to, ak je v koncovke pumpy trn prilis dlhy a zatlaci na jadro ventilu skor ako ho koncovka staci utesnit. Ja som sa vsak s takouto "nekvalitnou" pumpou ale nestretol.
tomtom7, presne tak
Navyse na vidlici bude ten rozdiel mensi ako na tlmici kedze je tam mensi tlak a vasi objem vzduchu.


Naposledy upravil Polo dňa 31.01.2023 - 20:53:42, celkovo upravené 1 krát.

31.01.2023 - 20:46:18
00
FYI tlak vzduchu sa mení s teplotou.
Aj vyskozita oleja sa dosť mení, pri minerale viac.
A tesnenia, pneumatiky tie tiež reagujú.
31.01.2023 - 20:53:03
02
tomtom7 napísal:
A keď tou tvojou pumpou Fox s digitálnym manometrom® kontroluješ tlak, tak sa nemusí minimálne hadička + objem zvyšku pumpy (až po piest, pokiaľ držíš madlo hore, aby sa nevysunulo tlakom) nafúknuť po jej pripojení k ventilu?

Keby si chcela natoľko presne zistiť tlak po pripojení, tak ti nepomôže ani tvoja pumpa Fox s digitálnym manometrom®, ani koncovka, ale tlakomer s minimálnym objemom komory, čiže ideálne bez hadičky, naskrutkovaný priamo na ventil vidlice.

Tento argument čo si napísala je proste blbosť.

"Pre blbého je všetko blbosť". Mám to odskúšané a roky to využívam. Samozrejme, že piest pumpy je stlačený nadoraz. Ty naskrutkovávaš hlavu pumpy na tlmič a vytiahneš predtým piest pumpy. Alebo prečo sa sa pýtaš? Naskrutkujem hlavu Reset tak aby gumička utesnila systém. Potom zaskrutkujem ihlu, aby sa stlačil ventil vidlice/tlmiča. Tlaky sa vyrovnajú a manometer ukáže hodnotu. Keď dofúknem na pôvodný tlak a zopakujem tak mi manometer ukáže rovnakú hodnotu. To, že ty tomu neveríš je mi fuk (pun intended). Napísala som iba svoje vlastné skúsenosti a ty zase svoju teóriu. Snáď si niekto vyberie čomu bude viac vyhovovať.
31.01.2023 - 20:57:17
00
Jeden o koze,druhy o voze...
Ktosi ma svoju pravdu a nechce pochopit o com toci ten druhy,vsak Kristina?
Ide len o to,ze ta hodnota co Ti ukaze manometer neni tak uplne hodnota na aku mas nastavene pruzenie.(po opätovnom pripojeni pumpy).Keby len zapajas a odpajas pumpu a spravis to 100 krat po sebe bez dofuknutia si bez tlaku... Len o to tu ide
31.01.2023 - 21:06:51
06
Ano a ja som sa tu v podstate snazil napisat ze ked samostatne skrutkujes hlavu a samostatne ihlu, tak ten tlak budes stracat tak ci tak, kedze sa vzdy musi vyrovnat tlak medzi natlakovanou vzduchovou pruzinou a prazdnou hadickou. Preto si myslim ze kupa tej dvojstupnovej hlavy, co sem dal miso00, su vyhodene peniaze, alebo asi nechapem jej vyznam. ;)
31.01.2023 - 21:25:56
06
Ja len doplním k diskusii, že presnosť merania sa dá zvýšiť tak, že pred otvorením ventilku pumpou je pumpa a hadička dotlakovaná na očakávaný tlak (hadička už tesní ale ventilok je zavretý), až následne sa dotiahne (tu má dvojitá skrutka zmysel, ale dá sa to spraviť aj klasickou koncovkou). Čím bližšie bude odhadovaný tlak k skutočnému tlaku, tým bude meranie presnejšie. Pri meraní vo vidlici je to však zbytočné, v tlmiči je vplyv už o čosi väčší, praktický význam to teoreticky má pri meraní v malej IFP komore tlmiča.
31.01.2023 - 21:40:01
05
Kaper napísal:
Jeden o koze,druhy o voze...
Ktosi ma svoju pravdu a nechce pochopit o com toci ten druhy,vsak Kristina?
Ide len o to,ze ta hodnota co Ti ukaze manometer neni tak uplne hodnota na aku mas nastavene pruzenie.(po opätovnom pripojeni pumpy).Keby len zapajas a odpajas pumpu a spravis to 100 krat po sebe bez dofuknutia si bez tlaku... Len o to tu ide

Ach! Keď niektorí nevedia ani čítať s porozumením tak to je ťažko. Ešte raz si prosím pomaly a kľudne aj niekoľko krát prečítaj čo som napísala. Kľudne aj poposadni. Napísala som, citujem: "Koľko musíš dofúknuť, aby si sa dostal na rovnaký tlak aký si mal pred naskrutkovaním hadice?"
31.01.2023 - 21:46:35
00
Polo napísal:
Ano a ja som sa tu v podstate snazil napisat ze ked samostatne skrutkujes hlavu a samostatne ihlu, tak ten tlak budes stracat tak ci tak, kedze sa vzdy musi vyrovnat tlak medzi natlakovanou vzduchovou pruzinou a prazdnou hadickou. Preto si myslim ze kupa tej dvojstupnovej hlavy, co sem dal miso00, su vyhodene peniaze, alebo asi nechapem jej vyznam. ;)

To nič. Ja chápem a tebe je zbytočná ;)
31.01.2023 - 21:48:12
00
Lapierre napísal:
Ja len doplním k diskusii, že presnosť merania sa dá zvýšiť tak, že pred otvorením ventilku pumpou je pumpa a hadička dotlakovaná na očakávaný tlak (hadička už tesní ale ventilok je zavretý), až následne sa dotiahne (tu má dvojitá skrutka zmysel, ale dá sa to spraviť aj klasickou koncovkou). Čím bližšie bude odhadovaný tlak k skutočnému tlaku, tým bude meranie presnejšie. Pri meraní vo vidlici je to však zbytočné, v tlmiči je vplyv už o čosi väčší, praktický význam to teoreticky má pri meraní v malej IFP komore tlmiča.

Skúsim ešte raz. Naskrutkujem hlavu pumpy. Druhým kolieskom zasuniem ihlu. Vzduch zasyčí a vyrovná tlak v hadici pumpy. Manometer ukáže napríklad 65 psi vo vidlici. Dofúknem vidlu na tlak 72psi. Vyskrutkujem ihlu, t.j. uzavriem ventil vidlice. Tlačidlom na hlave vypustím tlak z hadice, takže je opäť bez tlaku. Opäť kolieskom zasuniem ihlu. Vzduch zasyčí a vyrovná tlak v hadici pumpy. Keď mi manometer ukáže teraz tlak napríklad iba 62psi, tak viem, že pri zaskrutkovaní hadice stratím 10psi (72 - 62=10). T.j. pôvodná hodnota tlaku vo vidlici je o 10psi vyššia ako po zaskrutkovaní hadice pumpy a vyrovnaní tlaku v hadici. Sorry, ale viac polopate to rozpisovať sa mi už nechce.
Nikto nikoho predsa do nákupu nenúti, iba som napísala, že to používam a vyhovuje mi. Je smutné, že sa tu hneď človek označí za blbého keď niektorá vychytávka niekomu nič nehovorí.
31.01.2023 - 22:00:14
00
neviem no... ale presne toto viem dosiahnuť aj so štandardnou hlavou ktorú mám na pumpe... akurát povolím/dotiahnem celú hlavu...
31.01.2023 - 22:11:20
30
keyboard_arrow_up