Prave robim SK statistiky a pozeram aj Teslu, tak par zaujimavych faktov z SR:

1. predaje Modelu 3 po prichode modelu Y vyrazne klesaju, ako som predpokladal v jednom z predoslych prispevkov. Model 3 rok 2022 oproti 2020 pokles o cca 75%.
Ale rok 2023 bude o nieco lepsi, no vyzera to na vyrazny nepomer, Y mozno 6x viac.. to je samozrejme dovod zlacnovania modelu 3, bez ohladu co si hovoria Tesla fanusikovia vo videach.

2. V roku 2022 sa v SR neprihlasila ziadna nova tesla S ani X

3. Uzasne dodacie doby a vyroba Tesly ako sa snazi hovorit troniq su samozrejme blbost, Tesla ma obrovske vykyvy v dodavkach (dosledkom su potom aj obcasne bombasticke narasty).
Napr v 2022 v SR sa cca 50% celorocneho predaja realizovalo v jednom mesiaci... co samozrejme nie je tym, ze polovica zakaznikov sa naraz rozhodla objednat, ale vtedy boli schopni dodat auta.
To iste v 2023, v marci dodali skoro 70% tohtorocneho predaja...
18.04.2023 - 10:22:03
01
Však to kvoli tomu ako chodili loďou z číny... Nič nelogické :D
Teraz už chodia aj modely z nemecka, tak to nie je také nárazové. Známemu prišla tesla po objednaní do 4 týždňov. Pri platbe mu oznámili, že zlacnela.
Robia toto aj iné automobilky?
18.04.2023 - 10:24:17
00
1. Lodou chodia aj ine auta z Azie, Ameriky, Afriky a nemaju take vykyvy, chodia kontinualne

2. Ako pisem, v 2023 zatial este vacsia nerovnomernost, ale logicky by sa to malo nemeckou tovarnou zlepsit

3. Strategia cien je rozna, su automobilky (najma azijske), ktore dokonca negarantuju cenu pri podpise, su take co garantuju (napr VW) a teraz VW aj pri uvedeni ID3 facelift zlacnel o cca 4000 € oproti predoslemu a ano, tyka sa to aj ludi, co si auta objednali v predstihu za vyssie ceny, ze nakoniec dostanu tieto nizsie ceny dodatocne.

Takze mrzi ma to, Tesla nic vynimocne :)

Aby ste ma chapali, Tesla je vo vela veciach spicka a vo viacerych naopak nie. Zaroven casto fanusikovia a majitelia Tesly udavaju ako benefit aj veci, co su inde uz dlho samozrejmostou :)
Preto to slepe glorifikovanie nie je na mieste.
18.04.2023 - 10:34:24
02
1. "predaje Modelu 3 po prichode modelu Y vyrazne klesaju, ako som predpokladal..." To predpovedala Tesla/Musk uz pri predstaveni Modelu Y. Bolo to pomerne ocakavane, tu by som si moc kredit nepripisoval :)
Model 3 zlacnuje z dovodu, ze ma v zakladnej verzii lacnejsie baterie (LFP), pretoze sa naspat priblizuju k slubenej 35k $ hranici (cena vyrazne rastla pocas krizy, teraz sa vracia k normalu), pretoze postupne zvysuju objem vyroby (ak chcu viac predat, tak musia zlacniet).
Ak chce Tesla kazdorocne navysovat vyrobu o 50% (ako doteraz), tak zlacnovat bude musiet, toho si je kazdy vedomy.

2. Model S a X sa dlhsie nevyrabali, prechadzali faceliftom. Nasledne sa predavali len v USA a az ku koncu min. roka sa dostali do Europy. Na Slovensku je urcite uz aj nova S Plaid, zrejme to uz boli registracie v 2023. Ak sa nejaky model nepredava, tak asi nemozno cakat ani predaje, ci kam mal smerovat takyto argument?

3. Ano, sposobuje to bombasticke narasty ale aj poklesy. Poklesov sa potom kazdy kritik ihned chyti (vid. tvoje prispevky o Norsku v januari). Treba pozerat na dlhsie obdobie. Min. rok bol Model Y 13. najpredavanejsie auto v EU. Vzhladom na cenu je to obrovsky uspech (pred nim su primarne vyrazne lacnejsie modely)

Suhlasim, ze Teslu netreba glorifikovat. Ale zrovna argumenty vyssie by som nepovazoval za relevantne.
18.04.2023 - 11:03:03
01
To neboli ziadne argumenty, ale zaujimavosti priamo z nasho trhu :) ako som pisal
18.04.2023 - 12:02:53
02
Len tak news today:

"Počet dobíjecích stanic pro elektromobily v Německu v loňském roce vzrostl o 35 procent na více než 80.000. Tempo růstu bylo vyšší, než je potřeba k udržení kroku s rozšířením bateriových elektromobilů v zemi. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnilo sdružení energetického průmyslu BDEW. (ČTK)"

"Globální automobilky, jako je Volkswagen či Toyota, dnes na autosalonu v Šanghaji představily nové elektrické modely určené pro Čínu. Na tomto největším automobilovém trhu světa se loni zvrátil trend v neprospěch zavedených zahraničních značek, které kdysi v Číně dominovaly. Soupeření ve snaze uvádět na trh nové modely teď nabírá na rychlosti a tlak na snižování cen se zintenzivňuje (ČTK)"

"Švédský výrobce nákladních automobilů Scania a společnost Northvolt vyvinuli baterii, která vydrží po celou životnost nákladního automobilu. S odvoláním na dnešní oznámení obou firem o tom informovala agentura Reuters (ČTK)"
18.04.2023 - 23:07:32
01
Dudo napísal:
která vydrží po celou životnost nákladního automobilu.

už zas toto? :lol: v piatok som bol na STKčke so služobnou corollou (btw emisie CO nameralo 0,00) a pri odchode akurát nabehla na linku "živá" IFA :o takže životnosť 40+ rokov?
(by som tento reklamný "argument" fakt pokutoval |( )
19.04.2023 - 08:46:29
00
Tiez ma to zaujalo, mozno mysleli zivotnost "prveho majitela" :lol:
Ale moja pointa bola ina, vo svete sa proste veci deju a vyvijaju...
19.04.2023 - 08:54:18
00
Však životnosť je dovtedy kým neumrie...
19.04.2023 - 08:59:21
00
Dudo napísal:
Tiez ma to zaujalo, mozno mysleli zivotnost "prveho majitela" :lol:
Ale moja pointa bola ina, vo svete sa proste veci deju a vyvijaju...

:y: veď dejú, ale keď napíšu hentakú populistickú kravinu tak vlastne nevieme vôbec kam sme sa posunuli.. :?:
19.04.2023 - 09:47:21
00
https://oenergetice.cz/akumulace-energie/ceny-lithia-po-dvou-letech-vyznamne-klesaji-pokles-neohrozuje-nove-tezebni-projekty-a-zlevnuje-vyrobu-elektromobilu

Ceny litia klesaju a zjavne maju kam klesat. To znamena, ze baterie by mali ist s cenami dolu.
19.04.2023 - 09:54:12
00
Dnes som bol na stretnuti so starostom velkej mestskej casti, kvoli legislative sa musia riesit parkovacie miesta a kvoli parkovacej politike sa aj vsetky vyznacit.
V istej lokalite chcu vytvorit ca 40 parkovacich miest, projekt za cca 100tis.

Pytam sa, ci planuju nejaku predpripravu na nabijanie do buducna, ked robia stavebne upravy. Odpoved bola, ze vobec s tym nepocitali a neuvazovali, ale ze napad zaujimavy, no ale ze 1 verejna nabijacka, ktoru ma mestska cast sa aj tak minimalne vyuziva.

A to je mlady rozumny starosta...

Cize mam iste obavy o systemovu pripravu prechodu v nasich realiach.
19.04.2023 - 15:10:05
00
Neviem či už nie je legislatíva, že musíš spraviť nejaké nabíjačky keď staviaš bytovku.
19.04.2023 - 15:24:02
00
To tiez neviem, ale neslo o bytovku, mestka cast robi nove verejne parkovacie miesta.
Tam to urcite neplati
19.04.2023 - 15:51:46
00
to je proste stupidita na slovensky sposob - teraz to nie je problem, tak to neriesim. Budem to riesit, az ked sa z toho problem stane.
19.04.2023 - 16:27:13
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up