Asi najväčší problém bude to naštrbené ego, nie tie odreniny....
01.05.2023 - 14:50:01
01
Robo, dalo by sa napisat dost, ale skusim strucne: Bud rad, ze sa Ti vlastne nic nestalo a zober si z toho ponaucenie do buducna. Ten vodic nemoze za to, ze si neubrzdil. Zapamätaj si, ze na cestach su aj opatrni a sviatocni vodici jazdiaci pomalsie a brzdiaci trochu viac.

P.S. Aj keby to auto malo nalepene Z, tak donho narazis. Mysli na to ked sa budes nabuduce rozbiehat na zle brzdiacom stroji s uzkymi gumami dole kopcom. :)
01.05.2023 - 14:52:05
011
Ďakujem za reakcie, aj negatívne. Samozrejme som rád, že sa mi nič nestalo. Veď som mohol naraziť krkom do zvodidiel pri páde a nemusel tu písať. Môžete si byť istí, že po tomto zážitku budem dávať viac pozor na odstupy, na všetkých typoch dopr. prostriedkov, nie len v klesaní, no aj na rovine, už len z tej prežitej ujmy. Na cestnom som to šiel 1.x, predtým len na starých horských. Načo som lozil do kopcov, keď jazdím len roviny. Kto je na vine za nehodu, sa raz dozvieme od Pána Boha, avšak ma štve tá nehoda, resp. čo sa dialo pred nehodou, že nemusela vôbec nastať z pohľadu, keby napr. v tom aute išiel skúsený vodič, tak sa nič nestane. Ten s tým širším športovým autom rýchlo zmizol, tak sa asi vyhol busu bez pribrzdenia. A keby vodič športiaku ho pár sekúnd predtým neobehol, tak by mu možno narazil do kufra on, bol na ňom nalepený. A ja do športiaka. Teda nie vysoké ego, ale keď úprimne niečo v srdci nejako cítim, že niekto vyvolal v minulosti zbytočnú situáciu, a ja na to neskôr doplatím, aj keď svojou vinou, tak mám právo sa hnevať. Ten pocit azda poznáte. Ba čím horšie by som dopadol, tým by som viac cítil hnev. Tá cesta má 2 pruhy, protismerné, a nie je tam žiadna značka zúžená vozovka (ak je zúžená, že sa tam presahuje do protismeru, prečo tam nie je značka a vopred znížená rýchlosť?). Chcelo by to výpoveď aj od toho vodiča, jeho názor, ako to videl, kto je vinný, čo cíti... Možno cítil za to vinu, že nemusel až tak brzdiť, tak ušiel. To buchnutie kolesom musel počuť, veď aj rukou keď pobúchate po aute, je to počuť.
01.05.2023 - 18:04:12
00
Prestan riesit "keby" a hladat vinu u druhych. Faktom je, ze si siel prirychlo na to, aby si stihol vcas zabrzdit. Ked zacal brzdit ten vodic, tak nemohol vzhladom na Tvoju vzdialenost tusit (ak Ta vobec mohol vidiet), ze Ty zabrzdit nezvladnes. Chybou bola Tvoja privysoka rychlost vzhladom na to, aky brzdny vykon dokaze preniest na cestu uzky cestny plast. Zjavne nemas skusenosti o kolko dlhsiu brzdnu drahu vyzaduje cestak oproti MTB, cize aj o Tebe sa da povedat, ze si neskuseny/sviatocny cyklista rovnako ako to Ty tvrdis o tom vodicovi. To si uvedom, kym zacnes obvinovat.

A len pre zamyslenie: Keby tomu autu vyskocila do cesty srnka, zabrzdilo by kriticky do nuly aby sa s nou nezrazilo a Ty by si donho narazil v rychlosti mozno aj 40 km/h, tak by si tiez vinil vodica, alebo to by si uz uznal, ze je chyba na Tvojej strane?
01.05.2023 - 18:38:51
09
robertp1996 napísal:
Ďakujem za reakcie, aj negatívne. Samozrejme som rád, že sa mi nič nestalo. Veď som mohol naraziť krkom do zvodidiel pri páde a nemusel tu písať. Môžete si byť istí, že po tomto zážitku budem dávať viac pozor na odstupy, na všetkých typoch dopr. prostriedkov, nie len v klesaní, no aj na rovine, už len z tej prežitej ujmy. Na cestnom som to šiel 1.x, predtým len na starých horských. Načo som lozil do kopcov, keď jazdím len roviny. Kto je na vine za nehodu, sa raz dozvieme od Pána Boha, avšak ma štve tá nehoda, resp. čo sa dialo pred nehodou, že nemusela vôbec nastať z pohľadu, keby napr. v tom aute išiel skúsený vodič, tak sa nič nestane. Ten s tým širším športovým autom rýchlo zmizol, tak sa asi vyhol busu bez pribrzdenia. A keby vodič športiaku ho pár sekúnd predtým neobehol, tak by mu možno narazil do kufra on, bol na ňom nalepený. A ja do športiaka. Teda nie vysoké ego, ale keď úprimne niečo v srdci nejako cítim, že niekto vyvolal v minulosti zbytočnú situáciu, a ja na to neskôr doplatím, aj keď svojou vinou, tak mám právo sa hnevať. Ten pocit azda poznáte. Ba čím horšie by som dopadol, tým by som viac cítil hnev. Tá cesta má 2 pruhy, protismerné, a nie je tam žiadna značka zúžená vozovka (ak je zúžená, že sa tam presahuje do protismeru, prečo tam nie je značka a vopred znížená rýchlosť?). Chcelo by to výpoveď aj od toho vodiča, jeho názor, ako to videl, kto je vinný, čo cíti... Možno cítil za to vinu, že nemusel až tak brzdiť, tak ušiel. To buchnutie kolesom musel počuť, veď aj rukou keď pobúchate po aute, je to počuť.

typicka slovenska vlastnost, hladat chybu vsade inde, len nie u seba. staci si len priznat, ze je to tvoja chyba, nic viac…
01.05.2023 - 18:44:32
00
Ja som sa tiež z mojej (len z mojej) chyby rozplieskal na kufri malej dodávky/MPV. Len zlomená kľúčna kosť, škoda 2tis € na aute, niekoľko týždňov PN, nakoniec dodatočne prišli aj policajti kým som sa motal po ošetrení v nemocnici, ale uhrali sme to ako škodovú udalosť pre menej starosti pre mňa a policajtov (ja som dostal len blokovú pokutu).

Tiež som nedobrzdil, lebo som viac v meste vnímal okolie, priechody pre chodcov, šiel som v kolóne aut rovnakou rýchlosťou, a tak trochu autopilotom, lebo že za jedným priechodom auto spomaľuje až stojí som si neuvedomil a v podstate som ani nestihol brzdiť. Len som narovnal plechy kufra tak aby som sa dolámal ja ale biku sa absolútne nič nestalo (to by ma mrzelo najviac :lol: ).

Tiež som si celú situáciu hodnotil spätne, že koľko veci sa zomlelo naraz a to nejazdím nejako nebezpečne. Tiež som mal keby - keby som aspoň začal brzdiť, keby som z práce nešiel domov priamou cestou ale zdlžkou ako iné dni. Že som mal proste smolu na súhru okolností - ale celú vinu som zobral na moje plecia a kľúčnu kosť.
01.05.2023 - 19:00:24
00
Áno, ten náraz je moja chyba, aj keby tam mal srnu. Nikde som nenapísal, že som nevinný a on je vinný. Pri srne by bolo jasné, že musel brzdiť, a ďalej by som to už nerozoberal, ani sa nehneval. Len takto mi ide stále dookola otázka, vŕta mi to a nejde to dostať von, či také brzdenie bolo naozaj nutné, či musel tak brzdiť aby sa s busom nezrazil... Neviem prečo sa to hneď berie, že sa chcem zbaviť viny alebo si ju nepriznať. Nepopieram ani fakt, že som nedobrzdil/išiel príliš rýchlo, a mám jazdiť tak, keď predomnou niekto zadupne brzdy a zastaví na nulu, hoci aj na prázdnej ceste len tak, tak mám stihnúť zastaviť aj ja. Avšak kto tak jazdí, či za kolegom na biku, v aute v obci alebo na diaľnici?
01.05.2023 - 19:18:17
02
napr. ja tak jazdim predstav si... dokonca aj vtedy ked sa mi niekto nadžube do laveho pruhu na dialnici a musim pribrzdit. nenalepim sa za neho 1 meter jak to býva zvykom, ale počkám. Ked si mysli, ze nechcem pokracovat v rychlejsej jazde a zostane mi tam "zavadzať" bezdôvodne, pretoze uz nepredbieha ziadne auto v pravom, tak mu raz dvakrat bliknem a je hotovo.
01.05.2023 - 19:33:09
01
robertp1996 napísal:
Len takto mi ide stále dookola otázka, vŕta mi to a nejde to dostať von, či také brzdenie bolo naozaj nutné, či musel tak brzdiť aby sa s busom nezrazil...


Počuj, ale ty vôbec netušíš, prečo brzdil. Že brzdil kvôli autobusu je len tvoja domienka. Možno brzdil preto, že tam mal mačku. Alebo vták. Alebo mu bolo zle. Alebo tam niekde bolo decko, ktoré vyzeralo, že vlezie do cesty. Alebo tam niekde chcel zastaviť a hľadal miesto. Neviem, čokoľvek... Ani ty nevieš.

Jednoducho, auto pred tebou brzdí, brzdíš aj ty. Keď zastaviť nevieš, je to tvoja chyba, nikoho iného.
01.05.2023 - 19:49:53
02
ja som mal pred dvoma mesiacmi na vyber ci ma zrazi autobus alebo ma zastavi kufor dodavky. aj ked to bolo len v 15km/h s tym ze som este asi meter brzdil.
vodic miestnej mhd mal v <> a vysiel zo zastavky bez smerovky. vybral som si dodavku :) nic sa nestalo okrem vyhnutej brzdovej paky ktoru sme len otocili naspat. celkom dobry budicek na prvej jazde vonku po 5 mesiacoch stravenych na trenazeri. a samozrejme to bola len a len moja chyba. nemal som okolo toho autobusu ist aj ked tam bolo dost miesta (do casu kym sa nepohol)...
01.05.2023 - 22:50:06
00
Aj jeden kamionista vo Valaskej - Piesku si dnes povedal, že ma kopu miesta. Išiel som z Bystrej smerom do Podbrezovej v kolóne áut (bol som tiež autom) a videl som oproti ísť cyklistu. Približoval sa k nemu zozadu nákladiak, tak som počítal s tým, že počká, pokiaľ sa mu uvoľní priestor nato, aby cyklistu obehol s dostatočným odstupom. Ten pablb ale vyšiel polovicou auta do protismeru, tak som použil diaľkové, aby som mu naznačil, či je normálny predbiehať cyklistu, keď mu idú oproti autá. Len tak tak stihol uhnut, ja som prudko kvôli nemu brzdil, aby nezrazil ešte nebodaj toho cyklistu do priekopy a vyslúžil som si od neho zato trubku. Keď prechádzal okolo mňa, tak som ešte videl, že aj telefonuje. Čistý profesionál.
01.05.2023 - 23:20:34
00
Robert, žiaľ neubrzdíš, neukecáš. Je úplne jedno z akého dôvodu to auto brzdilo. Kľudne to mohol byť novopečený šofér, ktorý sa ešte necíti na to, že v protismere ide autobus a nemá ešte odhad, nové auto, nevie odhadnúť šírku auta, nepozná cestu a podobne. Tento víkend sme mali nehodu, dali sme kamošovi šoférovať auto s automatom, lebo nikdy s ním nejazdil. Celkom mu to išlo, aj dodržiaval to, že na ľavej nohe sedel. Ale blížili sme sa ku komplikovanej križovatke, navigácia mu hlásila ako sa má radiť, sa pozrel, nevedomky dal ľavú nohu dole a keďže bola hustá premávka, tak chcel spomaliť motorom podradením, ako to robil vždy. Tak šliapol na "spojku" až ABS zarapčalo a auto, čo sa na nás vkuse lepilo do nás narazilo. Nič vážne, išlo sa cca 20-30km/h. Ale šofér za nami vyletel ako čertík z krabičky, že čo ho vybrzdujeme, že volá Políciu SR, že má to na kamere. Došla Polícia, vodič za nami dal svoj opis situácie, náš vodič opísal svoju verziu, policajt si prezrel záznam a určil ako vinníka auto za nami. Autokamera môže skresľovať, ale keďže nebolo vidno vôbec z kamery uloženej vedľa vnútorného spätného zrkadla za posledných 30 sekúnd, čo bolo v pamäti ani náš nárazník, nieto asfalt, tak vinníkom bol šofér za nami. Ale náš šofér dostal upozornenie, nech si na to dáva pozor.
02.05.2023 - 01:00:27
00
robertp1996 napísal:
Len takto mi ide stále dookola otázka, vŕta mi to a nejde to dostať von, či také brzdenie bolo naozaj nutné, či musel tak brzdiť aby sa s busom nezrazil...

No co myslis bolo?
https://goo.gl/maps/7JwdCKUzoghhTqSj6
https://goo.gl/maps/iDWHmJkqYQDmg2a69 (pohlad sofera autobusu)

Prílohy:

HorneDuzavy.jpg
HorneDuzavy.jpg 108.38 KiB thumb_up0thumb_down

02.05.2023 - 09:37:15
02
Ja som to zozadu videl, že sa tam zmestí. Nepozerám sa len pred koleso, ako si podaktorí myslíte, ale čítam premávku dopredu. Preto som hneď nebrzdil na plné, lebo som bol ďaleko (keď reagujete na niekoho pred Vami brzdením, tak brzdíte hneď na plné? Práve preto, že máte ten odstup, tak brzdíte jemne a plynule), a kým sa oni vyhnú, ja tam plynule dôjdem s tým miernym pribrzdením, a ešte stále by som bol ďalej ako 1 m za jeho nárazníkom. No keď on len brzdil a brzdil, tak ma to nečakane prekvapilo, preto mi aj prešlo hlavou naňho - čo neideš. Ak by som videl, že sa ide zraziť s busom, tak mi to nenapadne. To by som bol blbec, keby som videl, že sa ide zraziť a pritom si pomyslel - čo neideš. Nie? A aj ja by som si bol vedomý nebezpečenstva z tej zrážky, že sa jasne nezmestí a idú sa zraziť, a nechcem tam vpáliť, tak už dávno by som brzdil na plné. Toto je A. B je, že som nedobrzdil, narazil, a podľa § a aj logicky, že kto búra, ten je vinný, som vinný ja. Za B som vinný ja. Ľudia z busu boli na mojej strane, lebo videli A aj B, no ja som im hneď povedal, že vinu dajú mne za odstup. No a tu sa snažím riešiť A, lebo bez A by nebolo ani B, no vy o A nechcete ani počuť a riešite len B. Tak nech Vám, prosím, nevadí, že sa zaujímam, prečo toľko brzdil. Ešte je tu aj C, to neriešime nikto, že keď sa tu odvolávate na §, tak aj vodič mal zastaviť a presvedčiť sa, či som OK. No nato stačí napísať, že o mne nemusel vedieť, preto odišiel. Alebo to videl, no vraj keď som sa postavil, tak to znamená, že som OK a pritom som mohol mať vnútorné krvácanie alebo šokový záchvat. Aby ste vedeli, postavil som sa preto, aby ma zvrchu nejaké ďalšie auto neprevalcovalo ležiaceho na ceste, inak hneď nevstanem. A keď nie ani toto, tak vraj je tam bus, tí mu pomôžu a šofér tak môže ísť ďalej.
02.05.2023 - 19:41:41
00
len hlupak sa nepouci a ide si stale svoje...
02.05.2023 - 19:46:03
04

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up