Ahoj Filet2, keď tak čítam Tvoj prvý príspevok a aj ďalšie reakcie, je to ako zrkadlo toho, čo som písal a uvažoval ako Ty asi rok dozadu, keď som tiež kupoval bicykel po dlhej dobe. Tiež som hľadal dá sa povedať niečo univerzálne, charakter jazdenia z toho, čo čítam máme takmer identický. Aj som chvíľu uvažoval nad gravelom, ktorý by bol pre moje jazdenie asi najracionálnejší, ale nakoniec som ho pustil z hlavy, keďže s gravelom ani cesťákom som nemal žiadne skúsenosti a krátke vyskúšanie na predajni ma utvrdilo, že na tom biku by som bol veľmi dlhú dobu neistý. Od začiatku som bol najviac naklonený XC-kovému HT a nakoniec neľutujem, že som si taký kúpil (konkrétne CTM Rascal). Jazdenie ma naozaj chytilo, nejazdím žiadne veľké terény, ale aj na tých si neviem seba predstaviť na graveli, MTB mi dáva určite väčší pocit istoty a stability :). Stále prevažne jazdím asfalt, ale aj na ňom je xc pomerne svižné. Tiež žijem v kopcovitej oblasti a praveže tam považujem xc za lepšiu voľbu čo sa týka univerzálnosti. A čo sa týka jednoprevodníka, mal som rovnaké pochybnosti, ale ver tomu, že po mesiaci Ti prevody určite nebudú chýbať, naučíš sa šlapať väčšou kadenciou, je to zábavnejšie, asi aj zdravšie pre tvoje nohy a pri jednoduchosti umývania to oceníš najviac :). Ja mám konkrétne 1x12 a vpredu 32z a pri zjazde kopca pri pedálovaní záber cítim tak cca do 38 km/h. A viac rozhodne pedálovať pri zjazde nepotrebujem. Prajem šťastnú voľbu pri výbere.
16.06.2023 - 21:41:34
01
Filet2 napísal:
Jarolobo no na dlhej rovinke alebo dolu kopcom na ceste rad jazdim rychlejsie, cize na takychto miestach aspon tych 35 idem urcite a dolu kopcom aj viac ako 40. Byvam v kopcovitej oblasti.
S 1x12 si to velmi neviem predstavit, teda aspon si myslim, ze tam by som musel tocit uz pedalmi velmi rychlo aby som sa na taku rychlost rozbehol.
Davnejsie som skusal kamaratov bike s 1x11, aj ked neviem pocet zubov, ale tam som presne mal pocit, ze mi to nestaci a zisiel by sa tazsi prevod. Skusal som na rovinke v meste.

Srsen Zas taky gravel je asi na polne cesty velmi tvrdy nie? Kedze tam nie je ziadne odpruzenie.

Mne by bol asi idealny este taky zastaraly system ze vpredu 2x alebo 3x, no tam je velmi slaby vyber a zas nechcem dat az 1500 eur. Hcel som tak nieco max do 900. Zial take co maju 2x alebo 3x vpredu su vacsinou uz len take celkom zakladne modely a to tiez nechcem. Asi mam prilis speci poziadavky :/ a budem musiet spravit nejaky kompromis.


prechadzal som zo stareho mtb 26" 3*8 na 29" 1*11 vpredu 38 vzadu 11-50 sice elektro, prisiel som realne o najtazsi a najlahsi prevod, ale nikdy som nemal pocit ze by mi nejaky prevod chybal, po rovine aj ten najtazsi staci s prehladom, na starom 3*8 som realne vyuzival iba zlomok prevodov, som rekreacny jazdec
16.06.2023 - 21:44:35
00
PeterK2 napísal:
Ahoj Filet2, keď tak čítam Tvoj prvý príspevok a aj ďalšie reakcie, je to ako zrkadlo toho, čo som písal a uvažoval ako Ty asi rok dozadu, keď som tiež kupoval bicykel po dlhej dobe. Tiež som hľadal dá sa povedať niečo univerzálne, charakter jazdenia z toho, čo čítam máme takmer identický. Aj som chvíľu uvažoval nad gravelom, ktorý by bol pre moje jazdenie asi najracionálnejší, ale nakoniec som ho pustil z hlavy, keďže s gravelom ani cesťákom som nemal žiadne skúsenosti a krátke vyskúšanie na predajni ma utvrdilo, že na tom biku by som bol veľmi dlhú dobu neistý. Od začiatku som bol najviac naklonený XC-kovému HT a nakoniec neľutujem, že som si taký kúpil (konkrétne CTM Rascal). Jazdenie ma naozaj chytilo, nejazdím žiadne veľké terény, ale aj na tých si neviem seba predstaviť na graveli, MTB mi dáva určite väčší pocit istoty a stability :). Stále prevažne jazdím asfalt, ale aj na ňom je xc pomerne svižné. Tiež žijem v kopcovitej oblasti a praveže tam považujem xc za lepšiu voľbu čo sa týka univerzálnosti. A čo sa týka jednoprevodníka, mal som rovnaké pochybnosti, ale ver tomu, že po mesiaci Ti prevody určite nebudú chýbať, naučíš sa šlapať väčšou kadenciou, je to zábavnejšie, asi aj zdravšie pre tvoje nohy a pri jednoduchosti umývania to oceníš najviac :). Ja mám konkrétne 1x12 a vpredu 32z a pri zjazde kopca pri pedálovaní záber cítim tak cca do 38 km/h. A viac rozhodne pedálovať pri zjazde nepotrebujem. Prajem šťastnú voľbu pri výbere.

Niekto ale rád prekonáva počiatočný pocit neistoty. Najmä ak vie, že má viac-menej dobre zvolený nástroj.

Nič proti jazdeniu "prevažne asfalt" na XC, dá sa všetko. Ale väčšina z nás asi povie, že je to trošku vedľa:)
16.06.2023 - 21:58:09
00
Nemám problém aj na cesťáku s 25 plášťami dať poľnú cestu, gravel je proti tomu luxus :)
ak prevažne dávaš asfalt, fakt si gravel vyskúšaj.
16.06.2023 - 22:02:07
01
nimm_zwei napísal:
Niekto ale rád prekonáva počiatočný pocit neistoty. Najmä ak vie, že má viac-menej dobre zvolený nástroj.

Nič proti jazdeniu "prevažne asfalt" na XC, dá sa všetko. Ale väčšina z nás asi povie, že je to trošku vedľa:)


No veď práve to "dá sa všetko" viacmenej hľadá ;) ..Tipujem, že väčšina z tej väčšiny bude mať doma bicykle 2, najlepšie 3 a takému potom logicky príde trošku vedľa vybrať si na asfaltový výjazd MTB.
16.06.2023 - 22:10:08
00
No ja som zistil, ze tak 90% toho, co som jazdil na XCcku zvlada bezproblemov aj gravel. Jasne, ze dole kopcom treba ist pomalsie. Ale su tu borci, ktori jazdia na graveli aj na Baske.
16.06.2023 - 22:23:22
01
no ale ak do kopca musí ísť 24x32 tak sa obávam že na graveli sa bude akurát trápiť...
16.06.2023 - 23:22:19
00
Toto by mohlo reálne vyhovovať tvojim požiadavkám.
https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/rock-machine-torrent-50-29-bicykel-striebornaciernasiva.html
17.06.2023 - 10:33:04
00
<<< to je na tie cesty a občas polňačky jak s traktorom na dálnicu. Ale rozsah pohonu je výborný, uznávam...
17.06.2023 - 12:15:33
01
riesenim je lahucke XC-ko HT, idealne s pevnou karbonovou vidlou, karbonovymi kolesami na hladkych 2.2 plastoch s pohonom 36 - 10-52, ale to bude asi cenovo mimo :-)
17.06.2023 - 21:31:55
01
nimm_zwei prečo máš pocit že musíš vkladať svoje subjektívne názory druhým ľuďom a nevieš si ani prečítať s porozumením co konkrétny človek hľadá respektíve očakáva od bicykla. Jasne si zadal parametre podľa ktorých hľadá bicykel a ty mu ideš núkať bicykel o 100% rozdielny a ešte k tomu s argumentom "Niekto ale rád prekonáva počiatočný pocit neistoty" ktorý je hodný telemarketingoveho predavača.
17.06.2023 - 22:28:32
00
kondvi napísal:
nimm_zwei prečo máš pocit že musíš vkladať svoje subjektívne názory druhým ľuďom

Lebo to je zmysel a podstata internetového fóra a tohto vlákna.

Tak to je super, že TY máš objektívne názory. Možno aj tvoje prdy voňajú, ktovie...

kondvi napísal:
...a ty mu ideš núkať bicykel o 100% rozdielny

Keby si ty dokázal "prečítať s porozumením" toto vlákno, videl by si, že viacerí radia podobne ako ja.
18.06.2023 - 02:57:45
00
Lenže nikto iny tu nemá 5 príspevkov o tom ako sa snaží vždy presadiť svoju pravdu napriek tomu ze zakladateľ hľadá niečo úplne iné. Ak by si bol normálny a vidíš potom čo autor napísal už niekoľkokrát ze gravel nehľadá prestal ďalej vypisovať svoje subjektívne názory napriek tomu ze nevieš vôbec o kondícii človeka, charaktere, profilu terénu, kde vyhodnotil ze bude mat ťažké prevody a možno aj neistotu s baranmi na gravely, ale ty si tu stále točis svoje dookola nieje podstata fóra ale hlúposť jednotlivca.
18.06.2023 - 08:01:52
00
Ak nechceš gravel (ja osobne som roky jazdil na BMX a potom som prešiel na Favorit, tiež som bol zo začiatku trocha neistý, ale po chvílke to prešlo a zvykol som si a hlavne moderný bicykel sa správaním nedá porovnať s 50 ročným Favoritom), tak by som šiel do krosového biku. Stoja menej ako MTB, sú tam 28 kolesá, bežne tam je radenie 3x10 či niečo podobné, ak sa bojíš systémov 1x niečo, pomerne široké plášte. Na to čo spomínaš, by ti kľudne stačil aj endurance cesťák.
Ak by si šiel do gravelu, za mňa adepti Marin Nicasio, Triban 100 (low cost za 310€ nový, ale bude stačiť na to, čo chceš. Občas ich majú aj s rovnými riaditkami), ďalšie možnosti RC120 alebo RC500, dajú sa tam dať dosť široké plášte, až 36c
Ak treking, tak Marin DSX, aj konkurencia má niečo podobné, stačí pohľadať.
Ak MTB, tak len XC, niečo na štýl CTM Rascal, Kellys Spider.

Ja osobne by som šiel do gravelu. Konečné rozhodnutie je na tebe. Prípadne pozri bazos, či bazar. Nájdi si ten Triban RC100, dá sa nájsť do 300€, vyskúšaj, pojazdi. Ak to nebude pre teba, tak to predáš za plus mínus, za čo si to kúpil. Prípadne za pár € kúpiš flatbar (kľudne aj z bazosu), nejaké brzdové páčky, sadu nových páčok Shimano Sora kúpiš za 20-30€.
26.06.2023 - 14:03:17
00
https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/krosove-bicykle
:) lebo odpruzena vidla a je len otazka obutia ci viacej na cestu alebo teren.
gravel je na tom podobne,(bez odpruzenej vidly) tiez univerzal, ale barany nie kazdemu vyhovuju
preto existuju fitness bicykle, co je vlastne cestak bez baranov
27.06.2023 - 16:37:44
00
keyboard_arrow_up