Jazdim MTB ale len cyklocesty, polne cesty ziadne tazke clenite treky, alebo zjazdy, preto rozmyslam, ze by som vymenil MTB za gravel, najma kvoli tomu, ze by som zvysil svoj dojazd lebo rad robim dlhsie cyklovylety cca 80-120 km. Bol by som rad, keby sa niekto podelil so svojimi skusenostami, ked vymenil MTB za gravel, ci je spokojny, co mu vyhovuje, alebo naopak co mu prekaze na takejto vymene. Dakujem.
14.12.2023 - 07:10:50
00
Ahoj, nevymenil som úplne. Stále mám enduro na ktorom jazdím ťažší terén a bikeparky. To čo chceš, ale jazdiť už skoro na 90% jazdím len na gravely. Kupoval som ho tiež kvôli podobným výjazdom u nás po kotline, dolinám v Malej a Veľkej Fatre, ktoré boli na endure nuda, bikepackingovým výletom atď. Za seba som veľmi spokojný čo sa tohto využitia týka.

Ale treba si uvedomiť, že napr. na horších lesných alebo poľných cestách bude MTB vždy pohodlnejší a možno aj rýchlejší. Absencia odpruženia bude vždy cítiť. Zase na klasických cyklocestách, hladkých poľných a lesných cestách to je paráda. Odsýpa mi to oveľa lepšie. Je ale možné, že by som mal iné pocity keby som prešiel z nejakého ľahkého, rýchleho HT a nie ťažšieho endura na lepivých plášťoch. Tam by ten rozdiel bol asi menší. Takto to beriem pre seba ako ideálnu kombináciu bicyklov, ktoré pokrývajú komplet moje jazdenie.
14.12.2023 - 08:01:58
00
Dakujem za odpoved, zaujimala by ma este skusenost s rozsahom prevodov, najma pri tazsich stupaniach, ci je to dostacujuce, ked bol clovek zvyknuty na lahsie prevody z MTB?
14.12.2023 - 08:33:44
00
To je asi dosť individuálne, ale mne na moje jazdenie stačia. Mám 46/30-11/34 a vyštveral som sa s nimi napr. na Sliezsky domov, Martinské hole po ceste, Javorinu po žltej turistickej z Miškech salaša alebo naposledy s naloženým bicyklom kapsami na Vršič. Veľmi málo sa mi stáva, že by som chcel ešte ľahší.

Sú extrémisti, čo idú na gravely napr. na chatu pod Chlebom alebo pod Kľačianskou Magurou, kde by mi prevody určite chýbali, ale na takéto výjazdy ja už radšej beriem MTB, lebo v zjazde by mi odpadli ruky a neužil by som si ho. Takže záleží kde s tým budeš jazdiť.
14.12.2023 - 08:42:10
00
Jasne dakujem, nie ziadne velke extremy na gravel neplanujem, vacsinou jazdim Trencin a okolie.
14.12.2023 - 08:50:10
01
Tak pridám sa aj ja do tejto debaty. Tiež som jazdil dlhé roky MTB a mal som jak HT tak FULL . Nakoniec som zakotvil pri gravel biku. Dôvodom bolo že som nevyužil ani len to HT na to čo jazdím. Výjazdy mám po okolí TN napr bývalá lesná železnica Tn- Selec plne prejazdná a ako stvorená na gravel. Takisto Trnavka- Peňažná a ďalej dole do Súče. A keď sa mi zachce asfaltu tak si len prehodím kolesá a mám cesťák na cyklomagistrálu napr do PN alebo smer Nemšová. Mám 2 páry identických kolies, jedny majú obuté WTB NANO 700x40 druhé SCHWALBE LUGANO 700x 28.
14.12.2023 - 10:09:39
01
Mal som ht obute na race king. Kúpil som si na dochádzanie do práce CX bicykel, dve sady kolies teren/cesta. Netrvalo dlho a terén sada išla úplne bokom. Používal som ho už iba ako cestak. Jednoducho pre mňa nemal oproti horaku žiadnu výhodu ak sa používal v terén verzii.
Trochu viac prifuknute xc gumy na horaku boli na ceste porovnateľné s gravel plastami. Ale v akomkoľvek, aj úplne lahkom teréne, mal horak úplne navrch.
Takže ako druhý ku xc pre mňa nemal význam, taktiež ak by som mal mať iba jeden bike, ja by som volil xc ht.
14.12.2023 - 10:19:52
00
Gravel ma iny posed, aerodynamika. S gravelom som si vylepsil vacsinu casov na trailoch ktore neboli velmi technicke a boli slapave. Pohodlie samozrejme lepsie na HT aj ked zalezi od vidlice.
Po 100km na HT som urce viac rozbitejsi resp unavenejsi ako na 100km na graveli
14.12.2023 - 10:38:32
01
toto je velmi tazke - ale pozeram ze si okres TN a tam sa daju robit pekne gravel jazdy a ak sa prehupnes na moravu tak sa ujazdis k smrti. tam by som videl vyuzitie gravelu.
ale uz samotnych gravel bikov je vela - niektore su skor endurance cestak s objemnejsimi plastami, ine zase ako XC-ko s baranmi. prevody detto - od cestnych az po jednoprevodnik s 10-51 kazetou. vybrat si budes musiet sam - zvazit si kolko jazdis/chces jazdit asfaltu, peknych strkovych ciest, rozbitych lesnych ciest, lahkeho terenu
mne sa gravel ako taky velmi paci - len ked si uvedomim co jazdim, tak je to taky mix (velmi casto v ramci jednej jazdy), ze by ma obmedzoval.
ja sa chcem casom dopracovat k lahuckemu XC-ht s 36 - 10-51 prevodmi a mozno sa vratim aj k pevnej vidlici ktoru som jazdil 5 rokov. nikdy to nebude rychle ako gravel, ale da mi to viac slobody vo vybere a planovani trasy.
14.12.2023 - 20:35:15
01
Presne tak, Trencin a okolie su idealne na cyklistiku...jasne ziadny bicykel nie je uplny univerzal, kazdy typ ma svoje pre a proti, na geraveli sa trochu boji aj tej inej geometrie a posedu, nie som z MTB zvyknuty na take "zbalene" sedenie, ked clovek sedi ako na cestaku ...
15.12.2023 - 08:52:25
01
nie je gravel ako gravel. su gravely kde je posed velmi podobny ako na cestaku a su take kde je to viac do MTB
15.12.2023 - 09:04:07
01
keyboard_arrow_up