Som zamestnanec a opakovane tvrdím, že pri cudzích/prevzatých príspevkoch je nutné uvádzať zdroj.
05.02.2024 - 07:41:03
02
trebars aj tu ----https://www.forbes.sk/zivnost-alebo-zamestnanie-porovnali-sme-vyhody-rizika-aj-vysku-cisteho-prijmu/
05.02.2024 - 07:51:25
00
Keby si opravili tu chybu: "Cena práce zamestnanca je tak zaťažená odvodmi 48,6 percenta a daňou 19 percent. Až po ich úhrade sa človek dostáva k čistému príjmu."
tak celkom dobry clanok.
Pretoze ten text vyznieva, akoby sa z ceny prace odratavalo 48,6%+19% a zvysok dostane zamestnanec ako cistu mzdu. Realita je trochu ina, tych 48,6 je z hrubnej mzdy (co je asi o 25% menej ako cena prace) a tych 19 % je zo zvysku co ostane z hrubej mzdy (teda nie ceny prace) po odratani odvodov, ale len za zamestnanca (13,4% z hrubej mzdy)
Takze celkove odvodovo-danove zatazneie zamestnanca u nas po takom prepocte je niekde okolo 48-49% z ceny prace.


Naposledy upravil Minikin dňa 05.02.2024 - 08:09:07, celkovo upravené 2 krát.

05.02.2024 - 08:01:26
00
maju tam chybu aj pri dani živnostnika--ale vysledok ok
05.02.2024 - 08:05:03
00
A kto asi plati tych zamestnancov napr v ESETE, Kii, bankach, stavebnych firmach???? Stat, ci ti zli podnikatelia????
05.02.2024 - 08:15:44
08
Nemam chut ist do dalsej polemiky, je pravda, ze prijem dani od FO je vacsi ako PO. No ak by som odpocital statnych zamestnancov a zivnostnikov, nepoznam cislo, no tusim, ze moc neostane. Je fakt, ze vacsina odtecie do odvodov. A to je pochopitelne, ked mame zdravotnictvo zdarma a rastucu armadu dochodcov, ktori si "zasluzia" aj x-ty dochodok.
Ale nazvat, ze stat stoji na zamestnancoch je z hladiska prijmu... odvazne.
05.02.2024 - 08:22:00
04
Ide o to, kto tvorí pridanú hodnotu, štát to nie je
05.02.2024 - 08:31:43
03
štát len žmyka a potom ty maš z toho prd protihodnotu, derave cesty a nefunkcne zravotnictvo, skoly co produkuju hlupakov.
atd
05.02.2024 - 08:59:52
01
Dudo napísal:
Ale nazvat, ze stat stoji na zamestnancoch je z hladiska prijmu... odvazne.


Celkom obdiv za túto formuláciu, mne sa v hlave tá veta doplnila oveľa menej diplomaticky. A ešte k tým zamestnancom, nikto predsa ich prínos nespochybňuje. Akurát že sami osebe tvoria chrbticu štátu je dosť úlet a možno by neškodila aj drobná aktualizácia na tému optimalizácie u podnikateľov, kontrolné nástroje štátu sú na o dosť vyššej úrovni ako boli 5, 10, 15 rokov dozadu. Nie je to samozrejme stále žiadny zázrak, ale pri pomerne populárnom koncepte "bez bločku za menej" sa ani nie veľmi čomu diviť ...

Úprimne, celkom by ma na tému prekvapila skôr kritika nízkych odvodov za poistencov štátu, tú ale počúvam tak raz za 5 rokov a nikdy nie v debate s bežnými ľuďmi. Oveľa viac počujem nadávok na podnikateľov (rozumej SZČO), aké sú to hnusné špiny čo platia len minimálne odvody a odčerpávajú obrovské zdroje (ehm, ehm, ehm). Že ich musia platiť aj keď nezarobili v tom mesiaci ani cent alebo im neplatia odberatelia sa za žiadny problém nepovažuje, poteší aspoň pohľad do očí "rozhľadeného kritika" keď sa dozvie ako vyzerá tá SMIEŠNA suma mesačných odvodov v skutočnosti...
05.02.2024 - 09:39:28
03
Príloha:
IMG_3328.png
IMG_3328.png 116.46 KiB thumb_up0thumb_down

05.02.2024 - 10:24:27
08
Tak ono, po preleteni clanku co nemo dal, a jeho prispevkov uz duplom, by sa v lepsom pripade dalo hovorit o tom ze ten clanok je nie velmi stastne napisany, az po to ze je silne tendencny ba az vyslovene s cielom zavadzat/klamat/vymyslat/domyslat si (na ktorom konci povazujem nemove prispevky je asi zrejme). Sice tam pisu niektore veci, akoze ze "platis malo na dochodok tak aj dochodok budes mat nizky", ale pravdaze to uz v tabulke nevidno. A ani sa nepokusili v clanku dat porovnanie ze ake to ma financne dopady. Vsak ked by to bolo co i len 150€/mes v prospech zamestnanca, to znamena ze zamestnavatelovych +500€/mesiac je hned uz len +350€/mesiac po dobu radovo 15 rokov....

O zvysnych veciach skoda hovorit
05.02.2024 - 10:26:47
22
ja sa veľmi nerozumiem tomu čo píšete, asi vďaka nášmu školstvu ... ale keď porovnávate odvody za poistencov štátu alebo minimálnymi odvodmi szčo .... tak pokiaľ sa zúfalo nepletiem, tak ja za jeden mesiac zaplatí môj zamestnávateľ toľko ako je ročná sadzba toho szčo (asi skôr viac, nechce sami to gugliť). A to ja teda nezarábam nejako horibilne
05.02.2024 - 10:48:50
00
musis zistit najprv co v tych min odvodoch je a az potom ich porovnavat s tymi za zamestnanca. inak mna roky serie kolko % ide z mojej prace statu a co sa stymi peniazmi potom deje, kolko das na byvanie, ze platis dochodok terajsim dochodcom a zaroven si setris na svoj z ktoreho ti beru.
ked som bol na vyske vychytal som zdrazovanie intrakov, zdrazovanie verejnej dopravy (nie nebola vtedy zadarmo, okrem toho postupne sa rusili polovicne listky a pod. zlavy), spoplatnenie studia ak si opakoval rocnik - na co u nas stacilo vynechat 2x 3h cvicenia a uz si to nedobehol, nemal zapocet, nemohol ist na skusku.
cely zivot mam pocit ze som vychytal velmi zlu vlnu
05.02.2024 - 11:28:44
10
problem niesú živnostníci aj ked to je začarovaný kruh ,načo by som platil poctivo dane, ked to ide Ficovým kamošom:) problem sú globálne firmy či banky a ich danové optimalizácie, rôzne danové ulavy od štátu a podobne. Napr .dan z dividen ak sa plati právnickej osobe je nulová, nehovoriac o DPH každý živnostník a podnikatel platí o 20% menej ako zamestnanec. Dobre to je vidiet na súčasnej inflácii a vysokých úrokov koľko zarobili banky či iné globálne firmy a ako je na tom taký dôchodca keď číta ,že napr za minulý rok sa vyrobil rekordný počet osobných lietadiel a kážu mu aby si kupoval elektro auto lebo šetrí prírodu. Taký Apple donedávna neplatil žiadne dane. Preto hovorím,že aspoň v strategických podnikoch a bankách by mal zohrávať ulohu štát a čast akcií vlastnit. Lenže čím vyššia korupcia tým viac sa strácajú dane,ktoré by mali íst späť občanom.
05.02.2024 - 11:40:56
01
Ma zmysel reagovat? Pockaj porozmyslam... nema.
05.02.2024 - 11:49:20
217

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up