Ahojte - prosim o radu - mam gravel bike Cube Nuroad Race velkost M, investoval som do sedacky Ergon SR Allroad Core Pro M/L (na predajni odmerana vzdialenost kosti cca 13-14cm) + nove gate Assos Mille GTS Fall/Spring. Podla video navodu na mtbiker nastavil sedlo vyskovo a vzdialenost od riadidiel. Vyska 186cm, inseam 86cm, vyska sedla 76 cm. Problem, ktory mam, po par km stale citim bolest sedacich kosti. Moze to byt sposobene tym, ze mam sedlo prilis vysoko, alebo prilis daleko od riadidiel? Moze byt bicykel prilis maly ?

Dakujem :)
15.02.2024 - 15:17:45
00
ak ta neboli chrbat, kolena, ruky a kedze citis sedacie kosti, je predpoklad ze na nich sedis a sedlo je nastavene spravne. daj tomu este cas - vsetko je nove, ono sa to este trosku prisposobi.
sedlo mas v uplnej rovine? taky sklon vie narobit divy.
15.02.2024 - 19:51:24
00
Keby si mal sedlo vysoko, tak tzv. hobluješ, t. j. prevaluješ panvu. Či pri pedálovaní nemáš sedlo vysoko ti povie niekto, kto chvíľu pôjde za tebou a bude ti pozerať na zadok.

Sedacie kosti bolia buď z dôvodu zlej šírky sedla (určite ti ju odmerali dobre?), zým sedlom alebo ti chýba zvyk na sedenie - napr. ak si predtým sedel na mäkkom a ako za písacím stolom a teraz si viac natiahnutý (sklonený). Vtedy si riť musí zvyknúť...
15.02.2024 - 19:53:50
00
Dakujem za odpovede. Sedlo som nastavil podla mtbiker a navodu na Ergon, podla vodovahy je vodorovne. Nie som si isty len vzdialenostou od riadidiel, to som skusal pomocou vodovahy ako to ukazovali vo videi mtbikeru.

Bol som vo Velocity, mali tam taku pomocku (samlik) na kt. si sadnes a gelova podlozka ukaze kde su kosti. To tam chlapik zmeral, viacnasobne vyslo cca 13-14cm, preto mi poradili Ergon M/L nie S/M. Predtym som mal default Venec ktore bolo uzke a bolest bola dost vyrazna.

JoKo napísal:
Keby si mal sedlo vysoko, tak tzv. hobluješ, t. j. prevaluješ panvu. Či pri pedálovaní nemáš sedlo vysoko ti povie niekto, kto chvíľu pôjde za tebou a bude ti pozerať na zadok.

Sedacie kosti bolia buď z dôvodu zlej šírky sedla (určite ti ju odmerali dobre?), zým sedlom alebo ti chýba zvyk na sedenie - napr. ak si predtým sedel na mäkkom a ako za písacím stolom a teraz si viac natiahnutý (sklonený). Vtedy si riť musí zvyknúť...
16.02.2024 - 10:09:23
00
Kolko hodin mas na tom novom sedle?

Mna vzdy po zime prvych par vyjazdov bolela rit - naozaj som trpel a potom zbytok sezony OK. Teraz jazdim aj v zime, takze tento problem nemam.
16.02.2024 - 11:49:50
00
Od vymeny sedla asi 4 jazdy, celkovo asi 150km, cas per jazda 2-4 hod, celkovo od zaciatku roka asi 7 jazd..nejazdim vo velkej zime. Predpokladam ze si teda musim zvyknut :) Predpokladam vsak ze cim je sedlo vyssie tym vacsi predklon a tym padom vacsi tlak na prednu cast sedacich kosti. Vyska sedla od stredu je odporucenych cca 76cm, vyska rozkroku 86 cm.

Sedlo je konkretne toto: https://www.ergonbike.com/en/product-details.html?a=saettel&w=saettel&anr=44063011&s=srallroadcore
16.02.2024 - 12:50:56
00
"Predpokladam vsak ze cim je sedlo vyssie tym vacsi predklon a tym padom vacsi tlak na prednu cast sedacich kosti" - toto nie uplne plati, skor cim vacsi predklon, tym sa kosti zuzia, pre sportovy posed sa odporuca uzsie sedlo ako pre vzpriamenu polohu (pri rovnakom zadku). Otazka je, v akom predkone ta merali - to by malo zodpovedat tvojej realnej polohe.
16.02.2024 - 14:15:53
01
hmm 86cm inseam, vyska sedenia 76cm
ja mam 83cm inseam a vysku sedenia 77,4 cm
a ano, bol som na fittingu ;)
16.02.2024 - 14:59:00
00
To je velmi dobra pripomienka. Kedze som tam bol v "civile", normalne som si sadol na ten samlik ako na stolicku. Tzn nie tak, ako ked sedim na biku. Aj kalkulacka na Ergon webe ukazala ako vhodnejsie M/L. Bohuzial nemyslim, ze by boli ochotni sedlo po mesiaci od kupy vymenit :/ Dnes pri jazde som sa sustredil na tie body a kosti sa dotykaju sedla tam kde sa zuzuje vlozka, kde to potom aj boli.

Dudo napísal:
"Predpokladam vsak ze cim je sedlo vyssie tym vacsi predklon a tym padom vacsi tlak na prednu cast sedacich kosti" - toto nie uplne plati, skor cim vacsi predklon, tym sa kosti zuzia, pre sportovy posed sa odporuca uzsie sedlo ako pre vzpriamenu polohu (pri rovnakom zadku). Otazka je, v akom predkone ta merali - to by malo zodpovedat tvojej realnej polohe.
16.02.2024 - 18:51:12
00
To mas zrejme velmi sportovy posed :) Tipujem ze vysku cca 183 cm ? Myslis, ze v tomto pripade by bike fitting mohol pomoct ? Dakujem :)

scarinko napísal:
hmm 86cm inseam, vyska sedenia 76cm
ja mam 83cm inseam a vysku sedenia 77,4 cm
a ano, bol som na fittingu ;)
16.02.2024 - 18:55:32
00
180cm, az tak sportovy asi nie 😄
Ja som neohybna lata.
16.02.2024 - 19:01:33
00
Na inseam sa moc nefixuj. Ten v skutočnosti o správnej výške sedla sám o sebe hovorí veľmi málo. Dvaja ľudia s rovnakým inseamom môžu mať pokojne niekoľko CM rozdielnu výšku sedla a pre oboch to bude správna výška. Výšku sedla totiž ovplyvňujú ďalšie veci - minimálne ešte dĺžka kľuky, dĺžka chodidla, umiestnenie zarážok na tretre, predozadná poloha sedla, ako máš pätu pri zábere (sú ľudia čo ju majú vysoko, sú ľudia čo ju spúšťajú dosť).

Ja by som ešte počkal a dal šancu kostiam si zvyknúť. Ak nepomôže, skúsiť sa pohrať s posedom. Ak vieš po anglicky, na YouTube je veľa videí s ozaj skúsenými bikefitermi čo idú dosť do hĺbky a neobmedzujú sa na nejaké vzorce podľa inseamu. Reálne bikefit alebo ešte neskôr zmenu sedla by som nechal ako posledné možnosti.
16.02.2024 - 19:21:59
00
Tak tak, ja mám vnútro 83 a výšku sedla 74.
16.02.2024 - 19:26:13
00
a tu výšku sedla meriate ako spojnicu stredu stredového zloženia s hornou hranou výšky sedla v mieste špičky alebo stredu sedla alebo miesta uloženia sedacích kostí na sedle?
Mňa by hlavne zaujímalo aký knee angle v najvystretejšej polohe nohy vám po fittingu vychádza.
16.02.2024 - 22:00:27
00
mne povedali na fittingu ze na sedle mam merat miesto kde je sirka 8cm a tam je spojnica
16.02.2024 - 23:25:14
00
keyboard_arrow_up