Dorazil mi nový bike, Radon Slide Trail AL 7.0
https://www.bike-discount.de/en/radon-slide-trail-al-7.0-1
a pocitovo/sluchovo sa mi zdá, že nastavenie prevodovky nie je dobre. Sú to nové komponenty, kombinácia Deore 6100 (kazeta, reťaz) a SLX 7100 (kľuky, prehadzovačka), takže čakal by som aspoň relatívne hladký chod.

1. Namiesto toho cítim (zatiaľ len vo vzduchu na stojane, takže točím pedále rukou), že sa tam prenášajú ako vibrácie, tak proste to nejede ako by som si to predstavoval.
2. Takmer na každom prevode sa ozýva jeden aj viac pazvukov; v tomto prípade čí menší (ťažší) prevod, tým je to horšie a o dosť), vrátane šúchania ako keby šúchal kotúč o brzdy ale nie je to ono, na ľahkom prevode to nie je vôbec počuť a ak je to počuť, tak s uchom na strane brzdy alebo prehadzovačky počujem jasne, že to vychádza práve z prehadzovačky.

Pre ukážku som nahral pár krátkych videí na rôznych prevodoch
https://drive.google.com/drive/folders/1PJ8oobvXnTae3LX0aw78z9vWMnoh7AlG
určite ale netreba vypeckovať hlasitosť, predsa to je mikrofón na telefóne a je citlivejší.

Priznám sa ale, že tu vystupujem už len ako laik, keďže som viac ako dekádu nesedel na bajku, tak som sa chcel opýtať takto na vaše názory, že či tam aj niekomu inému niečo "nehraje".
Viem, že najlepšie je ho ísť prevetrať ale ak je tam niečo špatne, chcem to riešiť dostatočne skoro, aby sa niekto (rozumejme predajca) nemohol z toho snažiť vyvliecť.

Vďaka za každú reakciu.
29.03.2024 - 16:47:43
00
Urob fotku ako je retaz prevlecena cez prehazku.
Fotku z boku.
29.03.2024 - 17:44:59
01
pokial si nevieš ani nebudeš robiť servis sám tak si to daj niekde skontrolovať - do nejakej predajne / servisu - to bude asi najlepšie
z toho čo so nahral sa nedá identifikovať či stači len doladiť jemne radenie alebo je problem niekde inde ... radí to dobre medzi jednotlivými prevodmi ?
chcelo by napriklad skusiť či kazeta je riadne dotiahnutá (nie je tam vôľa), rovnako tak prehadzovačka

inak vibracie skôr môžu isť z kolesa keď sa viac roztočí - nedocetrovany rafik alebo zle dosadnutý plášť na pätkách
29.03.2024 - 17:51:39
00
Akýkoľvek reálny zásah do radiacich komponentov je niečo, čo by som ani s nejakými videami nedokázal diagnostikovať a nenarobiť väčšiu neplechu, keďže toto nemám v očiach, ušiach a už vôbec nie v rukách.

Pokiaľ ide o radenie, tak to radí prijateľne ale všimol som si už, že asi dvakrát mi pri radení nedoradilo/skiplo (smerom hore, na ľahšie prevody, v oboch prípadoch to bolo myslím niekde medzi 3-6 prevodom) a ak prechod medzi prevodmi je hrubší alebo skákavý, tak to prisudzujem asi skôr točeniu kľúk rukami/za pedále.

Na prehadzovačku aj kazetu som pozrel, resp. som s nimi pohýbal a kazeta sa javí byť napevno a prehadzovačka má len veľmi malú vôľu do strán (k bajku/od bajku).

Nakoniec tie vibrácie - cítiť to aj pri najľahšom prevode, kedy sa koleso točí naozaj pomaličky ale znovu si nie som istý, či to je len môj pocit a je to v rámci normy alebo tam na to je dôvod.

trial napísal:
Urob fotku ako je retaz prevlecena cez prehazku.
Fotku z boku.

Doplnil som ich do odkazu vyššie, teda
https://drive.google.com/drive/folders/1PJ8oobvXnTae3LX0aw78z9vWMnoh7AlG
29.03.2024 - 23:21:03
00
To cinkanie je nedoladenie.Ale ten druhy zvuk odvalovania kladiek je divny.
Nieco podobne som uz mal, ale nepamatam si co to uz bolo.
Mozno zla retaz,alebo zly prevodnik.
Ono ani pri skladani vo fabrike nemusia dat spravne komponenty.
Mat to doma,tak to vsetko zhodim,retaz,kazetu.Vyperem v riedidle,premazem kladky a pozrem,ci tam su vobec tie veci kompatibilne medzi sebou.
A este sa mi zda,ze je dost daleko od prevodnikov.
Dosteluj to B skrutkou.
Obrazok 3

https://www.mtbiker.sk/clanky/5774/radiaca-sustava-nastavenie-chodu-prehadzovacky-a-presmyku.html
30.03.2024 - 06:55:11
00
Ďakujem veľmi pekne za radu a odporúčanie, veru toto je doslova rada nad zlato - nenapadlo mi na to pozrieť ale mal som.

V odkaze ma zaujal aj obrázok 1-2 a tak reku, že pozriem, že či je prehadzovačka nastavená rovno a veru nie je ani náhodou, je krivá ako paragraf
https://drive.google.com/file/d/1iU0kbB9Nq85grnGUF6Xs-Zunybcvs51v/view
neodvážim sa ale s tým ďalej hrať.

Takto ale myslím, že mám dosť dôkazov toho, že pri skladaní nastala nejaká chyba (je super, že je vidieť, že je vyhnutá do vonku, to prakticky vylučuje poškodenie pri doprave), takže samotnú opravu nechám už nejakému lokálnemu servisu a u predajcu zistím, či mi opravy preplatia. Nech sa to spraví poriadne a odborne. Nie je nič lepšie ako musieť servisovať nový bajk z krabice.
30.03.2024 - 16:31:24
00
Ak máš na myslí to prehnutie ramienka prehadzovacky tak to máš v poriadku. Je to zámer výrobcu. Skôr sa mi zdá, že sa ti trie reťaz vždy o pastorok vyššie. Teda by si to mal doladiť na páčke o pár otáčok.

Prílohy:

36828_prehadzovacka-shimano-slx_6037e6ec2795d.jpg
36828_prehadzovacka-shimano-slx_6037e6ec2795d.jpg 16.96 KiB thumb_up0thumb_down

36828_prehadzovacka-shimano-slx_6037e6e8e7faa.jpg
36828_prehadzovacka-shimano-slx_6037e6e8e7faa.jpg 15.25 KiB thumb_up0thumb_down

30.03.2024 - 16:59:17
00
Ešte aj medzera medzi druhým a tretím pastorkov sa mi zdá byť večšia ako medzi inými. Možno zle zložená kazeta. Ale to bude asi len optický klam.
30.03.2024 - 17:03:05
00
keyboard_arrow_up