peniakfoto napísal:
... normálne o 18tej-19:00 sa napchám ešte a zaspávam až okolo 11-12tej

Zaujimavy rezim - ist spat 16-18 hodin po veceri. :D
18.04.2024 - 07:25:58
00
drepoval som kým som ešte hral hokej a nemal som artrozu kolena. následne som s hokejom úplne skončil a cviky na nohy už teraz robím skôr tie od fyzioterapeuta.
(sitwall, vypady,drepy s vlastnou váhou, resp max do 100kg,predkopavanie,lytka. - žiadne extrémy )
kedysi som dával nohy aj 2x týždenne, teraz mi to už nerobí dobre. keď sa koleno zapáli a chrupavka podráždi trvá aj cca 2 týždne kým sa stiahne opuch.
fyzioterapeut mi tiež povedal že mám nesúmerne vyvinuté svaly z jednostranného preťažovania, krátke nohy a keď mi svaly navrú, jabĺčko sa stiahne a drie o stehennú kosť.
paradoxne mi na túto bolesť kolena pomáha beh a pravidelný streching.

môj režim vyzerá v zime asi takto :
budíček cca 04.00, následne prechádzka so psom, pred fitkom banán a káva.
05.00 - fitko
07.00 smer práca popr deti do škôlky.
07.30-16.00 buď sedím celý deň na zadku, alebo idem na stavbu na kontrolný deň, popr služobka. cca o 10.00 protein alebo cottage cheese. 12.00 obed z domu
po práci domov alebo po deti do škôlky, venčenie, pes večera a 20.30 váčšinou spím.
stravu mám nastavená na cca 2000 kcal, snažím sa to tam zapisovať no niektoré varené jedlá neodhadneš.

cvičenie v zime mám rozdelné na :
pondelok - cicky biceps
utorok - bežiaci pás
streda chrbát triceps
piatok - nohy,/brucho alebo nohy/ramená

v lete je to celkom chaoz nakoľko zvyknem chodiť skoro ráno na mtb alebo behať a tak zvyknem mať už len full body silový. každá partia 2 cviky-4 série -8 až 12 opakovaní bez maximálok, žiadne pauzy. už som si pár krát povedal že vymením full body silový za nejakú tabatu alebo crosfit split, no vždy keď vôjdem do fitka radšej sa chytím železa :)

tak či tak je to celé o príjme, ktorý určite odrbávam a nezarátam tam buď správne potraviny, zarátavam menšie porcie ako sú v reále alebo si niektoré veci jednoducho nezapisujem a tak to aj potom vyzerá.
niečo s tým ale robiť musím lebo 115 kg je proste veľa.
18.04.2024 - 08:26:51
01
Máš 160cm? Tak to by som povedal, že máš už cez čiaru. Ale pozri na to z tej lepšej strany. Zbytok života máš vyladený. Toto škaredo závidím 😄
Prečo máš cviky hentak? To ti dal tréner?
18.04.2024 - 08:36:54
00
179 cm. kalorie aj jedalnicek mam nastaveny od vyzivoveho poradcu Michal Jozef Toth - je dost uspesny hlavne v cechach a ma sebou stovky premien ludi.
keď som začínal s činkami cca 12r dozadu mal som skoro 160 kg, vtedy som prve tri mesiace len slapal na stacionari. neskor som začal trénovať s trénerom.
zo začiatku sme cvičili štýlom tlakový deň ( cicky + triceps ) ťahový deň ( chrbát bices) nohy + ramená no keď som rozbil veľkú partiu, mal som problémy dokončiť tréning malej partie tak som si to vymenil. vraj to nieje uplne okej z dôvodu zranení, no ja som si v tom našiel svoj systém a takto fungujem posledné roky.

tak či onak nemám už žiadne ambície v ničom, ani maximálky a ani prehnane veľké svaly, niekedy cíítim zápastie, niekedy rameno o nohách ani nehovorím. odkedy som prestal ísť silové veci vo fitku na nohy a nehrám hokej nemusím chodiť na kolagén do kolien, našiel som si to čo mi nerobí zle ( musím zaklopať ) a podľa toho si to celé prispôsobujem.
mam slabu psychiku a jedlo bolo u mňa vždy útek od reality, musím si znova nastaviť hlavu tak že to nieje diéta a trápenie, ale životný štýl.

oprava - stanovený jedálniček mám na : 2182, ja som si to v myfitnesspall asi ešte znížil

Stanovený příjem
Bílkoviny: 183g
Sacharidy: 208g
Tuky: 65g
Kalorie: 2 182kcal
Rezerva: 113kcal
18.04.2024 - 08:44:59
02
Ten treningovy program je podla mna hlupost. Trening, ak ma byt zmysluplny, by mal byt min 2x tyzdenne na danu svalovu partiu. Ak ides fullbody, tak 2x navsteva fitka tyzdenne. Ak mas splity - cele telo rozdelene na 2x, tak to znamena navstivit fitko 4x tyzdenne. Ak splity tri, tak to sa rovna 6x navsteva fitka tyzdenne - co uz je celkom dost. Z toho dovodu ja splity nikdy nerobim, nemam cas tolko krat chodit do fitka (popri bajku). Ty ides kazdy split iba 1x tyzdenne, co je blud... Realne cvicis 3x tyzdenne (beziaci pas je kktina :tmi: ) cize ideal zmenit tento nezmyselny splitovy program na kvalitny fullbody trening.
18.04.2024 - 09:25:51
00
som si toho vedomy ze to okrem udrziavania ziadny zmysel nema. preto to proste vymenim za fullbody aby som v lete mohol aj na bajk. beh - bude to zniet absurdne no mne to pomaha na koleno a je to kardio ktore ma dokaze fakt ze za hodinku vyzmykat )
jedina nevyhoda pri fullbody - aj ked chodim vzdy prvy do fitka, postupne sa fitko zaplni a stroje a miesta sa poobsadzuju a potom uz nastava kompromis pri cvikoch.
dalsia vec na ktoru dost fakam je regeneracia, niekedy ked mam aktivitu 3 dni po sebe dalsi den som hotovy uz aj po spanku a to proste nejdem nikam aj ked mam tasku nachystanu.
este poznamka - fullbody s vlastnou vahou nemam rad, to ked uz skor cattlebely alebo olympijska cinka.
18.04.2024 - 09:31:34
01
Ja na vyjazde zjem 90-100g flapjack tycinku mozno po 2-3h jazdy co ako sledujem je cele zle... Takze radsej 50g tycinku kazdu hodinu? Aku tycinku? Protein? Flapjack? RAW?
18.04.2024 - 09:56:31
00
MartinGRX napísal:
Konečne som našiel skupinu pre mňa :D

Nech robím čo robím, nikam sa s váhou ani percentom tuku nehýbem... ak tak iba 1-2kg hore-dole pričom % tuku ostáva rovnaké a teda veľa (tzn. okolo 23-25%).
Chcelo by to ísť s tým tukom dole nejako... preto sa opýtam odborníkov (alebo ľudí, ktorým sa to už podarilo)...

Je nutné si všetko vážiť a zapisovať? Používate na to nejakú appku? (napr. Kalorické tabuľky atď.)
Dá sa to aj bez rátania kalórií?
Je nutné zaradiť aj posilku, alebo sa dá aj čisto cyklistickým tréningom / nájazdom?
Dikes!

funkatron a jachmel vy isto budete vedieť poradiť amatérovi ako som ja :D


Potrebujes sa dostat do kalorickeho deficitu a zistit, kde mas rezervy - zistit, ktora zlozka tvojej stravy je vysokokaloricka a zaroven zbytocna - ktoru nepotrebujes pre zivot. Tu treba potom vyradit. Zacni pouzivat kaloricke tabulky, aby si pochopil, ake makroziviny tvoje jedlo obsahuje a kolko kalorii ma. Vela ludi, az s tym zacne sa velmi cuduje ake mnozstvo koncentrovanej energie obsaju tie ktore spracovane potraviny alebo napriklad pecivo. Akonahle ziskas prehlad, co kolko kcal obsahuje, nastav si rozumne hranice a zacni tak fungovat. Podstatne veci:

1. Ciel si nastav na dlhe casove obdobie - ziadne rychle chudnutie, kludne aj rok ak treba. Uc sa zit novy zivot, osvoj si nove stereotypy, jedalnicek. Postupne vyradzuj nekvalitne vysokokaloricke potraviny s rychlymi cukrami, bez bielkovin a vlakniny s tymi, ktore maju energie menej, ale vedia zasytit rovnako alebo aj lepsie - viac bielkovin, vlakniny, menej cukru... Spoznavaj nove chute, oduc svoje telo od umelych chuti, sukraloznych sraciek a glutamanov a nauc vnimat tie skutocne. Pomoze ti to zbavit sa zavislosti na vysokospracovanych potravinach.

2. Akonahle ziskas prehlad, vyhod z telefonu kaloricke tabulky, nenabehni na nezmyselne nahananie zelenych kruzkov, ratanie kalorii na jednotky, aby si neskoncil ako poniektori tu, ktori napisu, ze maju jedalnicek nastaveny na 2182kcal (lebo ved ked zje 2184 tak amen), pripadne, ze budes davat pozor, aby ti Garmin nepripocital 100 kcal z bazalneho metabolizmu k aktivnym :tmi: Aj tak nikto (a tieto aplikacie uz vobec nie) nevie kolko energie realne pri aktivitach spalis - lebo mozes ist ten isty vyjazd za ten isty cas, ale zle sa vyspis a uz mas ine tepy, teplota sa zmeni o 10° a uz produkujes ine mnozstvo tepla (pripadne sa oblecies prilis a prehrejes sa), rovnako ako nikto ani len netusi kolko z toho jedla realne telo prijme energie, kolko spotrebuje na travenie....atd. Podstatne je v pravy cas sa vyssrat na cisla a naucit sa pocuvat a vnimat svoje telo. Merat tuk a obvod pasa/bokov a na zaklade toho +/- pridavat/uberat prijem. Telo nikdy neklame a presne ti ukaze ci dochadza k nejakej zmene a k akej.
18.04.2024 - 10:00:50
010
jachmel Vdaka. Skusim to tak robit nejaky dlhsi cas a uvidim ako to pojde. Musim si ale najprv spravne urcite bazal aby som sa od toho mohol potom odrazit a mam pocit, ze aj to bola chyba vzdy ked som sa snazil o zmenu.

Nejaky tip ako si to +- vyratat presne? A dalsia otazka, kolko kcal byt v deficite aby to islo dole?

Uz teraz viem, ze musim vyradit sladke (keksy, tycinky, kolace, palacinky a ine domace sladke jedla atd...) a zaradit viac proteinovych zdrojov nie len Proteinovy izolat. :D
18.04.2024 - 10:42:43
00
Z BM nerobit vedu. Na webe su kalkulacky, staci sa odrazit od toho.
18.04.2024 - 11:19:06
01
jachmel napísal:
Potrebujes sa dostat do kalorickeho deficitu a zistit, kde mas rezervy - zistit, ktora zlozka tvojej stravy je vysokokaloricka a zaroven zbytocna - ktoru nepotrebujes pre zivot. Tu treba potom vyradit. Zacni pouzivat kaloricke tabulky, aby si pochopil, ake makroziviny tvoje jedlo obsahuje a kolko kalorii ma. Vela ludi, az s tym zacne sa velmi cuduje ake mnozstvo koncentrovanej energie obsaju tie ktore spracovane potraviny alebo napriklad pecivo. Akonahle ziskas prehlad, co kolko kcal obsahuje, nastav si rozumne hranice a zacni tak fungovat. Podstatne veci:

1. Ciel si nastav na dlhe casove obdobie - ziadne rychle chudnutie, kludne aj rok ak treba. Uc sa zit novy zivot, osvoj si nove stereotypy, jedalnicek. Postupne vyradzuj nekvalitne vysokokaloricke potraviny s rychlymi cukrami, bez bielkovin a vlakniny s tymi, ktore maju energie menej, ale vedia zasytit rovnako alebo aj lepsie - viac bielkovin, vlakniny, menej cukru... Spoznavaj nove chute, oduc svoje telo od umelych chuti, sukraloznych sraciek a glutamanov a nauc vnimat tie skutocne. Pomoze ti to zbavit sa zavislosti na vysokospracovanych potravinach.

2. Akonahle ziskas prehlad, vyhod z telefonu kaloricke tabulky, nenabehni na nezmyselne nahananie zelenych kruzkov, ratanie kalorii na jednotky, aby si neskoncil ako poniektori tu, ktori napisu, ze maju jedalnicek nastaveny na 2182kcal (lebo ved ked zje 2184 tak amen), pripadne, ze budes davat pozor, aby ti Garmin nepripocital 100 kcal z bazalneho metabolizmu k aktivnym :tmi: Aj tak nikto (a tieto aplikacie uz vobec nie) nevie kolko energie realne pri aktivitach spalis - lebo mozes ist ten isty vyjazd za ten isty cas, ale zle sa vyspis a uz mas ine tepy, teplota sa zmeni o 10° a uz produkujes ine mnozstvo tepla (pripadne sa oblecies prilis a prehrejes sa), rovnako ako nikto ani len netusi kolko z toho jedla realne telo prijme energie, kolko spotrebuje na travenie....atd. Podstatne je v pravy cas sa vyssrat na cisla a naucit sa pocuvat a vnimat svoje telo. Merat tuk a obvod pasa/bokov a na zaklade toho +/- pridavat/uberat prijem. Telo nikdy neklame a presne ti ukaze ci dochadza k nejakej zmene a k akej.

ty si z toho robis srandu ale ja som to pisal vazne nakolko pri takom 5h vyjazde ti garmin posle do kalorickych tabuliek podiel na 5h bazale co uz je 5x100 Kcal a to nie je az taka sranda. Ludia to neriesia a beru to tak ze tych 500kcal spalili lenze tie su zdvojene a bum zrazu nie som v deficite. takze haha ano 100kcal je prd ale pri dlhsom vyjazde uz to zacina byt o niecom inom. To je len na okraj toho ze ludia su schopni verit ze za hodinu vozenia sa na hradzi slimacim tempom spalia 600kcal lebo im to nejaka apka bez vstupnych dat povie.

Prílohy:

spaleneKCal.PNG
spaleneKCal.PNG 76.34 KiB thumb_up0thumb_down

18.04.2024 - 12:19:15
01
este horsie je, ked im hodinky vyhodia za hodinu siloveho treningu 450kcal
18.04.2024 - 12:34:28
01
Nerobim si srandu, len sa snazim poukazat na velku nepresnost v tychto cislach, na ktorych su zalozene kruzky v kalorickych tabulkach. V minulosti som cital jednu australsku studiu o presnosti stitkov na potravinach:

A significant discrepancy between actual and declared values was detected with an average variation in precision of -13% to +61% for individual nutritional components.


There is no tolerance limit established in the Australian food legislation but a +/- 20% discrepancy is allowed in some countries


Only 16% of the 70 products in the study would fully comply should a leeway of +/-20% be introduced for any nutritional compound on the label.


Tabulky su fajn na hruby odhad, ale toto nahananie sa za kruzkami a pocitanie v jednotkach kcal je smiesne. Treba sa zamysliet, ci ten svet, v ktorom ziju uzivatelia tychto softverov je realny...


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17077059/
18.04.2024 - 12:51:29
00
Od 44:40 sa venuje presne tomu. Ze by to malo sluzit, len ako hruby odhad.

thumb_up0thumb_down
18.04.2024 - 13:12:36
00
Jo a kedze tu bola tema orechy a kalorie tak pri robeni dnesneho obeda som spravil take porovnanie.
Obe veci maju 560Kcal. Vlavo 79,5g vlaske orechy vpravo kuracie prsia, batat, talianska zelenina. To vpravo ked zjem tak uz nebudem chciet jest dalej lebo som plny. Tu hrst orechov zhltnem a rozmyslam co bude jest.

Prílohy:

IMG_20240418_131440.jpg
IMG_20240418_131440.jpg 246.7 KiB thumb_up-1thumb_down

Screenshot_2024-04-18-13-17-32-282_cz.psc.android.kaloricketabulky.png
Screenshot_2024-04-18-13-17-32-282_cz.psc.android.kaloricketabulky.png 53.29 KiB thumb_up0thumb_down

Screenshot_2024-04-18-13-19-35-271_cz.psc.android.kaloricketabulky.png
Screenshot_2024-04-18-13-19-35-271_cz.psc.android.kaloricketabulky.png 67.23 KiB thumb_up0thumb_down

18.04.2024 - 13:18:04
01
keyboard_arrow_up