Ahojte už veľmi dlho som nebicykloval a plánujem opäť začať.
Ako som už v nadpise naznačil budem jazdiť prevažne po asfaltke ale sem tam zablúdim aj na nejakú lesnú/polnú cestu.

Z môjho amatérskeho pohľadu si myslím že by bol pre mňa vhodný cross s aspoň predným odpružením.

Vedeli by ste mi nejaký poradiť do 1000eur s výbavou aspoň deore nie tourney v respektíve s alternatívnym levelom v cross sfere prípadne iných značkach,

Pekný deň prajem,
Juro
01.05.2024 - 12:21:54
01
XT-cko, Deore brzdy, vzduchova rockshox vidla, blatniky, nosic, svetla cca 1080€
https://www.cykloshop.sk/ctm-stark-4-0-matna-cierna-2023/
02.05.2024 - 22:01:06
04
pozri sem https://www.mtbiker.sk/forum/xc-am-en-bicykle/vyber-crossoveho-bicykla-porovnanie-t48441-15.html

Ak uz ist do crossu, tak od CTM rocnik 2024. Tam je aspon pohon rozumnejsi a vidla vzduchova (Stark 3.0, aj 2.0)
Vhodnejsi je ale gravel ak prevazuje cesta.
03.05.2024 - 10:23:23
00
nechápem prečo máš stále tendenciu odporúčať športové náradie ľuďom ktorí ho nehľadajú ... a konstrukt že gravel keď cesta, no vtipné, ale niekoho môžeš pomýliť...
03.05.2024 - 13:01:48
00
Pod pojmom športové náradie si predstavuješ čo? Akože kross nie je určený na športovanie ale gravel už áno? V dnešnej dobe keď je na výber toľko rôznych gravel bicyklov na rôzne určenia mi to konštatovanie že je gravel vhodnejší ako kross prijde vecné. Dropbar či flatbar, pevná alebo odpružená vidlica, menšia či vačšia priechodnost kolies, jedno či dvojprevodník, viac aero či pohodlnejší cestovateľský posed, atď atď ... dá sa vybrať podľa určenia, môžeš mať dva páry kolies, jedny na cestu, druhé do terénu, výber je väčší, vôčšia možnosť otestovania... A nikto mu gravel zatial ani priamo neodporúčal len napísal že ak prevažuje cesta (v kontexte 9:1) tak je vhodnejší gravel ako kross (nie ako si to pochopil ty že ak cesta tak gravel)
03.05.2024 - 13:59:18
01
Tym narazal na mna ;-) Pisal som ale "gravel ak prevazuje cesta".
Zasadny rozdiel v pouziti crossu a gravelu nevidim.
Cross ma podla mna vyznam len ak je rozumne osadeny. To znamena vidlica ktora funguje (vzduch) a pohon ktory je viac ako vyprazdnovanie starych skladovych zasob. To splnaju tie 2 modely co som pisal (je ich viac). Ci to stoji za tu vahu, dodatocny servis vidlice... za mna nie pri takomto pomere. Iny nazor ti neberiem, ale treba ho prezentovat lepsim argumentom ako 'sportove naradie pri cene bicykla 1000'
03.05.2024 - 15:14:12
00
snažím sa povedať že odporúčate gravel, čo je pre mňa sporty kategória, niekomu kto hľadá bicyklík na povozenie, resp. rozjazdenie.

Zásadný rozdiel medzi cross a gravel vidím v posede a ťažko má niekto presvedčí že aero posed nad baranmi je vhodný pre pre toho čo už veľmi dlho nebicykloval.

Čo sa týka odpruženia v tejto kategórii tak som skeptik, po tuším už troch či štyroch sezónach vozenia na cross bajku s vidlou na vzduchu som presvedčený že ľahká pevná by bola lepšia voľba, teda ak by samozrejme existovala.

Ako tak vcul pozerám tak budem asi máličko nepopulárny, ale na bajk na vozenie po hrádzi a blízkom okolí dávať XT je kanón na vrabce. Touringove sady majú svoje určenie pràve v tejto kategórii a sú pre ňu optimalizované.

Ale dosť už kontroverzie, hlavne som chcel povedať že sa na otázku autora ktorý už dlho nesedel na bicykli pozerat v nastolenom kontexte, pretože ak nahovorite na kúpu gravela na XT sa môže stať že zostane nebajkerom a to ešte za veľa peňazí ... LOL
03.05.2024 - 20:23:26
01
Nikto mu to neodporuca. Chalan len napisal ze na vacsinu asfaltu je vhodnejsi gravel. My nevieme co znamena 90% asfalt a zvysok lesne a polne cesty. Moze to byt 9km asfaltu, moze to byt 30km, moze to byt 90km, moze jazdit pomaly a moze jazdit rychlo, moze jazdit kazdy den alebo raz za dva tyzdne, moze na tom sportovat alebo len dochadzat do prace. Nevieme co jazdil predtym ani ako dlho nejazdil. Nic k tomu nenapisal len ze bude jazdit 90% asfalt. Tak dostal mimochodom info ze na to zadanie by bol vhodnejsi gravel ale az po tom co dostal odporucanie ku krossom. Ako s tou info nalozi je iba na nom. Mimochodom gravel nemusi mat barany (dropbar) ale i rovne rajdy (flatbar). Neodporucam, len informujem.
03.05.2024 - 20:59:19
00
ivast napísal:
Zásadný rozdiel medzi cross a gravel vidím v posede a ťažko má niekto presvedčí že aero posed nad baranmi je vhodný pre pre toho čo už veľmi dlho nebicykloval.

Junáčik si dá pod predstavec niekoľko podložiek, predstavec do kopca (min. 15 stupňov) a bude na tom sedieť ako za písacím stolom.
Na cesťáku to vyzerá otrasne, gravel, ktorý mnohí useri chcú prerobiť na MTB stroj s baranmi, to znesie.
05.05.2024 - 20:04:51
00
Lenze do 1000 EUR gravel bude uplny zaklad na Clarise, zatial co teda trekingovy/crossovy bude skoro v najvyssej vybave co tam davaju. Je to na nom, ale ja by som asi na zaciatok odporucit trekingac a potom ak ho to chyti, zacne bavit a zvysovat km tak prejst na gravel :)
10.05.2024 - 15:51:06
01
https://www.decathlon.sk/?prod_oneshop_sk%5Bquery%5D=gravel%20520&prod_oneshop_sk%5BrefinementList%5D%5Bnature%5D%5B0%5D=Gravel%20bicykel

kombinácia 105 alebo Apex
10.05.2024 - 16:56:41
01
keyboard_arrow_up