ako cyklista som cestny cyklista a poviem ti ze ked v zjazde najdes spravnu dieru, ci chytis riadne poskodeny asfalt, zaber drziaka gps je podstatne vacsi ako na mtb s odpruzenou vidlou (na ceste som urval 2 drziaky prave takto, v terene ziaden)


Tohle není až tak jasné, možná to je větší ojedinělá rána, ale zase není častá. Rok a půl jsem vozil GPSku i na silničce (pak jsem poslední svojí silničku prodal a už necelé dva roky ji nemám) a také vozím GPSku na HT s pevnou vidlicí, kde dostává sodu z pohledu jedné maximální rány asi největší. Ale největší problémy byly v těžších rozbitých pasážích na fullu (občasné vypínání), kde sice možná jednotlivá rána byla menší, ale byl to jeden otřes za druhým.
Za jízdy jsem držák neurval za ty tři roky a něco žádný a nikdo z party (dalších mnoho Garminů) také ne. Zatím všechny urvané držáky jsou jedině po pádech (u 60CSxka to odnesl vždy ten díl, který se dává na záda gpsky).
Po čase jsem se propracoval k tomu, že originál Garmin držák funguje u 60CSxky výborně pouze tak, že se ten díl, co se dává na záda gpsky nevyndavá a nechává trvale v objímce a vyndává se gpska z toho dílu, co patří na ty záda. Jinak ten díl na záda gpsky a objímka chytnou dříve nebo později vakl a to jednak způsobuje to občasné vypínání a pak časem se to může urvat.
Ale není to samozřejmě ideální, protože tam zase ten díl straší i když se neveze gpska.

Souhlasím, že ten držák by mohl být dělaný lépe. Jinak za levno mají na 60CSxko (kdyby to někoho zajímalo) držáky tady:
http://www.wiggle.co.uk/p/Cycle/7/Garmin_GPS_60_Series_Handlebar_Mount/5360020829/
Těch 11,69 libry už docela ujde za ten držák. Bohužel ta část držáku na záda gpsky se samotná neprodává.
13.10.2008 - 20:58:07
00
WAWRIK:
skusal som pozriet tvoju polohu v EDGE a u mna je vsetko v poriadku - vsetko je zobrazena ako ma byt.
Skus si este raz prehrat mapu do GPS s prislusnym TYP suborom s ktorym si spokojny a a v pripade ze ti to bude robit opat sa obrat na support garmina

rasto
14.10.2008 - 08:28:12
00
WAWRIK:
skusal som pozriet tvoju polohu v EDGE a u mna je vsetko v poriadku

OK. Ďakujem.
14.10.2008 - 09:14:42
00
dalsou temou je vsak neodpustim si porovnanie produktu oziexplorer je prostredie, ale mapy komercne ani free nema. skratka nepridem do obchodu a nekupim take riesenie.

Rasto, toto uz najmenej pol roka nie je pravda. Ved vyssie laco pisal - citoval z popisu toho MobileMappera:
Obsahuje kompletní sadu turistických a cykloturistických map České a Slovenské republiky od firmy Shocart.
Cize kupis MobileMapper a mas s nim SD kartu TourNavigator + mapy. O TourNavigatore som pisal tuto: http://www.gpsforum.sk/index.php/topic,793.msg7820.html#msg7820. Cize TourNavigator sa da kupit aj solo ku lubovolnemu PDA.
Okrem toho pre Cesko existuje dalsi komercny produkt pre PDA - SmartMaps Navigator: http://www.smartmaps.cz/produkty/smartmaps-navigator/. Dodava sa s rastrovymi cyklomapami 1:75000 a/alebo turistickymi mapami 1:25000 alebo 1:50000 od Shocart (len Cesko) + s automapami 1:100000 (CR + SR).
Viem, ze su aj dalsie dobre rastrove mapy, co sa vo forme pre OziExplorer, ci iny vhodny PDA SW nedaju kupit, daju sa vsak na internete zohnat ... pre ne plati to, co si pisal.
Dufam, ze casom sa to zmeni ... ze bude viac outdoorovych pristrojov, do ktorych pojdu aj rastrove mapy, ze tieto pristroje budu dostupnejsie a ponuka komercnych ci free rastrovych map sirsia.
15.10.2008 - 14:29:51
00
Dovolím si sem překopírovat některé otázky z jiných diskusí, kde na ně nikdo nereaguje. Tady snad někdo bude vědět.

PRVNÍ:
chci se zeptat..jde rovnou nastavit v edge 705, aby bral udaje o rychlosti a vzdalenosti zesnimace otacek na kole a ne z gps i kdyz je dobry signal? pokud jo, tak by byl klasicky cyklocomputer zbytecny ne?!
Odpovědět Re: Cena
L.P. [85.160.87.xxx], 25.10.2008 23:49 Připojuji se k dotazu - také bych rád měl na displeji rychlost a vzdálenost z čidla a ne z GPS, jsem na to z cyklokomputerů zvyklý. Pokud někdo víte jak na to, poraďte.
Nebo je to tak, že když je připojeno čidlo a nastavený obvod kola, tak bere údaje z čidla. A když není čidlo připojené nebo neni nastavený obvod a je nastavován automaticky, tak je rychlost podle GPS a nic se nemusí přepínat nebo nastavovat. Toto by snad mělo jít nějak jednoduše ověřit.

Odpovědět Re: Cena
L.P. [85.160.79.xxx], 26.10.2008 20:19 Udělal jsem jednoduchý experiment.
Zvedl jsem zadní kolo, zatočil klikama a roztočil zadní kolo. Ikdyž jsem neměnil polohu, na displeji se zobrazila naměřená rychlost i vzdálenost. Tato měření tedy musela nutně pocházet z měřícího čidla.
Pak jsem zvedl zadní kolo, zabrzdil ho aby se netočilo, a s celým kolem jsem kus šel. A na displeji se opět ukázala rychlost, tentokrát zase z GPS.
Zřejmě si to tedy mixuje údaje z obou způsobů měření podle nějaké záhadné logiky. Ale kdyby někdo věděl jak to udělat, abych si mohl vybrat podle čeho měřit, budu za tuto radu rád.


DRUHÁ
Podařilo se mi vymazat z paměti přístroje Edge 705 přednahranou základní mapu celého světa s větší podrobností v Evropě a severní Africe.Poradí mi někdo kde mohu tuto mapu znovu získat?Děkuji.
Odpovědět Re: Mapy
L.P. [85.160.87.xxx], 25.10.2008 21:37 Asi neporadím, ale zajímalo by mně, jak se dá základní mapa vymazat. Nerad bych také tak dopadl. Stalo se to při nějaké operaci, činnosti, akci apod.?
Popř. ví někdo, jestli je možné dopředu si pro tyto případy mapu zazálohovat - jaký je to soubor a kde je uložen.
Děkuji za odpověď.
27.10.2008 - 22:15:05
00
Dovolím si sem překopírovat některé otázky z jiných diskusí, kde na ně nikdo nereaguje. Tady snad někdo bude vědět.

PRVNÍ:
chci se zeptat..jde rovnou nastavit v edge 705, aby bral udaje o rychlosti a vzdalenosti zesnimace otacek na kole a ne z gps i kdyz je dobry signal? pokud jo, tak by byl klasicky cyklocomputer zbytecny ne?!
Odpovědět Re: Cena
L.P. [85.160.87.xxx], 25.10.2008 23:49 Připojuji se k dotazu - také bych rád měl na displeji rychlost a vzdálenost z čidla a ne z GPS, jsem na to z cyklokomputerů zvyklý. Pokud někdo víte jak na to, poraďte.
Nebo je to tak, že když je připojeno čidlo a nastavený obvod kola, tak bere údaje z čidla. A když není čidlo připojené nebo neni nastavený obvod a je nastavován automaticky, tak je rychlost podle GPS a nic se nemusí přepínat nebo nastavovat. Toto by snad mělo jít nějak jednoduše ověřit.

Odpovědět Re: Cena
L.P. [85.160.79.xxx], 26.10.2008 20:19 Udělal jsem jednoduchý experiment.
Zvedl jsem zadní kolo, zatočil klikama a roztočil zadní kolo. Ikdyž jsem neměnil polohu, na displeji se zobrazila naměřená rychlost i vzdálenost. Tato měření tedy musela nutně pocházet z měřícího čidla.
Pak jsem zvedl zadní kolo, zabrzdil ho aby se netočilo, a s celým kolem jsem kus šel. A na displeji se opět ukázala rychlost, tentokrát zase z GPS.
Zřejmě si to tedy mixuje údaje z obou způsobů měření podle nějaké záhadné logiky. Ale kdyby někdo věděl jak to udělat, abych si mohl vybrat podle čeho měřit, budu za tuto radu rád.


DRUHÁ
Podařilo se mi vymazat z paměti přístroje Edge 705 přednahranou základní mapu celého světa s větší podrobností v Evropě a severní Africe.Poradí mi někdo kde mohu tuto mapu znovu získat?Děkuji.
Odpovědět Re: Mapy
L.P. [85.160.87.xxx], 25.10.2008 21:37 Asi neporadím, ale zajímalo by mně, jak se dá základní mapa vymazat. Nerad bych také tak dopadl. Stalo se to při nějaké operaci, činnosti, akci apod.?
Popř. ví někdo, jestli je možné dopředu si pro tyto případy mapu zazálohovat - jaký je to soubor a kde je uložen.
Děkuji za odpověď.


ked mas snimac kadencie a otacok, mozes si v profile biku nadefinovat spravanie - bud ignorujes meranie rychlosti a vzdialenosti zo snimaca - a vtedy vidis na displeji udaje z gps, alebo mas autokalibraciu - teda podla gps sa ti spocita a prednastavi obvod kolesa a potom vidis spravanie ako je popisane v odpovedi (toto nemam dokladne otestovane) alebo definujes svoje cislo obvodu kolesa a potom to zobrazuje hodnotu zo snimaca - aj s tym ze potom moze byt rozpor udajov z displeja a s gps hodnotami ktore sa prejavia napr. importom do sportracku - konkretne napr. v prejdenej vzdialenosti. Ale ked sa ti podari zjednotit obvod kolesa s udajmi spocitanymi podla gps tak ten rozptyl bude zanedbatelny. Co je spravny udaj je tazko povedat. - na otvorenej ploche na ceste viac verim gps datam, v terene v udoliach a lese sa uz zacinaju viac prejavovat chyby prijmu a vtedy moze byt presnejsi udaj zo snimaca - ak zasa neprenasas na chrbte bike stovky metrov;-)

Ked si vymazes basemap je najlepsie dat gps do servisu kde by ti ju mali nahrat naspet. ostatne postupy mozes skusat ale je to "bez zaruky" najme ak nie si v tej technologii doma. Este je jedna alternativa ale v tom pripade neskoro - ze ked si pripojis gps k pc si skopirujes cely obsah do pc = tym si spravis "zalohu". samozrejme nie firmwaru ale uzivatelskych udajov ako nastavenia, basemapy atd....
28.10.2008 - 11:21:38
00
Basemapa sa NEDÁ zmazať. Čo je ešte lepšie, nedá sa ani nahradiť americká európskou. V tomto smere bolo vďaka kedysi chrumkavým cenovým rozdielom medzi USA a EU urobených nesmierne veľa pokusov s tým niečo spraviť, ale bez úspechu. Dokonca by som si trúfol povedať, že ak by aj existovala servisná utilitka, ktorá by to umožnila, tak by za tie roky unikla medzi pospolitý ľud, tlak bol totiž nesmierny. Ako to v reále je, ťažko presne povedať, ale firmware je jedna vec, mapa druhá a u niektorých modelov POI v tej basemape sú vec dvaapoltá (dajú sa opraviť/doplniť).
28.10.2008 - 12:07:13
00
ked si pripojis edge k pc sa ti pripoji ako dalsi disk. V adresari garmin je subor gmapbmap.img a to je ta basemapa - pozri si ci ju tam mas. vymazat ci premenovat totiz ide.
29.10.2008 - 20:09:08
00
to som si nevsimol :) ja ze je tam klasicky napchata natvrdo ako vo vacsine ich modelov od etrexov po gpsmapy a vlastne preto som po tejto veci ani velmi nepatral (hlavne ak firmware nesie zretelne znaky starsich kuskov od Garminu, kde to je tak ako som si myslel)
a ako spotrebitel musim povedat ze takto sa mi to paci viac
29.10.2008 - 20:32:11
00
Díky za odpovědi.
Jenom pro upřesnění - nejsem ten nešťastník který si smazal basemap, v té překopírované diskuzi vystupuji jako L.P.
Ten soubor gmapbmap.img s basemapou je možné zkopirovat do PC (ale zde asi? nepůjde otevřít ani s ním nijak pracovat). Pokud ho smažu v přístroji, je možné ho pak jednoduše vrátit pouhým zkopírováním, nebude potřeba nějaký kód, registrace apod.? (Je možné, že by soubor byl už spárovaný s konkrétním přístrojem a jeho přenos do jiného přístroje je tím nemožný.)
29.10.2008 - 23:54:43
00
Viacere Garmin basemap su stiahnutelne z garmin stranok. Pre basemap netreba ziaden odlokovaci kod.
Podla mojich doterajsich informacii su takto stiahnute basemap pouzitelne v lubovolnej Garmin navigacii, ktora umoznuje prepisat basemap. Podla info od Rasta je Edge nastastie taky. Ak sa nemylim, 60CSx neumoznuje takto jednoducho prepisat basemap.

Takze ...

Veteran: Ano, staci nakopirovat naspat.

L.P. zastupeny Veteranom: :)
Na stranke http://www.gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=64350&whichpage=8 je prispevok od Subdude 12/09/2007 : 15:32:39. Prispevok obsahuje zoznam volne stiahnutelnych produktov, ktore obsahuju Garmin basemap. Pozor - ta posledna v poradi nie je routovatelna (ale je najmensia), ostatne routuju.
Navod na vyextrahovanie basemap: Stiahnuty .exe subor premenuj na .zip a otvor vo WinZipe. Zo zipu vyextrahuj jeden jediny subor gmapbmap.img a nakopiruj ho do Garmin adresara Tvojho Edge.

Ina moznost ... proste prekopirovat gmapbmap.img z inej Garmin navigacie a je to. Funguje to, pretoze basemap nevyzaduje odlokovaci kod a tym padom je prenosna medzi navigaciami. :)
30.10.2008 - 13:35:18
00
ahojte ja prave rozmyslam nad kupou Garminu Edge, len neviem ci sa mi oplatit ta 705, ci mi nebude stacit starsia nemapova 305. Totizto ako tak citam tak prilozena mapa neni zrovna moc "detailna", a ani prilozene obrazky ma moc nepresvedcili o kvalite mapy, proste chybaju cesty a tak. Pristroj by som vyuzival predovsetkym tak, ze doma by som si naplanoval trasu podla kvalitnych map a pristroj by ma potom podla zadanych bodov viedol. A zase po jazde, doma by som si analyzoval prejdenu trasu. Mapu v pristroji by som teda moc nepotreboval. Teda nic take, ze by som sa vydal na slepo do terenu a podla mapy v garmine by som sa rozhodoval kadial ist. S GPS nemam zatial ziadne skusenosti, tak si tu len chcem ujasnit ci to funguje tak, ako som to pochopil.

Dokaze tieto moje naroky splnit 305ka??
01.11.2008 - 20:43:57
00
ahojte ja prave rozmyslam nad kupou Garminu Edge, len neviem ci sa mi oplatit ta 705, ci mi nebude stacit starsia nemapova 305. Totizto ako tak citam tak prilozena mapa neni zrovna moc "detailna", a ani prilozene obrazky ma moc nepresvedcili o kvalite mapy, proste chybaju cesty a tak. Pristroj by som vyuzival predovsetkym tak, ze doma by som si naplanoval trasu podla kvalitnych map a pristroj by ma potom podla zadanych bodov viedol. A zase po jazde, doma by som si analyzoval prejdenu trasu. Mapu v pristroji by som teda moc nepotreboval. Teda nic take, ze by som sa vydal na slepo do terenu a podla mapy v garmine by som sa rozhodoval kadial ist. S GPS nemam zatial ziadne skusenosti, tak si tu len chcem ujasnit ci to funguje tak, ako som to pochopil.

Dokaze tieto moje naroky splnit 305ka??


Ahoj,
to co pises dokaze 305 k spokojnosti. V prospech 705 hovori dlhsia vydrz baterky a ak nechces jazdit len v terene je uz topo mapa slusna. plus pre zahranicie sa daju dokupil ci uz road alebo topo mapy ale nie su lacne. takze ak mas skutocne doma presne mapy lesnych ciet a planujes jazdit ako si popisal tak ti staci aj 305tka. Akurat aby si sa s tym moc netrapil, najlepsie je planovany trening vytvorit ako course pre virtual partnera. - to si musis nastudovat manual
02.11.2008 - 10:24:01
00
... a ak GPS-ko nechceš používať na tréningy, ale len ako obyčajné turistické nemapové GPS-ko, potom stačí aj GARMIN GEKO 201 za 3900 Sk (používa vymeniteľné tužkové AAA batérie ale zase má starší, menej citlivý GPS chip, je ale bez problémov v praxi použiteľný ).

http://www.garmin.sk/?cls=stoitem&stiid=268
02.11.2008 - 10:37:34
00
ahojte ja prave rozmyslam nad kupou Garminu Edge, len neviem ci sa mi oplatit ta 705, ci mi nebude stacit starsia nemapova 305. Totizto ako tak citam tak prilozena mapa neni zrovna moc "detailna", a ani prilozene obrazky ma moc nepresvedcili o kvalite mapy, proste chybaju cesty a tak. Pristroj by som vyuzival predovsetkym tak, ze doma by som si naplanoval trasu podla kvalitnych map a pristroj by ma potom podla zadanych bodov viedol. A zase po jazde, doma by som si analyzoval prejdenu trasu. Mapu v pristroji by som teda moc nepotreboval. Teda nic take, ze by som sa vydal na slepo do terenu a podla mapy v garmine by som sa rozhodoval kadial ist. S GPS nemam zatial ziadne skusenosti, tak si tu len chcem ujasnit ci to funguje tak, ako som to pochopil.

Dokaze tieto moje naroky splnit 305ka??


Tak ja tu hodim cisto subjektivny nazor, s tym, ze som pouzival chvilu aj 305ku. Urcite ti odporucam investovat do Edge 705, som si isty ze budes spokojny. Nemusis riesit drahsiu verziu s CAD a ked pozries tie spravne weby, skreses cenu o par tisicok. To, ze sa tu riesi mapa SK TOPO je skor o tom, ze sa tu hadame ci je dobra na 90% ci na 99%. Urcite ale tych 90% ti postacuje do paradna. AK zoberieme do uvahy fakt, ze SK ROADS sa updatuje a tym by sa mala aj SK TOPO a malo by to byt bezplatne, myslim, ze ta mapa bude lepsia a lepsia. Co mam info tak na TOPO 3 sa uz pracuje. Ak rad jazdis trasy, kde si predtym v zivote nebol ... ci uz les alebo horske chodniky, ci uzke asfaltky v krasnych dolinach severneho Slovenska, tak Edge 705 urcite vyuzijes. Aj ked je ciastocne pravda, ze pri jazde mapu nepotrebujes...ja som ju skusil raz pouzit a tak som spadol, ze uz ju pri jazde pouzivat nebudem . Mali by to pisat do navodu, ze sa to nesmie pouzivat za jazdy. ;) Avsak niekolko krat mi 705ka pomohla dostat sa z priestoru, kde som ani netusil kde je sever a ver, ze taketo pripady sa stanu kazdemu cyklistovi. Kvalitu mapy najlepsie ocekujes tak, ze pojdes niekam do predajne, das si to pustit a presunies sa tam, kde to poznas. Vtedy najlepsie zistis ci OK alebo nie prave pre teba. Pre mna je OK.
Rasto spominal jazdu mimo SR, tak prave som natrafil na info o Oregon 400 s TOPO mapou Europy. Neviem si to velmi predstavit, co je to za kvalitu ale tak pisu.
02.11.2008 - 11:40:03
00
keyboard_arrow_up