mam XT a nikdy viac by som si tu brzdu nedal . Asi som trafil zly kus alebo ja neviem ale je to hrozna brzda :( :(
04.01.2009 - 20:50:26
00
Tak ako som písal nemal som ju.S počutia sa jedná napr. o výmenu niektorých dielov napr.piestov velmi sa špiní ževraj zavzdušňuje servisáci ju velmi radi nemajú nemôžem to tvrdiť na 100% keď nemám osobnú skúsenosť.
04.01.2009 - 20:57:59
00
Z osobnej skusenosti hayes HFX 9 uz nikdy viac... prehrievaju sa pri dlhych zjazdoch tvrdne paka a nic nebrzdi.
Hayes SOLE mal kamarat...osobne si myslim ze je to horsie ako mechanika....nakoniec skoncili v kosi.
Co sa tyka servisu jednoznacne shimano hlavne koli dostupnosti nahradnych dielov...zozenies na to vsetko. Velmi slusne brzdia uz aj tie ktore nepatria do ziadnej sady no co sa montuju na biky tak paka ma dost dlhy chod. Deore su na tom lepsie a aj spracovanie sa mi paci ovela viac.
Co sa tyka avidu....nie su vsade dostupne nahradne diely, nastavovanie brzdy hruza, spracovanie hruza.
Formuly nespominam nemam overene ale do tvojej cenovej kategorie asi ani nemusim nic od nich spominat...
No a magura julie nekupuj...spracovanie tiez 0 bodov...

Ak to mam zhrnut.... bodovanie 0-5b
Shimano deore 5b
Magura 3b
Avid 3b
Hayes HFX-9 2b
Hayes sole 1b

Este k teme aku brzdu ci hydrauliku alebo mechaniku....jednoznacne hydrauliku a ked chces iba jednu tak rozhodne dopredu. Osobne si myslim ze mechanika je uz v tejto dobre stratena. A co sa tyka servisu hydrauliky...osobne som od kupy XTciek nerobil nic len sem tam vycistil dal dole platnicky vycistil bordel kolo piestikov striekol na ne trocha TFka pretrel a nieje s nimi ziaden problem. Odomna asi tolko...
04.01.2009 - 23:24:18
00
ono ani tie Shimana niesu bezproblémové ... tesnenie okolo piestikov na strmeni občas robí problémy ... veľa sa toho o tom popísalo na BF

problém je že nijaké celkové hodnotenie bŕzd nieje objektívne teda porovnávanie lepšia/horšia brzda ... každému sadí niečo iné
teda keď je nejaká brzda fakt nekvalitná tak v tom prípade áno ale u dvoch bŕzd vysokej kvality (rovnakej kvality) to je neobjektívne > treba si brdzu niekde vyskúšať a rozhodnúť sa

ale zaujímalo by ma aký je problém z nastavením Avidov ???
04.01.2009 - 23:42:30
00
S nastavovanim avidov je asi taky problem ze cez tie mizerne podlozky ktore maju na adapteri sa s tym pohras hodnu chvylu kym nastavis prasiatko tak ako ma byt kdezto u shimana je takmer pravidlo ze pri nastavovani staci povolit skrutky, stlacit packu, jemne dotiahnut skrutky, pustit packu a potom uz len dotiahnut a je to behom 30s nastavene. Nevravim ze sa tie brzdy nedaju nastavit ale stalo sa mi v shope X pripadov ze to proste suchalo stale...vtedy pomoze uz len kadejak vyhnut kotuc aby sa co najviac narovnal alebo ked uz ani to nepomoze tak ju len kus zabehnut a potom skusit nastavit este raz...proste babracka. K tomu asi tolko. Inac tak ako vravis...najlepsie je si vyskusat a potom mozes porovnavat a zvazovat...lenze o tomto je toto forum ze nie kazdy si to vie vsetko vyskusat, tak sa tu bavime o tom co komu viac vyhovuje a viac mu sedi. Ten kto ma prblem s vyberom sa musi potom podla vlastneho uvazenia a stavu penazenky rozhodnut :) Vsetko je subjektivne... x ludi by bralo skor avid ako shimano, no x ludi tvrdi ze avid je kk.ina ale zas je aj skupina x ludi ktory preferuju hope a nic ine takze rozhodni sa :D
05.01.2009 - 09:22:04
00
:!: ale Hayes HFX-9 su drahsie ako shimano XT nie ?? :?:
05.01.2009 - 09:26:08
00
...

K tomu nastavovaniu > býva to problém asi na Avid rotoroch nie? Tie sú známe ako sa zvyknú kriviť a je to nič moc. Osobne jazdím Avidy na rotoroch od Formuly a s týmto rovnako nemám problém. Patrím k skupine Avidistov :) vyhovuje mi ich chod oproti, pre mňa, mäkkému Shimanu.

Čítal som aj pár rcenzíí na Elixir CR a brzdy chválili všetci, len ten rotor sa po zahriatí a vykrivení už nevrátil späť.
05.01.2009 - 13:06:03
00
Z osobnej skusenosti hayes HFX 9 uz nikdy viac... prehrievaju sa pri dlhych zjazdoch tvrdne paka a nic nebrzdi.

Dobre sa bavim na objektivnosti Tvojho posudzovania kvality brzd, ale najviac ma pobavilo toto. Mam ich styri roky a paka nikdy nestvrdla (ani nechapem, co vlastne ma znamenat stvrdnutie paky kedze keby bola mäkka, tak by sa s tym brzdilo asi dost tazko :)). A prehrial som akurat tak kotuc a oblozenie na prednej brzde pri zjazde z Kralovej studne po zltej (fakt vyzivne klesanie), ale to len preto, ze som mal vtedy zadnu brzdu v servise. To klesanie nie je jazditelne s jednou brzdou... Mam pocit, ze prehrievanie je vseobecne problem hlavne u ludi, ktori nevedia brzdit (vynimkou su bikeri nad 100 Kg, u tych samozrejme prehrievanie nastane skor nez u bezneho "konfekcneho" bikera s vahou cca 70-75 kg).
05.01.2009 - 13:21:09
00
Myslim ze asi najobjektivnejsie by bolo keby sa testuju brzdy nanejakom kotúči pohananym motorom pri istom vykone. Na pačku by posobila nejaka sila ktora by sa stale zvacsovala. Takymito testami by sa mozno dal vyvodit graf zavislosti posobenia sily na packu s brzdnym učinkom. Pripadne aj dalšie faktory ako napr. prehrievanie a pod.
Pochopitelne by sa velmi tažko dala testovat spolahlivost, to by sa dalo iba v pripade keby sa testovalo viacero kusom napr. 1000 z každeho. Aj aj to by nebolo možno objektivne vzhladom nato ze ze pri skutočnej jadze posobia na brzdu rozne ine veci. Ako napr. vibracie, voda, vlhkost a pod.
05.01.2009 - 13:30:57
00
Dobre sa bavim na objektivnosti Tvojho posudzovania kvality brzd, ale najviac ma pobavilo toto. Mam ich styri roky a paka nikdy nestvrdla (ani nechapem, co vlastne ma znamenat stvrdnutie paky kedze keby bola mäkka, tak by sa s tym brzdilo asi dost tazko :)). A prehrial som akurat tak kotuc a oblozenie na prednej brzde pri zjazde z Kralovej studne po zltej (fakt vyzivne klesanie), ale to len preto, ze som mal vtedy zadnu brzdu v servise. To klesanie nie je jazditelne s jednou brzdou... Mam pocit, ze prehrievanie je vseobecne problem hlavne u ludi, ktori nevedia brzdit (vynimkou su bikeri nad 100 Kg, u tych samozrejme prehrievanie nastane skor nez u bezneho "konfekcneho" bikera s vahou cca 70-75 kg).


Tym za stvredne paka som myslel asi tolko ze pri strmych a dlhych zjazdoch ked sa kotuc zacne neumerne prehrievat nemas chod paky od zaciatku po doraz napr 3cm ale len 1cm no a popri tom je ucinnost tejto brzdy coraz slabsia treba vyvynut vacsiu silu na paku cim sa kotuc zacne samozrejme este viac prehrievat a nokoniec nezostava nic ine len ako tak zastavit ak sa da a pockat kym to trochen vychladne. Deje sa to na HFX9tkach a z osobnej skusenosti mozem potvrdit ze ani hayes MAG na tom nieje inac. S hayzlesom som skoncil a odkedy jazdim shitmano sa mi pri nich nic take nestalo. Asi tolko.
05.01.2009 - 16:47:05
00
Tym za stvredne paka som myslel asi tolko ze pri strmych a dlhych zjazdoch ked sa kotuc zacne neumerne prehrievat nemas chod paky od zaciatku po doraz napr 3cm ale len 1cm no a popri tom je ucinnost tejto brzdy coraz slabsia treba vyvynut vacsiu silu na paku cim sa kotuc zacne samozrejme este viac prehrievat a nokoniec nezostava nic ine len ako tak zastavit ak sa da a pockat kym to trochen vychladne. Deje sa to na HFX9tkach a z osobnej skusenosti mozem potvrdit ze ani hayes MAG na tom nieje inac. S hayzlesom som skoncil a odkedy jazdim shitmano sa mi pri nich nic take nestalo. Asi tolko.

chlape ty perlis. ja som nemal nikdy ine brzdy ako hayesi 9ky. mam 180ky kotuce. prehrievanie absolutne neviem co je, to tvoje tvrdnutie tiez moc nechapem (vdakabohu niesom jediny). urcite to niesu najlepsie brzdy, ale ja som s nimi zatial nemal absolutne ziaden problem a to nejaky ten rok jazdim.

btw: kde v Kosiciach je ten strmy a dlhy zjazd kde musis brzdit tak dlho a tak silno ze sa ti prehreju brzdy? (usudzujem ze si z KE podla nicku) asi mi nieco uniklo - isiel by som sa tam pozriet.
05.01.2009 - 17:02:29
00
To ze sa ti to nikdy nestalo je tvoja osobna skusenost. Neberiem ti tvoj nazor ze si s nou spokojny...ja som vozil 160kotuce takze to je zas o niecom inom. Forum je tu na to aby sme sa vyjadrili kto ma ake skusenosti. Ja mam take ake som tu opisal a x ludi bude mat ine. Btw skus posadit na bika niekoho kto ma 80Kg a nech zide pomalym krokom zjazdik z kamenneho hrbu na alpinku. Je to ta cesta hned za odpocivacou budkou a su tam dost rigole. Nieje to moc dlhe ale so 160mm kotucmi som musel zastat lebo uz sa ta paka ledva dala stlacit a nic to nebrzdilo. Btw nepatrim medzi zjazdarov ktory sa bezhlavo pustaju dole kopcom a nemam ziadneho fulla ale XC bika takze zbytocne sa tu s vami budem hadat co je lepsie co je horsie pre kazdeho je aj tak najlepsie to co ma. Tod uz odomna vsio. Svoj nazor som vyjadril a nikomu ine nazory neberiem. Nie nadarmo sa hovori...kolko ludi tolko chuti. :wink:
05.01.2009 - 17:42:32
00
Hm... tiez mam HFX-9 (defaulty,160mm) a nemozem sa na ne stazovat. Mozno je to aj tym, ze pocas jazdy velmi nebrzdim a ked tak narazovo, nie neustale. Ono, u nas na Slovensku viac menej ani nemas taky dlhy a strmy padak, kde by si tie brzdy naozaj pretazil. Taky Stelvio Pass alebo Lago si viem predstavit. Co ma vsak skor serie na tejto brzde je minimalna moznost nastavenia kroku+neustale dotahovanie cerva na packach. To ze ma v zime packa chladi tiez nie je bohvieco.

Ako nove brzdy som si objednal Stroker Trialy, dufam ze nastavovatelnost bude lepsia.

Osobne by som povedal ze Hayes je taky lepsi stred, minimalne na urovni SHimana. U kolegu tiez napr. hydro Shimano XT pisti ako mysi, ale skor je to sposobene nevhodnym adapterom ako brzdou... a to uz vyskusal asi 3 :(
05.01.2009 - 19:44:09
00
... nech zide pomalym krokom zjazdik z kamenneho hrbu na alpinku... ... Nieje to moc dlhe ale so 160mm kotucmi som musel zastat lebo uz sa ta paka ledva dala stlacit a nic to nebrzdilo...

Stanley, odcitoval som len to, na zaklade coho si snad vsimnes, preco si mal problem s brzdami. Inak povedane, ziadna kotucova brzda pre Teba nebude vhodna ked brzdis neustale a chodis dole kopcom pomaly. Radsej si kup V-cka, tie pri Tvojom style brzdenia budu fungovat v pohode.

A k tomu, ze vyjadrujes svoj subjektivny nazor - to je pekne, ale na zaklade Tvojich VELMI skreslenych informacii sa tu potom este niekto menej skusenejsi ma rozhodovat o tom, co si ma kupit? Prepac, ale ak nevies porovnat parametre objektivne a byt rovnako kriticky ku vsetkym brzdam, tak potom tazko moze Tvoja rada pomoct. :idea: Peace.

Co ma vsak skor serie na tejto brzde je minimalna moznost nastavenia kroku+neustale dotahovanie cerva na packach. To ze ma v zime packa chladi tiez nie je bohvieco.

Ziadna z entry level kotucovych brzd nema moznost nastavenia kedy ma zacat brzda zaberat, maju to len drahsie typy. Ale da sa to prezit, ved princip hydrauliky fźabezpecuje automaticke nastavenie vzdialnenosti, cize za beznych okolnosti vobec nie je potrebne to nastavovat a staci nastavit vzdialenost paky od gripu, co kazda brzda samozrejme ma. Rovnako su na tom vsetky zakladne brzdy (napr. Shimano Deore, Avid Juicy 3 - 5, Formula ORO K18 atd.)

To neustale dotahovanie nastavovacej skutky sa tyka len fakt starych brzd (myslim, ze len modelov z roku 2004), ale je jednoducha finta ako to vyriesis - staci nastavit vzdialenost paky tak ako si predstavujes a na zvysny zavit kvapnut napr. obycajny lak na nechty. Samozrejme su na to aj zavitove tmely, ale je zbytocne kupovat tmel len kvoli tej skrutke.

K studenej pake v zime mozem napisat len tolko, ze toto som zatial fakt nezistil - pouzivam totiz rukavice. :) Btw. kazda kovova suciastka na kazdom biku bude v zime studena, to nie je problem konkretnej znacky brzd! :idea:

Celkovo sa HAYESi podla mna daju na bezne jazdenie bez problemov pouzivat, v porovnani s inymi brzdami sa odlisuju hlavne v tom, ze maximalny brzdny ucinok je o kusok nizsi (vyssi ma vyznam v tom, ze paku staci stlacat nizsou silou) a "nehryzu", tzn. clovek moze silou stlacania paky plynulo regulovat brzdny ucinok, co pri je pri inych brzdach niekedy trosku tazsie, nakolko maju tendenciu rychleho narastu brzdnej sily. Inak povedane, HAYES sa svojou charakteristikou narastu brzdnej sily viac priblizuje Vckam, co moze byt pri prechode z Vciek celkom pozitivne (clovek pri zabrzdeni prednou proste nepreleti).

Inak podla mna je uplne jedno, ktore z tych zakladnych brzd clovek kupi, su dost porovnatelne.
06.01.2009 - 14:41:48
00
ako pise jezus rozdiely budu male ... a v akejkolvek cenovej/vykonovej kategorii by som vyberal vyrazne podla tvaru packy ... ako ti ktora padne do ruk
07.01.2009 - 08:04:09
00
keyboard_arrow_up