V podstatě existují dvě možnosti, buď použití speciální měrky na řetěz, nebo měření pomocí posuvného měřidla, známého též pod pojmem šuplera. Měrka na řetěz se dá sehnat v každém slušně zásobeném obchodě s velomateriálem. Práce s ní je jednoduchá. Po úplném zapadnutí zubu měrky je potřeba řetěz vyměnit.
Pokud vlastníte posuvné měřítko nastavte vzdálenost vnitřních hrotů na 132mm a zasuňte hroty mezi články řetězu (tato vzdálenost odpovídá cca 11 článkům řetězu) a roztáhněte hroty tak, aby zapadly přesně mezi rolny řetězu. Tady pozor, aby se vám hroty měřidla nedostaly mezi rolnu a boční stěnu řetězu, to byste se nedoměřili. Opotřebení měřte na několika místech řetězu (cca 3x), protože řetěz může být opotřebovaný (vytahaný) nerovnoměrně. Pokud šuplera ukáže cca 132,2mm jedná se o nový řetěz, pokud se vzdálenost blíží k 132,8mm, začněte pomalu myslet na výměnu a pokud dosáhne hranice 132,9mm je nejvyšší čas řetěz vyměnit - rychle se totiž zvyšuje riziko možného znehodnocení kazety a tím přeskakování nového řetězu na ozubení pastorků.
Po výměně řetězu za nový, bude tento řetěz na kazetě pravděpodobně přeskakovat (střílet), s tím se ze začátku musíte smířit (řetěz bude střílet při silnějším záběru na nejvíce opotřebovaném /ježděném/ pastorku), pokud to však do ujetí cca 150km neustane, je potřeba kazetu vyměnit.
Shrnutí:
Kdy tedy měnit?

* když měrka ukáže - obvykle když propadne zub měrky
* po dosažení vzdálenosti 132,9 mezi čepy 11 článků řetězu

Nezmizol :wink:
07.11.2008 - 19:57:40
00
mohla by to spôsobovať krivá pätka prehadzovačky, prípadne samotná prehadzka...


Vtedy by Ti to nehadzalo na posledne kolečko.Neprekakovalo by to o jedno viac
07.11.2008 - 20:28:57
00
Vlastne som s s tym už stretol.Ale bolo to TX51 nie XT.Bolo to v nastavení.Sa treba kus pohrať.Vyťahaná reťaz to na 99,9% nieje. :roll:
07.11.2008 - 20:32:07
00
uz mi to nehadze z 1 na 3 kolecko to som uz nasteloval .... skace to pri zatazi na susedne ...
07.11.2008 - 20:38:07
00
treba sa pohrat s nastavenim sam som to uz niekolko krat nastavoval a fakt to trvá kým to nastavis aby to slapalo uplne bez problemov
17.11.2008 - 21:56:46
00
nechcem založiť novú tému tak: je to normálne, že treba skracovať reťaz?? Pretože keď som dneska dával reťaz na bike (po 1. raz, aby ste sa nečudovali, že čo som za blbca :D ), tak som ju skrátil o 3 články, lebo sa mi šúchala o hornú kladku prehadzky.
23.11.2008 - 13:09:43
00
je to normálne ... zvykne sa skracovať podľa starej reťaze, alebo zaradíš v predu najväčšiu pílu a v zadu najmenší pastorok a vtedy by mali byť kladky vo zvislom smere nad sebou (ak sa nemýlim hehe)
23.11.2008 - 13:18:12
00
Pokus potvrdil La-papierovu domnienku. :D

EDIT: Toto " :D " znaci, ze slovo "domnienka" nie je myslene v pravom slova zmysle.


Naposledy upravil tmax dňa 23.11.2008 - 14:46:34, celkovo upravené 1 krát.

23.11.2008 - 14:27:57
00
domnienka to nebola ... kdesi som to čítal len som si nepamätal presne na akých prevodoch to tak má byť :wink:
23.11.2008 - 14:44:38
00
Ahojte bikeri, poprosim vas o radu. Mam problem z radenim odkedy som presiel s 7 na 9rychlostnu kazetu. Ked nastavim salter dokonale voci dvom najvacsim pilam neradi mi to voci najmensej pile a ak salter nastavim aby to ako tak radilo voci vsetkym pilam, retaz zachytava na niektorych pastorkoch (nie extremne krizenie) ale castejsie ak radim smerom na hor ak odradim prestane zachytavat. Tak teraz neviem ci je to mierne zachytavanie retaze o pastorky na niektorych prevodoch pri 9rychlostnych kazetach OK alebo nie. Mam novu XT kazetu,retaz,kluky. Starsie(cez bazar) XTR R.F.- radenie, salter z novymi kladkami. Patka prehadzovacky nie je ohnuta a retazova linka je idealna.
10.01.2009 - 00:00:57
00
Skontroloval by som priechod lanka koncovkami a bowdenom. Vsetko musi ist lahko. Prehadzovac je klasika ci inverz? Zvlast inverz je hodne citlivy na hladky chod lanka. Retaz by zachytavat o vedlajsie (ak som spravne pochopil) pastorky nemala. Podla toho co popisujes, ze preradis nahor a naspat a je to ok to vidim najskor na to lanko a asi mas klasiku prehadzovac...
10.01.2009 - 00:24:27
00
Skontroloval by som priechod lanka koncovkami a bowdenom. Vsetko musi ist lahko. Prehadzovac je klasika ci inverz? Zvlast inverz je hodne citlivy na hladky chod lanka. Retaz by zachytavat o vedlajsie (ak som spravne pochopil) pastorky nemala. Podla toho co popisujes, ze preradis nahor a naspat a je to ok to vidim najskor na to lanko a asi mas klasiku prehadzovac...

Ahoj, pruzina normal ramienko je SGS radiace vedenia komplet nove plus pouzita avid kladka nad prehadzovacom. No prave neviem ci to moze sposobovat opotrebovanie radenia alebo saltra. Ci sa s tym uz niekdo nestretol. Ak by to trelo o pastorky pri odradovani potom by som hladal chybu vo vedeni lanka ale u mna je to opacne.
10.01.2009 - 09:38:40
00
keyboard_arrow_up