ehm uz som tu nebol ani nepamatam takze nazdar...
necital som to cele ale podla mna je najlepsia moznost mat doma nokiu N95 to je mobil so setkym co je mozne
potom si staci najst typka co to ovlada.. (takych je dost ak mate znamosti) co vam tam najinstaluje-hackne Garmin alebo Tom-Tom alebo nieco ine podla volby... Potom si treba kupit alebo "vykutilovat" stojan na mobil na bike... na nete su nejake na predaj tusim som videl aj navod ako si ho spravit ale nevem kde... (potom tu je moznost ze si hodite mobil do tasticky a budete pocuvat Adama alebo Evu kam mate ist (to su taky trtkovia co vam prikazuju kam odbocit)
par razi som to s otcom skusal (a este treba aby vam ten typek tam nahadzal cyklotrasi) dojem to urobilo, a zaviedlo ma to k cielu velmi dobra vecicka ked nepoznate trasu ale podla mna je aj tak naj stara dobra vec a to mapa a vytlacena trat v batohu ked neviete kade tak pozrem a mam a nemusim sa bat ze ked to nekam napalim tak nerozbijem mobil za 20 litrov
tot moj nazor
11.01.2009 - 16:34:03
00
ehm uz som tu nebol ani nepamatam takze nazdar...
necital som to cele ale podla mna je najlepsia moznost mat doma nokiu N95 to je mobil so setkym co je mozne
potom si staci najst typka co to ovlada.. (takych je dost ak mate znamosti) co vam tam najinstaluje-hackne Garmin alebo Tom-Tom alebo nieco ine podla volby... Potom si treba kupit alebo "vykutilovat" stojan na mobil na bike... na nete su nejake na predaj tusim som videl aj navod ako si ho spravit ale nevem kde... (potom tu je moznost ze si hodite mobil do tasticky a budete pocuvat Adama alebo Evu kam mate ist (to su taky trtkovia co vam prikazuju kam odbocit)
par razi som to s otcom skusal (a este treba aby vam ten typek tam nahadzal cyklotrasi) dojem to urobilo, a zaviedlo ma to k cielu velmi dobra vecicka ked nepoznate trasu ale podla mna je aj tak naj stara dobra vec a to mapa a vytlacena trat v batohu ked neviete kade tak pozrem a mam a nemusim sa bat ze ked to nekam napalim tak nerozbijem mobil za 20 litrov
tot moj nazor

Vidno, ze si to necital cele. Pretoze snazit sa porovnavat N95 s Edge 705 je dost odvazne. Cely cas sa tu riesi, ze ci si kupit to najnovsie porsche, alebo pockat kym bude novy model, pripadne, ako to porsche jazdi a ty potom povies: Kupte si trabant, zbastlite donho volant a tiez vas to odvezie....
Momentalne neexistuje nic lepsie v oblasti cyclo/computer/navigacia ako 705.
Este ku tej kupe v cesku: Dost zalezi ci to chces pouzivat najma v terene (na MTB), alebo na cestaku. Ak na cestak, tak je vhodnejsia cestna mapa. (nie Topo)...
11.01.2009 - 18:36:49
00
Ak kupis Nokiu N95 tak km sa pocitaju podla GPS co je v lese nepresne lebo su listy (kludne moze byt rozdiel treningu aj 2km...) potom nemas moznost merat kadenciu, tep a nemas virtualneho partnera.
Pri Garmine ziskas vlastne vsetko co potrebujes: navigaciu, presne meranie kadencie, rychlosti a tepu. Samozrejme pokial bude zariadenie pouzivane na rekreane ucely kludne postaci aj N95 ale urcite by som tie to zariadenia nepovazoval za "rovnake" N95 ma iba 1/5 s funkcii Garminu, dovolim si tvrdit, ze iba GPS navigaciu (sice neviem presne ake funkcie su v programe Sports track, ale neverim, ze by ma nejak sokovali)
N95 ma jedninu vyhodmu moznost prijimu hovorov, sms a fotak ale GSM signal moc casto v lese nie je...
12.01.2009 - 06:49:12
00
GARMIN 705 by bol super keby bol tak za polovicnu cenu. Podla mna je to strasne predrazene. Tiez so o nom uvazoval, ale radsej si kupim GPS modul k NOKIA E51. http://navigovat.mobilmania.cz/Clanky/Ar.asp?ARI=113248&CHID=4&EXPS=&EXPA=
Podla tejto mapy mi pride, ze tie moduly maju vyssiu presnost ako garminy
http://navigovat.mobilmania.cz/Files/Obrazky/2007_Q1/TestGPS/TestGPS_komplet.html
Cital som vela clankov s tym, ze GARMIN 60CSx je presnejsi ako 705 a ked sa pozriem a porovnam to s modulom EVOLVE, tak ...

705
http://navigovat.mobilmania.cz/Testynavigaci/AR.asp?ARI=113984
http://navigovat.mobilmania.cz/Clanky/AR.asp?ARI=113881
http://navigovat.mobilmania.cz/Testynavigaci/AR.asp?ARI=113865
http://navigovat.mobilmania.cz/Testynavigaci/AR.asp?ARI=113834
12.01.2009 - 23:47:02
00
no neviem o aku presnost ti ide v lese? :D
Lesne cesty sa neustale menia takze mapa v lese je nepresna a na ceste ta presnost je tiez v pohode ale nie je tak presne ako auto GPS ale predsa len Garmin nie je primarne urceny na navigaciu ale aj na ine veci, GPS je len informativne :)
13.01.2009 - 07:12:51
00
no neviem o aku presnost ti ide v lese? :D
Lesne cesty sa neustale menia takze mapa v lese je nepresna a na ceste ta presnost je tiez v pohode ale nie je tak presne ako auto GPS ale predsa len Garmin nie je primarne urceny na navigaciu ale aj na ine veci, GPS je len informativne :)

Ake informativne? Presnost 4 metre je informativna? Podla mna je to totalna pecka.

Netvrdim, ze to nieje drahe. Ale porovnavat to s nejakym mobilom a ku tomu modul GPS. A TO NIEJE DRAHE? Len mi nehovorte ze mobil je za korunu (to by som sa musel rozpisovat o tom kolko platite pausaly)...

No a samozrejme tie treningove moznosti, ktore to ponuka su nenormalne. Moznost napisat si vlastny trening a potom porovnavat jednotlive vykony v jednotlivych dnoch v kopec parametroch.... Musim trvat na tom, ze je to najlepsie co na trhu v sucasnosti je a pritom cena je porovnatelna s top modelmi Polar...
13.01.2009 - 10:20:06
00
ale radsej si kupim GPS modul k NOKIA E51.


Este si ku tomu kup senzor kadencie, rychlosti (ak nieje dobry GPS signal), hrudny pas HR, pridavnu baterku a nechaj si trocha zvacsit display na E51. Potom uz len presvedcit Nokia developerov, aby prepisali navigacny soft, a presvedcit opratora a by ti neuctoval datove prenosy za mapy. Jaaaj a este aby ti urobili peknu topo mapu a dorobili ti do E51 barometricky vyskomer.
No ked to spocitam 705 je fakt draha (naposledy ked som pozeral tak E51 stala samotna viac ako 10 litrov)
No a samozrejme vynecham, to ze si budes ku tomu musiet kupit nejaky drahy polar, alebo podobny vymakany cyklopocitac.
Nic v zlom, ale uz som to tu raz napisal, neda sa to porovnavat s mobilmi.
Vsetky ine riesenia, ktore sa priblizuju stoja tolko isto, alebo viac. :wink:
13.01.2009 - 10:27:40
00
to deadliner: ja EDGE 705 mam a som maximalne spokojny, len som reagoval na poznaku o tom ze Garmin nie je presny... v lese moc presny nie je to pravda ale tam je vela pametrov ktore to v lese ovplyvnuju. Navigacia pri jazde po asfalte je v poriadku presnost 4-7m, v lese je presnost 7-11m ale tazko posudzovat.
13.01.2009 - 15:47:53
00
... ale radsej si kupim GPS modul k NOKIA E51.


Keď chceš aby si sa v lese nestratil a tú Nokiu E51 už máš, tak to nie je zlá voľba. Má operačný systém Symbian a pod ním chodí kopec užitočných programov.

Bluetooth GPS modul kúpiš už za cca 35 €. Mal som Evolve goTraxx, výborná citlivosť, dlhá výdrž - odporúčam. Ešte lepšia voľba je Bluetooth GPS modul, ktorý je súčasne aj data loggerom. To znamená, že aj keď nie je spojený cez BT s telefónom, loguje dáta do vlastnej pamäte (večer si ich cez USB stiahneš do PC). Data Logger je však drahší, od cca 65 €. Pozri napr tu: http://gps.favoriteam.sk/archiv/gps-logger-i-gotu-100.html

V tej Nokii E51 môžeš mať nielen off-road navigáciu do lesa (odporúčam SmartComGPS - používa rastrové mapy ako OziExplorer, napr. mapy VKÚ, Shocart, ...), ale aj autonavigáciu, ktorá ťa bude po cestách hlasom plnohodnotne navigovať (odporúčam SYGIC McGUIDER a GARMIN MOBILE XT). GARMIN MOBILE XT môžeš používať aj na turistické off-road navigovanie, pretože samozrejme vie používať aj mapu Slovakia Topo 2 (to je tá istá, ktorú má aj GARMIN EDGE 705). Ale ja osobne uprednostňujem rastrové mapy, vektorová topo mapa od Garmina sa im zďaleka nevyrovná. Ešte poznámka: K žiadnej z týchto navigácií nepotrebuješ pripojenie na internet, používajú mapy uložené v pamäti napr. na SD karte.

Všetko potrebné nájdeš na www.symbianmania.sk .

Samozrejme, toto riešenie s telefónom a BT modulom nie je outdoorová navigácia. Dá sa to ale nosiť schované napr. vo vaku a podľa potreby vytiahnuť. Ale na druhej strane tu platí, že za málo peňazí veľa muziky. ... a tá navigácia v aute je naozaj použiteľná.

Prikladám nejaké skrínšoty. Tie sú síce z Nokie E66, ale rozlíšenie displeja (nie veľkosť) je to isté. Len na okraj: Čo sa týka rozlíšenia displeja je na tom Nokia E51 lepšie ako Garmin Edge 705. 240 x 320 je o dosť lepšie ako 176 x 220 !!


Naposledy upravil laco dňa 13.01.2009 - 17:04:50, celkovo upravené 1 krát.

13.01.2009 - 16:43:23
00
laco
Si moj clovek. 8) preto som aj napisal ze 705 je predrazena.
Presne toto vsetko viem, ale uz som to tu nechecl rozpisovat.

deadliner
Merac kadencie nepotrebujem.
Potom uz len presvedcit Nokia developerov, aby prepisali navigacny soft, a presvedcit opratora a by ti neuctoval datove prenosy za mapy. Jaaaj a este aby ti urobili peknu topo mapu a dorobili ti do E51 barometricky vyskomer.
No ked to spocitam 705 je fakt draha (naposledy ked som pozeral tak E51 stala samotna viac ako 10 litrov)
No a samozrejme vynecham, to ze si budes ku tomu musiet kupit nejaky drahy polar, alebo podobny vymakany cyklopocitac.
Nic v zlom, ale uz som to tu raz napisal, neda sa to porovnavat s mobilmi.
Vsetky ine riesenia, ktore sa priblizuju stoja tolko isto, alebo viac. :wink:

Mobil so symbianom uz nie je taky problem
Map je dostatok aj ked prave nie legalne.
No ak este stale pouzivas pevnu linku namiesto mobilu, tak je samozrejme, ze je pre teba problem zohnat telefon za par korun. Len velka vacsina ludi uz pouziva mobily tak nemaju az tak problem zobrat mobil na akciu.

jakub023
to deadliner: ja EDGE 705 mam a som maximalne spokojny, len som reagoval na poznaku o tom ze Garmin nie je presny... v lese moc presny nie je to pravda ale tam je vela pametrov ktore to v lese ovplyvnuju. Navigacia pri jazde po asfalte je v poriadku presnost 4-7m, v lese je presnost 7-11m ale tazko posudzovat.

Chcel som len povedat, ze v tom teste garminy a BT GPS su na rovnakej urovni (v tom teste aj trochu presnejsie) a za menej penazi.
13.01.2009 - 17:02:18
00
preto som aj napisal ze 705 je predrazena.


V tomto prípade som ticho. Som totiž relatívne čerstvým majiteľom Magellan MobileMapper 6.
13.01.2009 - 17:09:18
00
V tomto prípade som ticho. Som totiž relatívne čerstvým majiteľom Magellan MobileMapper 6.

hmmm
pekny stroj :-) ale pre mna moc drahy ja proste hladam lacne a spolahlive riesenie.
13.01.2009 - 17:14:53
00
ahojte

Mam N95, mal som etrex legend a asi 1/2 roku pouzivam edge 705, takze mozem porovnavat...
- Do nokie som nainstaloval mobile xt s topo slovakia 2.0 ale cele to malo jeden velky hacik a to bola citlivost gps...bola to tragedia, v lese v podstate nepouzitelne.
Extrerne gps je na tom asi lepsie, ale moznosti toho sw nedosahuju uroven beznej garmin navigacie

- etrex bol velky, tazky a tak isto problemy so signalom, velky rozdiel medzi lesom bez listia (na jar) a v lete.
Casto stracal signal a ked porovnam zaznam trasy, su tam velke odchylky a skoky.
Dokonca som si vsimol ze bol rozdiel aj v tom ci som mal nabite baterky alebo nie a to uz je aka haluz.

Preco ale pisem tento prispevok:
Neviem ci to tu bolo dostatocne zdoraznene, ale edge nie je primarne NAVIGACIA a preto sa neda porovnavat s inymi gps alebo tel.s gps
Je to hlavne bikovy treningovy pocitac( rychlost, kadencia, TEP,treningovy dennik, treningy, kurzy, virtualny partner + navigacia
Ak toto nepotrebujes tak edge ani neries
Ja som napriklad zo 705ky uneseny, pouzivam ju aj na druhom bajku na trenazery (stopky, tep, kadencia)a beriem si ju zo sebou aj ked idem behat (stopky, vzdialenost, tep) a nevadi mi ani velkost
GPS pouzivam hlavne na zaznam trasy a obcas aj na navigaciu, je vsak jasne ze trasu si treba pripravit v pc.
Je super ze v dnesnej dobe sa vacsinou daju stiahnut aj trasy maratonov a ak nie, tak ti ich poslu na
vyziadanie na mail.

Co sa tyka ceny - mam pocit ze je to velmi relativne,asi je rozdiel medzi studentom a niekym...kto ma povedzme dobry prijem ( bez urazky - naozaj ide o tu relativitu)
Podobne ako tu niekde som narazil na vlakno kde typek hladal nahradu za navleky - ktore stoja asi 20,- EURO a tiez sa mu asi zdali predrazene 8)
13.01.2009 - 18:18:27
00
dakde som tu zazrel taku ironicku poznamku: "este dobru topo mapu"
prosim vas, na slovensku existuje dobra topo mapa? ze som o nej nepocul. snad len nemysliste sk-topo, lebo sice to je mapa, ale katastroficka. bud je nepresna, alebo su v nej vyslovene bludy. o niektorych TZT s farebnym oznacenim, o ktorom nic nevie ani STN ani KST ani nehovorim. keby sa do edge 705 dali nahrat bitmapove mapy, tak by som ani minutu nevahal, ale dobru topo mapu som ozaj este nevidel. a vdaka tomu som svoje gps zminimalizoval iba na logger, a viac menej mi staci vediet, kde som bol a pripadne otagovat fotky...
13.01.2009 - 22:17:26
00
Cafte, pre edge je to pocta ked ho zrovnavate s klasickymi gps ci pda s gps softverom. Ale, a uz som to tu pisal, Edge je posunuty inde - je to hlavne sporttester s premakanymi (na sportester urcite) navigacnymi funkciami. Pre toho kto aspon trocha trenuje podla pristroja - klasicke gps, nokie ci mobilmappery - su zbytocne hracky. skor si edge konfrontuje s polarom. rovnako aj ten kto si libuje v archivacii toho co presiel a zazil je to pristroj co ho potesi.
Tema presnost je tiez precenovana - v skutocnom terene kazdy pristroj sa dopusta chyby a kazdy trocha inak a - dobre - povezme aj 50m niekto by spozoroval? tolko mali stare gpsky a pri rozliseni mierky to bola hrubka ciary.
Este chcem podotknut ze edge dokaze pouzivat aj senzor z kolesa ktory v clenitom terene s diskutabilnym prijmom ma mensiu nepresnost ako gps senzor.
Nakoniec edge ma aj displej a rezim ako klasicky cyklokomp s mnohymi udajmi pre trenovanie ktore v gps ci mobiloch skratka nie su spracovavane. No a kto nema potrebu mapovych diel - ale chce to co ma edge705 z hladiska testerov je tu aj 305 za zaujimavejsiu cenu. a oba edge su uz (dnes to mozem povedat) stabilna platforma
takze chlopi - Edge ma vyzyvatela v Polar RS800CX bike, nejake nokie ci PDA je ako sutazenie formule s tereniakom a to este na vode.... to tu nema co hladat;-)
13.01.2009 - 22:41:04
00
keyboard_arrow_up