este by som sa chcel vratit k meraniu kcal.
a) ked nemam gps signal (v budove) vtedy mi nemeria
b) skusal som to na lyzovacke, vtedy mi nameralo strasne velke hodnoty (bralo zrejme do uvahy hodnoty aj vzdialenosti v lanovkach)
z toho mi vychadza, ze zrejme meranie kcal je viazane na zmenu polohy namerane pomocou gps, co myslim , ze nie je celkom spravne.(pristroje bez gps su potom v tom smere asi lepsie) poradite ?


No nebude to take jednoduche. Meranie spalenych kcal sa musi viazat na nejake zname veliciny. Napriklad: Vie sa ze si chlap, vazis xxx, a premiestnil si sa za yyCasu, do vzdialenosti kk, a popri tom aj do vysky zz. Takze nejaky informovany tip, ze kolko si spalil by sa mohol dat spravit.
Ak ale cakas od "od trenovacieho stroja nezavisleho" testera, ze ti bude davat dobry vysledok v indore, tak to mas trocha problem. Z kade ma vediet, ze aky odpor ti poskytuje ten stroj? Ako intenzivne musis makat? Neda sa to ani zo srdcovej frekvencie, pretoze cim si vytrenovanejsi, tym vyssiu zataz znesies pri rovnakej HR.
Takze na indore sa da merat kcal len s meracom zviazanym s tym strojom. Napr beziaci pas, povies mu kolko vazis a on vie ako rychlo toci pasom a aky mas prave nastaveny sklon.

Ale lyzovanie??!!? No viem si predstavit, ze by si mal tester merajuci pretazenie (G) na tvojich nohach a teda ak by vedel tvoju vahu, mohol by vediet, akou silou musis posobit proti svahu, alebo take nejake science fiction :o)

Tie kcal su v podstae somarina, lebo napr v 705ke nezohladnuju smer vetra. A viem si pedstavit, ze ked fuka mensia vychrica do chrbta, tak spalis menej, ako ked fuka oproti tebe. Takze dostanes proste bullshit porovnatelny s tym, ze si na webe najdes tabulky, ze hodina bikovania spali cca xxx kcal.
To co dava 705 je odhad, ktory podla mna nejde zalozit na nicom inom ako na premiestnovani sa z miesta na miesto GPS (vratane vysky). Akonahle to chces pouzit indoor, tak uz mu chyba veeelmi vela premennych.
A ku tomu odhadu si musis priratat/odratat vietor, hrubku plasov, vzor plastov a kooopec inych veci :)
Zaver: Vykasli sa na meranie kcal testermi. Pretoze este aj tie v tych beziacich pasoch klamu, pretoze z marketingoveho hladiska, je lepsi ten pas, ktory ti ukaze viac spalenych kcal, nie? Potom si viac happy a chces pouzivat ten pas :))))
28.01.2009 - 11:09:17
00
Podla mna sa spotreba kalorie v takychto hrackach vobec nepocita zo vzdialenosti, ale iba z hmotnosti, veku a tepovej frekvencie. A ide len o velmi orientacne hodnoty, podla ktorych by som sa urcite nepripravoval na Mr. Universe :-)
28.01.2009 - 11:33:23
00
Podla mna sa spotreba kalorie v takychto hrackach vobec nepocita zo vzdialenosti, ale iba z hmotnosti, veku a tepovej frekvencie. A ide len o velmi orientacne hodnoty, podla ktorych by som sa urcite nepripravoval na Mr. Universe :-)


Ak by to bola pravda, tak by to znamenalo, ze dvaja rovnako stari a tazki chlapi by palili
rovnake kalorie aj v tom pripade, ze jeden ma pokojovy tep 50 a druhy 97. (toto je uplne realna vec)
No a v pripade ze by bezali na rovnake tepy dajme tomu 160 beats/m tak prvy by mohol bezat cca 12 km/h a druhy napr 6 km/h. Cize podla mna by ten prvy palil vyrazne viac ako druhy, ty si ale vzdialenost zanedbal, takze je ti to jedno.

Fyzika: Spotrebovana energia je priamo zavisla od toho ake tazke teleso hybes po akej drahe a akou rychlostou (akurat rychlost tu tusim hra exponencialnu rolu).

Takze vzdialenost zanedbat nemozes.
28.01.2009 - 14:50:11
00
Ked som mal Polar, tak v tom softe od nich som vypozoroval - ale neberte ma doslovne lebo na kalorie som kaslal - ze kalorie prepocitava podla casu a miery usilia. ta miera usilia vychadzala z hmotnosti a vlastnych prahov pulzov resp kde si sa na vlastnej stupnici pohyboval, teda nie absolutneho cisla pulzov ale v akom pasme si sa pohyboval - to ma kazdy clovek individualne (niekto pri 160 tepoch uz ide na doraz a iny este v aerobnom pasme a nezalezi to len od veku) a este podla akejsi krivky ktoru si si mohol pre kazdy sport modifikovat - vlastne nasobit to nejaky "*****" a z toho si dostal dake cisla. Myslim si ze edge je na tom podobne - cas - usile a hmotnost.
apropo na co je dobry taky udaj vobec? ;-)
28.01.2009 - 15:30:21
00
apropo na co je dobry taky udaj vobec? ;-)

Ak ten polar nemal meranie vzdialenosti (bol na beh a nemal GPS, prip. krokomer), tak mu ine ani neostavalo, len si tipnut na zaklade tych kriviek.
BTW moze to robit aj Random() (kto na to pride, ze?)
A naco ti je ten udaj, no ked si ho cuca z prsta, tak nanic. Inak je ti na to, aby si jedol tolko kolko ti treba, ani nie menej ani nie viac, lebo ak jes menej, tak ti nemaju ako narast svaly a ak viac, tak ti narastie brucho.
Pripadne, kolko piv si mozes dat po treningu :lol:
28.01.2009 - 17:05:33
00
Ak by to bola pravda, tak by to znamenalo, ze dvaja rovnako stari a tazki chlapi by palili
rovnake kalorie aj v tom pripade, ze jeden ma pokojovy tep 50 a druhy 97. (toto je uplne realna vec)

Takze vzdialenost zanedbat nemozes.


OK, pravda - zabudol som, ze sa tam zadava este aj pulzova frekvencia, samozrejme.
Ale tak ci tak si myslim, ze vzdialenost pri tom nehra rolu. Ak jeden ide na cestnom bicykli, vaziacom 7 kilo a druhy ide popri nom na Ukrajine, vaziacej 15 kilo, obaja su rovnako stari, maju rovnaku hmotnost a kludovy pulz, tak ten druhy spali viac, aj ked presli rovnako rychlo rovnaku vzdialenost. Jediny rozdiel medzi nimi je tepova frekvencia (kedze ten druhy musi viacej makat, aby utiahol tu Ukrajinu, tak mu rychlejsie bije srdce), z niceho ineho ten komputer vychadzat nemoze, vsetko ostatne maju rovnake. ???
28.01.2009 - 17:31:38
00
OK, pravda - zabudol som, ze sa tam zadava este aj pulzova frekvencia, samozrejme.
Ale tak ci tak si myslim, ze vzdialenost pri tom nehra rolu. Ak jeden ide na cestnom bicykli, vaziacom 7 kilo a druhy ide popri nom na Ukrajine, vaziacej 15 kilo, obaja su rovnako stari, maju rovnaku hmotnost a kludovy pulz, tak ten druhy spali viac, aj ked presli rovnako rychlo rovnaku vzdialenost. Jediny rozdiel medzi nimi je tepova frekvencia (kedze ten druhy musi viacej makat, aby utiahol tu Ukrajinu, tak mu rychlejsie bije srdce), z niceho ineho ten komputer vychadzat nemoze, vsetko ostatne maju rovnake. ???


Kamarat, nechcem moc tlacit, ale OD DRAHY (vzdialenosti) TO TEDA ZAVISLE JE! Citaj poriadne co som napisal. Srdcova frekvencia nehovori nic o tom, ci jeden maka viac ako druhy. Srdcova frekvencia moze hovorit o tom ci jeden konkretny jedinec maka v jednom momente viac ako v druhom za predpokladu, ze medzi tym nechitil nejaku chripku.
Nechcem sa hadat, takze uz len fakty:
Praca zavisi aj od dráhy po ktorej sa teleso premiestňuje. Vzorec pre výpočet práce je W = F s
Ak vyjadríme veľkosť sily v newtonoch a dráhu v metroch, jednotkou práce je joule ( J ). Ak ti nieco hovori Joule, alebo kiloJoule. Pricom kJoule = 4.2 x kCal
Takze vzdialenost (cize draha) hra velmi podstatnu rolu. Tak isto ako aj sila (ukrajina, alebo lahucky super cestak). Srdcova frekvencia pri tom nehra rolu. Je to len side effect.
28.01.2009 - 18:36:47
00
no nedalo mi to a pohrabalo som sa po webe a tu som nasiel zopar vzorcov na vypocet;-)
http://www.braydenwm.com/calburn.htm
diskusia http://caloriecount.about.com/anyone-understand-calculate-calories-burned-based-ft124824
diskusia http://www.thedailyplate.com/forum/viewtopic.php?p=111941&sid=78802b2b48abcd0033e10a7e35554045
http://www.polar.fi/en/support/faqs?product=&category=Training&documenttitle=Information+about+Polar+OwnCal+calorie+counting+feature&document=/gip/PKBStoGIP.nsf/web_cat/C225742500419A8A422569BA0036816A

no info su vselijake ale o vzdialenosti nie je reci... akurat cas, hr, vo2max, hmotnost....

osobne pre mna je z toho poznatok ze udaj o "spalenych kaloriach" je v praxi hausnumero - ak sa to nezistuje nejako "vedecky"
28.01.2009 - 20:12:10
00
Pripletiem sa do tých "kalórií".
Garmin mi to ukazuje ako Total Calories.
Napr. za 1 hod 15 min mi zratal 968 calories.

Podľa všeob tabuliek by sa malo na biku spáliť od 400-600 KCAL.

Nesedia mi jednotky CALORIES verzus KCAL a možno aj potom výpočet... Sigma PC15 bola vždy bližšie tabuľkovým hodnotám.
28.01.2009 - 22:54:31
00
dakujem vam velmi pekne za vase reakcie. ja osobne sa vsak priklanam ze by to nemalo byt zavisle od drahy.
a) moje priklady boli len orientacne ,ale oni prave mali by vies k tomu, ze to asi s drahou nema nic spolocne.( skusme napr. taku blbost. sedis v iducom autobuse a dvihas rukou cinku ??????)
b) pred garminom som mal ine testery, ktore nemali gps (sunto, polar ...) a tie merali kcal aj bez drahy.
c) viem ze tepova frakvecia nie je uplne zodpovedna velicina, lepsie by bol merac vykonu ale ten tiez nie je zavisli od drahy (aby si mohol jazdit aj na valcoch doma).
d) kcal je len orientacna zalezitost. pouzivam ju len na porovnanie pri jazde na spinningu( tam je hmotnost, cas a ostatne veci konstatne) a porovnam svoj vykon medzi jednotlivymi dnami za rovnakych podmienok (orientacne)., co s garminom sa neda.
e) tym vsetkym som len chcel povedat ze u garminu to neplati a pri vypnutom gps signale nemeria kcal a zatial len u toho teho jedineho pristroja je kcal umerne nameranej vzdialenosti pomocou gps co vedie k vyslednym blbostiam.

dakujem
29.01.2009 - 09:14:35
00
oplatí sa mi kúpiť "CAD" alebo na rýchlosť stačí GPS signál, budem ho používať iba vonku
29.01.2009 - 23:21:16
00
oplatí sa mi kúpiť "CAD" alebo na rýchlosť stačí GPS signál, budem ho používať iba vonku

Ja myslim, ze nie. Ak nie si profik, ktory potrebuje vyhodnocovat udaje presne udaje z CAD, tak to nepotrebujes. GPS uplne staci. Mne to na biku zavadzalo. Na EDGE sa mi paci prave to, ze nemas bike ovesany ziadnymi snimacmi, nedajboze kablami ako vianocny stromcek. Je to jedna mala krabicka na riaditkach, v ktorej je vsetko a to je na tom to krasne. ;)
30.01.2009 - 08:09:20
00
v poslednom vylepseni FW je nejaka blbost pri vyhodnocovani rychlosti podla GPS, pokial sa nenacitaju vsetky satelity tak nemera rychlost vobec alebo divne... Neviem presne kde je chyba ale ked idem behat do lesa a nechce sa mi cakat kym sa nacitaju satelity tak Garmin mi funguje iba ako stopky a az niekde po cca 3km zacne merat aj ostatne parametre (rychlost, vzdalenost). Ten to problem som do upgreatu nemal nastali az po nom.
30.01.2009 - 09:37:58
00
dakujem vam velmi pekne za vase reakcie. ja osobne sa vsak priklanam ze by to nemalo byt zavisle od drahy.


Základný vzorec pre výpočet práce je W = Fs
F je sila
s je dráha
takže to od dráhy nutne závislé je. TOTO JE ZÁKLADNÝ VZŤAH, VŠETKO OSTATNÉ SÚ LEN ŠPECIÁLNE PRÍPADY.

F na rovine je sila ktorú potrebuješ na prekonanie odporu vzduchu a valivého odporu pneumatík, ložísk atď., teda istá minimálna sila, ktorú potrebuješ na udržanie stálej rýchlosti. To minimálne.

Kód:
skusme napr. taku blbost. sedis v iducom autobuse a dvihas rukou cinku ??????

TY konáš len prácu proti gravitačnému poľu, takže počet zdvihov krát m.g.h
m - hmotnosť činky
g - gravitačná konštanta
h - výška o koľko činku dvihneš (a to je dráha)
Naštuduj si vzťažné sústavy...

Kód:
lepsie by bol merac vykonu ale ten tiez nie je zavisli od drahy


To si kde vzal? Tvoje nožičky pri točení pedálmi neposúvaš silou po +/- kruhovej dráhe?
30.01.2009 - 13:43:17
00
Prestaňte už, prosím vás! Čo keď to náhodou číta nejaký naozajstný fyzik? Čo si pomyslí o tomto fóre?
30.01.2009 - 14:22:22
00
keyboard_arrow_up