Tentokrat sa spytam trocha inac. Vy technicky zdatni, skuste mi vysvetlit ake su typy vazelin, na co je ktora dobra, na ake materialy sa pouziva a tak. Odpoved som na fore hladal a nenasiel.

Akurat som rozobral presmykovac, vycistil a chcem mazat. Ale mam len staru komunisticku vazelinu, ktora sa mi zda prilis husta (viskozna).

Mazete rozne veci roznymi vazelinami? Je podstatne ake materialy sa o seba tru (plast-plast, ocel-hlinik, hlinik-hlinik...)?
02.07.2006 - 14:27:00
00
ja mazem secko vazelinou Madit A00 .. taky strasne cierny smradlavy grc .. a funguje a nestazuje sa nic 8)
02.07.2006 - 14:47:42
00
A kde dávaš do prešmykovača vazelínu?
02.07.2006 - 18:30:14
00
ja presmykac vacsinou prestreknem TF-2jkou a nemam problem :)
02.07.2006 - 18:35:24
00
Story zacala tak, ze mi moj presmykovac v zime vdaka soli zhrdzavel a prestal sa hybat. Trocha som ho silou rozhybal, ale stale to nebolo ono. Tak som ho dnes uplne rozobral (az na tie znitovane casti). Neviem ako to vyzera na inych, ale na mojom LX sa da odobrat kryt pod ktorym je ta pruzinka. Odobratim krytu sa mi odhalili dve osky okolo ktorych bola hrdza. Myslim tym hlinikova hrdza - taka do biela. Tak som ich ocistil, a namazal VAZELINOU. A teraz vsetko chodi tak ako ma.
02.07.2006 - 18:38:15
00
... Myslim tym hlinikova hrdza - taka do biela...


:?: hlinik hrdzavie :?:
02.07.2006 - 19:10:52
00
Jasne ze hrdzavie. Na vzduchu moc nie. Na povrchu sa mu vytvori mala vrstva oxidu, ktora ho pred dalsim hrdzavenim chrani. Ale sol je agresivna a dokaze divy. Prave preto nerad jazdim v zime. Studium: http://www.key-to-metals.com/Article14.htm
02.07.2006 - 19:23:35
00
lepsie povedane... hlinik nehrdzavie, ale oxiduje podobne ako zelezo.... tak ako med chyta zeleny povlak, tak hlinik chyta sedy a biely povlak... zoxidovana vrstva....
02.07.2006 - 19:31:23
00
Hrdzavenie, korozia, oxidacia...to nie je nahodou to iste? Ale inac nejako sme odbocili. Takze aka vazelina?
02.07.2006 - 19:34:18
00
ja pouzivam nejaku noname vazelinu, zevraj povodne sluzila na vodne pumpy.... takze je prefektne hydrofobna, dobre maze a vydrzi dost dlho.... ale strasne sa na nu chytaju necistoty....:( .... takze aj taraz mam v zadnom naboji kopu pachu a trochu to skripe... :lol:..........
02.07.2006 - 19:52:02
00
Hrdzavenie, korozia, oxidacia...to nie je nahodou to iste?


to o hrzdaveni som vedel, ale schvalne som to pisal kvoli slovicku "hrzdaviet", lebo sa mi nezdalo adekvatne.

co je horenie? tusim oxidacia. a podla tvojej teorie je to vlastne korozia :D takze ked papier hori, tak koroduje? hadam nieco objasni hlavny chemik MTBikeru alias Giro :wink:
02.07.2006 - 20:08:03
00
:lol: Tesim sa na vysvetlenie.
02.07.2006 - 20:15:05
00
Horenie - prudká chemická reakcia látok s kyslíkom pricom vacsinou vznika plamen ( teplo a svetlo). Hrdzavenie, korózia je chemická reakcia, pri ktorej sa povrch kovu obaluje vrstvou prislusneho oxidu(vacsinou sa deje ucinkom poveternostnych vplyvov) a na kovy ma rozny ucinok: ochranny - hlinik, med..alebo niciaci - zelezo. Inak oxidacia je vlastne "nadradeny pojem" je to vlastne (kazda) reakcia pri ktorej reaktan(reagujuca latka) reaguje s kyslikom (alebo inym oxidacnym cinidlom), cim sa oxiduje, teda vznika nejaky prislusny oxid(oxidy). pri horeni vznika hlavne oxid uhlicity(aj ine- voda, oxid uholnaty, oxidy siry, oxidy dusika, podla obsahu prvkov v danom reaktante), pri korozii je to prislusny oxid:hlinik - oxid hlinity, zelezo - oxid zelezity, neskor aj hydroxid zelezity, med - oxid mednaty atd..
03.07.2006 - 08:25:18
00
Naozaj je niekolko typov vazelin. Zalezi od hustoty, potom su tam rozne body tuhnutia a pod. v bajkovej praxi som sa okrem beznej(v tube, myslim od DEMY, ktoru pouzivam a je dobra) stretol aj s litiovou a to by mala byt uz dost kvalitna (high) a hlavne aj drahsia.
03.07.2006 - 08:33:17
00
no na biky sa vacsinou pouziva litiova, pokial viem....ja pouzivam yarrov lithium, taku bielu...vraj je to primarne urcene na namahane loziska, ale aj na klzne plastove styky bude podla mna vyhovovat...inak o vazelinach vela neviem, akurat to ze taka ta cierna grafitova (ale cierne su aj ine typy) je absolutne nevhodna na vidlice a klzne loziska...
03.07.2006 - 10:06:04
00
keyboard_arrow_up