Caute,

chcel by som od Vas radu,ake su dobre kotucove brzdy.Berme to teraz z hladiska kvality,co by ste si dali na svoj bike aby to poriadne brzdilo.Presnejsie mali by to byt nejake hydrauliky.Momentalne mam Tektro Auriga Comp a nezda sa mi ze by brzdy ucinok bol nejaky ohromujuci.Chcel by som nieco co ide uplne lahucko a nieco v takom style ze tuknem a stojim.Prosim poradte.Linky su vitane.

Dakujem
04.09.2009 - 01:04:18
00
To, čo popisuješ, je fyzikálne nemožné. Nie je možné stratiť kinetickú energiu na príliš krátkej dráhe (hlavne, ak sa to má aj prežiť). Samozrejme, že sú brzdy s trochu razantnejším nástupom aj s nástupom pozvoľnejším (tým prvým sa hovorí hryzavé), ale nemá to vôbec nič s účinnosťou brzdy, navyše podľa môjho názoru hryzavé brzdy sú ťažšie ovládateľné (dávkovateľné) - hlavne jemné pribrzdenie je ťažšie.
Tie Tektrá čo máš sú síce asi to najlacnejšie čo sa dá bez mrazenia v chrbte namontovať na bike a naozaj to nie sú hviezdy brzdného účinku ani dávkovateľnosti, ale za tú cenu je to znesiteľná brzda. A celkom spoľahlivá (aj keď ja by som ju nebral). Na XC jazdenie určite stačí. Ešte môže byť problém v znečistených alebo ojazdených platničkách, kotúčoch, prípadne zavzdušnení, ale skôr hlavným problémom budú nerealistické očakávania.
Existujú tu síce jedince schopné montovať Sainta alebo Code na XC biky, ale to skôr spadá do kategórie "veľa peňazí, ale málo rozumu".


Naposledy upravil tulenik dňa 04.09.2009 - 01:23:13, celkovo upravené 1 krát.

04.09.2009 - 01:17:34
00
Dakujem za odpoved...no ide o to ze napr kamos na scote ma nejake shimana eni to zas nejaky super drahy bike stal tak 700e ale tie idu omnoho lahsie a staci tuk a zadne koleso flekuje...co by bola teda nejaka alternativa ze tieto tektra? Tulenik porad prosim nieco dobre.

Dakujem
04.09.2009 - 01:23:01
00
Uvedom si, že to NIE JE dobre, ak už pri malom ťukanci ide riť do šmyku. Strácaš kontrolu.
Ale ak chceš silou-mocou niečo iné, nech sa páči:
Formula ORO K18
Avid Juicy ktorékoľvek, ale tie sa od budúceho roku nerobia, takže skôr Elixir 5 alebo R
Shimano ktorékoľvek z radu od Deore cez SLX, XT k XTR (ale ani non-series 486 či 575 nemusia byť zlé)


Naposledy upravil tulenik dňa 04.09.2009 - 01:35:59, celkovo upravené 1 krát.

04.09.2009 - 01:24:00
01
Ok uvedomujem si to...chcel by som sa uz ale dopracovat k nejakym udajom - typom brzd,ktore by boli dobre a vyhovujuce. Mas nejake tipy?poziadavky su take ze v predu ma byt 180tka a v zadu 160, neviem,aky je tvoj nazor napr na avid juici alebo na shimana?
04.09.2009 - 01:30:49
00
som to nacpal do príspevku vyššie
samozrejme sú aj ďalší výrobcovia hydraulických bŕzd, ale s nimi som nemal nejakú výraznejšiu česť (okrem videnia vo výklade alebo na cudzom biku), napr. Hope
dnes vlastne ani neexistuje bežne predávaná hydraulická brzda, ktorá by nezvládala svoje nasadenie (na Slovensku by si musel asi dlho a zrejme neúspešne také niečo hľadať), a to platí aj o tých Tektrách - sú konštrukčne nic moc, ale zvládajú, na čo sú určené, a aj spoľahlivosť ujde
inak platí, že Shimaná hlavne a do veľkej miery aj Formulky majú pozvoľný nástup, Avidy hryzú, staré Juicy viac, nové Elixiry menej
04.09.2009 - 01:39:25
00
skôr si mal určiť asi cenový strop i keď ako sami všetci dobre vieme, ten je vždy otvorený...

(dnes vlastne ani neexistuje bežne predávaná hydraulická brzda, ktorá by nezvládala svoje nasadenie) existuje.. Brzda na ktorej po kúpe musíš vymeniť platničky aby brzdila podľa mňa nezvláda "svoje nasadenie" a to neviem či to pomôže. Hovorím o Hayes Stroker, pekné brzdy do vitrínky. K18 podľa porovnávania budú to isté.
Shimanami nič nepokazíš, XT sú veľmi dobré brzdy a cena je podľa mňa neskutočná, kupkolo.cz 163 Eur+- bez kotúčov, bezúdržbové brzdy. Neviem čo u niekoho znamená pozvoľný nástup. XTčka stlačíš a vždy zabrzdia.
ja osobne poškuľujem po Avid Elixir ale to je tá cena x2.
No a keď si všetky spomenuté brzdy zadáš tu do vyhľadávania tak nájdeš veľa veľa popísaného....
04.09.2009 - 07:36:19
00
Dakujem za rady

Vrchny cenovy strop som schvalne nepisal pretoze to vsetko zalezi od kvality brzd a od toho ako sa mi budu poznavat,takze cenovy strop nemam
04.09.2009 - 08:45:08
00
Momentalne mam na biku dve rozdielne hydraulicke brzdy. Prednu Shimano XTR s diskom Formula 180 mm a zadnu povodnu Tektro Auriga s diskom Formula 160 mm. V ocakavani som nahodil predne XTR-ka aby som mohol porovnat s povodnou prednou Tektro. Ja osobne velky rozdiel v ucinnosti brzdenia necitim. Tektra boli kusavejsie ako XTR-ka. Pravdou je, ze na XTR-kach mam nove platnicky Aligator a na Tektrach uz zabehnute. Casom snad rozdiel bude vacsi. Rozdiel je vsak vo vahe - 130g. Na moju FOX-ku s IS uchytom idu XTR-ka priamo a Tektra boli PM, takze musel byt pouzity adapter. Xtr-ka piskaju aj za sucha na rozdiel od Tektier, ktore pistali len za mokra. V zime planujem vymenit aj zadny brzdu za XTR a Tektra prestupuju k manzelke na jej Felt.
04.09.2009 - 08:46:55
00
na tvojom mieste bysom skusil vymenit platnicky.. na biku s tvojimi brzdami som sa chvilu vozil a boli velmi slusne! ked nie.. mam pre teba riesenie... kup si dve LX prasata... jedno stoji 550ceskych.. a mas vystarane... brzdia sice menej ako XTcka... ale za tu cenu nie je co riesit.. druha vec je ze budes musiet menit asi aj packy ... vcera som sa chvilu vozil na starsich XT+LX a bola to prada.. sam idem namontovat nove XT a stare LX... za tu cenu je to neprekonatelne a este ked sa to skombinuje s DualCOntrol packami... nie je o com:)
04.09.2009 - 08:51:27
00
zo Shimanom urcite chybu neurobis, su jednoduche na servis a udrzbu a ako uz bolo naznacene vyzsie brzdny ucinnok doladis spravnou kombinaciou platniciek, typom kotuca a jeho velkostou
04.09.2009 - 08:54:23
00
Tomas14: tak konkrétne K18 formulky mi hovoria Majstre a nemôžem sa na ne sťažovať. Čo som počul, tak mnohým ľuďom na nich dosť rýchlo odišli prvé platničky (dodané s brzdou pri kúpe), čo sa mne zatiaľ nestalo (najazdených cca 1500 km?), ale nejaký nedostatok brzdného účinku necítim.
04.09.2009 - 11:32:28
01
2lakko-tie platne aligator maju slaby ucinok.aj na xtr prasatku,kroch :twisted: ..este sa aj pripaluju..ked tam nahodis original xtr pocitis vyrazny rozdiel.skusal som aj BBB modre ale nic moc.lepsie su tie sintrovane....alebo shimanacke...ale za tie si treba priplatit :|
nieje to vzdy o prasati ale hl. o platnickach a kotucoch :idea: :mrgreen:


Naposledy upravil zihadlo 5 dňa 04.09.2009 - 11:59:39, celkovo upravené 1 krát.

04.09.2009 - 11:40:09
00
2 tulenik: kotuce a ani platne sa nikdy necistia a to nikdyyyy. Vzdy to maximalne posere ucinok. Mastnota sa odstranuje prudkym zjazdom a spalenim. Kusave brzdy treba vediet ovladat, oni niesu zleee :lol:
Kusave brzdy zboznujem, je na ne spolah a viem, ze ked to potrebujem zabrzdit tak su na to pripravene, za akejkolvek teploty alebo zataze. U shiman je ich mekkost koli ktorej ich ja nemozem vystat. Brzdis, chces viac, ale jedine coho dosahujes je daka deformacia v systeme a nie zvysenie tlaku v prasati. Takze shimana max na lahsie ucely(xc,am). Brzdy co hladas su avid a to vsetky, maju pekny nabeh a aj max ucinok. Skusal som elixiry, su super, len neviem ako reaguju na teplotu. Ked budes mat statstie mozno chytis nezavzdusneny kus. Ak chces to najsilnejsie co sa da zohnat, tak odporucim zase code 4-piest.
04.09.2009 - 11:50:35
00
čauko, kde som písal niečo o čistení? iba o možnosti zasratia - čistiť platne je blbosť... vypálenie mastnoty funguje (len si treba vybrať hladký zjazd s bezpečným dojazdom, hehehe)... ale utrieť kotúč alkoholom je OK
to klaňanie sa kúsavosti a blok voči Shimanám je samozrejme placebo - či mu viac vyhovejú kúsavé alebo menej kúsavé brzdy si už holt musí každý vyexperimentovať sám na sebe
04.09.2009 - 12:07:58
00
keyboard_arrow_up