Doplnim k tejto prinosnej teme este jednu informaciu co som prave nasiel na inovovanom webe Hutchinsonu, nech je to vsetko pekne pokope. Len je otazkou, ci by sa nemala premenovat na "Tlak - vysoky alebo nizky?", aby ludia tie informacie nasli aj v buducnosti.

Hutchinsonom odporucane tlaky

ROAD TUBETYPE (with tubes)
< 60 kg / 130 lb = 6 bars / 87 psi
65 - 75 kg / 140 - 165 lb = 6,5 - 7,5 bars / 94 - 108 psi
> 80 kg / 185 lb = 8 - 8,5 bars / 116 - 123 psi

ROAD TUBELESS
< 60 kg / 130 lb = 5,5 bars / 80 psi
65 - 75 kg / 140 - 165 lb = 6 - 7 bars / 87 - 101 psi
> 80 kg / 185 lb = 7,5 bars / 108 psi

MTB TUBETYPE (with tubes)
< 60 kg / 130 lb = 2 - 2,2 bars / 29 - 32 psi
65 - 75 kg / 140 - 165 lb = 2,4 - 2,6 bars / 35 - 38 psi
> 80 kg / 185 lb = 2,8 - 3 bars / 41 - 43,5 psi

MTB TUBELESS
< 60 kg / 130 lb = 1,8 bars / 26 psi
65 - 75 kg / 140 - 165 lb = 2 - 2,1 bars / 29 - 30,5 psi
> 80 kg / 185 lb = 2,3 bars / 33 psi


A aj ked som to sem teraz pastol, tak musim jednym dychom dodat, ze nie som zastanca ultra nizkych tlakov pod 2,5 baru, ale to je myslim jasne kazdemu, kto si tuto temu precital. Dalej debatu ohladne toho urcite rozvijat nemusime, uz bolo myslim napisane vsetko prinosne a dolezite. Snad sa da na zaver pouzit uz len jedno univerzalne platne diplomaticke konstatovanie, s ktorym budu asi OK uplne vsetci:

Tlakovanie je velmi individualne a zalezi od hmostnosti jazdca, jeho urovne techniky a jazdneho stylu, terenu, typu biku (HF, HT, CP) a aj od typu plastov a ich odolnosti voci prierazu. :)
11.11.2008 - 22:17:54
00
Ja mám osobnú skúsenosť so Schwalbe nobby nicom 2,1 na prednom. Priľnavosť a vedenie stopy v teréne super. Zatiaľ 2000 km prevažne po asfalte - no problem. Takmer ako nový. Tlak 200 kPa. (teraz ho šetrím na zimu a dojazdievam michelin wildgripper rock)

Zadný Michelin XCR mud 2,0 - tlak 200 kPa. Asi do pol hrúbky dezénu cca 4000 km. Teraz už má 8000 km takmer stred dezénu žiadny, ale na asfalt a drobnú šutolinu apod. v pohode stačí. Ale ako píšem do terénu chodím cez sezónu málokedy okrem najdlhších tratí na maratónoch. Výborný plášť čo sa týka záberu aj na suchu. Z predného kolesa som ho rýchlo zhodil. Nevedie dobre stopu s nobbym sa na prednom vo vedení stopy nedá porovnať, zato pri brzdení je fajn. Zatiaľ som mal len 2 defekty na jar mimo pretekov od tŕňov z malinčia, či čo to bolo.

V zime sa kvôli chladu vraciam do terénu (blatko a sneh do cca 5 - 7 cm) a vtedy fúkam oba len na 150 kPa kvôli lepšej priľnavosti. (opäť nahodím nobbyho na predné a dozadu dám takmer nový michelin xcr mud) - konečne plášť, ktorý nikde nepopraskal. ani okolo zubov v strede behúňa a ani popri ráfku - pätka plášťa).

S touto kombináciou mám zatiaľ najlepšiu skúsenosť. Asi aj preto, že som predtým jazdil tupé Continental explorery. Dezén síce vydrží, ale na prednom nedrží dobre stopu a na zadnom popraskal popri ráfku ešte pred opotrebovaním na polovicu dezénu. Fuj!
12.11.2008 - 18:43:07
00
A necitis sa s tymi nobby nicmi na asfalte pomalý?
V resp. chcel by si ho aj dozadu?
12.11.2008 - 18:59:35
00
By ma zaujimalo, ze kolko taky priemerny mtbiker najazdi na asfalte:) Plaste do terenu si kupujeme do terenu, a je nam jedno ake vlastnosti maju na asfalte, neni liz pravda? Odpor na asfalte je posledna vec co ma trapi pri kupe plastu na MTB.
12.11.2008 - 19:11:30
00
Do najblizsieho "terenu" to mam minimalne tych 7 km a nemam auto, takze presuny po asfalte robia dost velku cast vyjazdu na to, aby som sa zaujimal o odpor plasta na asfalte. Samozrejme, ze keby som mal nejake full am/en-ko a nie HT tak priority su trosku ine, takto si chcem uzit co najvacsiu cast vyjazdu.
12.11.2008 - 19:24:35
00
By ma zaujimalo, ze kolko taky priemerny mtbiker najazdi na asfalte:) Plaste do terenu si kupujeme do terenu, a je nam jedno ake vlastnosti maju na asfalte, neni liz pravda? Odpor na asfalte je posledna vec co ma trapi pri kupe plastu na MTB.

na niektorych maratonoch veru dost...
12.11.2008 - 19:40:10
00
A necitis sa s tymi nobby nicmi na asfalte pomalý?
V resp. chcel by si ho aj dozadu?

Na fulle mám NN aj vpredu aj v vzadu 2,25/2,1 a ako som tu už niekde písal, hore prudkým kopcom po asfalte sa neuveriteľne lepia, ale po rovine a mierne zvlnenom asfalte mi prídu celkom v pohode. Teda aby som bol presný, nič iné si tam dávať nemienim! 8)
12.11.2008 - 23:32:07
00
dizi nobbyho neplánujem dávať do zadu. michelin xcr mud mám ešte jeden takmer nový a má výborný záber ako som písal...
14.11.2008 - 23:05:09
00
tak toto je fakt zaujímavé http://www.notubes.com/movie_newdemo.php
16.11.2008 - 20:07:19
00
Hallo Mloku!
Hallo Jezus, Dudo, Dijck, CraObs, Tulenik a ostatní od Vranova po Pezinok!

Idem preobúvať. Prečítal som si všetko a ďakujem za Vaše postrehy. Chcel by som to preniesť do praxe a preto Vás oslovujem.

O dva mesiace budem mať 70-75 kíl. Mám starý HT Cannon s vidlou headshock fatty, (péruje 3-4 cm), ráfiky Mavic 717 XC. Budem jazdiť cyklomaratóny, prevažne dlhé a suché trate.


Vybral som si Nobby Nic Double Defense dopredu i dozadu, možno v kombinácii s Racing Ralph Double Defense.
Nejde mi o pohodlie pri jazde, ale o rýchlosť v prvom rade, taktiež o univerzálnosť a životnosť.

Pýtam sa :
-v akej šírke kupovať? Doteraz som bol za to, že tie slovenské trate vo väčšine sú charakterom podobné asfaltu. Myslím suché ubité poľné a lesné cesty, preto som preferoval poriadne nafúkané plášte hrúbky 2,1 či 1,9. Nemal som pocit, že by som sa mýlil, okrem toho som ušetril na váhe. Jazdiť maratón na hrubších a mäkších som neskúsil. Teraz kupujem poriadne drahé plášte a nerád by som sa sekol. Takže v akej šírke kupovať, aby to šlo rýchlejšie, aby v konečnom dôsledku mi to ušetrilo energiu? Chcel som najprv 2,1, no teraz uvažujem 2,25.

-akú dušu k nim? Keďže sú v prevedení Double Defense (DD) s ochranou proti defektom, dať čo najľahšiu, obyčajnú, alebo s tmelom vo vnútri?

-akú kombináciu zvoliť? Racing Ralph je charakterizovaný v základnej verzii ako veľmi rýchly so známkou 5/5, no vo verzii DD len 4/5. Nobby Nic je v základe pri rýchlosti oznámkovaný 4/5, s DD len 3/5. DD je moja podmienka, už som sa nalepil dosť. Zároveň chcem byť taký rýchly, že keď Ľubo Hošala, Karol Pilný, Jaro Jucha a diabol z Čane uvidia v prezenčke moje meno, radšej sa prehlásia na inú trať. Zatiaľ som ich však nikdy nepredbehol.

-kde sa dajú objednať za dobrú cenu? Skúšam cez Kolokrám, no zatiaľ čakám na odpoveď.

Ďakujem za každú radu a za všetkých, ktorí chcú byť rovnako rýchli.
05.04.2010 - 16:59:43
00
to martinus:
o co tam ide?
05.04.2010 - 19:53:03
00
DD verze mají tu menší rychlost jen kvůli nižší váze, valivý odpor není znatelně větší. Šířku si musíš vybrat sám dle toho co jsou pro tebe nejdůležitější vlastnosti.
Pro RR je valivý odpor pro 2,1 i 2,25 +- stejný (ověřeno měřením v testech). U NN jsem 2,1 šířku neviděl změřenou a ani nejezdil. 2,4 má dle měření vyšší valivý odpor než 2,25 a to o 7%.
U NN díky vyššímu vzorku je pravděpodobné, že i 2,1čka bude nepatrně rychlejší než 2,25tka.
Tohle vše platí pro tvrdých povrch, toho je ale třeba na závodech určitě většina. Na měkkém může být širší rychlejší, ale takového povrchu bývá menšina.

A širší bude vždy těžší.

Pokud duši, tak nějakou ultralightku, ale nepřeháněl bych to, volil bych nějakou kolem 120g a šířkou stěny 0,6mm. Ty s 0,45mm stěnou a 90-95g už bych nebral.
Ale nejlépe to vozit bez duší, tím valivý odpor významně snížíš a navíc získáš odolnější řešení. Je to babrání se s montáží u dušových plášťů je horší.

A ty ráfky jsou uzoučké, jen 17mm, takže to už skoro rozhodli šířku za tebe, volik bych jen ty 2,1čky. Ne že by se nedali nějak vozit 2,25tky na 17mm ráfku, ale už to není ono a chce to na ně aspoň 19mm ráfek.

A když to chceš na závody, kde nebude nějaký extrémní terén, tak určitě dozadu RR, vzadu je to dost znát jak to jede RR x NN.
05.04.2010 - 20:36:01
00
Díky Mloku. Si rychlejší ako FF. To sú teda skratky -RR, NN, SS, FF. Jedna lepšia ako druhá. Ja si k nim teraz pridávam ML Cz.

Takže najvhodnejšia kombinácia pre mňa bude NN/RR v šírke 2,1 na suchý povrch. Do mokra by som to pre lepší záber vymenil -dozadu dám NN, dopredu RR a trochu sfúknem. Čo na to povieš? A aké tlaky mi odporúčaš na suchý (tvrdý) a na mokrý (blatistý) maratón?

Už Ťa nebudem viac otravovať, veľmi si mi pomohol. Buď zdravý.
06.04.2010 - 04:03:47
00
nieeee Ralphy dopredu na mokro naozaj nedavaj. NN+NN ked nie NN+RR(vzadu)
06.04.2010 - 09:59:35
00
Jak psal stax, tak do mokra a případně bahna kdyžtak NN/NN, ale určitě ne RR dopředu.

Na RR vepředu (mám na chrtím fullu RR/RR UST) jsem před týdnem málem hodil slušnou držku. Jeli jsme napůl mokrý napůl lehce bahenní sjezd, který je trochu technický. Původní plán byl, že je hodně bahna a do takových věcí se pouštět nebudeme, proto jsem vzal tohle kolo (jinak bych jel na jiném, kde mám vepředu NN). A přesto, že moc dobře vím jak se RR oproti NN kde chová a jel jsem ten sjezd za těhle podmínek na RR dost opatrně a pomaleji, tak i tak jsem málem letěl v jednom místě. Tohle jsou přesně podmínky, kde je rozdíl mezi NN a RR největší (on je rozdíl i za sucha ne tak malý, ale za sucha se na RR i tak dá i na předním slušně).

Konkrétní tlaky se doporučit nedají, vždy záleží na mnoha faktorech. Tak spíš jen obecně. Přifukovat větší tlaky, aby to lépe jelo má smysl pouze v případě, že převažuje opravdu tvrdý povrch blízký asfaltu. Už na šotolině větší tlaky nejedou lépe.
A co se týká nižší tlaků, tak vždy musíš foukat tak, abys neprorážel, zvlášť s dušemi je tohle většinou limitující faktor a to zvlášť pro 2,1 pláště. A každý má dle techniky jízdy tuhle hodnotu jinde.
Já jsem třeba s dušemi vozil na svojich 70kg 30/35psi (přední/zadní) pro 2,25tky. A ideální to nebylo, vozil bych malinko méně, ale už bych právě více prorážel. Bez duší už si to dovolit můžu a vozím 25/30psi (pro 2,25 UST).
06.04.2010 - 11:48:38
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Plášte a duše / MTB)
keyboard_arrow_up