len tak jemne OT...včera dostal kajco defekt na XTR kolesách s klasickým plášťom (nejaká Kenda hrča :tmi: ) aj dušou...dole som to dal rukami, nahodil dušu, nasadil plášť opäť rukami, nafúkal pumpičkou SKS Rookie XL a sedelo to ako riť na šerbli...takže to asi bude individuálne... :$
31.03.2010 - 15:17:14
00
Treba kúpiť normálne a není problémos.
31.03.2010 - 15:41:55
00
duurkoo: Používám NoTubes tmel, který kontroluji cca 3 do roka (teplejší část roku kdy jezdím více cca jednou za 3 měsíce, přes zimu po delším intervalu, takže to vyjde cca 3x za rok) a při kontrole bývá stav tmelu velmi různý:
- na předním kole vždy najdu tmelu více, nejspíš tím, že zadní znatelně více defektí oproti přednímu
- u zadního někdy najdu cca ještě polovinu tmelu co jsem tam dal, někdy už tam není žádný (něco se spotřebuje na defekty a něco se odpařuje)
- u předního se mi ještě nestalo při kontrole, že by tam nebyl žádný
- někdy je zbylý tmel při kontrole v dobrém stavu a jen doplním
- někdy už má divnou konzistenci, takže i když tam nějaký ještě je, tak ho vyleju a dávám nový
- někdy je tam sem tam nějaká hrudka, ty vždy vyhodím

- proto je lepší vždy kontrolovat sundáním pláště ať je vidět v jakém to je stavu

Některé hustší tmely, které lze použít pouze pro UST pláště (tedy které nejsou schopné zatěsnit netěstnost stěny pláště, jen díry po defektech, ale ty pak zase dokáží zacelit i o něco větší díky větší hustotě tmelu), tak ty mohou vydržet déle.

Kontrola a doplňování tmelu je ale nutné vždy, protože spotřebováváš každý tmel na defekty a nikdy nevíš kolik přesně.

Smysl drahých tmelů v ničem nevidím, NoTubes funguje dobře a nestojí moc. V ČR stojí litrovka 450Kč (tedy cca 17euro).
Delší dobu jsem se staral doma o 3 páry UST kol a při těch 3 párech mám spotřebu cca akorát tu litrovku za rok. Což je cenově v pohodě.
Náplň na jeden plášť za 8 euro, na to bych se rovnou vykašlal. U NoTubes tmelu, když dávám 60ml, tak je to cca 1 euro na jedno použití.

Za to, že poctivě kontroluju stav tmelu a doplňuju/udržuju tmel v dobrém stavu v pláštích, tak se mi to odměnilo tím, že jsem už 2,5 roku na všech těch kolech bez jediného defektu, který bych musel řešit.
Samozřejmě jednou určitě přijde větší defekt typu pořádně rozřízlý plášť i když ty UST co používám jsou poměrně odolné, ale to bude ojedinělé a s duší by to dopadlo stejně.
Mám ale doma kompresor, takže je to docela rychlovka, i když najednou kontroluji 3 páry kol (a už brzo to budou 4 páry). Jediné, co trochu trvá je případ, když je v plášti tmel v blbém stavu a rozhodnu se ho všechen vyhodit a plášť kvůli tomu sundám a rovnou i vypláchnu.
31.03.2010 - 16:31:36
01
Ja som dal do mojích plášťov zelený tmel Slime. V zadnom vozím už dušu, lebo plášť som rozrezal a nemalo zmyslel ho už lepiť, keď mal za sebou skoro 3000 km. A v prednom som ešte tmel nekontroloval, a je to presne 10 mesiacov a 4500 km odkedy som ho nahadzoval. Ale už poznať, že vzduch uniká rýchlejšie, keď bajk stojí na mieste a ten zvyšok tmelu stečie dolu.
Teraz ale neviem, čo mám spraviť, keď mám iný tmel (no flats). Zmiešať pôvodný s novým asi nebude dobré a zhadzovať plášť sa mi moc nechce aby som ho umyl a dal nový tmel. Najlepšie by bolo, keby mal niekto z okolia trocha toho zeleného Slime tmelu aby som tam takých 40 ml dolial.
to katko: bude to určite individuálne, lebo ja moje schwalbe bez mydla a s dušou nikdy nenahodím rovno. Nikdy neskočí celý plášť pekne do patiek.
31.03.2010 - 17:08:58
00
mlok: dakujem za dalsiu vycerpavajucu odpoved ;). Myslis, ze do tych TNT Geaxov mozem dat tento NoTubes Sealant tmel, alebo tam musi ist ten ich Pit Stop?
S ktorymi UST/TNT plastmi mas skusenosti? Mne sa osobne pozdavali aj Rubeny, len nikde som nenasiel recenzie, ale cenovo su na tom velmi dobre cca 600 Kc za plast.
31.03.2010 - 17:56:54
00
Geax pláště jsem nikdy nejezdil a to žádné, takže s jistotou nemůžu tvrdit u nich vůbec nic. Ale ještě jsem neviděl, že by NoTubes tmel nefungovalo v nějakém plášti. Samozřejmě nepočítám některé dušové příliš řídké pláště, které nefungují s žádným tmelem.
Z UST jsem jezdil jen Schwalbe (NN a RR ve všech možných kombinacích, momentálně budu mít na každém svojem kole jednu, tedy od RR/RR přes NN/RR po NN/NN, vše UST 2,25; a ta NN/NN jakmile dorazí nové kolo, ale jezdil jsem tuhle kombinace už déle i předtím na jiném), protože jsem s nimi maximálně spokojený, tak nemám potřebu dalších experimentů.
Jediné na co se chystám je někdy letos až pořádně otestuju 2010 NN 2,25 přejít na 2,4 verzi.

Ono hlavně plášťů, které jsou stejné kategorie jako NN a jedou přitom tak dobře je na trhu minimum, takže není ani moc co případně testovat. Abych měl důvod zkusit jiný UST plášť, tak by nejdříve se musel objevit změřený v testu, že se vyrovná rychlostí NN a současně bych na něj musel slyšet větší množství pozitivních ohlasů ve stylu, že je lépe drží než NN. Jinak důvod mít nebudu.
31.03.2010 - 21:14:00
00
Zdravím. Ak by som chcel prerobiť fulcrumy red metal 5 2010 na bezdušáky, ktorý z tých rôzných kitov na to určených sa najviac hodí ?
Diks
23.04.2010 - 11:13:39
00
UST plášť :) fulcrumy sú totiž už kompatibilné.. max tam daj tmel proti defektom..
23.04.2010 - 11:48:36
00
Aj fulcrum red metal 5? Viem že 3 sú ale pri 5 to nepíše. Takže ani pásku netreba meniť ? iba kúpiť ten ventil a dať tam tmel ?
23.04.2010 - 12:13:01
00
RM5 nie je "UST compatible".
23.04.2010 - 12:59:04
00
Takže tam je potreba kúpiť kit ?
23.04.2010 - 13:02:45
00
vychádzal som z popisu http://www.velotrade.cz/zapletena-kola/1391-zapletena-kola-fulcrum-red-metal-5/
ale je fakt že na oficiálnych stránkach o tom zmienka neni :?:
moja chyba :$ idem do kúta
23.04.2010 - 17:51:19
00
Ja mám taký pocit že mám v RM5 UST pásku od výroby, ale niesom si istý
23.04.2010 - 19:17:38
00
Dnes som presiel na Ghetto UST -> 20" dusa, normal plaste a NoTubes tmel :) vsetko prebehlo v poriatku, nove plaste Schwalbe Big Betty vyzeraju, ze drzia vzduch na 1-ku \o/ \o/ \o/ Koniec defektom! uvidime, ako sa to bude spravat v terene.
Len jedina vec, ktora ma na Big Betty Evo sklamala je na omak tvrda zmes, oproti Kenda Stick-E slabota :-/
03.06.2010 - 16:34:53
00
:muscle: si sa vyhral... :y:
03.06.2010 - 20:02:29
00
keyboard_arrow_up