jasnacka ze su rozdiely aj vo vahe.

Enduro biky su v kategorii zdvihov okolo 160mm. Mali by byt trosku lahsie, aj ked primarny ucel tychto bikov je zabava dolu kopcom, sem tam skoky, kamene, korene, tak si na nich vacsinou vyslapes kopec aj smerom hore. Cize nizsia vaha je len +. Momentalne sa robi takychto bikov milion, je to v podstate ideal ked chce clovek z kazdeho rozku trosku. Ja na mojom Spesl Enduro jazdim od beznych chodnikov a singletrackov v lese cez narocnejsi teren az po Downhill a freeride.

Freeride biky maju zdvihy okolo 180mm alebo viac. tieto by uz mali zvladat drsne zaobchadzanie, sem tam nejake triky, vela skokov a proste volnu jazdu terenom. Slapanie na takomto biku je uz trosku tazsie, clovek sa potrapi, no zalezi aj od toho, ako si kazdy svoj ram ohadze - milion ludi milion chuti.

Zjazdove biky (Down Hill-ove :) ) maju zdvihy 200mm a viac. V podstate by mali vydrzat veeeelmi vela, maju geometriu a vsetky komponenty prisposobene len na jazdu dole kopcom a na najdrsnejsie podmienky. Novodobo sa ale vaha komponentov a ramov tlaci podstatne dole - su to zavodne stroje a ludia chcu vyhravat :) ucel takehoto biku je jasny.. hore kopcom ho ak tak potlacis alebo sa vyvezies lanovkou, zato dole to bude o to vacsia zabava. (aj ked poznam experta co na deme slapal na kamzik naucnym chodnikom pri Rohatke :) ) takze ak neplanujes kazdy vikend nejake preteky s vyvozom alebo jazdenie cisto Down-hillu takyto bike by som neodporucal.


no a k rohatke - tam sa da jazdit aj s hardtailom - cize pevny ram s odpruzenou vidlicou a lepsou geometriou. nie je to taky masaker. \o/


Dakujem za vycerpavajucu odpoved, este mam zopar otazok.
Viem, ze cena sa odvija aj od toho, co tam je vo vybave. Ale povedzme, ze mame zrovnatelne kusky. Ako by to bolo cenovo medzi nimi? A hardtail je podla tejto klasifikacie co? Podla tohto na akom druhu jazdia napriklad v prevaznej vacsine napriklad Stupavsky MTB Maraton?
13.10.2010 - 22:53:24
00
Uplne normalne sa jazdi aj pocas zimy, funguje aj lanovka pokial nie je prilis silny vietor :P. Minuli rok sme v poho jazdili :clap: .


Jazdil si na plastoch s klincami?
13.10.2010 - 22:56:24
00
Ale kdee :rofl: , na zodratych schwalbe NN 2,4´´ :tmi:. Upravil som ten minuly prispevok, su tam dve fotky tak kukni.
13.10.2010 - 23:01:07
00
Ale kdee :rofl: , na zodratych schwalbe NN 2,4´´ :tmi:. Upravil som ten minuly prispevok, su tam dve fotky tak kukni.


Ty kokso, tak to je hardcore, dobre...
13.10.2010 - 23:15:00
00
ogiho davanie na lanovke :D to bolo asi tak vsetko :D
BTW/ ogi je vsade!!! :D
14.10.2010 - 22:58:36
00
Tomu ver :rofl: . Pre tych, co ho este nepoznaju: http://dolekop.com/fotky/80101-kalnica :tmi:
Edit: Treba precitat komentare pod fotkou, az do konca!
14.10.2010 - 23:20:04
00
Brigito :D
15.10.2010 - 16:23:09
00
Biker_BA: pri jednom výjazde okolo najspodnejšieho dielu Rohatky (odhadom ako je singel ACME) som videla chalaniska skúšať tam Epic-a (Specialized). Mladý sa tam potočil po klopkách, evidentne vedel, čo robí, uměl :clap: - a na záver skočil s tým Epicom späť z Rohatky na príjazdový chodník. Stovka vidla to spracovala až úplne na doraz, neviem prečo som čakala škaredý pád, lebo sklon biku a terénu vyzerali na to, že mladý si rozflákne ksicht. Klobúk dole :bow: chalan vedel presne, čo robí, nijaký nováčik, Epic síce nevyzeral dvakrát na to, že sa mu daná činnosť páči, ale ten asi metrový skok ustál na jedna. :y: Týmto chcem povedať laicky a subjektívne iba toľko, že samozrejme treba prispôsobiť výber biku na to, čo budeš jazdiť, ale ak je jazdec vyjazdený natoľko, že vie, čo zvládne on, trať a stroj, dokáže aj s menej vhodným bikom niečo, čo by si druhý jazdec možno netrúfol. :)

Stupavák som jazdila s XCčkom, tam nič zjazdové ani s veľkými zdvihmi netreba, len to pridáva na váhe.

:bow:


Naposledy upravil Zani dňa 18.11.2010 - 10:59:15, celkovo upravené 1 krát.

16.11.2010 - 12:40:11
00
Ešte by som rada doplnila, aby nedošlo k nedorozumeniu: pod menej vhodným bikom rozumej bike takej triedy, ktorá je na terén zameraná - na zjazdárske trate myslím stroje trebárs s menším zdvihom a jednoduchším zadným tlmením, určite nie BMX ani cesťák na cyklokrosových plášťoch. :mm:
16.11.2010 - 12:48:25
00
Kdesi tu bolo video, v ktorom Peto Sagan daval neskutocne veci na Epicu, ale nechce sa mi ho hladat :)
16.11.2010 - 12:53:05
00
Stupavák som jazdila s XCčkom, tam nič zjazdové ani s veľkými zdvihmi netreba, len to pridáva na váhe.
Stupavák som prešiel na full-hard krosovom kole s cyklokrosovými 28 mm galuskami. Napriek veku a váhe som nebol posledný...
16.11.2010 - 18:44:44
00
Zani, cela Rohatka nema 2 km, takze nejaka jej jedna cast asi nemoze mat 2 km. ;)
16.11.2010 - 21:00:30
00
Kdesi tu bolo video, v ktorom Peto Sagan daval neskutocne veci na Epicu, ale nechce sa mi ho hladat :)


http://speedsport.sk/index.php?view=video&id=31&option=com_jomtube&Itemid=65

asi toto myslis
16.11.2010 - 22:34:10
00
ano jasne, to som myslel
16.11.2010 - 23:27:23
00
Zani, cela Rohatka nema 2 km, takze nejaka jej jedna cast asi nemoze mat 2 km. ;)

Cela Rohatka by mala mat presne 1920m ;)
17.11.2010 - 18:25:57
00
keyboard_arrow_up