Len tu este vobec nepadlo to podstatne, co s tymi bajkami mienis jazdit - aky typ jazdy?



:) je to bike urceny do hor,nieco ako Martinky,celkovo Mala Fatra,nakolko com zo ZA.Nemienim stym jazdit downhill,jednoducho vyslapat si pekne kopec a aj pekne uzit cestu nadol :).Dnes som sedel na Scott Genius 30 carbon 2009 a moc mi to nerezalo,i ked to bolo Mko ja na moju vysku by som potreboval Lko,ale aj tak myslim ze Jekyll je ta spravna volba
26.03.2011 - 23:54:55
00
tiez sa priklanam k tomu jekyllu....tie scotacke tlmice su nachylne na sevis :tmi:
27.03.2011 - 10:52:18
00
len ten dátum je dosť neštastný :-/ ja som síce na svoj tiež čakal skoro 4 mesiace ale to bolo október-január..
27.03.2011 - 10:54:08
00
Nové Equalizery už nie sú na tom tak zle ako staršie ktoré pre nich robil nevedno kto ale DT swiss nie (taký je napr. na Ransome alebo starších Geniusoch).

Mne sa však tiež viac pozdáva Canondale, hlavne asi kvôli o 1° položenejšej hlave, inak sú tie biky geometriami podobné. Chcelo by to ešte nejaký graf priebehu zadnej stavby, ktorý by zrejme ukázal najzásadnejšie rozdiely.
27.03.2011 - 10:59:48
00
Nové Equalizery už nie sú na tom tak zle ako staršie ktoré pre nich robil nevedno kto ale DT swiss nie (taký je napr. na Ransome alebo starších Geniusoch).




Mas nejake skusenosti a z coho tak usudzujes ze novsie su neni na tom tak zle?zaujima ma vsetko ohladne toho tlmica tak sa mozes podelit o skusenosti,alebo si niekde len cital? :D
27.03.2011 - 12:51:54
00
Nie som z tých, čo píšu len to čo čítali. Viem minimálne o troch reklamáciach Equalizerov TC a o asi dvoch z tých starších Geniusov (čo boli ešte 4 čapy).

Hlavný problém u tých tlmičov bol, že občas pustilo tesnenie medzi olejom a + komorou. Vtedy sa olej dostal do + komory a - komora stlačila tlmič. U tohto tlmiča (TC) sa používali vysoké tlaky (bežne nad 300 psi) a preto boli aj náročnejšie na údržbu. Novšie tlmiče od DT Swiss už sú na tom lepšie. Teda aspoň zatiaľ, možno o pár rokov začnú odchádzať aj tie. To zatiaľ nevie nik ....

Nevýodou takejto konštrukcie je, (či už u Canondale alebo Scott) že olej je stláčaný z jednej strany - komorou a z druhej + komorou. Prostredníctvom oleja je sú stláčané obe + komory. No a u klasického tlmiča je tlak v oleji nezávislý od tlaku vo vzduch. komore. Samozrejme, ak je dobré konštrukčné riešenie znižovateľných tlmičov, môžu byť rovnako spoľahlivé ako klasické tlmiče.
27.03.2011 - 13:17:36
00
takze da sa povedat kazdy kto si kupi bike s tymto tlmicom musi pocitat s urcitym rizikom do buducnosti, ale to je asi individualne nie?kto vie ako to je so zarukou...myslim ked skonci zakonna zaruka,potom asi servis cvakat v plnej vyske hm?
27.03.2011 - 16:37:29
00
Raz ročne by si mal posielať tlmič na repas, ktorý si hradíš. Vlastne tak je to u všetkých tlmičov. Ak tlmič nepošleš, bude zrejme fungovať naďalej v pohode ale potom oficiálne strácaš naň záruku. Záruka na tesnenia je len pár mesiacov, rádovo do pol roka. Toto sa však týka všetkých tlmičov, takže s tým musíš rátať a vždy je nejaké riziko, že sa niečo pokazí. U FS je prirodzene toto riziko väčšie, no za to pruženie to stojí. :)
27.03.2011 - 18:29:10
00
to sa trosku bije, musim posielat na repas kazdy rok ak nie tak sa straca zaruka, ale aka zaruka ked si to musim hradit sam :clap: inac dost uzitocne veci mi tu pises, dik moc odkial to mas?vies zaujima ma to lebo mam dost velky zaujem kupovat geniusa 2011 takze na akej je to urovni..ci uz Scottaci vychytali nejake tie muchy z minulosti
27.03.2011 - 21:20:59
00
Takto, záruka na tesnenia je pár mesiacov (neviem koľko presne u Scott/DT swiss ale u Fox asi pol roka). Druhá záruka je na tlmič ako celok, materiál. No a ak nedáš raz ročne repasovať tlmič, tak strácaš záruku na toto ostatné (všetky kovovéčasti - zjednodušene povedané).

Zvyčajne je tá záruka aj tak na dve veci, keďže okrem tesnení tam nemá prakticky čo pustiť. Ale je to vyšpekulované tak, aby servis zarobil, na druhej stránke ako poistka výrobcu.

Už mi prešlo pár tlmičov a vidlíc rukami a sú ľudia, ktorý môžu jazdiť 3 roky bez servisu a sú ľudia, ktorým je pol roka málo. A ak Ti odídu tesnenia a Ty na totmo jazdíš ďalej, opotrebujú sa aj časti, ktoré by bežne nemali problém. No a toto je presne ošetrené tou podmienkou servisu po roku. Nedá sa to riešiť individuálne, tak je to nastavené takto. Takže celé to má dve stránky.

Ale v paxi platí, ak všetko funguje 100%tne ako má, tak sa nič nestane, keď to nezrepasuješ dva roky.


Ak sa Ti ten bike páči a je to to čo chceš, kľudne doň choď. Určite to už majú všetko lepšie vychytané, no a Geniusov už v okolí jazdí viacero. Takže nevidím dôvod na paniku. Je pravda, že do FR parku alebo na tvrdé EN by som takýto tlmič radšej nechcel, no na to nie je ani ten bike stavaný. Takže ak chceš Trail-bike s lockom a znížiteľným zdvihom vzadu, s Geniusom budeš spokojný. ;)

Všeko mám zo skuseností. 8)
27.03.2011 - 21:44:29
00
Vies ja nad tymto bikom slintam uz druhy rok stale len citam nejake pre a proti,ale neviem dam aj tak na svoj nejaky ten vnutorny hlas ktory mi neda pokoj a nebudem kludne spavat pokial toho tatosa nebudem mat pevne osedlaneho.a este ked mi dal J. z Rivie taku fajn ponuku neni o com.len ma sere jedna vec ze pri takom biku(konkretne genius 30 2011) by uz fesaci zo Scottu mohli dat pevnu osku ale este ich tak neosvietilo...mozno to je pre nich az taky luxus pri ktorom musis vycolovat 4000€.

Inac dik za skusenosti a rady, si frajer :rock:
27.03.2011 - 22:35:52
00
Ozaj este jedna taka nedolezita otazka :lol: kolko stoji taky repas?
27.03.2011 - 22:37:42
00
Kľudne do toho Geniusa choď, budeš spokojný. ;)

Tej pevnej osky je veru škoda...

Repas vyje bežne na 100 € či už u klasického tlmiča alebo komplikovanejšieho. Akurát, že tie klasické od Foxu napr bežne repasujem za štvrtinu. Takýto atypický tlmič by bolo zaujímavé repasovať, no zatiaľ som nenašiel odvážlivca, ktorý by mi takýto tlmič na repas dal. Ale možno časom budem vedieť robiť aj takéto čosi ... sám neviem čo bude. :)
Predsalen je tých tlmičov vo svete menej ...
27.03.2011 - 22:43:23
00
ako repasujes?ty robis kde? :)
27.03.2011 - 22:50:58
00
Rukami. No a robím doma. :)
27.03.2011 - 23:04:07
00
keyboard_arrow_up