Foto nemam,ale vcera som u nas pri TN v okoli Ostreho vrchu videl "taketo" na viacerych miestach ...
13.05.2011 - 20:24:06
00
Ale aj u nás sa zalesňuje, len nie tak pekne, s paličkou pri každom stromčeku. Počas VŠ som tak párkrát strávil leto :)
Horšie bolo, že tráva okolo starších stromčekov sa musí vyžínať, lebo dorastá do výšky cca 1,5m. Kým sa to robí ručne, tak je to OK, ale my sme to chodili vyžínať krovinorezmi. Boli sme piati v skupine. Kto ten hluk nepočul na vlastné uši, ten neuverí :(

p.s.:Mám kofolu? :)

Prílohy:

Komentár súboru: staršie stromčeky
DSC00149.JPG
DSC00149.JPG 63.37 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: niekde pri Bielom Váhu
DSC00122.JPG
DSC00122.JPG 68.64 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: tiež tesne nad Kráľovou Lehotou
DSC00103.JPG
DSC00103.JPG 37.77 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: tesne nad Kráľovou Lehotou
DSC00090.JPG
DSC00090.JPG 71.79 KiB thumb_up0thumb_down

13.05.2011 - 22:05:45
00
máš :)
13.05.2011 - 22:32:35
00
pre CraObs

Aspon vidis ako si uplne mimo......uplne skresleny nazor....vsade na SR sa zalesnuje.....je to dane zakonom..mam ti zacat fotit???mozem ti odfotit rovno z mojho lesneho obvodu....inac tam na tej rovinke s tymi palickami v Brne to vyzera hrozne....to si fotil v parku?...aj unas sa pouzivaju kolkiky ale iba pri zalesnovani...skupin..resp ostrovecekov....

K tomu vyzinaniu......neviem ako je to na rovinach ale unas sa vyzina iba rucne nabehnu zenicky a vyzinaju....mechanizovane sa robí vysek krov.napr liesok.....

ono tí stupídny VLCI dobre fanatizuju verejnost ktora sa v tom vobec nevyzna.....je to vsetko smutne....
13.05.2011 - 22:43:18
00
ej MaTTho, ale si sa do neho pustil.....akoby bolo na Slovensku vsetko perfektne ;)
Par oblasti kde este funguju normalni ludia......avsak vseobecne je to katastrofa!!!
A to nespominam "Barbarov", ktori sa stanu pytliakmi ....pardon polovnikmi len preto, ze su podnikatela a strcia niekomu prachy do vrecka ......potom to tam kynozia hlava - nehlava! Osobne to vidavam v reviri Ocova, kdekynozia vsetko - gravidne, mlade, stare, pocas ruje, atd....... proste barbari !!!!!!!!!!!!!§§
13.05.2011 - 22:53:07
00
Nechcem sa zastávať žiadnej strany. Zalesňuje sa, to je fakt. Ale počas môjho pobytu v lesoch som videl aj tienisté stránky lesného hospodárstva. Veci nie sú čiernobiele...

Prílohy:

Komentár súboru: "nová" lesná cesta?
cesta.jpg
cesta.jpg 69.38 KiB thumb_up0thumb_down

13.05.2011 - 22:54:47
00
s VLKom nič nemám, ale hýbem sa hlavne v okolí BA a tam je v prdeli slušne..
že je zákonom dané zalesňovanie je pekné a ešte krajšie je že ho dodržujú..

aj tak ma ale hlavne štve a bude štvať sposob akým sa u nás ťaží a stále to považujem za devastáciu.. niektoré miesta sú v takom stave že sa tam najbližšie 3 roky ani zajac v klude nevys*re nie že les sa začne obnovovať!

edit: krásna fotka.. a toto je síce lesná cesta, lenže sú miesta kde takúto rozdrbanú cestu prestali používať a spravili vedla nej ďalšie dve.. resp okolo nej, čiže tak 20m široká "lesná cesta"
13.05.2011 - 22:56:11
00
MaTTho: Ja by som to s tym zalesnovaním az tak ruzovo nevidel. Otec, ked potreboval vysadit par stromov, tak sa kvoli tomu trepal do Liptovskeho Hradku, co mi pride vcelku daleko. Nechce sa mi velmi verit, ze vsetci ti sukromni vlasnic s kysuc sa trepu na Liptov po stromceky. Navyse vsetci kupuju same smreky, aby to este niekedy v buducnosti mohol zase napadnut lykozrut a oni zhrabli tazke peniaze na prilepsenie k dochodku. Ked clovek chce nejake stromy, ktore by tu mali prirodzene rast, tak si moze nakupit akurat semena a potom mu rastie na poli vedla zemiakov cez 600 smrekovcov (a tusim este javorov), co sa mi nezda uplne OK.
Co sa tyka vlku, tak mi pride este ako slaby protipol nasich lesnikov.
14.05.2011 - 00:03:58
00
K tomu vyzinaniu......neviem ako je to na rovinach ale unas sa vyzina iba rucne nabehnu zenicky a vyzinaju....mechanizovane sa robí vysek krov.napr liesok.....

Áno, niekde sa to robí aj na liptove ručne, ale niekde strojmi. Bez ohľadu na rovinu alebo kopec. Niekdy to už ani nebola sranda, v takých kopcoch...

A po kalamitách a ťažbe sa už okrem smrekov a jedlí sadia aj smrekovce a buky. Do mokradí zas jelše.

Prílohy:

vyzinanie.jpg
vyzinanie.jpg 59.14 KiB thumb_up0thumb_down

14.05.2011 - 09:04:55
00
Síce je to v Čechách, ale aj tak ma to zaujalo:

http://zpravy.idnes.cz/kurovec-vyhrava-bitvu-o-sumavu-zdecimovany-les-je-videt-i-z-letadla-1pj-/domaci.aspx?c=A110720_110848_budejovice-zpravy_pp

A kvôli porovnaniu: mal som možnosť trochu pochodiť národný park v Nemecku, Nationalpark Hochharz. Čo je v Čechách katastrofa pre turizmus, v Nemecku si vážia - myslím tým prirodzenú obnovu lesa. Viď zopár fotiek...

Perličkou potom bolo to, že v celom Nationalpark Hochharz je voľný pohyb bicyklov (zrejme len po chodníkoch, ale tých tam bolo dosť). Spolu s turistami. Len u nás to akosi nejde.

Prílohy:

Komentár súboru: Bohvie čím zničená/napadnutá časť lesa. Napriek tomu ju nikto nevypílil...
05_zniceny_les.JPG
05_zniceny_les.JPG 56.3 KiB thumb_up0thumb_down

04_dalsi_ciastocne_obnoveny_les.JPG
04_dalsi_ciastocne_obnoveny_les.JPG 46.97 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Tu tiež vidno fľaky napadnutého lesa, no pilčíci sa tam nehrnú...
03_napadnuty_les.JPG
03_napadnuty_les.JPG 40.05 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Toto ma najviac zaujalo. Mladé (možno cez 10 rokov) stromy rastúce v skupinkách na mieste po kalamite. Pomedzi ne bolo vidno suché vývraty aj mŕtve, ešte stojace stromy.
02_prirodzena_obnova.JPG
02_prirodzena_obnova.JPG 53.76 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Pôvodný chodník viedol cez tento zničené les. Tak nový chodník urobili kvôli bezpečnosti tesne vedľa a osadili informačnú tabuľu, podľa ktorej bude nový les slúžiť až ďalším generáciám. Žeby pointa bezzásahového územia?
01_po_kalamite.JPG
01_po_kalamite.JPG 48.9 KiB thumb_up0thumb_down

20.07.2011 - 16:53:30
00
Po roku, čo som sa bol previezť po mojích obľúbených cestičkách Smerom na Rovnú Hoľu zo Svidovského Sedla a odtiaľ na Nižnú Bocu, som sa celkom pekne zhrozil, bohužiaľ už to niesú lesy, aké som ich poznal zhruba pred 5. rokmi, zachvíľku to tu budeme mať ako v Anglicku po priemyselnej revolúcii :/ pridávam pár ilustračných...

http://www.ulozto.sk/9735524/vyruby-rar

1.,2. - z Rázcestia tur. chodníkov nad Svid. Sedlom smer. Rovná hoľa - krásny pohľad na vyrúbané pláne...
3. ,4. z ráscestia (z turistického chodníka sa stala cesta pre LKT /dole nižšie je dokonca zvoz po potoku, v potoku olej... samozrejmosť
5. Z Malužinej do tzv. Novej Doliny - krásna nová zvažnica pripravená na výrub...
a tak ďalej a tak ďalej, keby som chcel všetko vyrezané a zdevastované zdokumentovať len na Liptove, tak sú mi aj prázdniny krátke...
20.07.2011 - 18:01:00
00
....vsade na SR sa zalesnuje.....je to dane zakonom..

Pod k nam, ukazem Ti od BA po Pezinsku Babu ako sa vsade zalesnuje. Neuvidis jediny stromcek :P
20.07.2011 - 19:42:36
00
u nas to tiez len vyrubuju a vysadenu som nevidel ani jednu novu ci 3r. ruban... |( :swear:
20.07.2011 - 19:57:01
00
dva vikendy na Kysuciach :tmi: od Novej Bystrice smerom do Terchovej ....ca 5 km v doline to zacina....uplne vyholene kopce, ziadna vysadba, zjazdna cesta ani jedna ...vsetko rozdrbane strojmi. Anarchia jak vysita z mafianskeho filmu 8)
20.07.2011 - 20:02:16
00
Áno, týmto je táto časť Kysúc známa. ;(
20.07.2011 - 20:15:38
00
keyboard_arrow_up