Od januára 2008 by sa mal obmedziť slobodný výber zdravotnej poisťovne. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva (http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/2CDF5B67FA6C2AFCC1257274003A60BB?OpenDocument).
Štátni zamestnanci, deti, študenti, dôchodcovia či nezamestnaní majú byť podľa návrhu povinne poistení v jednej z dvoch štátnych poisťovní. Uvedené zmeny sa nachádzajú v návrhu novely zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení. Zákon je do konca februára v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Health Policy Institute zásadne nesúhlasí s obmedzením slobodného výberu zdravotnej poisťovne. Uvedený návrh považujú za diskriminačný a odporúčajú ho zo znenia novely vypustiť. HPI niekoľkokrát publikovalo zásadné argumenty proti násilnému prepoisteniu poistencov, napr. v Into Balance 11/2006 (http://www.hpi.sk/images/newsletter/intobalance_11-2006.pdf). Obyvatelia SR v niekoľkých samostatných prieskumoch verejnej mienky sa takisto vyslovili proti obmedzeniu slobodného výberu zdravotnej poisťovne (viď napr. Into Balance 12/2006, http://www.hpi.sk/images/newsletter/intobalance_12-2006.pdf).

Svoj nesúhlas s návrhom zákona chce HPI uplatniť v rámci pripomienkového konania. Ministerstvo je povinné sa zaoberať pripomienkami verejnosti v rozporovom konaní, ak je pod nimi aspoň 500 podpisov. HPI organizuje zbieranie podpisov verejnosti pod takúto hromadnú pripomienku.

Svoj nesúhlas s návrhom na násilné prepoistenie jedného milióna poistencov môžete vyjadriť do 28. februára 2007. Znenie hromadnej pripomienky spolu s príslušným elektronickým formulárom nájdete na adrese http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=255117.
19.02.2007 - 21:12:33
00
Ja suhlasim s jednou "poistovnou". :wink:
19.02.2007 - 22:09:41
00
Ja suhlasim s jednou "poistovnou". :wink:

Zazil som to. Dost dlho. Chut statu vsetko riadit vedie do priepasti. Vynimocne vazne.
20.02.2007 - 08:20:07
00
Aj tak je tazko povedat kto ludi viac okrada, ci stat alebo rozne financne skupiny. Pravda vsak je, ze v minulom rezime to zdravotnictvo aspon ako tak fungovalo aj s tou jednou poistovnou.
20.02.2007 - 08:46:00
00
Aj tak je tazko povedat kto ludi viac okrada, ci stat alebo rozne financne skupiny. Pravda vsak je, ze v minulom rezime to zdravotnictvo aspon ako tak fungovalo aj s tou jednou poistovnou.


za komunizmu stat fungoval predsa este lepsie, ani nezamestnanost nebola... takze "ako tak fungovalo s jednou poistovnou" je asi rovnake. otazka je dokedy... a ako.

ja som napriklad proti odvodom do poistovne. minimalne 5 rokov som lekara ani nenavstivil, napriek tomu mi stale strhaju nemale ciastky na to. a ked teraz som konecne u nejakeho bol, tak mi po 2 hodinovom cakani sestricka povedala... "viete, kto na to ma ide k doktorke hned a za hotove" takze naco si platime to poistenie? za tie roky nenavstevovania lekara som si dano uz predplatil aj operacne zakroky, ktore (snad) nikdy nebudu potrebne.
20.02.2007 - 11:01:30
00
Tiež ma už niekoľkokrát napadlo, že odvádzam ďaleko viac peňazí, ako od zdravotníctva dostávam. Keďže však nie je všetkým dňom koniec, neviem ako sa to v budúcnosti vyvinie.
K téme len toľko, že u nás je systém zdravotníctva / kvalitu je zbytočné rozoberať / založený na princípe solidarity. Niekedy to má a niekedy nemá výhody, ergo, vďaka našim odvodom môže byť poskytnutá zdravotná starostlivosť ľuďom, ktorí také vysoké odvody, alebo žiadne, platiť nemôžu. Objektívne povedané, každý máme predsa v rodine nejaké deti a dôchodcov. Resp. skoro každý.
Nechcem, aby to vyznelo ako poučovanie, nebolo to tak myslené, chcel som len objasniť veci.
Polemika o tom, aké by to bolo, keby sme prevzali "americký" systém, alebo sa vrátili k jednej poisťovni by bola na dlho a nevyhnutne by sme asi skončili pri problematike výkonnosti štátnej ekonomiky.
20.02.2007 - 12:07:33
00
Tak na toto mam tiez svoj navrh, podobne to tusim funguje na zapade. Odvody do poistovni by mali byt, avsak lekari by si nepytali peniaze z nich, ale priamo od ludi. Samozrejme by kazdy nafasoval blocek s popisom vykonu, zaplatenej sumy a pod. a ten by zaniesol na poistovnu, kde by mu ciastku preplatili. Je to podobne ako s havarijnym poistenim. Zelany vysledok - obmedzenie korupcie a preferovnia "vyvolenych". Keby lekar pytal od kazdeho za operaciu slepeho creva 10 litrov, nemalo by zmysel davat mu este 10 navrch, lekar by si mohol vyfakturovat realne naklady. Takto by sa taktiez mohli vyselektovat sikovni lekari od masiarov. Urcite to ma aj negativa, ale pre mna to je aspon naznak systemu.
20.02.2007 - 12:10:50
00
Áno, takto to funguje na západe, ale je tu významný rozdiel. Odvody sú na báze dobrovoľnosti. Štát garantuje len akútnu starostlivosť. Nuž a potom sa stane, že sú sociálne skupiny, ktoré na potrebný zákrok jednoducho nemajú. Ťažko povedať jednoznačne, či je to tak dobre, alebo zle. Kto občas videl napríklad Chicago Hope, môže si urobiť aký taký obraz o pozitívach a negatívach.
20.02.2007 - 12:18:53
00
Co sa tyka jednej,alebo viacerych poistovni tak su v EU staty kde je viac poistovni,ale su staty kde je len jedna.Napr.v GB. nie je ziadna poistovna.Co sa tyka us.zdravotnictva tak maju najvyssie vidaje na zdravotnu starostlivost a pritom sa k nej nedostane kazdy.40 miionov americanov je nepoistenych pretoze na to jednoducho nemaju.Zdravotnictvo v europe je zalozene na baze solidarity bohateho s chudobnym zdraveho s chorym.Vdaka Bismarckovi.Prave preto,aby sme sa vyhli us.excesom.Mozme sa bavit o kvalite o tom co ma byt v zakladnom baliku a co v pripoisteni.ale bol by som velmi nerad keby si cely zdravotny trh rozdelili penta a J&T.A to sa uz deje. :!:
20.02.2007 - 12:44:38
00
Aj tak je tazko povedat kto ludi viac okrada, ci stat alebo rozne financne skupiny. Pravda vsak je, ze v minulom rezime to zdravotnictvo aspon ako tak fungovalo aj s tou jednou poistovnou.


Pravdepodobne to hodnotis podla toho, ze v tlaci nebolo tolko clankov o pochybeni lekarov. Lieky - ak si mazal tak si mohol mat aj madarske alebo juhoslovanske. Ale mas pravdu, ak si bol nomenklaturny kader tak si mal zvlastne ordinacie, nemocnice aj lieky. Mozem ti porozpravat ako mi syna ovievali novinami, pretoze nemali kyslik. Mozem ti porozpravat ako mu zhovadili operaciu pretoze pan primar bol ozraly, mozem ti porozpravat ako sa rodicky modlili aby nerodili v case hokejoveho finale ... mam pokracovat?
20.02.2007 - 15:05:07
00
Hmm a teraz je to ine? Nikde som nepisal, ze doktori v minulosti neboli fuseri (cest vynimkam), vacsina ludi sa nezmenila. Zmenil sa len pohlad na vec, teraz su lekari vinni za kazde dokazane pochybenie. Ja vravim, ze by sa mal zmenit system.
20.02.2007 - 15:12:33
00
Hmm a teraz je to ine? Nikde som nepisal, ze doktori v minulosti neboli fuseri (cest vynimkam), vacsina ludi sa nezmenila. Zmenil sa len pohlad na vec, teraz su lekari vinni za kazde dokazane pochybenie. Ja vravim, ze by sa mal zmenit system.

Ved s tym suhlasim. Len navrat nazad k jedinej poistovni v naruci statu nepokladam za zmenu systemu. Standartne poistenia to znamena osobne konto a bonusy. Samozrejme urcite mnoho dalsieho je to zlozitejsie nez si takto myslim(e) ale preorat to treba. Konkurencne prostredie by som ponechal a nesledoval kolko ktora zarobi ale kolko ktora poskytne. Ale nechajme to asi na ine fora.
20.02.2007 - 18:30:18
00
tiež som nebol dlho dlho u lekára ... klop klop a platim uz zopar rokov nejake ciastky ale vobec mi to nevadi .. som rad ze som tam nebol este a ak to bude aj nadalej takto budem s radostou prispievat :o
20.02.2007 - 18:33:30
00
Ďakujem všetkým, čo ste klikli. Aj tak to bolo prd platné.

Zdroj: http://roderikplevka.blog.sme.sk/c/8438 ... listy.html

Prílohy:

robertko.jpg
robertko.jpg 41.59 KiB thumb_up0thumb_down

02.03.2007 - 21:35:05
00
modi, môžete to zamknúť
02.03.2007 - 21:36:41
00
keyboard_arrow_up