zdravím, mohli by ste mi poradiť ohľadom nejakých brzdných doštičiek na V-Brake ? nepotrebujem konkrétny model ale skôr tak všeobecnejšie...
teraz mám obyčajné ešte pôvodné (od kúpy) a nie žeby som nebol spokojný zo začiatku ale po roku jazdenia a 900 km asi cítim rozdiel...v dosť prudkom a krátkom kopci po hline/štrku/koreňoch sa predné doštičky len kĺžu po ráfiku a ja stále idem dopredu aj pri zmene ťažiska a poriadnom ťahaní za lanká pri klasických jazdách kde niesú nejaké extrémy mi stačia aj tie ktoré mám ale tak keď sem-tam potrebujem zísť nejakým lesom a extrémnym kopčekom tak by sa hodili aj lepšie a predsalen chcem mať istotu v brzdách
počul som aj o gélových doštičkách - nemáte s nimi skúsenosti ?
- požiadavky: aby netrúbili ako slon pri mokrom/vlhkom ráme, dobré brzdenie samozrejme, podľa možnosti aj dlhšia životnosť

ďakujem vopred za rady

2009 verzia TOHTO biku
04.02.2012 - 16:10:03
00
1 ak chces aby ti to vyborne brzdilo , vymen cele brzdove celuste..
2 ak chces aby ti to dobre brzdilo, pozri nejake cyklo a pytaj sa na 3zmesove BBB gumicky
http://www.mojekolo.cz/9665-bbb-brzdove-spalky-bbs-16t-tristop-4ks
04.02.2012 - 16:21:27
00
3zmesové bbb som dal aj ja manželke na bike a je to fajn. brzdia fajnovo a nepískajú.
04.02.2012 - 17:09:20
00
Štyri roky som jazdil V-Brake a najlepší účinok a výdrž malo toto: http://www.suncycle.sk/sk/produkt/mtb-spalky-baradine-4ks/390

Jazdil som aj trojzmesové BBB s porovnatelným brzdným účinkom ale dosť slabou výdržou
...ale myslím, že dosť záleží aj na tom, na akých brzdách je to nahodené ;)
04.02.2012 - 17:14:37
00
zatiaľ ďakujem pekne za rady, popozerám sa tu v meste po nejakých na jar keď bude tovaru viac...

a ešte "pár" otázok by som mal :$
- nemože sa nejako poškodiť samotná brzda (to, čo drží tie doštičky - napr. tá šrúba) ak sa tam dajú nejaké lepšie (alebo veľa lepšie) doštičky ? pri vytváranom tlaku na tie mechanizmy a pod.
- KAŽDÉ doštičky sedia do KAŽDÝCH brźd ? lebo naposledy ma v obchode žiadal aby som mu doniesol tie staré opotrebované doštičky aby mi vedel dať nové ale zdá sa mi to blbosť keby som napr. kupoval cez internet
- oplatí sa vôbec naťahovať lanko brzdy viac ako 1x alebo poprípadne aj ten 1x ? svedčí to už o nejakom opotrebovaní a či by už nebolo lepšie aj lanko aj doštičky v tom prípade vymeniť
- nepoznáte nejaký jednoduchší videonávod alebo len obrázkový návod na výmenu laniek ?...pravdepodobne za to v obchode budú pýtať toľko, koľko za tie lanká a tak ak sa to dá tak by som si to vymenil aj sám a hodilo by sa mi to aj na výjazdy v prípade pretrhnutia
- a tiež k tým lankám - treba vyberať nejako podľa dĺžky alebo podľa typu brźd alebo sedí každé v každom ?

ďakujem
04.02.2012 - 19:36:56
00
pohladaj a citaj..ziadna veda...posuvanie lanka je sposobene zbrzdenim spalkov.. da sa dotiahnut skrutkou na packe...
http://www.ivelo.cz/servis-tipy-rady/domaci-servis-kol/?cast=brzdy
04.02.2012 - 19:44:04
00
áno tú skrutku poznám ale myslel som klasicky cez tie sťahovacie šrúby pri čeľustiach (aspoň myslím že sa to tak volá) - ale každopádne aj tak ďakujem

a na tie ostatné veci by si nevedel odpovedať ? trošku som sa totižto rozpísal a zhrnul všetky moje otázky tam :D

samozrejme že by sa to dalo nájsť niekde ale ja radšej osobné skúsenosti teraz hľadám a potom si to porovnám
04.02.2012 - 20:02:48
00
a nemam ti to aj cez net vymenit? mas link najdi si co potrebujes a studuj ked mas rezervy...
04.02.2012 - 20:05:23
00
na toto tam odpovede niesú ;)

- nemože sa nejako poškodiť samotná brzda (to, čo drží tie doštičky - napr. tá šrúba) ak sa tam dajú nejaké lepšie (alebo veľa lepšie) doštičky ? pri vytváranom tlaku na tie mechanizmy a pod.
- KAŽDÉ doštičky sedia do KAŽDÝCH brźd ? lebo naposledy ma v obchode žiadal aby som mu doniesol tie staré opotrebované doštičky aby mi vedel dať nové ale zdá sa mi to blbosť keby som napr. kupoval cez internet
- a tiež k tým lankám - treba vyberať nejako podľa dĺžky alebo podľa typu brźd alebo sedí každé v každom ?
04.02.2012 - 20:12:45
00
u tych lowend brzd sa moze stat hocico, aj odlomit...preto by som stavil na overene znacky,avid a shimano
su 2 typy uchytenia , na klatiku je skrutka s matkou na inbus, alebo len tycka bez matky(stara lacnejsia verzia),
04.02.2012 - 20:26:46
00
ďakujem za návody, preštudoval som si to a mám v tom jasnejšie...

a je tých špalkov (alebo doštičiek) viac druhov ? môže sa stať že kúpim a nesadne mi do mojich bŕzd ? mám vždy brať so sebou aj tie staré ?
05.02.2012 - 15:44:34
00
Existuje viac druhov brzdovych klatikov pre MTB - pre Cantiliver a pre V-Brake. Nedoporucuje sa ich medzi sebou zamienat.
05.02.2012 - 16:06:18
00
takže radšej brať so sebou aj do predajne...

a to isté platí aj pre brzdové lanká ? či tam to je podľa dĺžky nejako ?
05.02.2012 - 17:31:29
00
su brzdove predne a zadne,radiace tiez(ale su uzsie)
05.02.2012 - 17:36:42
00
a nemáte niekto skúsenosti s tými gelovými doštičkami ? oni pískajú pri mokrom prostredí/ráfikoch ?
napríklad TU
píše tam v popise že okrem mokrého prostredia ale platí to tak pre všetky ?
06.02.2012 - 14:30:41
00
keyboard_arrow_up