a to chces ako zmerat tuhost vidly? :shock:
17.05.2007 - 10:43:07
00
a to chces ako zmerat tuhost vidly? :shock:


ja niečo vykoumam. niečo ma napadlo, ale najprv to musím skúsiť, upraviť, skúsiť, upraviť, skúsiť, upraviť ..... a ked to nepôjde tak to zahodím a začnem znovu ...
17.05.2007 - 11:00:26
00
ja niečo vykoumam. niečo ma napadlo, ale najprv to musím skúsiť, upraviť, skúsiť, upraviť, skúsiť, upraviť ..... a ked to nepôjde tak to zahodím a začnem znovu ...

fijha tak to som zvedavy co z toho vyjde...daj vediet potom.
mimochodom k teme-uz som spominal,ze som za tu Relevation? :)
17.05.2007 - 11:32:14
00
Ak dokazes tuho upnut vidlu vodorovne za krk, potom ju so zalozenym upinakom a vymedzovacou oskou na patkach zatazit zavazim v osi vidly (priehyb) aj mimo nej (krut) a merat priehyb strojarskym dotykovym mikrometrom, tak sa da tuhost urcit (Nm). Zda sa to jednoduche, ale treba mat potrebnu vybavu.
17.05.2007 - 11:38:17
00
niečo na podobnom príncipe, len to treba vymyslieť tak aby si to dokázal každý zostrojiť v priebehu pár minút doma bez veľkých nákladov.

toto bude slúžiť len na orientáciu, nie na strojové meranie.
budem spokojný ak bude vydieť rozdiel medzi modelmy a predpokladaný výsledok nebudú Nm ale uhol na ktorý sa dostaneš pri určitom tlaku ....

ked to budem mať pripravené tak sa spojím cez SS s niektorími a skúsime to doladiť. zatial je zbytočné o tom hovoriť, takže túto časť témy by som rád uzavrel

howg
17.05.2007 - 12:14:20
00
2roman: Videl si uz graf lyrika? ;) Mam ten graf doma, chodi tak ako talas + ma 2cm zdvihu viac a co je hlavne, pevnu osu+lo/hi speed kompresiu-cize si progresivitu a celkove nastavenie vyladis uplne podla seba:) Inak je vazne vely rozdiel medzi PIKE a Talasom-pevna os spravi vela, a to niesom nejaka tazka vaha. Jednoducho to je citit a tiez vidla s pevnou vydrzi dlhsie bez vole. PS: pochybujem zeby vacsina ludi citila nuansy ukazovane v grafoch...cize tych par Nm hore dole Pike Vs Talas malokto pociti. Pevnu os vsetci:)
18.05.2007 - 10:41:04
00
tak ho uverejni ale v grafoch, doma ti je k ničomu :lol:
zatial mám na Lirika 120 a 150mm zdvih, ale žial ja ich nemôžem uverejniť (niesu moje) :oops:
150 sa približuje k Talasovi ale počiatočný nárast sily ide mierne stmšie. Na druhej strane ked sa dostaneš nad 420N/40mm tak sa pekne sploští a dokáže mu konkurovať len Specialized dvojkorunka...
120 sa nepribližuje priebehom ani náhodou model 2005? možno

myslím si že rozdiel v tuhosti vidly rozozná každy, kto môže porovnať a osedlať viac vidiel, samozrejme nesmú chýbať skúsenosti.
Porovnávať 32mm nohy rychloupinák vs pevná os, tam je výťaz jasný ... no comment.
skôr by ma zaujímalo 30mm nohy pevná os vs. 32mm nohy rychloupinák

neviem či sa na svoju váhu sťažuješ, alebo chváliš, ale ja vážim 65kg a 30mm nohy by som nechcel. čakám kým pošlem do stratena LX náboj a prerobím ho na pevnú os. U milana som to skúšal ... neuveritelné.
18.05.2007 - 12:56:15
00
Konstatujem, je to okolo 70kg...ten lyrik mam tiez nie moj graf(od Mloka) a preto ho nemozem zverejnit. Inak lyrika na 150 som este nevidel, taky sa nevyraba. Mozno jedine stoceny uturn, ale to je pruzina. Ja mam graf soloairu:)

Myslim 30mm s pevnou osou je tuhsie ako 32mm upinak. Aspon co mozem porovnat, kamarat ma Psylo WC bud s 28mm alebo 30mm nohami a Tullio pevnou osou a je to na pocudovanie celkom tuhe. Urcite tuhsie ako povedzme MX comp, r7, tora:)
18.05.2007 - 13:57:25
00
krížové väzby fungujú :shock: (mlok, Milan ..)
mám to označené ako 152 lyrik takže predpokladám, že to bude reálny zdvih 160-tky ale ktorý konkrétny typ neviem. Podla priebehu by to mohlo byť aj, aj je to na hranici, ale prikláňam sa na soloair.

pre kontrolu mi prezrad, akej farby je krivka, aby som vedel odkial pochádza. Aj tak by som presunul túto komunikáciu na SS prípadne na mail nakolko do temy RS vs M to naozaj nepatrí.
OK?
18.05.2007 - 14:13:36
00
nevidím najmenší dôvod, prečo by si jej nemal dať zabrať.
ved obe majú 32mm nohy a čo sa týka tuhosti predpokladám, že bude Fox tuhšia (v skrute)

vazne myslis ze sa tuhostou vyrovna pevnej ose? :shock:


Vcera sa mi dostal do ruk BIKE 5/07 (SRN), takze prikladam realne namerane vybrane tuhosti v Nm/° (pozdlzna/torzna tuhost, usporiadanie podla torznej tuhosti):

- Pace RC41 C-Type, 156/28.1;
- Marzocchi XC Retro 500, 148.8/25.6;
- Fox F100RLC, 157.2/25.2;
- Fox F100X, 157.8/25.1;
- Marzocchi Corsa SL WC, 126.9/24.2;
- R.S. Reba Team Air U-Turn, 142.1/21.9;
- Manitou R7 Super, 144.8/20.2;
- R.S. Reba WC,146.5/18.9;
---------------------------------------------------
- Manitou Nixon Platinum, 188.4/25.4;
- R.S. Pike 454 U-Turn, 186.7/24.1;
- Marzocchi XC Retro 700, 122.5/23.3;
- Pace RC 40 XCAM, 144.9/23.3;
- R.S. Pike 454 Air U-Turn, 178/22.6;
- Fox 32 Talas RLC, 174.5/22.3;
- R.S. Revelation 426 Air U-Turn, 164.6/21.9;
- Manitou Minute Platinum, 156.3/20.4.

Pre menej znalych uvadzam, ze pozdlzna tuhost ma vplyv na povolenu max. velkost kotuca, kym torzna tuhost ma vplyv na preciznost ovladania biku. Dufam, ze tymto su vyvratene/potvrdene vsetky doteraz uvedene dohady. Niektore vysledky su prekvapujuce (aj pre mna). Pevna os neznamena automaticky vyhodu torznej tuhosti :idea:.
20.05.2007 - 20:33:34
00
Ja to cislo Bike magazinu uz nejaku dobu mam,uz som tu z neho aj kdesi citoval testy bikov,super testy su tam,len skoda ze nevychadza aj anglicka verzia,moja nemcina je...vlastne nieje...
20.05.2007 - 21:51:13
00
Ja to cislo Bike magazinu uz nejaku dobu mam,uz som tu z neho aj kdesi citoval testy bikov,super testy su tam,len skoda ze nevychadza aj anglicka verzia,moja nemcina je...vlastne nieje...

Ja rovnako neviem nemecky, ale niecomu sa da porozumiet, sem-tam pomoze slovnik.
20.05.2007 - 21:59:35
00
[quote=""]krížové väzby fungujú :shock: (mlok, Milan ..)


Tak v tomhle případě ten zdroj znám :-)
A máte všichni stejný obrázek.
A k dohadům o to, zda se projeví dostatečně malé rozdíly? Ano čím níže se jde s momentem odtržení, tím výrazněji se vše projevuje.
Moment odtržení, který se z 10 kg změní na 5 kg to není rozdíl nějakých nepodstatných 5 kg, to je hodnota o 50 procent lepší a opravdu se to jízdou projeví a to výrazně.
Tohle není pro Romana on to zná řadím to pod něj a reaguju na dění ve více příspěvcích.
Takové momenty odtržení jsou velmi dobře měřitelné a není třeba tvořit celý graf. Jde to i velmi jednoduše a bez váhy.
Je třeba nejdřív ověřit tohle, samotný bike klasické geometrie zatěžuje přední kolo vahou okolo 5 kg. Každý si sám může převážit.
Kdo potom překoná bod odtržení u své vidlice pod 5 kg, tak to už je velice solidní citlivost a pozná se to velmi jednoduše.
Stačí zvednout a položit lehce přední kolo na zem. Váha samotného biku potom musí potlačit už takovýmhle zatížením vidlici do zdvihu.
Tak tohle dokáže předvést třeba takový laděný Pike s ocelovou pružinou. Jestli se najde někdo, kdo tohle předvede se svým Pikem sériovým, tak opravdu nemusí téměř o nějakém tuningu uvažovat. Téměř :-)
27.05.2007 - 11:09:26
00
keyboard_arrow_up