jj bolo pekne je to nádherná túra, ale na moje schopnosti zatiaľ jednoznačne najnáročnejšie čo som takmer-dal. Posledné 2km sme už dotlačili :$.

Prílohy:

svJurVrchol6.jpg
svJurVrchol6.jpg 192.36 KiB thumb_up0thumb_down

13.08.2013 - 10:49:26
00
Skúsil som zbúchať dáky report:
- bicykle sme požičali deň vopred v kempe v Baška Polie za 8 ečiek na deň (treky, nejaká zmes deore, alivio, acera, už mali toho za sebou dosť ale technik ich držal v dobrom stave, takže jediné čo sa dá vytknúť je odpružená sedlovka aj vidlica bez možnosti zamknúť a pre naše zadky absolútne nevyhovujúce sedlá)
- miestny nás upozorňujú že je to nebezpečné, cez deň sa dokážu skaly docela rozpáliť, treba vraj kopec vody a vyraziť na svitaní, niesme žiadny maratónci dávame si tak 50:50 že uspejeme
- deň dopredu sme si urobili prieskum - boli sme pri vstupe do národného parku Biokovo,
- známy ubytovaný v Tučepi nás motivuje - pozýva na pivo - ako to dáme :)
- ráno 4:30 budíček... :( na mňa proste privčas!!! pobalené mám 3.5l vody, 2pivá, sváču, raňajky, keksy a hroznový cukor
- o 5:00 vyrážame dvaja, ženy a deti spia,
- postupujeme po hlavnej cez Promajnu a Krvavicu do Makarskej (bola ešte docela tma a požičané bicykle sú až na pár odraziek neosvetlené)
- na konci Makarskej odbočujeme do ľava na cestu 512, tu niekde začína cca 31km takmer neprerušené dlhé stúpanie :(
- kúsok za križovatkou nám značka oznamuje, že vstup do parku je 8km ďaleko, parťák zosadá a nastavuje sedlo (našťastie sme k bicyklom dostali slušný repair balíček :))
- zablúdiť nieje kde, postupuje sa stále po ceste 512 až k vstupu do parku...
- je 6:10, v cca 360mnm začína park, na cyklovýstup nastupuje aj niekoľko ďalších "pretekárov" :) kupujeme lístky 20kn/osoba na bicykli (40kn osoba v aute), podľa tabule máme pred sebou ešte 23,5km, raňajky, pivko a ide sa na to :)
- o 6:30 vyrážame, prvé kilometre idú dobre, slnko je stále za horami, stúpanie rovnomerné, zachovalá asfaltová cesta je široká, autá ktoré občas prechádzajú sa opatrne obídu
- cestou stretávame skupinku troch českých kolegov :)
- o 7:30 za hodinu prejdených cca 7,5km sme cca v 890mnm, od štartu padol už liter vody a jeden pivec, našťastie je tu reštika (posledná!!! ďalšiu vodu nájdete až vo vodárničke pod vrcholom)
- v reštike si za smiešnych 60kun doprajeme po pive + 0,7l minerálky na doplnenie vody :(, výhľad je nádherný vidno brač, hvar, peliešac aj korčulu, pri reštike sú kone, ktoré sa dajú prenajať (na hodinu tuším 400kun?)
- (pokiaľ ma pamäť neklamala, mali sme sa práve dostať na "náhornú plošinu" ktorá nás mala miernym stúpaním dostať až pod vrchol), ale KLAMALA :(, pomerne ostré stúpanie pokračovalo ďalších 5km až do cca 1300mnm!!! slnko už k docela silno pražilo - priznám, že ma to tak prekvapilo, že som sa pohrával s myšlienkou otočiť bike... niekde v týchto miestach nás obiehal slovák, ktorý vyšiel od vstupu pol hodiny za nami, od reštiky je už cesta užšia, autá sa už tak ľahko neobijdu a často musia cúvať na širšie miesta na ceste aby sa obišli
- cca 13km v cca 1300mnm konečne začína "náhorná plošina" s miernejším stúpaním a občasným jemným klesaním, kilometre začínajú ubiehať rýchlejšie, opäť naberám istotu že to dáme :), konečne sa môžeme kochať krajinou :), miestami sa pasú kone, sú tu kamenné domčeky, v miestach medzi zvlnenými vrcholkami sú políčka zo zeleninou (áno, v "jamách" medzi vrcholkami z ktorých nemá ako odtiesť voda niekto pestuje zeleninu!!! bez prístupu cestou ba dokonca len viditeľným chodníčkom, proste si niekto dá tu námahu to tam pomedzi tie balvany zniesť/vyniesť kľudne aj 50 výškových metrov), domácich ale nevidno
- cca 18km po 4-5km končí pohodový úsek a opäť začína prudšie stúpanie, navyše slnko už je vysoko a voda sa rýchlo míňa... čo vypijem to je do minúty na tričku :), obieha nás jeden s trojice čechov
- cca 20km (3,5km od vrchola) mam toho vyše hlavy, chcem sa vrátiť :), vody už moc nezostalo a zbytok je teplý jak ... ehm ... v diaľke vidím hádam posledný náznak tieňa, pri ceste rastie pár stromov, hovorím si že skúsim aspoň tam,
- v tieni moc chladnejšie nieje ale aspoň slnko nepraží, sadnem na kraj cesty čosi pojem vypijem, 5minút predýcham a šlapeme ďalej, kolega je na tom o čosi lepšie
- cca 21km (2km od vrchola) vidíme vodáreň s pitnou vodou! je už príšerne teplo, vodou sa chladíme zvonku aj z vbnútra, chvíľu posedíme, máme už toho ale naozaj dosť a pri pohľade na slnkom zaliate serpentíny posledného stúpania rezignujeme a ...
- posledné 2km tlačíme :(, cestou stretáme slováka ktorý nás obiehal na pol ceste, zdravíme sa a tlačíme ďalej
- vrchol - je 10:30 sme v 1762mnm, na vrchole sa ale nálada razom mení, otváram "VRCHOLOVÉ PIVO", pofotíme, pokecáme, stretáme sa s 5timi slovákmi čo došli autami (áno na vrchole bolo celkom asi 11-12 ľúdí a z toho minimálne 7mi slováci!!!), prebytočnú vodu nechávame čechom
- cesta naspäť už bola pohodička... čakalo nás 30km klesanie :) vo vodárni sme dobrali vodu, konečne sme si vychutnali krásnu krajinu a výhľady, pod vrcholom stretáme dva autobusy!!! uff... češi sú už tiež len kilometer od cieľa.
- po výjazde z parku odbočujeme do Podgory a ďalej na sľúbené pivo :)
- cesta z Tučepi už mala prebiehať bez problémov, ale neprebiehala... posledná a riadna kríza nás zastihla pri jemnom stúpaní smerom z Makarskej na Krvavicu, cca 3km dlhý kopček s prevýšením max 100metrov nás v závere docela dostal. bolo cca 14:00, v tieni 37, na slnku a na rozpálenom asfalte bolo teplo doslova neznesiteľné... navyše vodu som si nechal v držiaku - bola horúca ako ... ehm :), takže kúsok pred vrcholom stúpania medzi Makarskou a Krvavicou následovala nečakaná 10min prestávka v tieni riedkych stromov... ďalej sme už žiadne ďalšie stúpanie neriskovali, spustili sme sa cez Krvavicu ďalej sme odbočili do Promajny k moru do najbližšej krčmy, tu následovala pol hodinka pauzy, zasyčalo pol litra minerálky a zbytok cesty (2km) sme už prešli po rovinke popri pobrežiu...

taaaak a je hotovo, výlet sme šťastne prežili :)
13.08.2013 - 15:04:20
03
Ake auto mali ti Slovaci, co tam prisli ? Resp. v aky datum ste tam boli ?
13.08.2013 - 15:26:25
00
heskyy :) tiez asi skoncim niekde tam poblizko tak ak sa budu dat zohant biky pojdem hore ;)
13.08.2013 - 15:28:05
00
Keď som si ho s pasiou vytiahol z chladiacej taštičky, so zmrazenou kapsulou a s charakteristickým zasyčaním otvoril, všetci na vrchole ma znenávideli. 8)
O možnosti tankovania vody vo vodárničke som nevedel. Je to voľne prístupné? Keď som tam bol, bola zavretá.

Prílohy:

Komentár súboru: posledné 2 km s vrcholovým pivom
DSCF3774.jpg
DSCF3774.jpg 112.9 KiB thumb_up0thumb_down

13.08.2013 - 15:35:35
00
voda sa da este doplnit tu http://lnk.sk/arz a za lacnejsi peniaz ako v restike v sedle :-) a potom este tu http://lnk.sk/ar3 len toto bolo min rok zavrete... a este samozrejme od vcelara nejaka ta medovina :-D
minuly rok, ked som bol na cestaku, tak som bral len dve flase vody, kedze sa da dokupit cestou a hlavne je troska aj chladnejsia :-) ale samozrejme vody nikdy nie je dost :-)
13.08.2013 - 16:27:49
00
patooo: presne auto ti nepoviem, pozeral som inym smerom :) jedny mali ZA, druhy boli odinakial... hore sme boli v stredu 7.8.2013 cca o 10:30-11:00, si tam bol tiez? ci?

capulo: urcite chod, doporucujem :), len to chce pripravu (vybrat sa na obed s litrom vody je samovrazda... miestny nas varovali ze tam cca pred 3tyzdnami zomreli dvaja turisti, aj ked presny dovot neviem...)

boris.ko: ja som mal Gambaaaca, bol sice teply, ale aj tak zacical :D, jj vo vodarni sa da je pitna a je free :), je tam taka mala pumpicka, voda ide pomaly ale ide a hlavne je osviezujuco studena (po odpusteni horucej z trubiek)

Dzuch-Ban: ufff no neviem, taku moznost sme vedla cesty nikde nevideli... jedine ze by dalej v tych kamennych domcekoch? inac na tej mape toho moc nevidiet...
13.08.2013 - 17:07:56
01
Ja som mal v drziaku 1,5 l. a bolo málo. Cestou späť som išiel po strkovej ceste do ľava, potom som sa napojil na hlavnú cestu okolo parku a cez ten tunel nad vstupom dole. Spolu 160 km a 2800vm.
Príloha:
Fotografia0145.jpg
Fotografia0145.jpg 426.19 KiB thumb_up0thumb_down


Príloha:
Fotografia0181.jpg
Fotografia0181.jpg 294.43 KiB thumb_up0thumb_down

13.08.2013 - 17:14:21
00
celkova dlzka bola cca 85km, celkove prevysenie 2400 - 2500m (presne neviem, google earth/map mi nechce dovolit cestu cez vstup do parku a stale tam vklada svoju cestu okolo...)

inac ak som hodnotil spotrebu vody behom tury - tj. medzi 05:00-14:00
- nabalene: +3,5l vody, +2piva
- kupene: +0,7l mineralky + 1pivo v biokove v restike
- "vyhra" +1 pivo v tucepi
- +0,5l mineralky v podgore
- cosi som nechal cechom, cosi dotankoval vo vodarnicke, cosi som vylial (ta prehriata voda na konci tury)
================================================
cca 4l vody, 2l piva,
tj celkom spotreba kvapalin 6l (vypustil som 2-3 deci ;))
13.08.2013 - 17:15:31
00
boris.ko: inac to pivecko s tymi serpentinami - parada :)
vagimir: pekne foto, mas ich viac? ja som zo sebou netahal ani velky fotak ani stativ, hambim sa ale foto je z mobilu :)
13.08.2013 - 17:19:19
00
https://picasaweb.google.com/m/viewer?hl=sk#album/111587033564872015636/5911602350641066289
Neviem ci to pôjde. Fotené tiež len mob.
13.08.2013 - 18:24:26
00
janooo nezobralo mi to tak, ako som chcel, skusim este raz... prve miesto je vo vyske 1225 mnm na vyhliadke ravna vlaska, hned vedla cesty http://goo.gl/maps/tR215 daju sa tam kupir suveniry + sa tam dozvies o historii prirodneho parku... je tam stale nejaky zamestnanec parku... to druhe miesto je tu http://goo.gl/maps/dElbg je to tiez pri ceste, vola sa to pod javorom a maju tam viacmenej miestne speciality, je to uz na tej tebou spominanej planine vo vyske cez 1300 mnm
13.08.2013 - 21:14:59
00
Dzuch-Ban: tak teraz si ma dostal,
- tu vyhliadku samozrejme poznam isli sme okolo nej, cestou hore tam bolo mrtvo a ani nas nenapadlo ze je to cosi viac ako "kamenna historicka pamiatka", cestou dole sme sa tam na chvilu zastavili, len na vyhliadku bol tam vtedy kopec ludi (5-6 zaparkovanych aut okolo). opet som to bral len ako pekny vyhliadkovy bod...
- kuča "pod Javorom" nam akosi usla... vobec si na nu nespominam
dik za rady, pri dalsej dovolenke na makarsku sa tam chystam zas, uz to neobijdem :)
13.08.2013 - 21:41:37
00
My sme boli 6.8, takze nic :)

inak tych nastupanych trosku uber ... zacinac na 5m koncis v 1730 ( +- ), tych dalsich 700-800 mi tam nejak nesedi :)
13.08.2013 - 22:03:58
00
2400metrov mi vyhodil google earth cez KML subor z google maps, priznam aj mne sa to zdalo moc, potom som si to presiel:
- isli sme z baska polia z dola z kempu... len stupanie hore na kruhac je 60metrov, zijdes dole a dalsich 60m ides na krvavicu, potom klesnes v makarskej na 30 a opet sa prehupnes cez kopcek zo stupanim cca 30-40metrov klesnes na koniec makarskej a konecne zacina hlavne stupanie... tj len priblizovacka k stupaniu je 150metrov hore dole.
- naspet to bolo este o cosi viac - isli sme az s podgory, do tucepi +- v pohode ale z tucepi (boli sme na plazi) do makarskej ides 60metrov dohora, spet teda ratam +230m,
- aj na hlavnom stupani su obcasne mierne stupania a klesania, myslim ze nic neprezeniem ak budem ratat 50-75m smerom tam a rovnako aj smerom spet
- 150+230+150+1760 = 2290m tych cca 100-200metrov navyse co vygeneroval google earth mi djako nesedi ;)
13.08.2013 - 22:33:14
00
keyboard_arrow_up