Spomeniem len jednu, i ked nesuvisi s Malymi Karpatmi, aby som nelezal niekomu v zaludku... :)
Syslovske polia... malo sa tam dat i bikovat a pravda je taka, ze zakaz vstupu nielen pre bikerov, ale este aj turisti museli prelozit jestvujucu turistku trasu, ktora tam bola dlhe roky... Ale z Rakuska a Madarskja tam vedu ( na Trojmedzie ) nielen turisticke znacky, ale ja cyklo z Rajky... Len zo Slovenska nic, turisticka hranica ide doslova po hranici a cast dokonca cez Madarsko... Toto je na tom chore...
A navyse sa tam premavaju polovnici na terenakoch ako doma...
Takze zakazy pre jednych volno pre druhych....
A takto by dopadla i Vydrica...:(
12.11.2013 - 16:52:23
00
Hmm, tak zrovna rezervacia dropov by som povedal, ze je trochu vynimocna, ale co sa tyka tejto oblasti, tak neviem co vsetko za tym je. Ale v okoli BA mame vela rezervacii, Strmina, Maly Javornik, Pajstun, Zlata Studnicka, nad Senkarkou, Svatojurske hradisko, Rosslerov lom, Fialkova dolina, Devinska lesostep (cha, tam nic nie je), Devinska kobyla, Sandberg, Stokeravks vapenka, Hrabiny, Chorvatske rameno, Jarovska bazantnica, Pansky diel, Gajc, Kopacsky ostrov, Polovnicky les, Bajdel, Topolove hony, Sursky kanal, priamo BA mame Horsky park, Borik, Borovicovy lesik .. no, ale myslim, ze na to kazdy kasle a zelene vsade ubuda :(
12.11.2013 - 17:02:36
00
lto:
mas pravdu, a skus sa pozriet, v ktorych tebou vymenovanych rezervaciach sa da legalne bikovat...? Napoveda je: O ...:(
12.11.2013 - 17:06:33
00
Myslim, ze cez niektore prechadza aj cyklocesta (turstickych je viac). Ale asi viem, kam mieris. No, asi zajtra to pojdem pozriet :D
12.11.2013 - 17:12:55
00
Viac info v clanku nizsie, ale pokial viem volny pohyb cyklistov apod. ma ostat zachovany...

http://bratislava.sme.sk/c/6967156/z-bratislavskej-vydrice-moze-byt-mestska-rezervacia.html
12.11.2013 - 17:37:45
00
MPava:
Toto je len navrh, ale realita bude niekde inde... To je problem.. Inak ak by to vsetko, co je tam napisane bolo pravdou, tak vobec nemusia vyhlasit rezervaciu, lebo vsetky tie vynimky zo zakona vlastne neguju 5. stupen ochrany, takze je to uplne zbytocne... Zakaz rubania lesov, ci zakaz polovnictva sa da riesit i jednoduchsie a je aj ucinnejsia kontrola...
12.11.2013 - 17:43:08
00
ja to vidím tak,že úprimná snaha Broz-u chrániť danú oblasť by do dôsledku priniesla to,že bicykle tam nepatria.kedže v rezervácií sa nemôže jazdiť.Na druhej strane stačí keď lesopark bude zas lesoparkom a nie len podla názvu.potom by sa tu ťažilo o 70 perc. menej dreva.
12.11.2013 - 19:32:43
00
Z mojho pohladu su tri riesenia... jedno zle, jedno lepsie a jedno skoro idealne.

1. Sucastny stav sa nezmeni, tj rezervacia nebude, MLBA budu tazit kubiky dreva ako doteraz.
minusy: znicene lesy, strata rekreacneho charakteru, bikovanie bez estetickeho zazitku co je zaklad endura, buducnost lesov vazne ohrozena, nicenie trailov/vratane novovybudovanych/novovyznacenych trailov mechanizmami, moznost ze buduce vedenie MLBA nebude ustretove, zvysenie tazby dreva, polovanie na trailoch, slabsia ochrana uzemia (npr 4kolky)... atd atd
plusy: moznost stavat traily (v obmedzenom rozsahu), minimalne problemy s ochranarmi, ustretovy pristup zo strany MLBA

2. Vyhlasi sa rezervacia
minusy: pravdepodobne minimalizovana moznost stavat traily na uzemi rezervacie (pozor nie je to velka cast uzemia), mozne spory s ochranarmi, naplnanie noriem tazby sa dotkne ineho uzemia.
plusy: zachovaly les na uzemi rezervacie, ziadne mechanizmi, ziadne polovacky na uzemi, esteticky charakter, existujuce traily tam ostanu, pohyb po rezervacii mozny ostane, istota dlhodobeho stavu ze o 10-20 rokov stale bude pri BA les ako si ho pamatame teraz...

3. Minimalizacia tazby na uzemi spravovanom MLBA - mesto, mestke casti alebo zupa by prispievali na cinnost Mestkych lesov, ti by neboli nuteni robit vyrub v tak masovom stave ako to je teraz.
minusy: rozpocet mesta by prisiel o cast prijmov z tazby a zaroven by bol vystaveny vydavkom na prispevok MLBA, moznost ze nove vedenie mesta by tento prispevok opat zrusilo, tj neistota dlhodobeho stavu, polovanie nadalej, slabsia ochrana uzemia.
plusy: zachovaly les, moznost budovat traily, estetickost lesa, ziadne tazke mechanizmi, mozny pohyb po lese, minimalizoavne zasahy MLBA (ich ulohou by bolo spravovat Lesopark, nie vytvarat zisk z hospodarskych lesov), lesy by opat ziskali charakter rekreacnych lesov, ktore teraz proste nesplnaju.

Z mojho pohladu 3-ka je idealne riesenie. V Sucastnosti pri zadlzenosti mesta, vedeni mesta nie je politicka vola presadit moznost cislo 3. Prave naopak. A z dlhodobehi pohladu to nevidim realne Bohuzial. Aj ked tlaky sa zvysuju, sila penazi je stale vacsia. Z tohoto pohladu si myslim, ze v sucasnom stave je mat rezervaciu na uzemi aj s minusmi, ze dalsia vystavba trailov (len na uzemi rezervacie!) bude minimalizovana je nadradene niceniu lesov. Je to dlhodobejsi pohlad na vec. Buducnost a udrzatelnost je viac ako sucastny komfort a iste obmedzenia. Preto ja osobne som za rezervaciu. Ak by tu bola realna sanca a realne tlaky, aby sa tazba minimalizovala ako spominam v bode 3, tak by som za rezervaciu nebol.
13.11.2013 - 10:02:59
00
Syndi:
Realna sanca, aby sa tam netazilo praveze teraz je.. Je to len politicka hra toto cele.. Preto si treba zachovat len zdravy rozum...
Urcite nie prirodna rezervacia, lebo ako si spravne napisal, ze sa tu obmedzi napriklad vystavba dalsich trailov, okrem ineho je mozne, ze by sa zrusili niektore uz legalne cyklotrasy, ci moznost konania roznych sportovych podujati, ktore prechadzaju tymto uzemim... Staci len, ze sa ide celkom nejasne riesit novelizacia zakona o ochrane prirody, kde sa davaju dost velke pravomoci vlastnikom lesa a ochranarom... Takze idealny stav je, nezriadit prirodnu rezervaciu a plus minus sa drzat toho bodu 3, ako pises...
13.11.2013 - 10:15:03
00
4. podpalit budovu mestskych lesov a problem tazby v lesoparku bude na cas porieseny :lol:
13.11.2013 - 10:31:49
00
Laco, vy ste v podstate zastupca politickeho spektra v tejto diskusii. Otazka je aka je naozaj realna sanca ze sa nieco realne urobi v rozmadzi povedzme do 1 roka? Lebo naozaj ja ako obyvatel BA Nove mesto, obcan BA zupy, biker nemam ani najmensie presvedcenie, ze tu ta politicka vola nieco zmenit naozaj je. Co ak tento stav potrva dalsie 3roky? Ten sucasny stav je neakceptovatelny a to nie som zaryty ochranar. Ale uprimne mraz mi beha po chrbte, ked vidim ako sa s tymi lesmi zaobchadza... Ak mame cakat dalsie 3 roky lebo nejaky politik nieco slubuje (ale realne to je na jeho to do liste s priority low) tak som radsej za obmedzenie mojich aktivit na danom uzemi a ochranu prirodneho bohatstva.... Doteraz tu nebol ani nijaky slub, uz vobec nie diskusia, totalne nie ziadne ponuknute riesenia.
13.11.2013 - 10:40:12
00
Z uvedenych moznosti 1, 2 a 3 sa mi stale pozdava najviac moznost 2, pretoze moznost 3 sa moze zmenit z mesiaca na mesiac (staci, ked si mestski poslanci povedia, ze treba zalatat dieru v rozpocte).
13.11.2013 - 10:43:47
00
rezervácia aj za cenu žeby sa tam nedalo bajkovať, chcem aby aj moje deti a ich deti a ich deti mali les a prírodu k dispozícii
13.11.2013 - 10:45:13
00
Myslim, ze najrozumnejsie je dnes prist do tej Zrkadlovej sieni ..
13.11.2013 - 10:54:43
00
Lapaloma.....ja chcem bikovat aspon tak ako doteraz a chcem aby bol les zachovaly aj pre ostatne generacie. Podla mna aj taka moznost existuje..alebo sa mylim?... Zeby to bikovanie tak nicilo les viac ako prehnana tazba dreva...az sa mi verit nechce..
13.11.2013 - 15:05:46
02
keyboard_arrow_up