aj byty budú aj banány,grepy budú...
17.11.2013 - 22:31:18
00
Napriek tomu, že sa jedná o navrhovaný 5. stupeň ochrany bude aj naďalej zachovaný voľný pohyb turistov, cyklistov, hubárov, bežkárov apod. Taktiež budú udržiavané turistické chodníky a cyklotrasy, ako aj oddychové miesta ako Malý Slavín, či Pánova lúka. Jediné čo z lesa zmizne budú drevorubači, ťažobné mechanizmy, poľovníci a autá.

Myslím si, že sa pod to ochranári a signatári návrhu rezervácie bez problémov podpíšu.
Problém je to, že nie oni, ani mestský poslanci nebudú schvaľovať štatút navrhovanej rezervácie. To budú úradníci. Nik nezaručí, že výnimky schvália tak ako je navrhované.
Ak sa raz rezervácia schváli, v prípade problémov sa bude ťažko meniť daný stav. Ochranári a aj mestskí poslanci na to nebudú mať vplyv
17.11.2013 - 22:32:45
00
načo máme zákony ktoré umožnujú plnú ***** výnimiek negujúce samotný zákon..banánistan táto nechcená republika.
17.11.2013 - 22:39:10
01
Sice to priamo nesuvisi s Vydricou, ale suvisi to s rezervaciou kusok opodial (Strmina), tak sa teda laicky pytam tu, ci sa niekto vie vyjadrit. V sobotu som videl, ze v prirodnej rezervacii Strmina lesaci evidentne tazia, lebo z nej vyvazaju von velke napilene stromy a na ich ulozenie pred odvozom pouzivaju areal kamenolomu, kde su celkom dobre skryte pred zrakmi okoloiducich. Inak povedane - nebyt pasu blata krizom cez asfaltku veducu na Kosariska, tak clovek ani nezisti, ze sa tam tazi. Moze sa tazit v takejto rezervacii? Podotykam, ze som nesiel pozriet kde konkretne vyrub robia, ale hned vedla cesty je tabulka "Prirodna rezervacia" a drevo zviezli niekde spoza nej...
18.11.2013 - 12:36:33
00
Po lampou je najväčšia tma...
18.11.2013 - 12:38:12
00
To su asi tie vynimky v zakone, ked je vyrub mozny aj v rezervacii, ked existuje "vyssi zaujem".
18.11.2013 - 13:04:41
00
Nemohlo by byt riesenim napr. to, ze sa najprv v tomto uzemi schvalia a vyznacia 1 -2 cyklocesty a az potom sa vytvori rezervacia (ktora akceptuje sucasny/buduci stav)? Ved ked su uz cyklocesty dane, vynimky netreba. Cyklisti mozu prechadzat, a vsetko moze zit aj bez vynimiek. Lebo co sa dnes slubi, to nik nesplni. V takomto slede udalosti su uz ine paky, ked sa v 5. stupni musia strpiet cyklocesty. A uvedomeli cyklisti s tym nebudu mat problem.
18.11.2013 - 17:34:45
00
Co je lesna cesta, alebo ucelova komunikacia v lese definuje jasne STN 73 6108. Neviem o ziadnej pravnej norme podla ktorej musi byt lesna cesta zakreslena v mape lesnych ciest NLC. Ak taka existuje, hodte sem prosim link. Vdaka.

Mas niekde v tomto zakone napisane, ze pojem lesna cesta upravuje nejaka norma ? Tam nic take nie je a neexistuje ziadny pravny stav, ktory by upravoval zakon, ktory nedefinuje sam v sebe alebo odkazom pojem lesna cesta. Ak by si siel na sud riesit lesnu cestu, tak ma rovnaku vahu /ak nie vacsiu/ skutkovy stav /teda napr. NLC/ ako nejaka norma. Ja viem, ze onehda sa na to vrhlo plno pravnikov a vystrachali tuto STN, ale .. to je len ich zbozne prianie. Realita taka nie je. Pokial nemas jasne napisane , nemas ziadne sudna pojednavanie, nemas ziadne vyhlasenie z Najvyssieho sudu, alebo Ustavneho sudu, tak si mozes akurat tocit palcom v pohariku. Zakon je jednoduchy a dohladatelny, normy su jasne, ale pravne finty, to je to, co je podstatne :)
18.11.2013 - 17:54:39
00
Sice to priamo nesuvisi s Vydricou, ale suvisi to s rezervaciou kusok opodial (Strmina), tak sa teda laicky pytam tu, ci sa niekto vie vyjadrit. V sobotu som videl, ze v prirodnej rezervacii Strmina lesaci evidentne tazia, lebo z nej vyvazaju von velke napilene stromy a na ich ulozenie pred odvozom pouzivaju areal kamenolomu, kde su celkom dobre skryte pred zrakmi okoloiducich. Inak povedane - nebyt pasu blata krizom cez asfaltku veducu na Kosariska, tak clovek ani nezisti, ze sa tam tazi. Moze sa tazit v takejto rezervacii? Podotykam, ze som nesiel pozriet kde konkretne vyrub robia, ale hned vedla cesty je tabulka "Prirodna rezervacia" a drevo zviezli niekde spoza nej...


Hranica rezervacie je znacena 2 cervenymi vodorovnymi pruzkami na stromoch. Ak tazili vo vnutri tohto miesta, okamzite je potrebne podat trestne oznamenie. Ak ho nepodas ty, daj mi vediet kde a mozno si najdem cas a urobim to ja. Urcite ziadnu vynimku nemaju. Je potrebna fotodokumentacia a svedkovia.
18.11.2013 - 17:57:13
02
Mas niekde v tomto zakone napisane, ze pojem lesna cesta upravuje nejaka norma ?


lto, zrejme si si ten zákon zle pozrel, pretože priamo v ňom sa nachádza odvolávka na príslušnú normu:

d) jazdiť alebo stáť motorovým vozidlom, skútrom, motorovou trojkolkou alebo štvorkolkou mimo vyznačených miest a jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty45a) alebo vyznačenej trasy,

45a) STN 73 6108 Lesná dopravná sieť.
18.11.2013 - 18:09:41
00
Nemohlo by byt riesenim napr. to, ze sa najprv v tomto uzemi schvalia a vyznacia 1 -2 cyklocesty a az potom sa vytvori rezervacia (ktora akceptuje sucasny/buduci stav)? Ved ked su uz cyklocesty dane, vynimky netreba. Cyklisti mozu prechadzat, a vsetko moze zit aj bez vynimiek. Lebo co sa dnes slubi, to nik nesplni. V takomto slede udalosti su uz ine paky, ked sa v 5. stupni musia strpiet cyklocesty. A uvedomeli cyklisti s tym nebudu mat problem.


Ja to zhrniem:
a) rezervacia ma vraj sluzit na to, aby priroda mala klud a navrh na rezervaciu 5 ochranneho stupna pre meandre Vydrice (tj naozaj ziadny vstup) bol odmietnuty ochranarmi z dovodu, ze napr. vedla je zvaznica a bolo by to na figu. Realita je taka, ze v ich navrhovanej rezervacii budu mat ludia rovnaky pohyb ako teraz a cyklisti tam maju cyklotrasu po zvaznici. Cize realny vyznam a zmysel 0 bodov.
b) vybavovanie rezervacii moze trvat este dalsich mnoho rokov, pricom bezzasahove uzemi moze byt schvalene velmi rychlo. Z hladiska ochrany by som bral tento variat, pricom o rezervacii mozme diskutovat dalej.
c) peniaze .. magistrat sa zivi peniazmi z predaja dreva, z rezervacie by "mohli" mat prachy od statu. Za bezzasahove uzemie nedostanu nic.
d) v navrhoch na rezervaciu sa nehovori nic o cyklistoch a vsetko co s tym suvisi sa akosi na to "zabudlo" .. veci sa vraj budu riesit vynimkami, ktore neexistuju a zatial ziaden navrh nie je. Cyklotrasy, ktore tadial vedu, boli schvalene a vyznacene len teraz nedavno 1-2 mesiace, rezervacia sa riesi dlhsie. Dalsie cyklotrasy sa schvalovat nebudu.
e) cyklisti vadia v prvom rade polovnikom, navrh rezervacie elegantne riesi pre nich tento problem, vykon polovneho prava sa da cez vynimky poriesit aj tuna mimo vyhlasku myslim, celkom lahko.

Co nechapem je, preco ludia nedokazu povstat a povedat : "chcem lesopark na tomto a tomto uzemi. Chcem aby tu netazili a nenicili les, len v urcitom dovodnom rozsahu pricom sa bude dbat na stav lesnych ciest ( Co je aj predmetom zakona. Udrziavat cesty) Nechcem aby v lesoparku sa strielalo a polovalo a uz vobec nechcem aby sa krmila zver desiatkami ton krmnej zmesi." To su mestski poslanci taki bohovia, ze sa im neda klepnut po paprciach ? A povyhadzovat tych, ktori tam nemaju co robit a prezieraju peniaze ? Je to naozaj taky problem ak ludia nieco chcu. A podotykam, ze aj ked fakt nemusim psov v lese, tak v prvom rade tento lesopark ma sluzit pre ludi, ktori si chcu oddychnut a relaxovat v tomto lesoparku. Preco zavadzat restrikcie tam, kde to nie je nutne ? Znovu musim opakovat, ze v Bratislave mame mrtve rezervacii, kam ani pes nepachne, natoz nejaki Holandania, nikto sa o to nestara, nikto z kompetencnych ani nevie, ze existuju. A zrazu nejaka rezervacia Vydrica ma byt prdel Europy ? Nesmrdi tu nieco ?
18.11.2013 - 18:18:44
01
lto, zrejme si si ten zákon zle pozrel, pretože priamo v ňom sa nachádza odvolávka na príslušnú normu:

d) jazdiť alebo stáť motorovým vozidlom, skútrom, motorovou trojkolkou alebo štvorkolkou mimo vyznačených miest a jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty45a) alebo vyznačenej trasy,

45a) STN 73 6108 Lesná dopravná sieť.


Asi to doplnili, kedze naposledy som to pozeral pred 2 rokmi /alebo som bol slepy, co tiez nie je vylucene/, ale to nic nemeni na tom, co som napisal, norma pise o tomto:

Na základe normy STN 73 6108 „Lesná dopravná sieť“ sa lesné cesty delia na: lesné cesty 1. triedy – odvozné cesty (1L), cesty so spevnenou vozovkou s tvrdým povrchom,vyhovujú celoročnému odvozu dreva, lesné cesty 2. triedy – odvozné cesty (2L), cesty s pomiestne spevneným povrchom, vyhovujúsezónnemu odvozu, lesné cesty 3. triedy – pribliţovacie cesty, technologické komunikácie a zariadenia - linky slúţiace na vyťahovanie dreva z porastu, bezspevnenia povrchu a zemných prác.

Normu sa mi nepodarilo najst .. ale mapa lesnych ciest od NLC /uz v nazve to mas/ bude v sulade s toutou normou /ako som uz raz pisal, polovnici, co ma chceli mlatit mi to potvrdili ako ok/, takze nevidim rozpor s tym, co som napisal. Ak ho vidis, napis kde a konkretne.

edit: este taka vec .. zakon hovori o tom,ze jazdit a stat je zakazane mimo lesnych ciest. Ak mas bajk na pleci a ides lesom, neporusujes nic. To len na okraj ale dolezity okraj vzhladom na to, o co vlastne celkovo ide. A vzhladom na to, ze len bicykel dokazes takto niest je plus-minus jasne, ze vobec definicia vozidla a vsetky zakony vzhladom na bicykel su nezmyselne /kedysi sa absolutne neriesili/, pretoze to je aj tak len pomocka rovnako ako lyze, korcule,atd. Cylista je to iste ako pesi turista , pokial nepresiahne nejaku rychlost. Pretoze potom je nebezpecny aj korculiar, lyziar, sankar, atd.
18.11.2013 - 18:25:02
00
Asi to doplnili, kedze naposledy som to pozeral pred 2 rokmi /alebo som bol slepy, co tiez nie je vylucene/,


Nie, je to tam od úplneho začiatku platnosti tej novely :-)

Normu sa mi nepodarilo najst .. ale mapa lesnych ciest od NLC /uz v nazve to mas/ bude v sulade s toutou normou ...


Normu sa ti ani nepodarí nájsť, môžeš si ju akurát tak kúpiť (sa mi zdá, že najlacnejšia je v digitálnej forme PDF za 17 e, viazaná na iba jeden počítač :-( Vitaj na Slovensku.

To, či je alebo nie je mapa NLC v súlade s touto normou vie asi len pánbožko, v každom prípade právne táto mapa neobstojí a je iba na členovi lesnej stráže, ktorý ťa kontroluje, či tvoju argumentáciu mapou NLC uzná. Zákon sa neodvoláva na mapu, ale na normu. Zákon ani norma nestanovuje, že lesné cesty sú znázornené na nejakej mape. Mapa NLC je len krok, ktorý inicioval minister Jureňa, keď si uvedomil, akú somarinu navrhli a prijali a nemal ako inak reagovať. NLC sa tým, že zverejnil túto mapu a poskytol ju na široké verejné používanie, zachoval správne a tak, ako sa má zachovať štátna inštitúcia, platená z našich daní.

edit: este taka vec .. zakon hovori o tom,ze jazdit a stat je zakazane mimo lesnych ciest. Ak mas bajk na pleci a ides lesom, neporusujes nic. ...


Čo som debil? Prečo by som mal nosiť bicykel? Normálne jazdím kade chcem a mám nejaký lesný zákon v paži.

vsetky zakony vzhladom na bicykel su nezmyselne /kedysi sa absolutne neriesili/, pretoze to je aj tak len pomocka rovnako ako lyze, korcule,atd. Cylista je to iste ako pesi turista , pokial nepresiahne nejaku rychlost. Pretoze potom je nebezpecny aj korculiar, lyziar, sankar, atd.


No, sudca by sa na tvojej argumentácii pobavil... :-) Lesný zákon nerieši nijaké pomôcky, lyže, korčule, rýchlosť, bezpečnosť a pod. Lesný zákon jednoznačne určuje " jazdiť na bicykli" a je mu úplne jedno, či ideš 100 km/h alebo 3 km/h
18.11.2013 - 18:48:52
01
Hranica rezervacie je znacena 2 cervenymi vodorovnymi pruzkami na stromoch. Ak tazili vo vnutri tohto miesta, okamzite je potrebne podat trestne oznamenie. Ak ho nepodas ty, daj mi vediet kde a mozno si najdem cas a urobim to ja. Urcite ziadnu vynimku nemaju. Je potrebna fotodokumentacia a svedkovia.

Neviem kde presne tazili, nesiel som tam. Doteraz som ani nevedel, ze tie 2 cervene pruzky su hranica rezervacie. Ale kedze vozili drevo spoza tej tabulky "Prirodna rezervacia", tak som spozornel. Ja sa tam urcite teraz cez tyzden nedostanem, pojdem pozriet az cez vikend ak mi to vyjde.

Tou cestou veducou z rezervacie (c. 1) drevo zvazaju do kamenolomu (c. 2).

Prílohy:

strmina.png
strmina.png 134.64 KiB thumb_up0thumb_down

18.11.2013 - 20:45:17
00
Asi tam treba ist pozriet, kedze rezervacia je vyznacena v mape tymi zelenymi znackami, je teoreticky mozne ze tazia az za nou a len vyuzivaju tu cestu, v tom mieste je npr podla mapy velmi uzka...
18.11.2013 - 21:15:48
00
keyboard_arrow_up