No neviem. Mam ho dost vysoko. Pri zjazdoch citim, ze az prilis. Inac krce v stehnach som mal naposledy asi pred siedmimi rokmi. Hadam to bol len chvilkovy nedostatok nejaho sodika ci vapnika.


Ak už dostaneš na maratóne krč, tak soľ ti pomôže tak 20 %, už sa z neho ťažko dostaneš, skôr to bude tým, že máš málo najazdené, lebo v lete už by si kŕče dostávať nemal, možno tak na jar. :D
06.08.2006 - 16:17:50
00
A je to tu. Presne tak. Proste som netrenoval. Zavazok na buduci rok je dat to za 4 hodiny.
06.08.2006 - 16:21:02
00
ok. tak aj ja :)
06.08.2006 - 16:29:34
00
Fotky najdete v prihlasovaciom online systeme
06.08.2006 - 16:56:06
00
hm skoda ze som sa tam nikde nanasiel :( vsak som sa vliekol ako slimak, tak mali dost casu si ma pofotit :lol:
06.08.2006 - 16:58:19
00
Ked tam pobehuje chlapik s fotakom treba zapozovat :)) :wink:
06.08.2006 - 17:03:36
00
No neviem. Mam ho dost vysoko. Pri zjazdoch citim, ze az prilis. Inac krce v stehnach som mal naposledy asi pred siedmimi rokmi. Hadam to bol len chvilkovy nedostatok nejaho sodika ci vapnika.

Prvním a zřejmě nejvýznamnějším faktorem, majícím na vznik křečí vliv, je únava. Tak jako je u unaveného osla daleko větší pravděpodobnost "šprajcnutí" než u osla odpočatého, je i u svalů unavených tendence ke křečím větší. S největší pravděpodobností je to způsobeno vyčerpáním mechanizmů, zabezpečujících přesuny minerálů při relaxaci vlákna. Podobné nebezpečí ovšem hrozí i svalu nenavyklému na pravidelnou zátěž. Srovnat to můžeme s oslovým pracovním nadšením po volném prodlouženém víkendu na pastvině plné sedmikrásek a lepých oslic.

Další příčinou bývá práce svalu v nepřirozeném postavení, při nepřirozeném pohybu. Každý sval má délku, ve které je jeho schopnost pracovat největší, směrem k maximálnímu prodloužení i zkrácení jeho síla klesá a pravděpodobnost křečí naopak roste. Pro praxi je důležité, že tato ideální délka svalu se může v určitém rozsahu měnit. Co je nepřirozeným pohybem pro jednoho člověka, může být naprosto přirozenou aktivitou pro jiného. Posadíte-li plavce na kolo a hodíte-li cyklistu do vody, dostanou křeče daleko dřív než při pohybu, na jaký jsou zvyklí.

Třetím faktorem je požadovaná síla, zvlášt je-li v nepoměru s možnou rychostí stahu svalu. Když budete chtít hnát osla do kopce stejnou rychlostí, jako jste jeli po rovině, budete ho muset šlehat daleko častěji. V důsledku příliš častého pobízení a nepoměru vaší a oslovy představy o přiměřené rychlosti jízdy osel s velkou pravděpodobností odmítne poslušnost. Podobně i sval zatížený přes míru svých současných možností skončí v křeči.

Teprve čtvrtou příčinou v pořadí významnosti je souhrn vlivů, které bychom mohli nazývat biochemicko-fyzikálním pozadím svalové práce. Sem patří nerovnováhy hladin důležitých krevních minerálů, jako je sodík, draslík, hořčík a vápník, ale také dostatek kyslíku ve svalech, úroveň zakyselení svalů nebo teplo a chlad. Vyjmenované, ale i mnohé další faktory spolupůsobí na složité metabolické děje na stěně svalové buňky i uvnitř ní a tím mění i práh vzniku křečí. V žádném případě však nemůžeme prohlásit, že by kterákoliv složka z tohoto pozadí byla bezprostřední příčinou svalových křečí při zátěži, tak jak to obvykle slýcháme například o nedostatku hořčíku nebo solné nerovnováze.


http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm
to s tym oslom ignoruj alebo si precitaj cely clanok ;)
06.08.2006 - 19:34:00
00
btw k teme :)
super maraton. prekvapilo ma ze zjazdy boli menej rozbite ako minuly rok. na to ako lialo dni pred maratonom bola trat celkom sucha (mlaky sa nerataju a ten lesny vyslap na zaciatku kola tiez nie :D )
organizatorom ostatnych maratonov nazorna ukazka toho ako sa zbavit problemu s faborkami a ich preznacovanim.
well done! tesim sa na buduci rok :)
06.08.2006 - 19:47:18
00
ono je obrovska vyhoda znacit iba 30km okruh a este vacsia vyhoda ze tu trat uz clovek pozna naspamat...a kto nie, ide za tymi ktori idu za tymi co to poznaju naspamat :lol: ...musim napisat ze maraton je to dobry, ale po tych rokoch by som privital nejaku zmenu pretoze si myslim ze pre toho kto to pozna je to na palicu...a hlavne ked ma slapat 4 kola...ja som to po troch zabalil zo 6.miesta pretoze ma to uz fuckt nebavilo...a este jedna rada pre novacikov...na Stiavnicu si nedavajte plaste Michelin S-Comp pretoze pravdepodobnot nekompatibility povrchu trate a tychto plastov je veeeelmi vysoka...svedcia o tom moje dva tohtorocne defekty :evil:
07.08.2006 - 09:18:15
00
Inak, report z akcie najdete tu: http://the.mtbiker.sk/index.php?modul=clanky&id=1154904783

Keby mal niekto nahodou fotky z akcie a chcel by ich zverejnit, nebolo by zle :)
07.08.2006 - 13:38:07
00
No tiez by som strasne rad vedel preco vsetci ti fotografi ktorych bolo okolo trati haldy si tie fotky susia u seba na compe a nehodia ich na net. Fotografov milion, a nikdy z nich si neda tu namahu ich dakde umiestnit aby ich clovek nasiel. Tie fotky co su na ofic. webe povazujem skor za vtip ako za nejake solidne fotky. Ludia tak ked uz ste fotili tak to zverejnite, ani neviete aku radost urobite pretekarom.
07.08.2006 - 13:53:10
00
Fotky a report budu na "konkurencnom" serveri . . . :) Tak ako z celej merida serie.
07.08.2006 - 19:57:08
00
Ďakujem za tradičnú, kvalitne zorganizovanú akciu.
Teším sa o rok dovidenia.
05.08.2007 - 08:51:14
00
Pridam sem foto s preteku lebo som nejazdil ale som fotil....mozno sa tam aj neikto s vas najde :D
05.08.2007 - 10:01:25
00
čaute všetci maratónci aj nemaratónci..
ja som bol tiež na tom maratóne. bol to môj druhý v živote. prvý bol pred týždňom v stupave (supave :-) ) skončil som na 74 nmieste. prvé kolo cca 1:40 druhé horšie cca 2hodky.. 120 by som asi ešte nezvládol.. jazdím "poriadne" na biku len 3. týždeň. trať bola značená dobre aj keď našiel som "hluché" miesta a keby nešli predo mnou tak by som možno trošku poblúdil. Osobne sa ale mne páčila trať viac v stupave. tieto štiavnické vrchy sú veľmi kamenisté a celá trať je taká tým pádom.. v stupave je terén perfektný.. viacmenej lesné cesty (chodníky) kde niesú kamene.. ale to je vec pohľadu. niekomu to môže vyhovovať. a tiež sa mi nepáči, že sú tu vlastne okruhy. to je také "blbé" chodiť dokola.. aj čo sa týka psychiky.. lebo si človek povie, že "a ešte jedno".. keď človek "nevie" čo ho čaká je to asi lepšie.. :idea:
06.08.2007 - 00:38:40
00
keyboard_arrow_up