cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
Ja som len skusal ako to ostri...moc sa mi s tym nechcelo hrat ....hrozne blbo sa s tym naraba..ked musim objektiv drzat v ruke kedze este nemam redukciu.... :( som bol rad ze som zvladal krkolomne preostrovat...nieto sa este hrat s clonou... :( redukcia uz je na ceste...potom bude cas hrat sa aj s expoziciou ....a hlavne ostrit na to co chcem mat ostre :D

Btw. Posledna fotka presla 30sekundovou upravou v lr...a tusim som sa trochu pohral aj so svetlom..zdalo sa mi ze ho je privela...
30.10.2014 - 09:14:15
00
sleduj pri upravach histogram - privela svetla je az vtedy, ked ti vznikaju prepaly v miestach, kde este chces mat kresbu - v LR su na to tie dve sipky po obidvoch stranach histogramu - jedna ti zobrazi cierne miesta stratene podexponovanim, druha biele prepaly

http://www.texaschicksblogsandpics.com/lightroom-tutorial-identify-blown-out-highlights-in-your-photo/
30.10.2014 - 09:18:33
01
mozem povedat, ze rukami mi preslo viac hlavne low-cost, ale aj inych manualnych objektivov roznych ohnisk, od 28mm do cca.300mm. Helios je spicka, mam starsi 44-2, kde je ovladanie clony na vonkajsom okraji objektivu (starsia koncepcia) a novsi 44-4, relativne u nas rozsirena klasika. U prveho absentuje multi-coating uprava (pokial si tuto informaciu dobre pamatam), to znamena, ze fotenie pri slnecnom pocasi je obtiazne, co sa tyka odleskov a vstupov svetla do obrazu - potvrdzujem. V sucasnosti vsak casty styl fotenia portretov, alebo fasion portretov. Druhy 44-4 je super ostre sklo, da sa povedat uz od otvorenej clony. Samozrejme, ze automaticka clona Vam na EOS fungovat nebude, kedze je to mechanicky princip. tzn. s EOS musite zaostrit, zaclonit a fotit - samozrejme na rezime priority clony (ak nie je zamerom nieco ine). Da sa povedat, ze pri mojom skusani som na vyslovene zle skla nenarazil, ale rozdiely boli badatelne. Dalej u niektorych objektivov je vseobecne zname, ze s digitalnou technologiou si nerozumeju (pouzite materialy, multicoating a zhoda nahod) a vysledky snimi budu proste technicky slabsie (paradoxne aj niektore japonske objektivy). Dalej by som chcel vyvratit tvrdenia o nekvalite sovietskych objektivov, sklo si na nedovazali z nemeckej JENY, jedine co sa im da vycitat je mechanicke prevedenie. Horsie je to u aparatov, ktore vymenne objektivy nemali, ako napr. mechove kopie ZEISS-ov, modelov MOSKVA 1-5 atd. Tam zalezalo kus od kusu, ako bol ktory zlozeny, prejavovali sa vyraznejsie rozdiely. To som pozoroval u dvoch aparatov MOSKVA V. Casto sa majitelia tychto aparatov vyjadruju, ze zalezi v akom dni v tyzdni boli vyrobene, kedy este pracovnici neboli pod vplyvom :-D anestezy

Ku tvojim objektivom misopetrovic, (mozno) blba poznamka, ale flektogon nie je casto so zavitom M42, ako napr. pentacon 135, takze si dufam objednal spravnu redukciu. Alebo mas obe v zavitoch M42. :-)
30.10.2014 - 09:58:14
00
Oba maju rovnaky zavit :) vcera som to riesil cez fb v jednej foto skupine :) plus som meral pravitkom :D boli ale pouzivane na rovnakom fotaku takze aj preto viem ze zavit maju rovnaky....
30.10.2014 - 10:42:18
00
[quote=""]tak dnes som vyhrabal dva objektivy stare..

pozor, je to návykové, prídeš na chuť starým objektívom a nové zoomy odložíš na poličku
30.10.2014 - 19:45:51
01
nove zoomy ani nemam 70-300 aj 18-55 su setaky a kresba je strasna..ak nemusim tak ich nepouzivam... :D potrety fotim pevnou 50-kou :) kresba je podstatne lepsia :)

stare objektivy maju jediny problem ..a to je protisvetlo..kedze nemaju antireflexnu vrstvu vznikaju odrazy....ano pri niektorych fotkach je to priam ziaduce a dotvara to taku snovu peknu atmosferu a aj mne osobne sa to paci..ale niekedy sa to nehodi... :)
30.10.2014 - 20:16:49
00
Paradoxne, väčší problém je chýbajúca antireflexná vrstva z vnútornej strany. Digitálny senzor je lesklý, film prichádzajúce svetlo takto neodrážal.
30.10.2014 - 20:53:47
00
co poviete?

Prílohy:

IMG_4259-2.jpg
IMG_4259-2.jpg 177.72 KiB thumb_up0thumb_down

30.10.2014 - 23:44:13
02
Ono zase tie stare objektivy maju vacsinou problem aj s rozlisenim modernych 16+ megapixlovych crop senzorov - co pri portretoch az tak vadit nemusi (akoze soft filter), pri nejakych krajinkach tam ale jednoducho nebudu ziadne jemne detaily. Pri filme to nevadilo - fotky sa nepozerali bezne v rozmeroch 4x3 metre ako je tomu dnes pri 24 megapixlovych fotkach zobrazovanych na urovni 1:1..
Preto vsetci vyrobcovia priebezne aktualizuju vsetky objektivy.
Taky 20 rocny 70-200mm f4 Nikon je uplne blato oproti sucasnej verzii.
30.10.2014 - 23:50:17
00
misopetrovic chýba mi "iskra v ociach" (od blesku prip. softboxu alebo nejakeho ringlightu). stale mi zrak taha na jej čelo a vlasy kde je to najsvetlejšie. inak pohoda. vidno v tvojich fotkach progres
30.10.2014 - 23:55:01
00
misopetrovic - chce to rozptýlenejšie svetlo a u portrétov sa treba "sústrediť" najmä na oči.
31.10.2014 - 00:04:44
00
na softbox este niesu peniaze..cize je to vsetko riesene dvoma externymi bleskami odrazom od stien.... :( ten soft box chyba..presne aj koli takymto drobnostiam ako iskra v ociach(neviem ju dofotoshopovat) a podobne :(

prikladam fotku aby bolo vidiet kde bol umiestneny jeden z bleskov..druhy bol pol metra vlavo od jej noh...riesil som to takto preto aby nemala tiene v tvari...

chybal mi stativ...fotit som siel rovno po skole...a stacilo ze som bral fotobatoh do skoly..nieto este stativ trepat....
tym padom ale museli byt blesky na stojankoch len po zemi alebo takymto roznym improvizovnim som sa ich snazil dostat co najvyssie aby neboli oba privelmi zospodu....

Prílohy:

IMG_4259.jpg
IMG_4259.jpg 231.56 KiB thumb_up0thumb_down

31.10.2014 - 00:06:28
00
co poviete?


Sympatacka.
K fotke - nestastne zrezana - malo ju tam byt vidno od pol pasa celu - nie hore zrezanu ruku, v strede tmu a dole tie trciace vlasy... chcelo to jedno doplnkove svetlo odspodu spredu a zozadu blesknut hlavu (tj protisvetlo).
..aspon podla mna
31.10.2014 - 00:07:47
00
galipe..viem ze oci...aj som na ne ostril....ten objektiv pri AF strasne casto preostri :( a ked sa k tomu prida malo prirodzeneho svetla tak je umenie ked zaostri presne.... manualne sa s nim pri portretoch bojm ostrit... zatial si niesom isty ze by som zaostril presnejsie ako s AF ...

nabuduce ale uz vyskusam..pretoze ma neskutocne stve kolko odpadu vznika pri AF s tymto objektivom.... zo 110 zaberov budem upravovat cca 30 ktore su pouzitelne... :( a pritom som vzdy ostril na jeden bod a ten bol vzdy na tvar....a cim viac na oci....
31.10.2014 - 00:11:05
00
Prihodím aj ja svoj prvý výtvor tu, a zároveň posledný výtvor fotený v utorok... Veľmi sa mi nechcelo lúskať posledné príspevky, kto si tu rieši svoje problémy s podpismi, takže som pripravený na negatívnu kritiku môjho "umeleckého" podpisu :P (ak tu ešte zavítam do tej témy, hehe :) ) Pokiaľ by sa to vôbec niekomu páčilo, možno sa časom odvážim pridať aj čosi viac. Možno...

Ak niekoho zaujímajú metadata... Canon 1100D (úplny najlacnejší základ zrkadloviek za pár chechtákov), Tokina 11-16mm, ohnisko: 11mm, clona: 2.8, ISO: 1600, čas 30s (mal som aj diaľkovú so sebou, ale kvôli hviezdam, aby mi tam nezačali vznikať trailstars...)

Prílohy:

zazriva-6740_small.jpg
zazriva-6740_small.jpg 705.72 KiB thumb_up2thumb_down

31.10.2014 - 00:16:28
022

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up