Tiež si myslím, že sa tu porovnáva neporovnateľné MTB vs. CESŤÁK a ešte niečo:
Stále platí moje tvrdenie* nech si každý jazdí to, čo mu vyhovjje *
;-)
PS: Čo keď na tom MAJESTICu jazdí len na kofolku do krčmy :-)
02.01.2015 - 06:27:05
00
kristina: Mne sa to páči, aj keď na rozdiel od ostatných si myslím, že tej ružovej je tam málo. Osobne by som ešte zvolil ružové košíky a ružové šróbiky. Tým pádom by bolo hneď jasné. že tie hadičky tam nie sú len tak pricapnuté lebo iné na sklade neboli, ale je to zámer.
02.01.2015 - 10:39:45
02
Presne. Ruzova omotauka ,plaste , alebo polepy na rafik :)
02.01.2015 - 13:16:02
00
Rám určite nemal byť väčší. Je to veľkosť 51 (efektívna dĺžka vrchnej trubky je 518mm). Sedlo je nastavené tak ako potrebujem, t.j. naplno využíva pružnosť sedlovky a lyžín sedla. A nie je úplne posunuté dozadu. Má ešte cca 1cm rezervu. Alebo je to špatne? Potom by som chcela od teba počuť vysvetlenie tvojej kombinácie MTB Kellys Majestic veľkosti 17,5" (vrchná trubka 585mm) a cesťák 56cm. "Nechcem byt kritizovacna", ale niečo z toho je ti IMHO buď malé, alebo veľké ;)
Riaditka v zime vozím cca o 2 cm vyššie ako v sezóne. Kvôli tomu, že mám na sebe viac vrstiev oblečenia, resp. zimnú bundu. Vozím to tak už roky. Takže na sezónu by som mohla všetky 4 ružové pol centimetrové podložky vyhodiť. Avšak toto je "len" zimák a slúži iba na otestovanie geometrie a ultra krátkej zadnej stavby. Áno, hlavová trubka mohla byť o 1 - 2 cm dlhšia. "Letňák", ktorý sa práve vyrába a na ktorý sa tieto komponenty na jar preskladajú bude mať o 1cm dlhšiu hlavovú trubku. Preto má vidla ešte nad predstavcom pre istotu takú rezervu.
Potrebovala som hlavne otestovať ultra krátku zadnú stavbu. Shimano totiž odporúča pre diskové cesťáky zadnú stavbu dlhú až 420 - 425mm. Kvôli O.L.D. zadného náboja 135mm. Dôvodom je kríženie reťaze pri zaradenom na malom prevodníku (hlavne u kompaktov 50/34z, alebo semikompaktov 52/36z) a najmenších pastorkoch kazety. Specialized Tarmac Disc má síce zadnú stavbu 405mm, ale má kvôli tomu špeciálne vyosený náboj (posunutú osu doprava a orech doľava).
Ja som si nechala spraviť zadnú stavbu dlhú iba 403mm. Radenie však funguje skvele. Má to jediné obmedzenie. Nemôžem jazdiť zaradený malý prevodník (36z) pri zaradených najmenších pastorkoch 11z, 12z a 13z. Takúto kombináciu som však nikdy nepotrebovala (a IMHO je hlúposť takúto kombináciu prevodov jazdiť). Na druhej strane sa mi na veľkom prevodníku a zaradených veľkých pastorkoch menej kríži reťaz.


Cestak Colnago mam velkost 54 , Wilier 53,5 neviem preco si si vzala za bernu mincu mojich cestakov akurat moj retro model Fondriest Wind , ktory som kupoval v roku 1996 a v tej dobe sa jazdili väcsie ramy a kratsie predstavce.V tej dobe svojou geometriou a dlzkou posedu korespondoval s poznatkami a skusenostami cyklistickych trenerov a cyklistov vo všeobecnosti. Sloping neexistoval. Bol to moj 1. cestak a krvopotne so si nan zarobil na brigadach.
Horak Kellys mam plus minus na jazdenie po sidlisku s mojou dcerou plus par vyjazdov za rok do terenu ala polne cesty.Podla mna som na nom najazdil viac po asfalte. Nevravim , ze som zvolil spravnu geometriu na 175cm vysky.
Mozno ano mozno nie. Na moje Horakovanie mi to postacuje.
Ja som cestny cyklista a horakom sa do specifikacii a geometrii nepletiem.
Iba som Ti chcel naznacit , ze takto vypodlozkovany cestak mi moc nereze.
Ak sa vyznas najdi si tu zopar peknych cestakov a kukni ako su vypodlozene.
Keby bol ram o rozmer vacsi mas sedlo osadene v strede lyzin a pod predstavcom menej vymedzovacich kruzkov.

P.S. ten kellys je asi naozaj kratky na mna lebo mam sedlo vypalene tak dozadu ako ty. ;)
02.01.2015 - 14:57:04
02
Ja som cestny cyklista a horakom sa do specifikacii a geometrii nepletiem.
....
Keby bol ram o rozmer vacsi mas sedlo osadene v strede lyzin ...

Ja som sa ťa nesnažila kritizovať, iba som ťa citovala :)
Ani jeden tvoj bajk v galérii nemá foto nastavenia posedu a veľkosť máš uvedenú iba pre Kellys a Colnago. No a veľkosti 17,5" MTB a 56 cesťák sú IMHO veľkosti pre dve rozdielne postavy.
Skús sa teraz prosím zamyslieť nad tým čo si napísal o polohe sedla :) Pokiaľ sa teda rozumieš geometrii cesťákov tak mi prosím vysvetli čo určuje predozadnú polohu sedla? Pretože uhol sedlovej trubky rámu je predsa rovnaký u veľkosti 51 alebo u veľkosti 53 či 55, nie? No a či budem mať rám 50 alebo 5á tak výšku sedla (osa BB - vrch sedla) musím mať rovnakú ;) Predozadnú pozíciu sedla predsa určuje poloha kolena voči ose pedálov v horizontálnej polohe kľúk.
No a veľkosť rámu sa na cesťákoch určuje (na rozdiel od MTB) podľa efektívnej dĺžky hornej trubky a nie podľa dĺžky sedlovej trubky. Staré rámy (ako tvoje kultové Colnago) ešte nemávali slooping vrchnej trubky a tak bola dĺžka sedlovej trubky (stred - stred) približne rovnaká ako efektívna dĺžka hornej trubky. V súčasnosti to však už u cesťákov neplatí.
Keby som mala o číslo väčší rám ako mi radíš tak by som musela mať buď:
1.) o 2cm kratší predstavec a sedlovku by som mala zasunutú v ráme o cca 2cm nižšie. Avšak predozadná pozícia sedla by ostala rovnaká ;)
alebo
2.) rovnakú dĺžku predstavca, ale pretože by som mala dlhší rám tak by som naozaj musela posunúť sedlo dopredu. Ale to by som nemala správnu pozíciu sedla voči ose pedálov ;)
02.01.2015 - 20:20:14
00
presne pre tento isty dovod som ja mal pri svojich 194cm cestny ram velkosti 56cm... pretoze ked som skusal o cislo vacsi 59cm ram bol som natiahnuty a potreboval by som na cestaku 8cm predstavec.... mam dlhe nohy a kratky trup....

tj. vyriesil som to mensim ramom..s normalnou dlzkou predstavca....a sedlovku takmer na max vysunutu :)
02.01.2015 - 20:41:23
00
nie kazdemu sa da nastavit posed podla tabuliek a cisiel.. ale na zaciatok to moze dost pomoct... potom uz treba ladit podla pocitu a osobnych preferenci...
02.01.2015 - 21:08:47
01
mozno sa mi dnes zahmlilo pred ocami, ale dnes okolo 14:45 som v PE zahliadol nejaky cestak tyrkysovo-ruzovej kombinacie :geek:
03.01.2015 - 16:12:07
00
Ja som sa ťa nesnažila kritizovať, iba som ťa citovala :)
Ani jeden tvoj bajk v galérii nemá foto nastavenia posedu a veľkosť máš uvedenú iba pre Kellys a Colnago. No a veľkosti 17,5" MTB a 56 cesťák sú IMHO veľkosti pre dve rozdielne postavy.


Ked sa pozorne zacitas a zapozeras do mojho profilu urcite si vsimnes ze uvadzam velkost pri Fondrieste nie pri Colnagu.

- k tvojej znalosti geometrie cestnych bicyklov len tolko:
Uhol sedlovej a samozrejme aj hlavovej trubky sa pri roznych vyskach ramu samozrejme MENÍ .
Porovnaval som tabulky a vyrobne parametre napr. Colnago M10,Trek Madone,Wilier Cento, Specialized Tarmac,Pinarello Dogma. Myslim , ze je to celkom slusna vzorka.
Cim je ram mensi tym sa viac tieto trubky k sebe v smere dohora naklanaju a cim je ram vacsi sa od seba odklanaju.
Nakolko zakladna ramu (razvor osiek kolies) by sa musel menit presne o tolko o kolko sa meni vyska ramu.
To znanena ze dlzka ramu medzi prednou a zadnou oskou náboja kolesa by v niektorych pripadoch bola teda sado maso rozdielna. Vacsinou je rozdiel v zakladni cca 3cm medzi najmensou velkostou a najvacsou velkostou jednotliveho modelu ramu od jedneho vyrobcu.
Samozrejme ak si natvrdo pri vyrobcovi , ktory umoznuje zakazkovu stavbu zadas ze tieto uhly menit nema tak ti ich nezmeni.

K tvojmu bodu 1.
To ze by si mala sedlovku zasunutu o 2cm nizsie neznamena ze by si musela skratit predstavec o 2 cm.
Iba by si si posunula sedlo po lyzinach dopredsie bud o tie 2cm alebo o menej.

K tvojmu bodu 2.
Ak si si pozorne precitala hore popisanu zmenu uhlov geometrie ramu pri zvacsujucej sa velkosti ramu, Tak zistis,
ze sa dostanes do tej istej pozicie, voci ose pedalov.
03.01.2015 - 16:37:03
01
K tvojmu bodu 1.
To ze by si mala sedlovku zasunutu o 2cm nizsie neznamena ze by si musela skratit predstavec o 2 cm.
Iba by si si posunula sedlo po lyzinach dopredsie bud o tie 2cm alebo o menej.

K tvojmu bodu 2.
Ak si si pozorne precitala hore popisanu zmenu uhlov geometrie ramu pri zvacsujucej sa velkosti ramu, Tak zistis,
ze sa dostanes do tej istej pozicie, voci ose pedalov.

Stále dookola :D
Tak ešte raz a naposledy. Keď si posuniem sedlo vpred o 2 cm tak sa zmení môj posed voči ose BB. Posuniem sa viac nad osu pedálov. Kolmica spustená z môjho kolena na osu predného pedálu pri pozícii kľúk vo vodorovnej polohe bude úplne mimo. Mala by prechádzať cca osou pedálu. Pri súčasnom nastavení tomu tak je. Ak by som posunula sedlo 2 cm dopredu tak už je to špatne. Kľudne si nakresli trojuholník zadnej stavby a potom to možno aj ty pochopíš. Rozvor osí kolies s tým nemá nič spoločné.
Ty jazdíš veľkosť rámu 54 resp. 53cm a meriaš 175cm. Ja mám rám veľkosti 51cm. Chceš mi povedať, že ja pri svojej výške 169cm mám jazdiť rovnakú veľkosť rámu ako ty? :) Niečo ti na tvojich teóriách nesedí ;)
03.01.2015 - 18:36:28
02
este raz a naposledy , Pri ramoch van nicholas sa nemeni uhol sedlovej trubky?
Ak ano tak si to prosim ta nakresli na papier alebo v nejakom grafickom programe v presnej mierke
a prides na to kto , z nas ma pravdu...
Myslim si ze pri tvojej vyske by si mala mat velkost ramu 52 cm.

Touto debatou uz travim prilis vela casu.
Howgh.

P.S. Kukni si tu na fore naozaj pekne a po technickej stranke vyladene biky a vsimni si ako su vypodlozkovane.
Ja neriesim kolko podloziek mas nad predstavcom ale pod.
Asi ma tvoj novy van nicholas cudnu geometriu hlavovej trubky.

Len mi je cudne , ze na tvojom bicykli v profile to je vsetko O.K. (myslim podlozky a pozicia sedla)
03.01.2015 - 18:58:20
00
Kristina, nemusis posuvat sedlo 2cm vpred, daj sedlovku s inym offsetom. takto nevyuzijes naplno pruznost lyzin, cim sa zvyknes ohanat. a ako hovori slobodaj, hlavova trubka je na teba mala, ked ti takto vyhovuje posed. ale to by si mala mat odskusane na van nicholasovi. ked ti vyhovuje posed tam, tak si mala dodrzat vysku vrchu riditok. teraz je tam moc podloziek zo spodu (hovoris, ze na sezonu das dole, mimo hore) ale tam byva aj nejake odporucanie max 4cm od vrchneho loziska koli karbonovemu krku vidle, a ty tam mas este aj kuzelovu krytku, ani navrchu nema co robit, koli jezkovi, nedrzi tam kde ma. tak ked to bol ram na mieru, tak na teba cely zly. aj na presmyk si mala dat spravit navarok, vysunuty trocha von (koli dodrzaniu retazovej linky), ked si dala dozadu naboj O.L.D.135, a nie hovorit ze pre vyskusanie kratkej zadnej stavby koli hydraulike. ta s tym nema nic spolocne. alebo nieje ziadne kolo tvoje, len sa chvalis skladackami pre niekoho. a ked hovoris, ze robis s Raverom, tak asi v Senici, tak mozem niekedy doniest pozret aj to sedlo.
04.01.2015 - 01:18:20
00
kks dajte jej uz pokoj ! ak sa jej na tom jazdi dobre tak nech ma aj sedlo naopak otocene ! a co , je to jej vec , ak sa vam to nepaci tak staci ked napisete ze bicykel je hnus !!! je to galeria , rozoberajte estetiku nie funkcnost ! a ano je to hnus a vyzera to otrasne ked je sedlo takto v predu . a netreba to rozpisovat na 3 strany
04.01.2015 - 08:59:49
00
Dve strany kecov a ziadna fotka :-(
04.01.2015 - 09:03:10
04
Nechápem prečo sa v téme galéria rieši funkčnosť a konštrukcia toho hybridu,bolo tu množstvo oveľa krajších bicyklov,ktoré zostali bez povšimnutia.Je zjavné,že majiteľka vehementne obhajuje každučký jeden detail komentármi na celú stranu a téma galéria sa zbytočne zahlcuje technickými záležitosťami.Prvý kto sem dá foto bicykla, ktorý tu ešte nebol, má u mňa :beer:
04.01.2015 - 11:20:05
00
keyboard_arrow_up