Ako ste si mohli všimnúť, počet terénov vo výjazdoch sa zmenšil z piatich na tri. Dôvodom je zrejme príliš jemné rozdelenie trailov a z toho vyplývajúce veľmi nízke reálne využívanie týchto terénov. Ako je vidno z priloženého grafu, posledné dva typy terénov (chodníčky a skaly) tvorili dohromady iba 1,5% z celkového počtu prejdených kilometrov. Takže sme sa rozhodli skrátiť formulár (chodníčky a skaly budú patriť pod traily) a hlavne namiesto jeho ručného vyplňovania terény detekovať plne automaticky vrátane konkrétnych trailov (s rôznymi stupňami obtiažnosti).

Takže odteraz, ak máte z výjazdu GPS tracklog (vo formáte GPX/PLT), importovací mechanizmus vám automaticky odhadne úseky trasy prejdené na jednotlivých terénoch. Viď ukážka v priloženom screenshote. A navyše, ak ste jazdili po trailoch, tak tie sú identifikované priamo svojim názvom a označené vo výjazde (napr. Bratislavčanom dobre známa Cerová dráha na obrázku).

Použité mapové dáta si pre 100% presnosť detekcie určite vyžiadajú doplnenie - v tom ale spočíva hlavná krása celej myšlienky. Údaje, vďaka ktorým terény detekujeme totiž pochádzajú z OpenStreetMap (OSM) a jej najlepšia vlasnosť spočíva v tom, že je spravovaná verejnosťou a každý má právo dáta jednoducho čítať, editovať, či ďalej strojovo spracovávať (čo je aj prípad MTBIKER detekcie terénov). Takže ak vám nebude algoritmus detekovať napr. obľúbený trail, môžete ho kľudne v mape upraviť/vyznačiť a pomôcť tým nielen sebe, ale komukoľvek inému, aj mimo MTBIKER.

Ak by niekoho zaujímalo ako celá detekcia pracuje, doporučujem prečítať stručnú dokumentáciu. Sú v nej popísané aj spôsoby riešenia chybnej detekcie, čo je hlavne v tejto fáze očakávaný stav, ktorý sa ale ľahko napraví.

PS: K tomuto dielu prispel Palo TT mnohými konštruktívnymi nápadmi, z ktorých zatiaľ neboli všetky realizované. Čiže toto je len začiatok aktívnej práce s geografickými dátami vo výjazdoch a určite sa môžete tešiť na ďalšie novinky. :-)

Prílohy:

Komentár súboru: Graf - štatistika využitia terénov
mtbiker_terrain_usage.gif
mtbiker_terrain_usage.gif 36.96 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: Screenshot - ukážka importu s detekciou terénov a trailov
mtbiker_import.gif
mtbiker_import.gif 34.54 KiB thumb_up0thumb_down

21.04.2015 - 15:59:41
08
Dal by sa zvýšiť limit kadencie zo 160 na 180?.
Lebo minule som skúšal otáčky a nechcelo mi uložiť, lebo som mal max 161 a povolený bol maximum 160.
Ale zas nejako extra mi to žily netrhá.
23.04.2015 - 20:03:02
01
pri importe gpx dáva čas začiatku aktivity -2 hodiny oproti realite
24.04.2015 - 11:20:43
01
Hej, toto som si vsimol aj ja, ze je tam posunuty zaciatok vyjazdu.

EDIT: Mne to tiez dava -2h, pred posunutim casu to bolo myslim -1h. (Edge 1000)


Naposledy upravil Mik98 dňa 24.04.2015 - 11:25:05, celkovo upravené 1 krát.

24.04.2015 - 11:21:53
00
Aj mne - 2 h (Garmin Edge 705)
24.04.2015 - 11:22:56
00
aj mne G500 :)
24.04.2015 - 12:19:03
00
u mňa je to locus z andrioda :) aby v tom neboli len samé garminy
24.04.2015 - 12:26:57
00
@dodiken: posunuté :-)

@lapaloma, Mik98, GaliPe54, katko: Časový posun... Tiež som si to všimol, bude to tým, že niektoré GPSká ukladajú GMT čas a my sme +1h, resp. +2h teraz v lete. Tak to bude treba ošetriť nejako rozumne. Píšem si...
24.04.2015 - 12:29:08
00
Mne v poslednom case pri importe GPX-ka nevie nacitat vyskove udaje z G800 ani z G500. Casx zaciatku vyjazdu je tak isto posunuty o 2 hod.

Prílohy:

vyskove data.jpg
vyskove data.jpg 130.08 KiB thumb_up0thumb_down

26.04.2015 - 07:13:49
00
lakko: Ak pouzivas Garmin Connect, tak ta asi postihol rovnaky problem ako kolegov na predoslej stranke...

Takze davam prioritu priprave nacitania profilu z 3D modelu. A 1/2h posun sa podari fixnut este pred tym.
26.04.2015 - 07:27:03
01
Vcera som si pridaval vyjazd zo suboru gpx, Cerovu drahu rozpoznalo, ale Vydricu nie. Je to z toho dovodu, ze to nie je celkom oficialny trail? Za to automaticke rozdelenie terenu z gpx velka vdaka :y:
28.04.2015 - 09:18:34
00
walec, veľmi rado sa stalo a ja ďakujem za otvorenie úplne exemplárneho problému / otázky pridania nového trailu do databázy. Riešenie je celkom vtipné: nakoľko databáza pochádza z OpenStreetMap, môžeš ho tam pridať aj ty sám a jeho rozpoznanie z tracklogu bude fungovať automaticky ihneď po následnej aktualizácii OSM.

Napríklad to, že algoritmus vie detekovať Cerovú dráhu som trošku ovplyvnil ja sám - Cerovka ako taká bola už na mape, ale chýbalo jej označenie, že je to MTB trail. Vychádzajúc z oficiálnych inštrukcii som jej už len doplnil tag mtb:scale, čo sa dá urobiť na pár klikov (a bez inštalácie čohokoľvek) priamo na stránke openstreetmap.org. Viď ukážkový screenshot v prílohe. Trošku ťažšie to bude v prípade trailu, ktorý v OSM ešte vôbec nie je, ale keď to má človek prejdené s GPSkom, tak s tracklogom sa to dá riešiť celkom ľahko.

Vyčerpávajúco som sa snažil všetky detaily popísať v dokumentácii riešenia. Keď sa teraz ešte trošku systém otestuje a doladí, tak určite to viac spropagujeme, aby sme mali čo najkvalitnejšiu databázu trailov (samozrejme, legálnych). Teda nie len my na MTBIKER, ale úplne všetci na svete... :-)

Prílohy:

cerovka-osm.jpg
cerovka-osm.jpg 586.9 KiB thumb_up0thumb_down

28.04.2015 - 16:45:46
02
Do asfaltu by nebolo vhodne pridat aj: highway:track , tracktype:grade1 ? Nejak extra som to neanalyzoval, ale mam pocit, ze lesne asfaltky su casto definovane prave takto.

Dat lesne cesty ako default na vsetko ostatne je dobry napad, ale nerozumiem tej "prisnej" trail kategorii. Casto sa napr. jazdi po turistickej znacke po lesnych chodnickoch, ktore su ale potom diskriminacne evidovane ako lesna cesta.
IMHO hlavna kategoria by mohla byt kludne trail/lesny chodnik (=len jednoduchy tag highway:path) , s tym , ze chodniky, ktore su zaroven traily by mohli byt este nejak extra rozpisane (zoznam usekov identifikovanych menom, rozkreslene do extra grafu, ....).
Ono aj tak kopec trailov nie je oficialnych, ale len tolerovanych a legalnost v zmysle SK zakonov nie je otazna, len v pripade, ked su to oficialne cyklotrasy. Do rozpoznavania terenu by som tuto problematiku osobne netahal.

O tagu mtb:scale som sa snazil podiskutovat s freemapakmi tu:
post939586.html#p939586
, ale ostalo to bez nejakej vacsej odozvy.
28.04.2015 - 17:13:04
00
Palo TT, tak tracktype:grade1 mi unikol a doplním medzi asfaltky, vďaka za postreh.

Ale traily nie sú až tak prísne klasifikované. Podľa dokumentácie tam okrem mtb:scale spadajú aj cesty s šírkou maximálne jeden meter (width <= 1) a nespevneným povrchom (surface in {'unpaved', 'wood', 'compacted', 'dirt', 'earth', 'fine_gravel', 'grass', 'gravel', 'ground', 'mud', 'pebblestone', 'sand'}), takže poctivo zaznačené lesné chodníčky by tam mali spadnúť tiež. Ale nech som skúsil akokoľvek uvoľniť aj túto slabšiu požiadavku, tak tam napadalo veľmi veľké množstvo balastu.
28.04.2015 - 17:58:35
00
Za to automaticke rozdelenie terenu z gpx velka vdaka :y:

Ze by to bolo take presne sa neda povedat ked mi nedelnajsi 90 km "cestny" vyjazd rozdelilo na 87 % asfalt a 13 % "lesne cesty".
28.04.2015 - 18:08:36
00
keyboard_arrow_up