este stale som mimo, ale skusim inak...

chces jazdit zavody a vyhravat? ...alebo kup si radsej celoodpruzeny bajk...
25.09.2007 - 23:20:13
00
este stale som mimo, ale skusim inak...

chces jazdit zavody a vyhravat? ...alebo kup si radsej celoodpruzeny bajk...


Alebo budes ako Lami na fulle a zaroven vyhravat zavody. ;)
Ak nemas extremne zavodne ambicie a pohodlie je prvorade, kup si fulla.
25.09.2007 - 23:28:34
00
K pôvodnej téme: Systém plochej pružiny je viac menej marketingový ťah, čím nechcem povedať, že to nefunguje. Plochou pružinou sa na danom ráme rozumie spôsob uchytenia zadnej stavby (hovorím o HT ráme), kde je zadnej stavbe umožnené lepšie pruženie vo vertikálnom smere pri zachovaní bočnej tuhosti rámu. Vyzerá to cca ako na Matt-ovom obrázku vyššie. Plocha pružina vo všeobecnosti je obyčajný nosník kde hrúbka nosníka v jednom smere je výrazne väčšia ako v druhom smere...viď listové pružiny na vlaku, alebo trabante. Na medzinárodnej stránke Meridy sa dá o tomto niečo dočítať. Pruženie vo vertikálnom smere je ďalej podporené aj spôsobom ukladania UD(jednosmerných) carbonových vlákien tak aby tuhosť vo vertikálnom smere bolo menšia a naopak v priečnom smere čo najväčšia (aby bol rám tuhý pri šliapaní atď.)
26.09.2007 - 08:26:04
00
No neviem, či by som chcel rám, ktorý sa všeliako krúti...rám má byť čo najtuhší a pevný, pružiť má vidla a zadný tlmič.
26.09.2007 - 08:51:48
00
ale prd sa kruti, praveze sa nekruti, pohyb je LEN vertikalny... :wink:

priklad scalpelu...

Prílohy:

scalpel.jpg
scalpel.jpg 459.46 KiB thumb_up0thumb_down

26.09.2007 - 09:00:54
00
No ano, ale to sú len marketingové reči, keď vidím tie tenké pokrútené trubky tak mi je jasné, že pri tých tlakoch sa to musí ohýbať do všetkých smerov nech už sú tam tie vlákna naukladané ako chcú...

Ideál je kruhový profil, všetko sotatné sú len designové blbosti :)
26.09.2007 - 09:44:48
00
Ideál je kruhový profil, všetko sotatné sú len designové blbosti :)


ako som uz pisal, Scalpel robia uspesne od roku 2002 bez zmeny (maloktory model to tak dlho vydzi) a od roku 2008 v tom koncepte pokracuju... takze designova blbost, ktora ale funguje...

ako je to u Meridy, neviem... :roll:

a este: pri takychto rieseniach ide o dosiahnutie mensej vahy, vylucenim jedneho klbu resp. celeho zadneho pruzenia... urcite to nieje urcene na DH
26.09.2007 - 10:04:32
00
napr zadna stavba z karbonovych "planziet" dokaze pracovat vo vertikalnom smere 1 az 2cm...


neako nechapem ako potom moze byt lanko prehadzovaca riesene takto. predpokladam ze tie planzety sa pri tom pohybe 1-2 cm ohybaju, ale tym sa musi menit dlzka lanka alebo ako by som to povedal a ked sa dlzka lanka zmeni o 1 cm tak to podla mna prehodi 5 prevodov (pozeram ze jeden prevod je cca. 2mm posun lanka). alebo som nieco zle pochopil?

Prílohy:

02.JPG
02.JPG 46.45 KiB thumb_up0thumb_down

26.09.2007 - 10:18:35
00
:roll: a to sa ma akoze potom pohnut lanko o 1-2 cm ? skus sa nad tym este raz zamysliet...
26.09.2007 - 10:54:04
00
Toto je fakt pisane bez rozmyslu :(
26.09.2007 - 11:03:47
00
:roll: a to sa ma akoze potom pohnut lanko o 1-2 cm ? skus sa nad tym este raz zamysliet...


zamyslam sa ale stale mi to nesedi ... ked sa B (planzeta) vytoci jak som nakreslil (vyhchadzam z toho ze taky neaky pohyb by mala planzeta robyt) tak sa A (lanko) musi skratit ... nie? (tym ze ho prehadzovac bude sponovat a zmeni prevod) a to je ten posun lanka

Prílohy:

01.JPG
01.JPG 46.87 KiB thumb_up0thumb_down

26.09.2007 - 11:11:45
00
takze potom aj na tom Scalpely bude zadna prehadzovacka samovolne radit? treba si uvedomit ze ked sa hybe horna vzpera na zadnej stavbe, tak sa taktiez hybe aj dolna...a samozrejme potom aj patka na ktorej je uchytena prehadzovacka
26.09.2007 - 13:24:40
00
stale to nechapem ... mne to pride ako by som spravil toto na fulle (vid obrazok) ... jasne ze zdvihy su ine ale princip by bol ten isty podla mna. a to by asi dobrotu nerobilo?

zoberme si 30 cm pravitko (nazveme ho planzeta) a spagat (nazveme ho lanko) ... spagat pekne na oboch koncoch pravitka jemne nasponujeme ... stlacim pravitko 1 cm - tym nasimulujem podla mna chod zadnej stavby o 1 cm ... a co spravi lanko? asi zostane uvolnene ... a kedze na biku je na konci prehadzovacka ta si ho pruzinou dospunuje a tym preradi ... tolko moj "experiment". Keby je bowden v celku nevidim problem.

ide o to ze buduci rok premyslam nad kupou biku a zrovna sa mi tento system planziet na pellsoch celkom pozdaval ... avsak toto mi prislo ako podla mna dost brutalna konstrukcna chyba ktoru som nepochopil a preto mam stale obavu ze sa na to neako zle pozeram ... len neviem v com robim chybu ... takze by malo byt v zaujme isteho clena fora aby som to dobre pochopil :)

Prílohy:

03.JPG
03.JPG 62.67 KiB thumb_up0thumb_down

26.09.2007 - 13:56:08
00
no niekde tie vypocty nesedia kedze chalani na tom jazdia uplne bez problemov ;)

ja fakt neviem...mojim sedliackym rozumom nad tym rozmyslam ako by sa mohlo lanko uvolnovat do takej miery zeby menic sam preradil a nevychadza mi to...treba brat tie dve planzety a patku ako jeden celok ktory sa pohybuje vzajomne...a taktiez tie planzety pracuju po celej svojej dlzke , takze nemaju nejaky pevny "bod otacania" od ktoreho by to zaviselo...

to uz by potom vsetky karbonove ramy ktorych zadna stavba aborbuje narazy vo vertikalnom smere mali snad tu chybu...taktiez spominany Flex Stay od Meridy...
26.09.2007 - 14:00:50
00
skusim strelit: nie je to nahodou tym, ze index radenia ten prehadzovac nepusti? ale potom neviem ako by to bolo s reverznym saltrom... hm

EDIT: beriem spat, toto je blbost... :oops:


Naposledy upravil Dudo dňa 26.09.2007 - 14:44:06, celkovo upravené 1 krát.

26.09.2007 - 14:12:35
00
keyboard_arrow_up