Sintrovane platnicky na bezne jazdenie (XC) podla mna netreba ak sa nebavime o extreme ako Horal 2008. Tu som pisal nieco viac k oblozeniu, tak novacik studuj a potom sa rozhodni.

P.S. Mam Hayes HFX9 uz stvrtu sezonu a este som s nimi nerobil vobec nic (necistil piestiky, neodvzdusnoval, nemenil kvapalinu) a funguju bez problemov. Taktiez bike dost casto otocim dole hlavou a no problem. Dokonca ak si dobre spominam, tak som aj brzdil aj ked bol dole hlavou (pri centovani kolesa a pod.) a taktiez sa nic nestalo. Proste ja na Hayes nemozem povedat zle slovo. Mne dokonca vyhovuje, ze ma Hayes mensi "prevodovy pomer" (nizsiu ucinnost) a teda aj nizsiu tendenciu na "zakusnutie" oproti napr. Formulam abo Avidom (skusal som) pri silnom stlaceni paky, lebo mozem potom lepsie davkovat brzdnu silu a ani pri plnom brzdeni vdaka nizsej ucinnosti nie je taky problem s prebrzdenim predneho kolesa a pripadnym "tigrovanim". :)
20.08.2008 - 12:56:43
00
No, aby som nič neostal dĺžny tejto téme, tak keď som opravoval brzdový strmeň po HORALovi 2008, myslel som na Vás a urobil som nejaké foto.
Skrutky na strmeni išli dosť ťažko povoliť. Na jednu som musel použiť aj predĺženú páku na imbusák, ale potom to išlo ako po masle.
A zloženie bola hračka, len s odvzdušňovaním bola babračka.
Brzda je plne funkčná a netečie.... 8)

Prílohy:

rozobrany strmen.jpg
rozobrany strmen.jpg 274.19 KiB thumb_up0thumb_down

11.03.2009 - 21:23:10
00
pre porovnanie, starý a nový piestik.

Prílohy:

stary a novy piestik.jpg
stary a novy piestik.jpg 299.65 KiB thumb_up0thumb_down

11.03.2009 - 21:25:00
00
Nazdar ked už si sa toľko babral s tým fotením, nenašiel by si si trocha času na popísanie práve toho odvzdušnenie. Prehladal som toto forum ale nič poriadne o odvzdušnovaní som nenašiel.
Prípadne ak vie niekto niečo seriozne poradiť :!: :?:
25.06.2009 - 16:56:46
00
kukni na ivelo.cz :)
26.06.2009 - 10:47:51
00
memate ktosi doma v super stave do packy tu nadrzku? a z tym vsetkym vnutrom? lebo surne potrebem lebo moja nadrzka je na .... :( je prasknuta:( a tak mi vyteka kvapalina:( brzda je to hayes mag
26.06.2009 - 22:37:00
00
Nazdar ked už si sa toľko babral s tým fotením, nenašiel by si si trocha času na popísanie práve toho odvzdušnenie. Prehladal som toto forum ale nič poriadne o odvzdušnovaní som nenašiel.
Prípadne ak vie niekto niečo seriozne poradiť :!: :?:


tu mas video jak na HAYES :wink:

http://www.ocel-pitcho.comoj.com/workshop2.html
04.07.2009 - 19:18:10
00
Zdravim, chcem sa opytat na nejake veci. Momentalne mam svoje brzdy HFX-9 rozobrate, vypustene, odpojene od hadic, s vybratymi dostickami.
Mam ich uz vyse 4 roky a tak som si povedal, ze je cas na ich generalnu udrzbu.
Zacal som cistenim vnuterneho priestoru, kde su ulozene dosticky. Vsimol som si, ze piestiky niesu v najlepsiom vizualnom stave a tak som si povedal ze ich precistim a "rozbeham"
Brzdu som namontoval na pumpu a zacal fukat. Medzi piestiky som dal tenky plech aby zabranil ich vypadnutiu. Na zaciatku to bol velky problem, piestiky sa horko tazko vysuvali. Za kazdym som piestik vycistil ako sa len dalo, nastriekal teflonovym sprejom a zasunul. Takto som to opakoval asi 10krat.

Potom ma napadlo, ze ci by nebolo vyhodnejsie a pre udrzbu lepsie piestiky uplne vybrat vonku (bez rozoberania domceku) Postupnim vypumpovanim a vycistenim. Jedine co ma od toho odrazdza je to, ze ci sa vybratim piestika a spatnym namontovanim nezhorsi tesnost. Pripadne nebude nejaky problem s tesnenim. Co si o tom myslite ? Este raz to zhrniem...

1.Moze teflonovy sprej nejako negativne vplyvat na piestik, tesnenie, pripadne ak sa spoji s DOT 3 ?
2.Je to dobry napad ak chcem vybrat piestiky, vycistit ich techinickym benzinom a dat s5 ? (ak ano, s5 ich mam dat namazane, alebo radsej na sucho ? )

Dakujem za KAZDU JEDNU ODPOVED. :handshake:
11.05.2011 - 20:51:18
00
Na piestiky nedavaj ziadny olej, pretoze sa ti na ne bude lepit bordel co bude viest znovu k ich drhnutiu. Kludne ich vycisti tech. benzinom a zasun spät.
11.05.2011 - 21:55:48
00
pouziva sa na to vacsinou cistic brzd alebo izopropanol ale ked nemas mozes aj ten tech benzin pouzit. piestiky su z takeho cudneho materialu su pevne ale krehke rozhodne neodporucam tlacit niecim kovovym na ich okraj lebo sa ten okraj ohloda/olupne a je po parade. inak tesni to obycajny akoze o kruzok ale obldznikoveho prierezu a je ulozeny v prasati v takej drazke. nebolo by od veci dat rovno nove to tesnenenie ale ked nemas daj aj stare. vsetky diely na to ma dema senica. niekto sa tu pytal na mechur do packy, pokial viem neda sa to kupit zvlast musis celu packu aspon na HFX9 to tak bolo pred par rokmi.
11.05.2011 - 23:23:12
00
Prave odvzdusnujem Hayes Nine (HFX9). Mal som ich vypustene a odmontovane hadice.
Kedze som kupil nove dosticky, tak piestiky som zatlacil dnu na maximum.
Brzdy som napustil kvapalinou a dal som si zalezat aby mi vonku vysla aj posledna bublinka. No po zatlaceni paky su brzdy TOTALNE mekke. Nechapem preco :fubar:
Odvzdusnovanie som opakoval asi 4x, no aj tak nic. Pri tlaceni kvapaliny som 3-4x stlacil paku a pustil

Nechepem kde je problem, pretoze dosky su v dostacujucej vzdialenosti od kotuca. No paka ma napriek tomu mekky chod a jej ucinok je az po 80% zatlaceni.

Kde je problem ?

Dakujem za kazdu pomoc. ;)

EDIT : prave som si spomenul, ze tieto Hayes maju vyrovnavajciu nadrzku. Preto mi vrta v hlave, ze preco sa ta kvapalina nemoze dostat z nadrzky do obehu. Prezote zrejme je v celej sustave malo kvapaliny (kedze je paka stale mekka)

Teoreticky by mi mala paka po niekolkych stlaceniach stvrdnut a brzdy ucinok by mal byt maximalny, ze ?

Len pripomeniem, ze kotuc je odmasteny a dosticky su nove
24.05.2011 - 18:22:48
00
Prosim o nejake rady. Aby som vedel ci mam bike odniest do servisu alebo moj problem je zalozeny len na nejakej banalnej chybe. :(
24.05.2011 - 20:25:51
00
mas tam asi stale vzduch.
ake mnozstvo kvapaliny si pretlacil cez brzdu???
ked brzdu rozoberes a uschne, tak sa nachytaju vzduchove bublinky na vsetky suche diely, potom je odvzdusnenie narocnejsie a dlhsie trva.....

este ma napada jedna moznost.
ked stlacas paku, pozeraj sa na spoj strmena, ci sa Ti tam neobjavuje kvapalina.
po rozobrati treba vzdy vymenit ten tesniaci kruzok medzi polkami strmena.
25.05.2011 - 07:55:08
00
Prosim o nejake rady. Aby som vedel ci mam bike odniest do servisu alebo moj problem je zalozeny len na nejakej banalnej chybe. :(

Nepises akym sposobom si naplnil cely system. Otoc packu tak aby nadrzka bola vo vodorovnej polohe, otvor nadrzku a skontroluj kolko kvapaliny v nej mas. Par krat postlacaj packu a sleduj ci sa v nadrzke neobjavuju bublinky. Cely system odvzdusni este raz. Samozrejme skontroluj tesnost celeho systemu, ci niekde nedochadza k uniku kvapaliny. Odporucam odvzdusnovanie robit so starymi platnickami aby si predisiel zamasteniu tych novych. Po odvzdusneni dokladne vsetko ocistit od kvapaliny vratane kotucov.


Naposledy upravil drotar dňa 25.05.2011 - 09:22:53, celkovo upravené 1 krát.

25.05.2011 - 08:24:39
00
vo vodorovnej polohe by mu mohla kvapalina vytiect.
HFX-9 sa odvzdusnuje s pakou dohora
a nevidis do nadrzky, je tam odvzdusnovaci otvor.
25.05.2011 - 08:37:31
00
keyboard_arrow_up