Ahojte, viete mi prosím poradit, ako sa môže vyriešiť pravidelne praskanie/klikanie reťaze pri každej otacke, len pri jednom konkrétnom prevode (8/12) na novom jednoprevodniku? Ide o shimano xt 8100. Skúšal som nastaviť high/low, indexaciu, všetko by malo byt OK. Co som čítal, pri rozstelovanych prevodoch by mal byť takýto zvuk pri viacerých prevodoch a nie len pri jednom. V jednom servise (len telefonicky, nevideli bike) mi povedali, že to časom sadne.
Ďalšia vec - jednou z výhod týchto nových prevodov od shimano by malo byt, že bez problémov hladko preradujú aj pod silnou zaťažou v kopci - toto by som nepovedal a z doterajšej skúsenosti to pri preradovani pod zaťažou vydáva take zvuky, že pomaly cakam že sa roztrhne reťaz. Môže aj toto byť dôsledkom nejakehob rozstelovania?
20.05.2020 - 10:45:48
00
Hento prvé neviem asi. Pozeral si ale, hlavne na tom inkriminovanim pastorku, či máš kladku zarovno cca?
K tej druhej veci: skús povoliť skrutku na naťahovanie/sťahovanie kladky. Ale stejne by som radšej sa snažil preraďovať tak ako sa má a nie pri plnom zášlape. 😀
21.05.2020 - 07:53:50
00
Mam pocit, že je to nenastavitelne, aby to nepraskalo na tom prevode. Keď sa zameriam iba na ten jeden prevod a povoľujem/dotahujem lanko, tak to vždy suchá bud o vyšší, alebo nižší pastorok. A aj keď to dam do najoptimalnejsej polohy, kedy to aj tak trochu praská, tak ostatné prevody praskajú ešte viac...
21.05.2020 - 12:20:51
00
Praská? Nie je to skôr také cinkanie/preskakovanie, resp snaha o preskočnie na iný pastorok?
A naozaj máš lanko koľko tolko došponované pri najmenšom pastorku?
21.05.2020 - 12:54:03
00
Pukanie, klikanie, proste je to spôsobené suchanim retaze o vedľajšie pastorky. Áno, keď sa to viac povolí, alebo dotiahne, tak je tam už snaha preskočiť na vedľajší pastorok. Mam pocit ako keby tam bolo malo priestoru pre reťaz a vždy sucha o vyšší alebo nižší pastorok. Lanko bolo poriadne dosponovane pri najmenšom pastorku.
21.05.2020 - 13:38:31
00
Ozaj ma už teraz nič nenapadá, len či máš reťaz správnu, úzku.. Ak to inak správne chápam, 1x12 to bolo origoš a menil si len prevodník. Celé sa mi to potom ale nezdá..
21.05.2020 - 14:55:47
00
Ja som nemenil nič! Celý bicykel je nový, má 6 dní, všetko originál pôvodné. Kellys Gate 90. Kazeta shimano slx7100, prevodník xt8100. Tu je video (0:24-0:38 a 1:21-1:34).
https://drive.google.com/file/d/1hr_tv7MD6CNcZMarW8wZPwmtpyk7AhQy/view?usp=drivesdk
21.05.2020 - 15:00:46
00
Rozumiem, ak to teda nejde optimálnejšie nastaviť, neviem. .teoreticky môže ísť o nejakú nepresnosť z výroby na kazete alebo je slabšie dotiahnutá. Osobne by som na tom ale ešte pojazdil dačo, zas taká katastrofa to nie je, možno sa to ozaj "umúdri"..
21.05.2020 - 16:57:05
00
Po niekoľkohodinovom mikroskopickom skúmaní som prišiel na to, že zvuk je spôsobený tým, že reťaz nabieha hranou na spodnejší a vrchnejší pastorok (na jednom konkretnom mieste aj pri nižšom aj pri vyššom pastorku) a vzápätí hneď skočí kam má, čo spôsobí ten zvuk. Nerobí to súbežne na oboch stranách, ale ani pri najjemnejšom doťahovaní lanka na riadidlách, čo je o 1/8 otáčky, nie je možné nájsť polohu, aby nedochádzalo k dotyku s vyšším alebo nižším pastorkom. Na daných miestach, kde dochádza k dotyku, voľným okom nie je vidno skrivenie zubov, ide ale samozrejme o mikroskopické záležitosti. Podľa mňa vadná kazeta.
21.05.2020 - 17:29:28
00
votriem sa sem a vedeľ by mi niekto poradiť na dvoch jazdách za sebou sa mi roztrhal reťaz keď som šľapal na tažšom prevode do kopca resp keď som šiel preradiť (a nie neradím ako bez mozog v tom to nieje) a vyzerá to ako keby sa doslova nit vytiakol resp roztvorili sa vonkajšie články mám 1X9 či to bude tým alebo ako ale jazdím takto asi 8 mesiacov a do teraz to bolo v pohode
24.05.2020 - 18:16:34
00
Stane sa, že nit slabšie drží a boky reťaze sa rozchľapia. (môže to byť vadou už z výroby) Ak sa to niekomu stáva častejšie, mal by však už chybu hľadať inde.
24.05.2020 - 18:43:42
00
Vyriešené.
Dnes som bol s bicyklom priamo v továrni Kellysu a po vyše hodinovom skúmaní, keď sme to už chceli uzavrieť s tým, že je vadna kazeta a pošleme ju do Shimana na výmenu, skúsili použiť inú reťaz - originál shimano a prestalo to robiť. Okrem toho sú prevody celkovo tichšie a vyriešil sa tým ďalší problém - keď sa pri najvyšších a najnižších prevodoch začalo ísť pedalmi dozadu, reťaz sa posunula o 2-3 pastorky smerom k stredu a neviem ci sa aj nezasekla, už sa nepamätám. Teraz ostáva na tom istom pastorku ako má. Reťaz, ktorú tam dávajú je KMC. Celkom originálny nápad dat na shimano prehadzovačku, kazetu a prevodník, reťaz od iného výrobcu.
25.05.2020 - 15:11:10
00
keyboard_arrow_up