Ja sa tych tepov nebojim len ci to nieje problem z dlhodobeho hladiska..zony tiez poznam len vacisna mojich vyjazdov je v zone 4-5 akonahle zacnem pod 140 idem len ked zastavim ..nizsie nedam lebo to co jazdim je single a traily cca 70% dole zas letim takze tepi mam vysoko aj pri vyslapoch aj pri zjazdoch dotoho clenity teren korene kamene a stale je co robit...a to ma zrovna aj bavi..zvaznice a asfaltky idem minimum v ramci moznosti.
29.10.2020 - 17:58:53
00
dostat tepy dole pri zatazi je "robota" na par mesiacov, ale da sa to. ivan je aj trener ak sa nemylim a myslim ze na cisla v treningoch je dobry, mozno skus s nim popisat sukromne ak ma chut a cas.
29.10.2020 - 18:04:11
10
V garmin appke, aspoň to čo viem ja, sa to počíta ako priemer za nejaké obdobie. Prepočítava tepy, rýchlosť, fázy v akých si išiel a neviem či aj nadmorskú výšku zohľadní. Možno o tom vie niekto viac. Určite najlepšie je ísť sa nechať premerať niekam, kde to robia poriadne. Tam ti namerajú naozaj všetko. Svaly na tele, presné rozloženie, to v akej fáze ideš na cukry a v akej na tuky, spotrebu kyslíka, tuk v tele, to či dýchaš správne.... Myslím, že to stálo 60,- a kto to myslí s tréningom vážne, tak je to dobrý štart ako si nastaviť tréningy a upraviť stravu. Niekto trénuje podľa tepov, niekto podľa wattov. Doma na trenažéri sa riadim wattmi aj ja. Pri behu a biku vonku len tepom. Keď som začínala pred rokmi s behom boli tepy vysoké, teraz to je už oveľa nižšie a aj rýchlejšie dostanem tep do kľudu. Je to ale robota na dlhšie, možno na pár rokov
29.10.2020 - 18:08:47
00
branomelis napísal:
Skôr by som povedal, že to Vo2max z tých Garmin hodiniek ja nejaký odhad. Každý sa mi posmieval, že si mám dať Vo2max na cyklopočítači, ale oni to hodinky dokážu zo vzduchu odčítať a Garmin Edge530, keď si idem dať zobraziť túto hodnotu mi len napíše, že jasné, že mi ju dá, ale že si mám ešte dokúpiť powermeter a hodnota hneď bude...takže nejaké hodinky za pár eur to dokážu a celkom schopný cyklopočítač k tomu potrebuje ešte zariadenie za 500-1000 eur?? To len ja neviem nastaviť, alebo ako to je?? myslel som, že stačí hrudný pás...


Na určenie približnej hodnoty VO2max pri behu nepotrebuješ ani hrudný pás. Stačí vedieť svoj najlepší dosiahnutý čas na nejakej prebehnutej vzdialenosti.

https://www.omnicalculator.com/sports/vo2-max


Na približné určenie VO2max na bicykli je potrebný wattmeter a vediet vlastnú váhu počas svojho najlepšieho dosiahnutého výkonu vo wattoch.

Relative VO2Max = [(10.8 x W)/M] + 7 kde W je tvoj 20 minútový najlepší wattový výkon a M je tvoja váha pri jeho dosiahnutí.
29.10.2020 - 18:12:20
00
A aby som nezabudol tak kludovy mam pod 50 ako kedy ale najnizsie som mal 46..uz som cital rozne clanky nikde sa nepise ze by to malo byt nejake moc skodlive ale radsej by som nato chcel najist vyjadrenie nejakeho kardilologa alebo sportoveho doktora...znama con robi doktorku na internom ked som jej spomenul ze mam priemerky okolo 150 tak mi hned vypravala ze si odpalim srdce takto a neviem co, kedze je to typ cloveka co zvelicuje tak sa snazim si najst nejake relevantne data
29.10.2020 - 18:28:04
00
VlNETU napísal:
Ja sa tych tepov nebojim len ci to nieje problem z dlhodobeho hladiska..zony tiez poznam len vacisna mojich vyjazdov je v zone 4-5 akonahle zacnem pod 140 idem len ked zastavim ..nizsie nedam lebo to co jazdim je single a traily cca 70% dole zas letim takze tepi mam vysoko aj pri vyslapoch aj pri zjazdoch dotoho clenity teren korene kamene a stale je co robit...a to ma zrovna aj bavi..zvaznice a asfaltky idem minimum v ramci moznosti.


Vytrvalostné zaťažovanie s dosahovaním maximálnych hodnôt pulzu, čo je v podstate bežné pri pretekaní na každej výkonnostnej úrovní, funkčných záťažových testoch alebo aj v niektorých tréningoch na maximum, takéto zaťažovanie so sebou nesie nejakú mieru rizika pri určitých individuálnych vrodených srdcových vadách alebo iných individuálnych anomáliách v srdcovo cievnom systéme. Lekárskou prehliadkou je možné takéto riziko ohrozenia zdravia do určitej miery eliminovať. Ak si zdravý, nechávaš organizmu čas na zregenerovanie medzi tréningami, zaťažovaním, nič si vytrvalostnými tréningami na bicykli neodpáliš. V zóne 5 - podľa ich rozdelenia čo si tu dal sa dá pracovať aj 8 hodín v kuse.
Príloha:
pulz.PNG
pulz.PNG 141.54 KiB thumb_up1thumb_down



Horšie je to s behom. Ten je náročnejší na šľachy a klby dolných končatín. Srdcovo cievny systém je na tom pri cyklistike a behu podobne. Samozrejme ale že dvadsať hodín cyklistiky týždenne pri 60 až 90 percentách max. pulzu na bicykli sa nerovná 20 hodinám behu pri 60 až 90 percentách max. pulzu pri behu. Bežci vytrvalci môžu intenzívne pretekať maximálne raz do týždňa /výnimočne 2 x/ kým cyklisti aj 3 týždne v kuse.
29.10.2020 - 18:30:08
01
Vinetu
podla mna mas tie zony urcene zle, podla toho co pises
treba ist na tie testy, ako ti odporucila Piny, tam ti urcia zony presne

moje tepove zony su podla tych vyzivovych tabuliek ale ze absolutne mimo
Z2 vytrvalost mam cca do 155bpm, co je podla tych tabuliek uz anaerobna Z4ka :lol:

chcem tym povedat, ze kazdy organizmus je velmi individualny a nejake tebulky, kde zadas iba svoj vek a pripadne pohlavie, ti nikdy neurcia presne zony (a casto ani priblizne)
29.10.2020 - 20:45:56
02
branomelis napísal:
Skôr by som povedal, že to Vo2max z tých Garmin hodiniek ja nejaký odhad. Každý sa mi posmieval, že si mám dať Vo2max na cyklopočítači, ale oni to hodinky dokážu zo vzduchu odčítať a Garmin Edge530, keď si idem dať zobraziť túto hodnotu mi len napíše, že jasné, že mi ju dá, ale že si mám ešte dokúpiť powermeter a hodnota hneď bude...takže nejaké hodinky za pár eur to dokážu a celkom schopný cyklopočítač k tomu potrebuje ešte zariadenie za 500-1000 eur?? To len ja neviem nastaviť, alebo ako to je?? myslel som, že stačí hrudný pás...

Tak pokiaľ viem, a aj je to logické, Garmin vie vypočítať/odhadnúť VO2max pri behu, podľa vzdialenosti, rýchlosti a pulzov. Pri bicykli musíš mať powermeter....
29.10.2020 - 21:56:05
00
Tak logické skôr je, že keď to vie odhadnúť pri behu, tak by to mal vedieť odhadnúť aj pri bicyklovaní (spočítať z dát z nejakého časového obdobia). Jedná sa o pohybovú aktivitu, pri ktorej sa dýcha. Problémom je skôr, že pri behu na hodinkách sa jedná o hrubý odhad a pri bicykli z powermetra sa asi jedná o presnejšiu hodnotu. Oni to totiž tie hodinky aj pri cyklistike počítajú, keď ich máš na ruke. Ale myslím, že ten údaj je zhruba tak presný ako aktuálne antigénové testy :)
29.10.2020 - 22:02:06
00
bladerunner napísal:
Tak pokiaľ viem, a aj je to logické, Garmin vie vypočítať/odhadnúť VO2max pri behu, podľa vzdialenosti, rýchlosti a pulzov. Pri bicykli musíš mať powermeter....


VO2max je údaj ktorý musí byť spojený s výkonom /v laboratórnych podmienkach je to bud nastavená rýchlosť bežeckého pásu pod bežcom alebo nastavená záťaž vo wattoch na cyklotrenažéri u cyklistu, nastavená záťaž na veslovacom trenažéri, .../. Pulzy nehovoria pri hodnote VO2max o ničom. Bežec s hodnotou VO2max napr. 73 ml/kg/min pri výkone 1:06 hod. /môj zverenec/ na polmaratónskej trati môže mať rovnaký pulz ako bežec s VO2max 81 ml/kg/min pri výkone 1:00 hod. /Róbert Štefko/ v rovnako dlhých 21,1 km pretekoch. Vytrvalostný výkon v behu - dosiahnutý čas na určitej vzdialenosti - je vo vytrvalostnom cyklistickom výkone totožný s hodnotou W/kg. Teda pre určenie hodnoty VO2max v behu sa nepoužíva pulzová hodnota ale len dosiahnutý čas na určitej vzdialenosti a pri určovaní hodnoty VO2max na bicykli je potrebný merač výkonu - wattmeter. Hodnota VO2max je tým vyššia čím lepší je dosiahnutý vytrvalostný výkon - čas bežca na dlhšej prebehnutej vzdialenosti /1600 m a viac/, vytrvalostný výkon vo W/kg u cyklistu, vytrvalostný výkon veslára tiež merateľný vo wattoch, ... u všetkých ale bez ohľadu na pulzové hodnoty.
29.10.2020 - 23:28:02
00
Ivan, mal by si pozornejšie čítať....
Asi si si nevšimol, ale reagoval som na branomelis, ktorý písal, že Garmin hodinky "vedia odmerať" VO2max a cyklopočítač nie. čiže nebavíme sa o meraní VO2max v laborat. podmienkach, ale o tom ako to počíta/odhaduje Garmin. A trvám na tom čo som napísal - na bicykli Garmin ti nedá VO2max bez powermetra, tak to asi majú nastavené, a je to logické, lebo Garmin nevie, či ideš po/proti vetru, či ideš v háku alebo ťaháš špicu...
A pri behu určite berie do úvahy vzdialenosť, čas, pulzy, asi aj prevýšenie........Mám to vyskúšané....napríklad zvýšil hodnotu VO2max po behu, ktorý bol v pomalšom tempe ako predtým, ale oveľa nižších pulzoch....
Ešte raz zdôrazňujem, že sa nebavíme o tom, ako sa meria VO2max, ale ako to odhaduje/počíta Garmin
30.10.2020 - 00:18:09
00
Píšeš že hodinky určujú VO2max aj z pulzu čo je nezmysel. Garmin neodhaduje/nepočíta VO2 max z pulzu. Hodinky môžu odhadovať VO2max na základe času dosiahnutého behom na určitej vzdialenosti. Cyklopočítač ak nesníma údaje z wattmetra nemôže. Ešte raz. Pulzy nemajú s VO2max nič spoločné. Pri rovnakom pulze môže byť VO2max 50 ml/kg/min aj 80 ml/kg/min. Ako by sa potom z pulzov odhadovalo VO2max ?
30.10.2020 - 00:23:30
00
https://support.garmin.com/en-US/?faq=lWqSVlq3w76z5WoihLy5f8
snáď komentár k tomu netreba..... :D
30.10.2020 - 00:38:45
00
Radšej tu nakopírujem, čo si napísal, lebo rád edituješ príspevky a nechcem, aby si to vymazal. Ospravedlňujem sa za výnimočné porušenie pravidiel fóra....
Hosť napísal:
Píšeš že hodinky určujú VO2max aj z pulzu čo je nezmysel. Garmin neodhaduje/nepočíta VO2 max z pulzu. Hodinky môžu odhadovať VO2max na základe času dosiahnutého behom na určitej vzdialenosti. Cyklopočítač ak nesníma údaje z wattmetra nemôže. Ešte raz. Pulzy nemajú s VO2max nič spoločné. Pri rovnakom pulze môže byť VO2max 50 ml/kg/min aj 80 ml/kg/min. Ako by sa potom z pulzov odhadovalo VO2max ?
30.10.2020 - 00:42:20
00
bladerunner napísal:


Treba dodať lebo je to nezmysel. Menej kopíruj a viac rozmýšľaj. Pri výkone napr. 4 W/kg môžeš mať dnes pulz 167 ale o tri mesiace s lepšou trénovanosťou pri tom istom výkone 4/kg bude pulz len 152. Určitému výkonu vo W/kg odpovedá jedna určitá hodnota VO2max ale x - pulzových hodnôt :
Relative VO2Max = [(10.8 x W)/M]
Pri rovnakých hodnotách VO2max budú v oboch prípadoch podstatne rozdielne pulzy. To isté platí o behu len tam nie sú W/kg ale dosiahnutý čas na prebehnutej vzdialenosti. Pulzy nemajú s odhadovaním/počítaním VO2max nič spoločné. :D


Naposledy upravil Hosť dňa 30.10.2020 - 01:00:57, celkovo upravené 1 krát.

30.10.2020 - 00:50:35
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Športové hodinky)
keyboard_arrow_up