Len taká drobná poznámka: už som si dávnejšie spočítal a aj vyskúšal, že ak som mal aj vyšší kalorický príjem s obmedzením sacharidov a s prevahou tukov a bielkovín, tak som chudol. Ak som mal o niečo menší denný kalorický príjem s prevahou sacharidov, tak som priberal. Čistá matematika teda v kalóriách výdaj/príjem nefunguje, aspoň teda u mňa a pochybujem, že by to bolo u väčšiny ľudí inak.
11.05.2018 - 12:00:54
02
Jaroh napísal:
Dotm, nie, nepodložil nič, iba to povýšenecky vykrikuje na druhých.

Ramon, mne je dosť jedno, čo píšeš a či si niečo podložil alebo nie a ani žiadne tvoje vysvetľovania nepotrebujem, len som ťa upozornil, že to, čo vyčítaš Petersovi, robíš aj sám.

Inak, gratulujem Košičanom k takémuto doktorovi, je to vyslovene empatik :-D.


Ten pán dochtor o ktorom sa tu tak úsmevne vyjadruješ dnes v noci dal nejaké “mesiace k dobru “pánovi ktorý upadol do hemorahickeho soku gr4. ... žije len vďaka mne . A určite ani on ani jeho rodina nezdieľa tvoj názor . Ale ja to mám v <> ... píš si tu tie svoje kkociny aj do súdneho dňa . Aspoň ma zabavis ;) , si velky prínos pre MTBiker , pekne veci dávaš


Naposledy upravil Ramon1 dňa 11.05.2018 - 12:08:48, celkovo upravené 1 krát.

11.05.2018 - 12:04:08
00
ono tuto tí matematici majú pravdu ... keď bude kalórií menej prijatých hmotnosť pôjde dolu ... nikto už nehovorí o kvalite života počas takéhoto chudnutia ani o výzore takého tela... a už vonkoncom nie čo telo a jeho hmotnosť urobí keď znovu začneš prijímať normálne kalórie
11.05.2018 - 12:06:42
00
Pali65 napísal:
Len taká drobná poznámka: už som si dávnejšie spočítal a aj vyskúšal, že ak som mal aj vyšší kalorický príjem s obmedzením sacharidov a s prevahou tukov a bielkovín, tak som chudol. Ak som mal o niečo menší denný kalorický príjem s prevahou sacharidov, tak som priberal. Čistá matematika teda v kalóriách výdaj/príjem nefunguje, aspoň teda u mňa a pochybujem, že by to bolo u väčšiny ľudí inak.


Netráp sa ... nemá zmysel , umrú sprosti
11.05.2018 - 12:07:58
00
Ramon1 nie vždy sa snažím presvedčiť druhú stranu, ale myslím predovšetkým na nediskutujúcich čitateľov, ktorí si môžu urobiť vlastný záver. Vlastne sa snažím presviedčať oponenta stále menej...

Niet nad osobnú skúsenosť. Testoval som kedysi aj klasického Atkinsa s 40g sacharidov/deň a nemusel som pohnúť prstom a jesť akékoľvek kalórie a spoľahlivo som schudol, ale dnes už by som takýto radikálny postup nezvolil. Najlepšie je obmedziť sacharidy, dopriať si aj veľa zeleniny a pravidelne športovať. Raz za čas si doprajem týždenný pôst výhradne na zeleninových a ovocných šťavách (odporúčam film Fat, sick and almost dead), okrem ďalšieho chudnutia mi to dáva celkom slušný “boost”.
11.05.2018 - 12:22:28
01
Zemo napísal:
Je to inac dost fascinujuce ako niekto pouziva exaktnu matematiku na pocitanie s hodnotami, ktore su len velmi hrubym odhadom :lol:

Ale aby sme neboli uplne offtopic - ja mam 184cm a v zime som to dotiahol na vyse 90kg, aktualne 86 a este tak dve kila by mohli ist dole, nizsie by som uz asi nechcel ist, radsej to premenit na svaly.


no šak totok sú tie veci... ja mám o nejaké 4 cm viac, ale keby som vážil 90 kg, tak vyzerám jak človek z koncentráku... ono je to asi aj o type postavy, neviem či kosti môžu hrať rolu vo váhe, ale to sa asi len tak hovorí...

ja som sa k bicyklovaniu vrátil hlavne pre problémy s dýchaním (no čo už začínajúca astmička), a dvíhať činky vo fitku ma nikdy nebavilo... ale už len za tých pár mesiacov minulej jesene a teraz na jar konštatujem, že paráda... ešte nejaké tie kilá dolu a bude to eňo-ňuňo...

ja budem musieť asi tie sacharidy a celkovo stravu hlavne upraviť... (a hlavne nežrať toľko po večerooooooch), ale to je ten "biely sex", sa ťažko odoláva :D :D :D
11.05.2018 - 12:30:23
00
Ramon, mňa nedojmeš. Podľa vyjadrovania a správania posudzujem charakter človeka, nie kvalitu lekára.
11.05.2018 - 12:33:22
00
Pali65 napísal:
Čistá matematika teda v kalóriách výdaj/príjem nefunguje, aspoň teda u mňa a pochybujem, že by to bolo u väčšiny ľudí inak.


Ono ta cista matematika v teoretickej rovine samozrejme funguje. Lenze nemas realne ako spolahlivo odmerat ani prijem a uz vobec nie vydaj. Vsetky tie vypocty su zalozene na odhadoch, ktore mozu mat odchylku v klude 30%. Takze potom aj ten vysledok tej matematiky tomu zodpoveda. A este k tomu to nieje staticky system, vydaj ti reaguje na prijem atd.

Ale tak vseobecne viac zeleniny namiesto kalorickych priloh, obmedzit sladkosti a mastne veci dlhodobo proste funguje. Ale treba si najme najst taky rezim, ktory sa da dlhodobo udrzat. Tam je podla mna to cele kuzlo chudnutia schovane.

A inac osobne v poslednej dobe citim, ze telo ti vie dat najlepsie vediet ako je na tom s kaloriami. Niekedy ked vela bikujem (napr. 6 hodinove vyjazdy) a nasilu obmedzim jedlo, tak dalsie dni mam brutalne nutkanie sa doslova nazrat. Aj naopak to funguje, ale tam je to uz take velmi subtilne.
11.05.2018 - 13:01:29
00
Zemo napísal:
Ono ta cista matematika v teoretickej rovine samozrejme funguje. Lenze nemas realne ako spolahlivo odmerat ani prijem a uz vobec nie vydaj.


Veľmi rozumná veta. Myslím, že v tomto spočíva aj to nedorozumenie v tejto debate. Fyzika (nie matika) samozrejme funguje, či sa to niekomu páči alebo nie, bavíme sa o energii a ak budeš mať príjem vyšší ako výdaj, nikdy neschudneš. Ale presne ako píšeš- je rozdiel v tom, aký si my myslíme, že máme príjem a výdaj a aký je naozaj.
11.05.2018 - 13:11:01
01
Samozrejme že všetko je len odhad. Len celá debata začala ako reakcia na človeka, ktorý trpel paranoiou z pár gramov cukrov v izotonickém nápoji a dával to do spojitosti s nárastom hmotnosti. A ja proste hovorím, že hmotnost nerastie z cukrov ako takých. Tot vsjo. Tak ak ten človek priberá, tak to musí mat iný dovod, napr. kludne aj podcenenie kalorií v iných potravinách, ktore konzumuje (s tým mám skusenosti hlavne u žien, že si ani neuvedomuju, kolko má čo kalorii napr. taká sem tam pár káviček, vínko a tak :)
11.05.2018 - 14:02:34
01
mna miesto nejakych pocitov presvedci skor studia. A tato dokazuje ze matematika samozrejme funguje
https://theness.com/neurologicablog/index.php/low-fat-vs-low-carb-no-difference/
11.05.2018 - 14:04:08
00
Tú štúdiu tam diskusii spochybňuje minimálne jeden PhD diskutujúci :)
"Dear Steven,
It is disappointing that you keep on the same position despite accumulating evidence that the energy metabolism of the human body, similar to all other critical processes of the body, is a well regulated system with many players, and not as you suggest, akin to a sack of potatoes that will get heavier or lighter based on how many potatoes you put in or take out.

I am not clear why as a fellow skeptic, you chose to discount evidence to the contrary, that hormones and the macro-nutrient composition has a major role in determining weight loss, or gain, obesity and the maladies that follow obesity.

While you point out to a few studies (contrary to what you have always criticized on your podcast, which I used to listen to), looking at a collection of studies shows a very different picture;
https://phcuk.org/wp-content/uploads/2017/03/Summary-Table-Of-Randomised-Controlled-Trials-Comparing-Low-Carb-To-Low-Fat-Diets-13.03.2017.pdf";
11.05.2018 - 14:17:10
01
petersa napísal:
Samozrejme že všetko je len odhad. Len celá debata začala ako reakcia na človeka, ktorý trpel paranoiou z pár gramov cukrov v izotonickém nápoji a dával to do spojitosti s nárastom hmotnosti. A ja proste hovorím, že hmotnost nerastie z cukrov ako takých. Tot vsjo. Tak ak ten človek priberá, tak to musí mat iný dovod, napr. kludne aj podcenenie kalorií v iných potravinách, ktore konzumuje (s tým mám skusenosti hlavne u žien, že si ani neuvedomuju, kolko má čo kalorii napr. taká sem tam pár káviček, vínko a tak :)


No lenze tu je prave jeden z tych problemov cukru - na rozdiel od inych potravin si s cukrom schopny zjest ovela vacsie mnozstvo kalorii. Teda sa bavime o rafinovanom cukre. Takisto jeho vstrebavanie je omnoho rychlejsie ako u inych potravin co ovlyvnuje kopu dalsich suvisiacich veci.

A ta studia co dal tino888 vobec nespomina cukor - "Researchers compared a healthy low fat (HLF) diet to a healthy low carbohydrate (HLC) diet".
11.05.2018 - 14:19:30
01
Ja verím len vlastným výzkumom :)

K tomu cukru, ak si na výjazd zoberie namiesto izo nápoja mlieko alebo tekuté sádlo rovnako priberie :D


Naposledy upravil petersa dňa 11.05.2018 - 14:29:40, celkovo upravené 1 krát.

11.05.2018 - 14:25:13
00
petersa napísal:
Samozrejme že všetko je len odhad. Len celá debata začala ako reakcia na človeka, ktorý trpel paranoiou z pár gramov cukrov v izotonickém nápoji a dával to do spojitosti s nárastom hmotnosti. A ja proste hovorím, že hmotnost nerastie z cukrov ako takých. Tot vsjo. Tak ak ten človek priberá, tak to musí mat iný dovod,

Pocuj ty paranoia, otazka bola polozena v suvislosti s tym ze je to prijem navyse co som doteraz nemal, takze je to celych 30g cukru denne navyse, pri uzivani 4x tyzdenne zhruba pol kila cukru mesacne. Takze podla teba je to uplne ok, netreba sa nicoho bat, ked som to doteraz nepil tak sa odteraz ani nemoze nic stat hej?? Kde sa potom prejavi to pol kila cukru mesacne, ked uvazujeme ze ostatny kaloricky prijem je rovnaky ako doteraz??

A nemusis sa bat, nepriberam, za dva roky som praveze schudol 20kg ;-)
11.05.2018 - 14:27:16
00
keyboard_arrow_up