Ahojte, mám 35 rokov, túto sezonu zatial najazdených cca 1500 km. Sezonu som začínal na 50-60 km za den, teraz som na úrovni 120 - 130 km za den.
Problém je že vždy po cca 70. kilometri začína byť telo rapídne vyčerpané - zvýšená dýchavičnosť, nohy nevládzu, celková únova. Potom už musím dávať dlhšie pauzy aby som nejak došiel domov.
Nikdy som neužíval žiadne gély ani iontové nápoje, na výjazde pijem nesladenú minerálku a jem banány a sojové tyčinky. Žeby bol problém tam?
Alebo mám skrátka len málo natrénované?
Dalšia vec že výjazdy robím len každý 8.-10. den, možno je tá pauza dlhá, na druhej strane si to obhajujem tým, že telo aspon poriadne zregeneruje pred dalším výjazdom.
Čo myslíte? Vďaka za každú dobrú radu.
25.07.2016 - 17:34:38
00
Ja teda bajk neberiem ako nejaky trening,skor ako zabavu.Ale uz ked si dam pauzu (väcsinou nutenu) 4-5 dni,citim ze telo vytuhlo a potrebujem aspon dva vyjazdy aby som sa dostal spät do formy.Myslim aby stihali pluca svaly atd.Ked bajkujes kazdy 10ty den,neviem ci s tym cosi spravis.Ale su tu makaci,ktori hadam budu mat nejaky tip.
25.07.2016 - 17:56:18
00
Ak si nahanobíš kondičku, po piatich dňoch leňošenia ide rapídne dole.
Vyhľadaj si literatúru k trénovaniu. Bol by problém ti to tu v kocke vysvetľovať.
Príklad: Po tréningu ti výkon krátkodobe klesne, druhým dňom však telo na záťaž reaguje zvýšením výkonnosti. Tretí deň znova makačka, krátka regenerácia a zase si o kúsok s výkonom vyššie. Všeobecne sa odporúča tréning 4-5 dní v týždni.
Ak tréning prerušíš na 10 dní, po cca. 5. dni telo zareaguje na iný (mľandravejší) režim a začne ti fyzička ochabovať.
Ak nemáš chuť študovať odbornú literatúru, dám ti len jednu jednoduchú radu. Jazdi častejšie ako raz za 10 dní. Nemusíš si zakaždým dávať 120 km. Zajazdi si. hodinku napr. intervaly.
25.07.2016 - 18:38:48
02
S 1500 km v sezóne je 130km dosť veľká nálož. Nepreháňaj to.
Za 8-10 dní telo zabudne, že nejaký šport bol. Tréning potrebuje byť konzistentný. A hlavne nie monotónny. Ak sa chceš zlepšovať, študuj.
Adaptácia na vytralostný šport (a hlavne tie dlhé výkony) trvá niekoľko rokov, takže treba zvážiť akú máš športovú históriu a nečakať nedosiahnuteľné.
Výživa nie je len o tom, čo piješ a ješ počas športu. Je dôležité všetko čo piješ a jedávaš.
25.07.2016 - 22:07:07
00
Teda, dávať si "na začiatok" 50-60km, a teraz 120-130km... Nenapísal si, čo si (ne)robil doteraz, či si s bicyklovaním začal tento rok, alebo už nejaký ten rôčik jazdíš, nepredpokladám, že jazdíš od mala nepretržite, to by si asi mal už podobné otázky zodpovedané. Skúsim ale z môjho pohľadu totálneho laika. Niekedy dávno som športoval (ako každý v tej dobe), cca od strednej školy ale pohybu ubudlo a posledných 10 rokov bez športu. Výnimkou boli cca 3. a 4. rok - fyzická práca, a tiež rok 2013, kedy som "chcel začať jazdiť". Jazdil som tak 1-2 krát v týždni odhadom 20-30km, ale len možno 3-4 mesiace (tie najkrajšie). Minulý rok som to chcel skúsiť znova, ale na asi treťom-štvrtom výjazde zlomená ruka, mesiac pauza a začal som v podstate až začiatkom augusta. Trasy 30-35km, sporadicky viac, maximum bolo 70+. Ale jazdil som "pravidelne", 2-4x do týždňa, ako čas dovolil, a pre zábavu (žiadny tréning), i keď samozrejme porovnávanie časov, kde aký kopec a za koľko tam bolo :) No a tento rok som začal ešte skôr, navyše neprišla nijaká zlomenina a tak v podstate jazdím najčastejšie trasy okolo 40km (+- 2 hodinky), 3-5x do týždňa (keďže to je stále len rekreačne, žiadny systematický tréning, tak občas výjdem iba 2x do týždňa, keď sa nedá viac). Mám za sebou len dva výjazdy nad 100km. Nemyslím si, že po toľkých rokoch nič nerobenia mi nejako pomôže ísť na 100+ výjazd raz za čas. Podstatne prínosnejšie bude pre Teba jazdiť menej a častejšie. A tiež nie na doraz :) Mojich odhadujem cca 1000km prvých tohto roku bolo čisto na pohodu. A svete div sa, bez žiadnych intenzít či intervalov telo začalo tú záťaž zvládať. Stále jazdím na pohodu, raz si pridám kopček, inokedy vyskúšam dáke intervaly, ale stále v rámci takom, aby ma to bavilo. Sagan zo mňa nebude no :)

A podľa toho čo píšeš o vyčerpaní organizmu mi príde, že ani tie 100+ výlety po 10. dňoch nejazdíš zrovna na pohodu. Proste sa len unavuješ bez toho, aby to malo aspoň nejaký efekt... Pokiaľ idem na pohodu, tak aj tých 100+km som schopný dať iba na vodu a 1 nejakú tyčinku (sojovy, tatranka) alebo banán. Takže ešte raz, ako radia chalani, častejšie, kratšie a podľa mňa zo začiatku aj menej intenzívne ;) A hlavne s chuťou :)
26.07.2016 - 00:56:01
03
zhrnute a podciarknute :) nastuduj literaturu (niekde tu je aj nejaka knizka o treningu spomenuta) trenuj aspon 4x do tyzdna a papaj poriadne cely den (dolezity je aj pravidelny prisun pitia pocas dna:) cim budes na tom lepsie tym menej jedla pocas treningu ti bude treba vid Mirec
26.07.2016 - 10:26:05
00
Keď už je tu téma čo mi "hrá do karát" tak sa aj ja opýtam kým je zamrznutá diskusia so zakladateľom. Ako sa naučiť jazdiť kopce? Ako ja vyšlapem aj na krížnu ale musím mať viac prestávok na vydýchanie, pretože po rovine dupať viem ale ako náhle sa terén zdvihne tak ja dostávam niečo ako astmatický záchvat - čiže ja mám problém skôr s dýchaním ako so silou. Čo teraz? Nie ani tak teraz ja to už "riešim" roky. V strednom tempe stíham ale ke´d príde kopec, koniec, dusím sa. Pneumo vyšetrenie nič nepreukázalo, dali mi dáky sprej ale to nie je rieenie, viac mi pomáhajú čierne Hallsky :) díkes za podnety
27.07.2016 - 17:57:40
01
fixska Niekto tu spomínal, že aj hobíci sa môžu nechať vyšetriť telovýchovným lekárom, kde ťa dajú na tie ich rotopedo-dýchavičné prístroje, urobia záťažové testy a pod. Potom budeš mať istotu, či to je len vecou nesprávneho tréningu, alebo máš nejaké fyziologické bloky.
27.07.2016 - 18:47:20
00
Bola som na dychovom prístroji, žiadna objektívna príčina :) Mne nejde o lekárov, ale či nemáte niekto nejakú skúsenosť, ja ich mám na háku aj s meraniami lebo mi žiadny lekár nikdy s ničím nepomohol a to nejde len o dýchanie ale môžem menovať XY vecí - príčina neznáma :)
27.07.2016 - 19:18:58
00
ja sa musím vždy pred nejakým väčším kopcom dobre rozjazdiť, lebo potom to nie je ono a svaly sa musia riadne prekrviť, ale neštudoval som o tom žiadnu odbornú literatúru a ani lekár nie som, tak ak to píšem zle tak ma opravte :) dobre je ťahať viac frekvenčne a hlavne v sede a čo možno najviac konzistentne aspoň mne to pomáha, jazdievam teraz každý deň na fitness bajku okolo 30-40 km a je to cítiť ako si telo zvyklo na zvýšenú záťaž, postupne zvyšujem tempo no nie na maximum aby som to neprehnal kratšie kopce dám občas aj v stoji, no skôr výnimočne a snažím sa dýchať viac nosom, pokiaľ to ide :) cieľom k úspechu je pravidelný, nevravím že každodenný tréning, ale aspoň 2-3x do týždňa a postupne zvyšovať obtiažnosť aspoň u mňa to funguje :)
27.07.2016 - 20:39:18
01
Díkes, mne nič také nepomáha ani po rokoch na to dýchanie - skúšala som jazdiť intervalovo aj do práce ale to bolo po rovinke a nič, došiel kopec a koniec, vyplo mi dýchanie :) ešte upresním ja ani 200 m nezabehnem aby som okoliu neevokovala, že sa dusím :( ale ja vládzem veľa aj dlho na biku ale strašne pomaly do kopca lebo nie že nedokážem dýchať ale po 10 metroch v tempe do stredne strmšieho kopca sa neviem ani nadýchnuť ústami :) cítim také stiahnutie v hrdle ale po rovine aj ke´d dupem naplno desať kilíkov tak to dám v pohode - nechápem - ani lekári nechápali, alergiu nemám ani astmu.
27.07.2016 - 21:09:42
00
Ja mám niečo podobné, po rovine môžem prejsť koľko chcem, príde kopec a končím, nohy vládzu ale tak isto to neudýcham, sama tomu nechápem a vadí mi to.
Už to pripisujem asi bloku v hlave, že vidím kopec a podvedome viem, že ho nedám. Kratší v pohode ale na dlhší musím mať prestávku :worried:
27.07.2016 - 21:41:18
01
tepy si meráte? ak hej aký ho máte v tom momente keď už je konečná a treba si dať prestávku?
27.07.2016 - 21:46:47
00
Presne Martina to bude to isté aj ja si už začínam myslieť, že to je psychické a keď vidím kopec tak "kolabujem" ale neviem prečo. Tepy si nemeriam ale hodinky na to mám, môžem to najbližšie skúsiť. Raz som si merala a nikto mi neveril tie hodoty tak som to zavrhla :)
27.07.2016 - 22:06:48
00
Ja si tiež nemeriam a ani nemám čím a asi tam taká hodnota ani neni :lol:
Na vrchole mi stačí minútka a som zas v pohode, šťastná, že už je koniec, takže to bude jedine o psychike :whew:
27.07.2016 - 22:09:10
00
keyboard_arrow_up