Ahojte,

Mám HT MTB Merdia Big Nine XT a jazdím s ním aj po asfaltkách lebo ma to baví (keď sa dalo jazdil som aj 3-4hodiny) (má 10,3kg)

Strašne váham, či má zmysel kupovať lacnejší cesťák - očakávanie je rýchlejšia jazda, viac km.
Minúť chcem max do 2000-2300 eur so všetkým (bike + pedále atď .. cyklopočítač, radar, flaše atď prepoužijem)

Vyhliadnutých mám pár, napr
Lapierre Pulsium 5.0 (karbón), má 9 kg
Superior X-ROAD ISSUE (tento hliník by som nechcel - možno zbytočná obava)
Basso Venta Disc, vyzerá veľmi podobný ako Lapierre, má 9 kg

Otázka: má zmysel kupovať takýto lacný karbón cesťák alebo si mám radšej počkať na situáciu, kedy viem minúť 4-5000? Bude tam pridaná hodnota v jazde citeľná? Lebo váhový rozdiel tam nie je taký markantný, jedine kolesá a rám budú mať menší odpor, veľmi pozitívne vnímam možnosti úchopu inak ako na HT .. ale neviem to číselne vyjadriť, fakt neviem no ..

Nemám problém odjazdiť ďalšiu sezónu na HT po cestách, ak to ani podľa vás nemá zmysel.

Dík a všetko dobré do nového roka :)
01.01.2024 - 10:27:09
11
Myslím že zmysel to má. Ušetrené peniaze je potom vhodné investovať do kvalitnejších kolies napríklad. Neodpustím si poznámku: to sme to dopracovali keď lacnejší znamená dva litre...
01.01.2024 - 10:38:13
022
Má to zmysel skoro vždy. Rád dávam za príklad MERIDA/GIANT. Tam je rovnaký karbon u entry level bikoch (cca. 2,5tis) ako u strednej triedy (okolo tych 5tis). Rozdiel je len vo výbave (kolesa, elektrika/mechanika, .....). Potom je to už od osobných preferencii či otázka ponuky v daný moment.
01.01.2024 - 11:02:26
00
"Nemám problém odjazdiť ďalšiu sezónu na HT po cestách. " To mozes pozriet rovno gravel, nebudes mat problem odjazdit dalsiu sezonu aj cesty aj mimo ciest. Budes mat dva univerzalnejsie bicykle.
01.01.2024 - 11:41:55
00
lacnejsi podla mna znamena hlinik. :)
doporucujem mat 2 rozne bike aby si si vedel kazdy viac uzit
dneska endurance pojmu sirsie gumy a da sa pojazdit lahky gravel
01.01.2024 - 11:46:37
00
2-3K urcite nie je entry level bike. Tam Uz vies mat v pohode sadu 105 ked sa postasti aj vyssiu. Kamarat napriklad kupil ako doplnok k MTB cez bazar TRIBAN RC 520 za 450 eur. Novy sa pohybuje niekde okolo 1000 Eur. Uz tam mal v zaklade kotucove resp hybrdine brzdy a prehadzovacku 105. Robi na to najazd zhruba 3000km za rok. Celkovo najazdil tento rok spolu s MTB necelych 5K. Druhy kamarat kupil za nejakych 1000 eur jazdeny AL cestak od Giant-u a ma nabehanych tento rok cez 8000km. Aj na tom giante uz ma sadu 105.
2K mi pride ako velmi velmi slusny rozpocet na bike pri ktorom este ani nevies ci ta bude bavit. Ako spravne chlapci poznamenali dalsie prachy mozes investovat do kvalitnejsich koliest (na tom tribane sa časom rozpdali a borec potom daval vypletať DT SWISS rafky), oblecenia, výživy.
01.01.2024 - 12:07:47
03
Dík všetkým za názory a že ste mi venovali čas :) Je tam pár bodov, ktoré som si neuvedomil - malo zmysel napísať :)
01.01.2024 - 12:26:31
00
ja este opravim moj prvy post ze nie tento rok ale minuly :D :D :D. Nejako som este ostal v roku 2023 zaseknuty
01.01.2024 - 12:28:50
01
Otázka: potrebuješ vôbec dva bicykle?
tiež mám Meridu Big Nine ale o 2 kilá ťažšiu,aj cesťák ktorý je zas o tri kilá ľahší od tej Meridy ... pravda, idem na tom rýchlejšie...na HT pôjdem po rovine 40... na cesťáku aj 50+ no išiel som jeden 70km okruh (asfalt ktorý je nie veľmi dobrej kvality) na jednom a o pár dní na druhom bajku, som sa čudoval že na HT som ten okruh urobil o 3 minúty rýchlejšie... asi kvôli tomu že na ňom diery na cestách neriešim...takže záleží aj na tom aké kvalitné cesty sú v tvojom okolí, často mám aj dilemu: ísť na tom či na tom? potom vezmem cesťák...idem si niekam a sem tam sa niečo vyskytne že si poviem :mal som zobrať HT a mohol som si to tu strihnúť krížom cez pole ...a ešte jedna vec : na HT sedím rovnejšie a pri výjazdoch 100+ ma nebolí krk tak ako keď idem 100+ na cesťáku aj keď mám schválne o 2 cm väčší rám aby som aj na tom sedel rovnejšie ... ja na tvojom mieste by som najprv vyskúšal nejaký cesťák aby si zistil rozdiel, sám najlepšie zistíš či to má zmysel
01.01.2024 - 12:43:51
01
Môžeš kúpiť rám ,kolesá z Číny ,k tomu nejakú sadu ,trebárs 105 di2 a si v cenovom limite s docela dobrým bicyklom. Kvalitných výrobcov čínskych si môžeš overit trebars u Hambiniho...Tiež idem touto cestou,nejak sa mi neoplatí zobrať ,v mojom pripade Aethosa na rivale za 3.5,kde by bolo treba upgradnut kolesá a zrejma aj sadu.
01.01.2024 - 15:02:25
01
Ja som myslel, ze lacnejsi je 500€, stredna trieda 1000+, a drahsi 1500+
02.01.2024 - 10:04:53
00
Tak prakticky je to jedno, preto som uviedol cenu aby to nebolo o emóciách .. dokončím ale príbeh, hľadal som karbónový a medzi nimi je to snáď jedno z najlacnejších - takto som to myslel :)

Sobi_20 napísal:
Ja som myslel, ze lacnejsi je 500€, stredna trieda 1000+, a drahsi 1500+
02.01.2024 - 10:07:42
00
Ma to zmysel, minimalne pocitovo sa pojde lahsie, usetria sa sily, aj ked medzi casmi nemusia byt velke rozdiely, ked sa jazdi rekreacne, no ale moze byt aj problem pri natiahnutejsom posede.
02.01.2024 - 10:33:15
01
Človeče, 2.5k € entry level, 5k € stredná trieda, nedávno sa tu riešil aj štvortisícový full ako "vstupná brána do sveta XC fullov pre ľudí s obmedzeným rozpočtom..." To nás teda ten Imro s Cepom už dobre zmagorili...

Ničmenej to, že oni majú po 3 bicykle za päťcifernú sumu (a vo videách nezriedka aj oblečenie v hodnote prevyšujúcej mediánový plat) neznamená, že je to štandard. Práve naopak, nie je to časté, a ani len bežné. Priamo z povahy ich práce totiž vyplýva, že musia pôsobiť určitým exkluzívnym dojmom, inak by ako influenceri "neboli zaujímaví."

Absolútna väčšina Slovákov (a trúfam si povedať, že aj dosť veľká časť používateľov tohto fóra) by cesťák za 2.000 - 2.300,- € rozhodne neoznačila za lacný. Ja som čakal, že sa tu budú riešiť nejaké skutočne entry-level stroje z Decathlonu za vyššie stovky € :-)
V tejto tvojej cenovej hladine sa už imho nie je čoho báť, rozdiel určite pocítiš, aj keď dosť možno najvýraznejšie až vtedy, keď presadneš späť na MTB...
03.01.2024 - 17:27:05
028
Velmi pekne napisane Tomas ?
Mtbiker videa su naucne a mnohokrat napomocne , no maju aj odvratenu, horsiu stranku ktoru si opisal. Ludia si myslia ze na biku pod 5k sa neda ani jazdit a treba kupovat iba tie “overene” znacky ??‍♂️
08.01.2024 - 17:00:07
11
keyboard_arrow_up