American Classic
MTB Tubeless 114g
MTB Race 98g
30.03.2012 - 13:11:19
00
ja mam skoro 2m a určite odporúčam 29" hlavne pre jazdcov nad 185cm, (nad 190 by to už mala byť samozrejmosť). Vyššiemu jazdcovi nevadí váha kolies, lebo je to prirodzenejšie k jeho hmotnosti (190cm človek väčšinou neváži 60kg)
@ yautja: 29" kolesá sú vždy ťažšie - jednoducho sú väčšie, tak nepíš prosím Ťa: "Lepsie sady kolies sa uz priblizuju k 26" vaham" lebo to jednoducho nie je pravda... ked porovnáš lepšiu sadu na 29" a lepšiu sadu na 26", tak ktorá asi bude ťažšia? :-)


povazujes vyssie menovane rozdiely cca 100g pri lepsich sadach ako nesmierne obmedzujuce?
30.03.2012 - 13:13:08
00
No a teraz k svojmu skreslemu tvrdeniu o rozdiele hmotnosti kolies 26 vs. 29 okolo 100-110 gramov este skus pripocitat rozdiel hmotnosti plastov + pasok + dusi a alternativne rozdiel v hmotnosti plastov + pasok + tmelu. Zeby to razom bol rozdiel okolo 250 gramov? V mene prehnane aktivneho obhajovania niecoho netreba zabudat na fakty. ;)
30.03.2012 - 13:31:53
00
samozrejme aj vahu ramu a VIDLICE! si zabudol
30.03.2012 - 13:42:54
00
...ale zeby paska a tych trocha cm na dusi a trosku viacej tmelu az tak strasne navysilo a absolutne obmedzilo ten bike si nemyslim
vyvazis to rychlostou a dlzkou na rovnakom prevode pri jednom otoceni klukami a nasledne aj priechodnostou

som zvedavy co sa bude diat, ked vo velkom nastupia 27,5 ako uz aj vyrobcovia komponentov avizuju a chystaju novinky
30.03.2012 - 13:47:15
00
samozrejme aj vahu ramu a VIDLICE! si zabudol


no vidíš, ako sme sa postupne k tomu dopracovali - takže máme už jednu nevýhodu, na ktorej sa zhodneme a to je určite vyššia hmotnosť biku 2x250g na kolesách + vidla, rám = cca 700-1000g? (pre gramárov je to zásadný argument)
Ja jazdím 29" a spomenul som si ešte na jedno negatívum (neviem, či je to objektívne), ale mal som 1,8 špice a cca po roku sa mi začali postupne lámať špice na zadnom kolese, musel som ich vymeniť za 2mm a bolo to už ok... takže asi špice na 29" kolesách sú náchylnejšie na "únavu" - sú dlhšie, tak sú tam asi vyššie požiadavky na pevnosť...
30.03.2012 - 13:53:29
00
spustal sa strmakmi dole z hradze... su miesta kde to ma gule a sklon je hodne prudky (hranice Berg, hradza od Hamuliakova dalej na Kyselicu)
tak to to ma dostalo hned tam utekam
:rock:
30.03.2012 - 14:00:37
00
samozrejme aj vahu ramu a VIDLICE! si zabudol

To uz sa ale bavime o porovnani hmotnosti celeho bajku. Na vidlici a rame samozrejme este 29" nieco priberie, rovnako ako na dlhsej retazi. Ty si ale porovnaval hmotnost kolies a to Tvoje porovnanie bolo neobjektivne. V sumare bude 29" bajk pri rovnakej vybave o cca 800-900 gramov tazsi. To, ci to vykompenzuje inymi vyhodami, je druha vec. Nie je to tragicky hmotnostny rozdiel.

Peter78: Nie, tych 250g je rozdiel v hmotnosti setu, nie jedneho kolesa. Otazne je, ci tie kolesa maju rovnaku alebo nizsiu tuhost. Myslim si, ze maju nizsiu, ale to nie je teraz az tak podstatne.
30.03.2012 - 14:06:24
00
Yautja ma pravdu ;)
30.03.2012 - 14:07:33
00
jaj chlapci, chlapci, SK fora nikam nevedu a neviedli
ked sa nejaky chudak trapi a pyta radu, vsetci si z neho robia srandu.
virtualni raideri su najlepsi - JPP tomu prasklo to a pocul som...
kazdy jeden tu chyta za slovicka a nafukuje
kolega co zacal toto forum mal uplne iny zaujem a cele sa to akosi zvrhlo a doj3ba10

potom vidis "hradzarov" na Scalpeloch bez jedineho naznaku jazdy v terene, ale ovesany podsedlovymi brasnami a prisrobovanou 20cm dlhou pumpou na rame, samozrejme cim drasi bike tym viac usetrit na "prilbu mi netreba" atd...

MARIANF
rad ti ukazem tie miesta a som zvedavy kto skor zbehne a vybehne, asi dalej ako hranicne bufety na petrzalskej hradzi nechodis a nevies ako to tam je navysene a strme
30.03.2012 - 14:16:00
00
dik nemusis a ja urcite nie som najrychlejsi
30.03.2012 - 14:53:09
00
Yau neber tie 29" tak vážne. Ano všimli sme si, že tebe vyhovujú /to je v poriadku/ no pre mňa ako "najväčšieho pretekára" pod slnkom sú 29" lenivé a neobratné mrchy a argument o výške človeka je mi u prdele tiež. hehe Mimochodom som krpec tak keď pozerám pred seba na 29ke tak mám pocit, že šlapem na autobuse a chcelo by to pánty v strede rámu aby som vykrojil zákrutu. hehe
A 200g hore dole na kolese je fakt rozdiel hodný povšimnutia a to už nehovorím o rozdieloch pri bicykloch v katagórii 600-1000€.
Tieto písmenká ber s rezervou a humorom a hneď nekrič o kvalite či nekvalite SVK fór /prosím/.
U mňa možno vyhráva aj zvyk no budem sa snažiť môj názor skorigovať hneď ako sa mi bude chcieť viac prevetrať na autobuse ktorý tu mám zavesený. hehe
30.03.2012 - 15:31:15
00
turbi ale ved sa pise ze 29er su pre vyssich jazdcov, ti zaznamenaju aj nejake vyhody...ved ani ty nejazdis na bicykli s 24 palcovymi kolesami...rovnako aj pre dvojmetroveho chlapa je 26er "detsky bike"

Nieco k teme teraz som zvazil hmotnost plastov: RaRa performance...predny 780g zadny 745g :o
Uz viem preco sa to tak tazko rozbieha :D
30.03.2012 - 20:20:04
00
hirwils tam maľ olovené zavažíčka :D
ja si počkám na 30er to len bude potom šupa tlstý som už dosť aby sa mi super silovo šlapalo a snaď ešte troška dorastiem než budem veľký
30.03.2012 - 20:41:54
00
Fuj hirwils, take hmotnosti sem ani nedavaj. :) Ralph Performance 29x2,25" (skladaci) ma mat podla schwalbe.com hmotnost 610 gramov. Kde soudruzi udelali chybu? Ak sa aj ostatne 29" verzie Schwalbe plastov tak odchyluju od udavanych hmotnosti (26" verzie sa katalogovym hmotnostiam blizia relativne viac), tak to hned bude na sete kolies rozdiel 300-400 gramov a nie 250 ako som uvadzal vyssie.

Inak daj hirwils nejaku vyhodu v terene v prospech 29" ked to uz jazdis. :) Myslim inu ako tu vzdy spominanu o nizsom odpore na rozbitom podklade, lebo v Karpatoch sa da tato vyhoda zuzitkovat naozaj len obcas kedze velka väcsina chodnikov je luxusne hladka a teda 29" nie je vyhodou, ale kvoli vyssej hmotnosti väcsinou skor nevyhodou (hlavne co sa tyka stupani). Pytam sa uplne vazne, ci si nejaku dalsiu vyhodu spozoroval, lebo ja nie a ziadna ina mi ani nenapada. 29" sa mi nezda dost obratna a slabsie reaguje na podnety/ma slabsiu odozvu (väcsi gyroskopicky efekt, horsia akceleracia). Len na par miestach kadial jazdim (nejake korene) ma navrch vdaka lepsej prejazdnosti a zotrvacnosti. Lenze zotrvacnost viem dosiahnut aj na 26" ked tam drbnem tazsie duse/plaste. :) Cize väcsinou 29" v porovnani s 26" z mojho pohladu naozaj straca. Co by ma mohlo presvedcit pre 29"?
30.03.2012 - 21:27:22
00
keyboard_arrow_up