Pozeral som ho uz, aj sa mi paci, len jedine co ma máta, je uhol tej sedlovkovej trubky (oproti zemi) - dolu pri pedaloch je to ohnute - bojim sa, ze ak to sedlo dam o dost vyssie, ze to nebude pohodlna pozicia oproti pedalom (budem ich mat viac "vpredu"). Aj Specialized to maju tak vyrazne, nepochybujem, ze to ma svoj vyznam, len sa mi to nezda vhodne pre to, co (myslim) potrebujem ja.

Najviac sa mi v tomto ohlade pacia CTM ramy, pretoze sa najviac priblizuju ku crossovym - a to je skor u mna styl jazdy, ktory preferujem (crossovy ale nechcem).

http://www.ctm.sk/model/mtb/rambler-2-0/ (krasny pravy uhol - sedlovkova vs. horna tyc :)

Je tu pls niekde debata, kde sa pripadne rozoberaju typy XC ramov? Uz som to pozeral, len som nenasiel to, co som hladal, ani na webe.
02.03.2014 - 19:30:57
00
Najlepsie je sadnut a pocitit to na vlastnom zadku.
02.03.2014 - 19:41:07
00
Aj k tomu sa snad dostanem, teraz som este len v teoretickej casti :)
02.03.2014 - 19:46:45
00
Tak v prvom rade všetky z tvojho výberu majú zlé vidlice, ten zdvih je už len detail, dlhšie ako pol roka s ňou nevydržíš ak budeš aktívne jazdiť, vyskúšaš nejaké lepšie a budeš mať 150-200€ navyše :)
Potom uhol sedlovej trubky nájdeš v geometrii (len je otázka ako to výrobcovia merajú), opticky môže byť napr. sedlová trubka veľmi zalomená ale reálne to nejaké hrozné byť nemusí. Väčšinou je to tak, že pri predpokladanom vysunutí sedlovky sa tá pozícia vzhľadom na pedále dostane na nejakú pre väčšinu prijateľnú úroveň - dá sa to takmer vždy doladiť sedlovkou (zmena offsetu) alebo sedlom (posunutie v rámci povoleného rozsahu). Aj pri extrémnejších prípadoch sa jednoducho sedlo dostane do tej správnej pozície pokiaľ nezoberieš nejakú veľmi nevhodnú veľkosť http://forums.mtbr.com/29er-bikes/new-giant-trance-x-29er-prototype-800138-3.html#post9526454

Na MTB radšej viac vysunutú sedlovku pri vhodnej dĺžke. Pokojne 35cm sedlovku pár cm od minima, ak rám sadne na dĺžku. Nejaký rám s menej bežnou konštrukciou (napr. vysoký "komín" nad spojom hornej rámovky a sedlovej trubky) by si ale potom žiadal pre istotu dlhšiu sedlovku.
02.03.2014 - 19:56:36
00
Aha, to som nevedel, niektore sedlovky umoznuju celkom slusne horizontalne posuvanie.

V mojom pripade je aktivne jazdenie priemerne 100km/tyzden, po cyklotrasach, lesnych a polnych cestach, tak som si myslel, ze vidlica nedostane zabrat ako ked niekto prednostne vyhladava narocnejsi teren. Dik moc za rady, zvazim to, uz myslim mam dostatocny teoreticky backround, aby som prikrocil i k prakticke casti :)
03.03.2014 - 10:32:54
00
keyboard_arrow_up