:?: prosím poraďte mi - mne laikovi - či je to dobrá voľba, pred necelými 3mi rokmi som kúpila bike gary fisher mamba 29er, bike mi sedí ako uliaty , ale je načase zmeniť komponenty, na začiatok by som rada začala s brzdami lebo tie sú síce kotúčové, ale len mechanické a platničky môžem meniť pomaly každú chvíľu..zaujali ma MTB brzdy Shimano Deore XT BR-M785 2012 a k nim zvažujem MTB kotúč shimano XTR SM-ST 98 center lock 180mm a prikúpiť aj brzdové doštičky XTR 985 metal s chladičom. Je to dobrá voľba? vopred ďakujem ;)
29.01.2013 - 20:15:11
00
brzdy dobra volba.. platnicky kupuj az ked zjazdis originalne... ak chces usetrit chod do SLX.. je to to iste co XT.. len tam nije jedno aj tak nefunkcne tocitko :) kotuce.. kludne ti co si dala... a naco 180? to je skor pre AM jazdenie.... nove shmana su dostatocne ucinne
29.01.2013 - 20:25:25
00
Ďakujem, pri výbere som vychádzala výlučne z recenzií, čo som pokukala na nete, rada si nechám poradiť. Veľmi pekne ďakujem.. hm..ešte ma napadlo čo sa týka kotúčov, môžem si teda nechať aj tie pôvodné? či budem potrebovať nové? Totiž ja som nad tými 180 uvažova len, ako som už písala z recenzií resp. z fóra a práve taký kotúč radili chlapovi s váhou 80kg, ktorý má rád aj dlhšie zjazdy..že nie je zlé mať rezervu, tak mu radili 180ku, ja mám síce o 6kg menej ale??..ak netreba kupovať budem len rada :)
29.01.2013 - 20:43:36
00
ake mas Kotuce? kolko maju najazdene?treba traba zmerat hrubku na brzdnej casti, ak niesu zodrane nechaj povodne ak su .. treba nove.. a chces rezervu daj si 180/160vzadu. na 180 ale potrebujes este dokupit adapter na 180mm
29.01.2013 - 20:47:13
00
Mám 160/160 a ťažko mi je odhadnúť či sú málo alebo už aj dosť zodrané..vzhľadom k tomu, že som bola doteraz bez tachometra, netuším kolko mám najazdené..tiež jazdím pre radosť :D nemerala som to nuž asi to teda nechám na posúdenie ujovi v servise a ak bude potreba tak dokúpim.. ešte raz veľmi pekne ďakujem :)
29.01.2013 - 21:00:52
00
zdravím, ja som nedávno menil brzdy, práve XT BR-M785 2012 som vzal. Shimano spravili veľký pokrok v ich hyd. brzdách 2012. Virazne ich zlepšili. Staršie určite neber. Súhlasím s zihadlom5, oplatia sa viac SLX. Je to uplne to isté. XT oproti SLX (2012 alebo 2013 samozrejme) majú o technologiu navyše - free stroke. Nastavenie zaberanie brzdovej páky naprázdno. Tiež mam pocit, že to nefunguje. Nech to dám do akej kolvek polohy ten záber je rovnaký. Mohol som radsej usetriť cca 30€. Pôvodné kotúče, ak si za tie 3 roky moc tvrdo nejazdila, tak kludne si ich nehaj.
04.02.2013 - 11:49:06
00
Ahoj,keď sa pozrieš zboku na kotúč, je tam väčšinou vyrazené koľko má byť min hrúbka, ja na mojich XT to mám, je tam 1,4mm pod túto hrúbku by som nešiel. Je tu ešte jedna vec, ak by si použila metalické platničky (sú drahšie ale viac vydržia) je nutné použiť kotúče nerezové ako má XT, XTR u SLX neviem aké sú. Ak sú obyčajné je na nich nápis RESIN PAD only, teda môžeš použiť len sintrované platničky, metalické by ti kotúč rýchlo zničili. Čo sa týka veľkosti kotúča, ja doporučujem kombináciu 180/160mm, váhový nárast vpredu je minimálny a účinnosť citeľne vyššia. Vzadu je 180 už podľa mňa zbytočnosť, mám vyše 90 kíl a nikdy som nemal vzadu problém aj v dlhých zjazdoch okolo 10km.
Hovorím o normálnych bežných zjazdoch zjazditeľných na XC biku.
04.02.2013 - 12:30:27
00
Ak sú obyčajné je na nich nápis RESIN PAD only, teda môžeš použiť len sintrované platničky, metalické by ti kotúč rýchlo zničili.

sintrované = metalické, tie mäkšie sa zvyknú volať organické (resin = živica)
04.02.2013 - 16:46:40
00
Mám tieto brzdy a som maximálne spokojný.Boli na Cube ltd sl 2012 s kotúčmi 180/160 sm-rt53m-museli na niečom ušetriť,lebo podľa predajcu shim.by boli lepšie kotúče sh deore xt rt81,že budú lepšie schladiť.Ale dojazdím tie pôvodné.Zatiaľ nie sú s nimi problémy.Krátkodobé problêmy vznikli pri výmene platničiek,keď som sa dal ovplyvniť testom z časopisu.Víťazné platničky hriali kotúč,sťrpali,boli hlučné...bol som zúfalý.Problém vyriešili orig.shim.platničky GO1A,tie,čo tam boli aj pôvodne a ešte aj o 30%lacnejšie.
03.03.2013 - 11:51:53
00
Ďakujem za tip, ja som si tiež zatiaľ nechala pôvodné kotúče, bike ma čaká už pripravený..neviem sa dočkať kedy konečne otestujem brzdy..zatiaľ ma nepustila chrípka, ale verím, že budúci týždeň sa mi to konečne podarí! Určite napíšem svoj názor a dojem..
Zatiaľ ďakujem za všetky rady a tipy a prajem kopec dobre a v zdraví najazdených kilometrov ;)
07.03.2013 - 09:01:20
00
keyboard_arrow_up